Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Jurnal BMW iX Drive50

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
522 replies to this topic

#19
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Felicitari, cu siguranta e o masina care creaza "pareri puternice".  Vine cu anevlope run-flat?

#20
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,136
  • Înscris: 17.06.2010
Nu cred, inca nu am vazut-o , sper sa fie marti acolo sa ma plimb cu ea putin.

#21
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012
Masina asta este exceptionala dar mie nu imi place sub nicio forma. De fapt, toate electricele de la BMW au un design extrem de ciudat pentru gustul meu.
Dar, un mare dar, pentru ca tu ai luat aceasta masina pentru a face bani cu ea, sunt absolut convins ca te va satisface pe deplin si nu vei regreta decizia de achizitie. Are autonomie buna, spatiu suficient, este dotata cu orice ai putea avea nevoie, are xdrive, putere destul de mare etc...

Voi urmari cu interes acest jurnal, mai ales stiind ca esti obiectiv si prezinti informatii detaliate.

Sa iti vina repede si sa ai parte de ea!

Edited by FlorinMihai, 28 July 2022 - 09:08.


#22
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,319
  • Înscris: 15.11.2003

 Courage, on 27 iulie 2022 - 22:30, said:

In viata de zi cu zi, nu o sa vezi vara la IX sub 20 kWh/100km, iar aici calculul e rapid
VISE !
Nu vede sub 23-25kw nici pe modul auto care merge mai lent decat o babutza din Germania
Nici la IX3 care e mult mai usor n-am scos mai putin de atat

 mkdan2004, on 28 iulie 2022 - 07:43, said:

Felicitari, cu siguranta e o masina care creaza "pareri puternice".  Vine cu anevlope run-flat?
Evident, de asta fuge de cele 22"...sunt obscen de scumpe

Edited by radu103, 28 July 2022 - 10:11.


#23
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006
Astia par sa zica in general de bine despre dihanie (exceptand faptul in care arata pe afara :) ).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dN98_wD8bqc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se pare ca sistemul audio B&W (pe care protagonistul jurnalului nu-l are) ar fi intr-adevar foarte bun Posted Image . Asteptare usoara pana in Sept.

Edited by closchkutza, 28 July 2022 - 10:22.


#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

 RaySefo, on 27 iulie 2022 - 22:07, said:

Am gasit pe stock Posted Image si BMW si Mecedes, doar ca idiotul de la Mercedes nu a stiut sa-i vand marfa.

1. aștept septembrie să văd dacă chiar îți place! :P
(dacă da, să văd pe cine ucid să-l moștenesc :) )

2.poveste reală din 2017, trasă la xerox după a ta:
-un prieten pleacă la cumpărături, cu banu' cash la el, să ia un mercedes (parcă ceva coupe...) - împreună cu soția
-la o reprezentanță în bucale comis-voiajorii nici nu i-au băgat în seamă
-au cerut detalii, oferte, informații - NIMIC! ăia aveau cu totul alte îndeletniciri p-acolo :(
-în consecință pretenii mei au trecut strada - efectiv - și au intrat într-o reprezentanță bmw
-încă de la primele întrebări, agenții de acolo i-au trecut pe cafea și ceai și i-au îngropat într-o multitudine de informații
-i-au urcat, cu forța :P , într-o mașină și au efectuat un test de o oră
-la-ntoarcere au semnat un contract de achiziție pt un bmv x4 dotat cu „di tăti”, pe care l-au primit într-o lună!!!

#25
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,136
  • Înscris: 17.06.2010
Imi place. Am facut un test drive cu iX 50 dar nu cu masina pe care o cumpar, era la mine in oras si astia de aici au zis ca nu o vand ca nu au alta pentru demonstratie si nici nu primeau alta in curand, doar daca vreau sa comand noua si termen 6-12 luni..lol
Asta am gasit-o la 60 km de orasul meu tot la aceeasi firma.
Imi place ca se muleaza foarte bine pe scheletul meu , iar acceleratia..lol inca nu am condus masina sa accelerze in halul ala. Are doar 523hp :)

Cand am vazut-o prima data in poze nu mi-a placut, dar dupa ce te urci si o conduci se schimba problema.

#26
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,441
  • Înscris: 31.01.2010

 RaySefo, on 27 iulie 2022 - 20:17, said:

Se pare ca a venit timpul sa trec la o electrica, pretul la motorina imi face o gaura imensa in portofel..si deja nu mai suport Posted Image


Asta este ultimul motiv de a trece la o electrica.
Faceti diferenta de pret dintre o electrica si un ICE de aceeasi categorie si vedeti cita motorina puteti lua de banii aia.

Edited by Ion_Bumbu, 28 July 2022 - 11:54.


#27
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 16.05.2012

 Courage, on 27 iulie 2022 - 22:30, said:

man, lasa-ma cu chinezul ala aclimatizat!

Mi-am luat teapa cu el la EQC.

Teste lui sunt ideale, in viata reala sotia are vara, acum (cu trafic slab si caldura) 24 kW/100Km, iar iarna are 33!

Ce spui tu se pupă cu ce spun alti posesori...media e la 29.92kwh/100km https://www.spritmon...e=5&powerunit=2
Din pacate un range test  facut domol pe autostrazile goale ale Norvegiei nu  simuleaza deloc traficul din Ro...de aceea acele teste nu au relevanta decat pentru cei din zona si pot fi considerate teste ideale.

#28
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,136
  • Înscris: 17.06.2010
@Ion_Bumbu..crede-ma ca stiu mai bine decat tine cat ma costa motorina pe saptamana.., plus impozitul la masina si schimburile de ulei tot la cateva luni.

Pe an platesc la 640GT 1500 chf. La electrica este 0 chf, plus ca dupa ce anulez talonul la 640GT primesc banii de impozit pe 4 luni jumate inapoi. Vreo 500 chf daca nu mai mult.

Edited by RaySefo, 28 July 2022 - 12:10.


#29
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

 RaySefo, on 28 iulie 2022 - 12:04, said:

@Ion_Bumbu..
nu merita discutia. .. nu te chinui
TDLR: mai bine luai cotet  megane 1.4 140 de cai cu cele mai noi tehnologii (gen turbina variabila, injectie...etc) si de restul pui motorina/benzina.

sa te bucuri de masina! mare noroc ai avut cu ea pe stoc.

#30
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,136
  • Înscris: 17.06.2010
Daca nu era pe stoc nu ma interesa sa comand noua cu timp de asteptare, niciodata nu am dat comanda la masina noua, tot timpul am luat daca era disponibila imediat, initial nu am vraut sa o iau nici pe asta, dar am zis ca o luna juma nu e chiar atat. EQE 350+ era disponibil imediat..dar..n-a fost sa fie.

#31
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

 Courage, on 27 iulie 2022 - 22:45, said:

- NU coduci in Romania, unde conditiile de trafic sunt horror (depasiri multiple, stai in coloana mai mult decat mergi)
Depasirile multiple sunt o optiune personala. Unii (eu de exemplu, cat timp am condus aproape juma' de milion de Km in Romania) merg cu coloana in general pentru ca nu mi se pare un castig asa de mare de timp sa fac slalom printre camioane.

#32
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 15.10.2007
sa te bucuri de masina...dar fiind o masina utilizata pentru a produce bani nu e cazul chiar de o bucurie in totalitate...zic si eu, dar si asa cred ca te simti foarte relaxat in ea iar senzatia e cat se poate de placuta.

o intrebare? in cat timp iti recuperezi investitia?, sau altfel spus.....dupa rata lunara raman mai multi bani decat in cazul unei masini mai..."de buget?"  
intreb la modul cel mai serios......exista o diferenta asa mare de tarife si de clienti?

Multam

#33
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,136
  • Înscris: 17.06.2010
Raman destui, sa zicem ca fac banii de rata in 4 zile :) daca merge treaba ca acum.

#34
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Ti-ai pus intrebarea ce faci daca nu merge treaba si nu ai bani de rata?

#35
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
...si uite asa din jurnal de bord s-a ajuns in analiza contabila a unor necunoscuti din spatele tastaturii...

#36
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,136
  • Înscris: 17.06.2010
O dau inapoi lol :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate