Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Desktop jocuri, buget 12000 lei.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Salut,

Vreau sa imi fac un desktop pe componente pentru jocuri care sa fie cat mai perfromant si silentios, ultimul l-am avut in liceu inainte sa plec la facultate apoi numai laptopuri.
O sa fie folosit cu un monitor Samsung Odyssey G7 LC27G75TQSRXEN Curbat 27 inch QHD, deci 1440p ca si rezolutie.

As vrea un procesor de la AMD gen Ryzen 7 5800X 3.8GHz pentru ca sunt performante si mai eficiente energetic fata de ce ofera Intel, placa video de la Nvidia RTX 3080 pentru drivere, DLSS, RTX, 32 GB Ram si 1TB SSD M2 sau 2 daca ne incadram. Perioada achizitie, in urmatoarele 3-4 luni, de preferat de la PC Garage.

Nu mai intereseaza noua serie 4000 de la Nvidia pentru ca o sa consume mai mult curent si o sa fie problema cu stocurile si preturile.
Dektopul il vreau pentru backlog-ul de jocuri pe care il am pe Steam/GOG si pentru lucrul de acasa.

E foarte important sa fie silentios nu vreau sa faca ca un avion. Ideal ar fi fost un desktop in genul la Xbox Series X, performant, silentios.

Ce imi recomandati?

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Revii peste alea 3 -4 luni pentru indicații, multe se vor schimba până atunci.

#3
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Ideal ar fi sa am o configuratie ca sa urmaresc ofertele, poate prind un pret bun la rami, SSD, procesor si placa video din moment ce pe cripto a fost un crash mare plus noile lansari de procesoare si placi video.
Daca nu iau toamna asta atunci mai astept un an si imi incerc norocul cu un 4070, numai sa nu fie la fel ca la seria 3000 si sa astept 2-3 ani.Posted Image

Trebuie luata in considerare si inflatia care e foarte mare si sa o se reflecte in pret.

Edited by Papillon_, 28 July 2022 - 14:27.


#4
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.08.2021
Deja cam ti-ai creionat sistemul, nu vad de ce mai ceri sfaturi, pe care probabil ca nu o sa le iei in considerare. Dar... hai sa intram in joc.
Orice sistem, pus intr-o carcasa cu airflow si cable management gunoi, va functiona ca un gunoi, pe motiv de termal throttle si overheat. O sursa proasta te poate ajuta sa invalidezi garantia la componente, puscandu-le una cate una.
Asa ca, incepe cu o carcasa full ATX cu capabilitati bune de aiflow si cable management - nu ai idee sum fluiera vantul printre cabluri alandala - si, desi ar fi mai silentios, nu lua racire pe lichid. Airflow-ul de la o racire normala, pe radiator cu ventilator se extinde si la circuitele de putere - imi scapa termenul acum - care deservesc fiecare dintre ele cate un core fizic de pe cpu. La MSI 970 Gaming, motherboard-ul meu, am 8 ciscuite de astea, placa supartand pana la octa core din seriile FX8XXX pe socket AM3+. Da , stiu, build-ul meu e batran ca istoria si energofag ca Alro Slatina, dar inca nu imi permit sa schimb ceva ce functioneaza 100%.
Al treilea punct important e placa de baza si compatibilitatea nativa cu CPU-ul care vrei sa il achizitionezi. Evita-le pe alea la care compatibilitatea s-a adaugat ulterior printr-un update de firmware, not gonna work as expected, o sa iti gatuie procesorul, ca ala nu se nascuse cand ele erau deja pe piata. Si evita placile noname si mini-micro ATX, mai bine sa ai sloturi PCIEx nefolosite decat sa te trezesti ca plangi dupa unul, in viitor

Edited by Raz0rblade, 28 July 2022 - 15:43.


#5
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Știu ca idee dar nu știu concret ce model de placa de baza, sursa, carcasă, rami, placa video sa iau. Sunt foarte multe modele unele mai bune altele mai proaste.

M-ar ajuta un wishlist pe PC garage cu ce sa iau.

Edited by Papillon_, 28 July 2022 - 15:53.


#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Daca vrei ceva gen Xbox One X uite acia o carcasa faina:
https://www.shop4pc....mw-p-50012.html

E compacta, destul de aerisita, cu o sursa modulara faci un cable management decent.
Iar ca si configuratii, pentru gaming 1440p insipira-te de aici:
https://www.tomshard...c-builds-gaming

Build-ul cu 3070 ar trebui sa iti fie arhisuficient. La preturile de acolo mai pune TVA si ajungi cam la preturile de la noi.

Daca vrei AMD ai putea merge cu 5600X + o placa cu B550 (am luat recent un MSI B550 PRO Wifi la pret bun de la Emag), SSD NVMe 2 TB si ce GPU vrei tu de cat te tine bugetul, desi la 1440p te-ar rezolva orice incepand de la 3070 si 6700XT.

Edited by danX, 28 July 2022 - 16:22.


#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Uite acia ceva "Blanao" ca sa zic asa:
https://www.pcgarage...shlist/4658706/

#8
Bhelzebuth23

Bhelzebuth23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.10.2020
Poti sa te uiti si la sisteme Prebuild la altex,emag daca urmaresti ai posibilitatea sa prinzi un sistem la bani buni si componente top.Iti dau cateva exemple sistem asus rog  cu I7 11700kf si rtx 3080 (mobo asus tuf b660,video asus tuf rtx3080) a fost prins cu -20% a costat aproximativ 8000 Ron,Sistem Hp  Omen cu Ryzen 7 5700G si rtx 3060 ti a costat 4600 lei, iar eu am cumparat de la altex  Prebuild asus tuf cu urmatoarele:  Cpu I7 12700kf,mobo Asus tuf b660m D4,Rtx 3070ti tuf,sursa rog strix 750 gold,Aio  Rog strix lc 120 Rgb, ram kingston fury beast  32 GB ddr4 3200 mhz,kingston ssd m2 nvme 1 TB,carcasa asus tuf Gt301,placa wireless. Cost total 8850 la momentul achizitiei  toate componentele costau in jur de 11000  Ron daca era facut pe bucati. Daca ai rabdare si urmaresti prinzi super PC eu am urmarit vreo 2 luni.

Edited by Dany_Darke, 02 August 2022 - 12:08.


#9
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Ca SSD, ti-as sugera un Samsung 980 Pro de 1TB sau mai bine 2TB. Pretul e rezonabil (acum).
Iar ca procesor, m-as orienta catre un Ryzen 9 5900X. Diferenta de pret merita. Si nu cred ca iesi din buget.
Memoria e de ajuns 32GB. Desi eu am 64GB, dar sta nefolosita. Dar sa lasi loc pentru un viitor upgrade. Adica ori 2x16GB ori 1x32GB. In functie de numarul de slot-uri de pe placa de baza. Adica nu 4x8GB. In niciun caz!
O placa de baza X570, de preferinta. Sa duca un sistem potent si performant.

Dar daca tot zici ca mai astepti 3-4 luni, de ce sa nu stai pana la Black Friday? Eu atunci planuiesc un sistem, tot AMD, pe noua platforma AM5. Dai multi bani. 12000 de lei. Nu stiu in ce masura merita investiti intr-un sistem de generatie trecuta.

#10
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Pana la urma asa o sa fac, astept noua generatie, am stat 15 ani fara desktop doar cu laptop-uri pot sa mai stau 6 luni ~ 1 an fara.

Edited by Papillon_, 04 August 2022 - 15:22.


#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
E clar ca de fapt nu ai nevoie de nimic de fapt daca esti dispus sa astepti un an.

#12
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Am pe ce sa ma joc acum PS5, XSX, Wii U si pe ce sa lucrez, laptop de la lucru deci clar nu e ceva de care am neaparat nevoie acum.
E mai mult o dorinta personala sa imi fac un desktop pe care sa ma mai joc din cand in cand. Practic sa imi iau un desktop pe care nu mi l-am permis nicodata cand eram la scoala liceu, facultate etc.

Edited by Papillon_, 05 August 2022 - 09:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate