Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat vase si grasimea

Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 

Pașaport simplu electronic pentru cetățeni români - Programarea vizitei la consulat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 WestPoint, on 03 septembrie 2022 - 05:14, said:

Ma intreb ce fac miile de cetateni romani din disapora cu pasapoartele expirate.

Eu am fost sa-l fac in Romania pentru ca dura 3 zile in loc de 3 luni..

#20
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
3 Luni? Eu incerc din mai in fiecare zi si nu afiseaza nici o zi de programare.
Problema este ca cei carora le-a expirat pasaportul nu pot sa plece cu avionul sau cu alte mijloace unde se cere la imbarcare un pasaport valabil.

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Si daca aplici la consulat, pasapoartele se fac in Romania si trimise apoi cu curierul diplomatic. De asta dureaza.

La tine se poate rezolva repede altfel:
Titlu de calatorie (asta se elibereaza repede)
Fuga in Romania
Tradus rezidenta din afara
Facut CRDS in RO (cu certificatul de nastere, rezidenta si traducerea ei)

Dar sa urmaresti care oficii de pasapoarte sunt mai libere, mai ales ca o trecut sezonul etalienilor... Dar in unele se fac foarte repede, lu @december i-au facut intr-o zi, mie in 3 zile :)

Edited by Lex404, 06 September 2022 - 23:13.


#22
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Nu este pentru mine cererea. Este pentru o prietena de familie bolnava cu probleme de deplasare.
Nu pot pur si simplu sa o pun pe drumuri, la consulat si dupa aceea in tara, din moment ce exista un consulat si un sistem electronic de a rezolva aceste probleme.
Din pacate, sistemul este de kakao si cei care il administreaza.

Este de neconceput si rusinos ca sa nu poti prelungi un pasaport national la consulatul tarii de rezidenta si nici print-un sistem electronic dedicat acestui scop.
Sunt mii de persoane in strainatate care au ramas cu pasapoartele neprelungite, respectiv nevalabile, pentru ca nu mai au posibilitatea din tara de rezidenta sa-si
prelungeasca pasapoartele. Mai ales in contextu in care sund demersuri in tarile de rezidenta care nu se pot rezolva cu un pasaport expirat.

Chiar de acum; ar trebui sa imi listeze cel putin o zi in care sa ma pot programa, dar nu imi da din luna mai nici o zi. Nimic.
Si intru cam de 2x pe zi din luna mai.

[ https://i.gyazo.com/cd948f34b336afb2a30d419169168f76.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 07 September 2022 - 14:02.


#23
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Încă o data îți spun: cererea ta nu e autorizată, de asta nu te poți programa.
Știu că scrie sa te programezi, dar e o greșeală în aplicația lor.

Nu o să îți arate zile disponibile în calendarul ăla până când nu primești un email că aplicația e autorizată, apoi te poți programa.
Dacă nu ai primit până acum, înseamnă că sigur e o problemă și trebuie să-i contactezi tu.

Nu știu ce aștepți, sună sau trimite e-mail-uri până dai de cineva.
Cum să aștepți luni de zile.

Mult succes.

#24
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Am trimis trei e-mailuri, la care am primit de trei ori exact acelasi raspuns standard;

Quote

Stimata Doamna/Domn,
Conform solicitarii dumneavoastra, avem placerea sa va comunicam urmatoarele informatii:
Programările se fac direct de dvs. pe portalul www.econsulat.ro (care este un sistem automat) și nu de către consulat.
Menționăm că sistemul de programări este corelat cu capacitatea maximă de procesare a cererilor de către consulat. Dacă nu există date disponibile, vă rugăm reîncercați intrucat sunt alocate periodic sloturi orare pentru efectuarea de programări.

Nu se poate oferi o programare mai devreme decât prima dată disponibilă în aplicația E-Consulat.
Dacă programul de lucru cu publicul este momentan configurat până la o anumită dată, pentru a vă putea programa ulterior datei care este indicată în sistem, vă rugăm să reveniți mai târziu.
Deoarece este posibil ca unele persoane să renunțe la programări, vă sugerăm să verificați periodic disponibilitățile existente.
Vă punem la dispoziție modalitatea de verificare a cererii pe https://econsulat.ro

Modalitatea de verificare a cererii pe https://econsulat.ro:

1. Pentru verificarea cererii de pe Portalul Extern, https://econsulat.ro, este necesar să accesați contul și să verificați la secțiunea ”CERERILE MELE”, iar starea cererii este menționată într-un chenar portocaliu.
2. Dacă cererea apare cu statusul ”SCHIȚĂ”, înseamnă că nu este completă, fiind vizualizată doar de titularul cererii/contului. Completați cererea (100%) pentru a fi vizibil butonul verde ”TRIMITEȚI CEREREA”.
3. În cazul în care cererea este  în ”SCHIȚĂ” și ”COMPLETĂ 100%”, dar nu este trimisă, trebuie să apăsați butonul verde ”TRIMITEȚI CEREREA” (verificați cererea apăsând butonul albastru ”Detatii cerere”).
4. După trimiterea cererii, aceasta va avea statusul ”TRIMISĂ SPRE PREVALIDARE” sau ”VERIFICATĂ”, dar și butonul verde ”PROGRAMAȚI-VĂ”. În acest caz, vă puteți programa,
selectați data și ora programării, (se bifează cerculețul gri din stânga pătratului verde) apoi în josul paginii aveți butonul  ”Salvează datele completate”.
- după trimiterea cererii, nu se mai pot face modificări și nu se mai pot atașa documente.

Va multumim ca ati contactat Centrul de Contact si Suport al Ministerului Afacerilor Externe.
Daca doriti sa raspundeti la acest email, va rugam sa nu stergeti subiectul email-ului.

La mine aapare ca forularul este completat 100% si apare si butonul verde ”PROGRAMAȚI-VĂ”
Este o rusine ca nimenui sa nu-i pase ca pasapoartele nu se pot prelungi din strainatate.

Attached Files

  • Attached File  1.png   54.26K   4 downloads
  • Attached File  2.png   68.54K   3 downloads


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate