Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Hdd extern Pt android

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008
Salut, am o tableta Samsung tab s7 plus și ma interesează sa îmi cumpăr un HDD extern pentru a stoca multe lucruri importante pe ea, plus eu nu am laptop și o folosesc drept înlocuitor de laptop.

Problema este ca dacă eu conectez HDDul la tableta prin usb, o sa am nevoie de o aplicație speciala (Microsoft exfat/NTFS paragon pentru a monta HDDul extern și Total Commander file explorer) și e cam clunky .

Întrebarea mea este:exista cumva vreun hdd extern care îmi poate permite sa vizualizez conținutul lui direct fără a avea nevoie de programele aastea? Am văzut parca anumite hdduri care aveau parca compatibilitate cu android sau ceva de genul. Îmi puteți explica va rog sau sa îmi dați niște sugestii de cumparare?

Multumesc anticipat

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tot ai nevoie de un file explorer, este logic după mine.
De ce nu Google Drive ?

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 04.10.2007
Eu am Tab S7 Plus impreuna cu un SSD Samsung T7, si se inteleg perfect, nu am nici o aplicatie instalata in plus, pur si simplu cu aplicatia nativa Samsung pot sa vad ce am pe el si sa copiez chestii pe el.

Asta e SSD-ul:

https://www.emag.ro/.../pd/DB6X32MBM/?

#4
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016

View Postwaterman, on 27 iulie 2022 - 13:12, said:

De ce nu Google Drive ?

Google drive e scump..
Un SSD de 2TB e in jur de 1000 RON, google drive 2TB e 500 RON/an.
Un SSD te tine mai mult de 2 ani... in plus avantajul vitezei, una e sa copiezi cu 1 GB/s de pe SSD si alta e cu 10-50 MB/s de pe drive.

Singurul avantaj al Drive-ului e ca ai acces la fisiere de oriunde si riscul de a pierde acele fisiere tinde spre zero... dar exista si riscul sa isi bage unii nasul prin fisierele tale, deci sa nu fie 100% confidentiale.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Singuru, dar dacă crapă SSD ul faci cruce și gata.
Eu zic că tot online e mai lesne.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,380
  • Înscris: 08.02.2011
Nu cred ca trebuie nimic in plus, asa cum merge un stick la fel va merge si un hard extern sau SSD sau ce o fi. NTFS nu cred ca va merge, dar FAT32 merge fara probleme.

NU cred ca inseamna nimic altceva decat marketing pur asta cu Țcompatibil cu androidȚ sau nu.

Edited by modoran, 27 July 2022 - 14:36.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu conteaza mediul de stocare, conteaza formatul.

Incearca exFAT

Eu pe Tab S6 folosesc un hdd exFAT si il vede direct in aplicatia Files. Cand era NTFS foloseam si eu programul de la Paragon dar ala functiona ca vremea..

Edited by Lex404, 27 July 2022 - 15:16.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
exFAT, sau daca nu conectezi HDD-ul ala la un Windows posibil sa mearga fomatat in ceva sistem ptr Linux.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,747
  • Înscris: 30.08.2006
Un rack tip stick si o memorie M2 NVME.
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Am testat eu 3 HDD-uri externe diferite pe un Tab S7+, nu are suficienta putere sa le alimenteze. Ia SSD extern daca vrei stocare externa.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu stiu ce HDD-uri ai testat, dar are. Scoate 5V 2A (chiar mai mult decat un USB 3 clasic).

Eu am un HDD LaCie (deci mecanic, nu SSD) si nu am probleme. Ba mai mult, uneori conectez atat HDD-ul cat si un card de memorie la un hub si hubul in tableta si iar, nu am probleme.

Vezi in setarile tabletei, cand conectezi ceva, e powe management device si charge external device.

#12
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Îți iei un ssd extern cu conector usb 3.0 și nu îți trebuie alimentare suplimentara

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View PostLex404, on 27 iulie 2022 - 17:11, said:

Eu am un HDD LaCie (deci mecanic, nu SSD) si nu am probleme. Ba mai mult, uneori conectez atat HDD-ul cat si un card de memorie la un hub si hubul in tableta si iar, nu am probleme.

In concluzie unele modele merg altele nu, recomanda-i omului exact modelul ce functioneaza la tine ca sa ia ce trebuie, eu am testat doua WD si un Seagate fara succes (da, am setat ce trebuie in android)

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am un LaCie, asta: https://www.mediaexp...KYaAi2GEALw_wcB

Amu bine, si eu recomand SSD, dar pentru viteza si rezistenta la socuri :) Sunt unele SSD-uri frumix de la Sandisk si Samsung sau varianta cu un rack NVMA Asus ROG pe USB C

#15
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
Formatezi hardul ext3/ext4 si aia e. NTFS are nevoie de licenta si suportul pentru el nu-i disponibil by default in kernel.

#16
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Cloud clar, mi-se pare aiurea sa stai cu HDD, SSD spânzurat de tableta. E mai scump dar e mult mai comod de utilizat pe o tableta un serviciu de cloud, nu trebuie sa conectezi nimic. Evident ca "luxu" acesta se plătește. Totusi n-am idee de ce ai avea nevoie de TB de date pe o tableta ... ce fisere ocupa atata sper ca nu e vorba de filme "descarcate" de pe net .

Edited by MD, 27 July 2022 - 18:39.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Acum mai este o solutie - Personal Cloud - un HDD extern care il conectezi in retea - si WD si parca si Seagate au astfel de modele.

#18
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 16.03.2011
Nu se poate conecta,teoretic da dar tableta nu poate genera suficient curent,ai nevoie de alimentare suplimentara.pt asta

 LensFlare, on 27 iulie 2022 - 16:39, said:

Am testat eu 3 HDD-uri externe diferite pe un Tab S7+, nu are suficienta putere sa le alimenteze. Ia SSD extern daca vrei stocare externa.
Cele ce.merge pe usb20 se pot conecta,eu am conectat un wd elements la telefon si merge dar se chinuie din cauza lipsei de energie si am renuntat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate