Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Problema receptie posturi

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Problema mea este ca pe unul din tv-uri, cred cel cu cablul cel mai lung. Practic cablul de la digi se duce intr-un splitter (nu are amplificator de semnal) si din splitter se imparte in 3, 2 din tv-uri se vad bine dar unul se vede chiar prost, nu prind nici un post HD si se vad un fel de patrate/dungi la unele posturi. Particularitatea este ca cel la care se vede prost are si cel mai lung fir, lasat parca si cu niste bucle pentru un eventual al 4-ulea tv. Sa schimb firul, poate parea complicat din cauza ca este bagat in anumite portiuni prin zid si partial este prin spatele mobilei, daca ar merge 100% poate ca as incerca dar nu imi dau seama ce sa verific mai intai, eventual sa incerc sa pun un amplificator undeva pe la mijloc?

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Amplificator, montat înainte de splitter.

Edited by mihaicozac, 25 July 2022 - 14:51.


#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
Cheama-i pe cei de la Digi sa iti puna un spliter bun si se rezolva.

#4
johnnycrush

johnnycrush

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 26.12.2017
Si eu am avut o problema asemanatoare dupa ce m-am abonat la Digi.
Cu splitterul lor, 2 televizoare aveau semnal bun si unul asa si-asa.
Mi-am cumparat un alt splitter si am rezolvat problema.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Daca ala chiar e splitter cu 3 iesiri - sa nu fie distribuitor (?), cu 10m de cablu ptr fiecare TV la semnalul care il da Digi ar trebui sa fie ok si fara amplificator - acum mai poate fi de la TV - sa fie unul mai putin sensbil.

Quote

lasat parca si cu niste bucle pentru un eventual al 4-ulea tv.
SI aici mai poate fi o problema -cum sunt "buclele " alea, ca in mod normal dintr-un splitter nu poti sa te duci la alt TV in afarde cel pus deja, fara a pune inca un distribuitor/splitter. Cu atenuariel de rigoare.

Caz in care primul "splitter" ar trebui din start sa fie distribuitor si nu splitter...

O poza cu "splitter"ul se poate ?

#6
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 10.10.2005

View Postgeopsi, on 25 iulie 2022 - 14:34, said:

Problema mea este ca pe unul din tv-uri, cred cel cu cablul cel mai lung.

Sincer eu banuiesc mai degraba cablul. Ori intrerupt, ori probleme la mufe. Incearca sa refaci mufele , eventual sa tragi un cablu prin exterior sa vezi daca mai face. Lungimea este cumva foarte mare pentru televizorul cu probleme?

#7
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 10.12.2018
Spliterul ala cu 3 iesiri are pierderile pe iesire identice, gen 5.5 toate 3 sau diferite, gen una cu 3.5 si doua cu 7.5? Daca are iesirile diferite, pune cablul cel mai lung la iesirea cu pierderea cea mai mica, gen 3.5 si celelalte 2 cabluri mai scurte la iesirile cu pierderi identice.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Intotdeuna la splitereala in 3 o sa ai 2 cu atenuare mai mare si una cu atenuare mai mica. Splitereala se poate poate doar impartind in 2 semnalul, in cascada daca e nevoie de mai multe, altfel nu se poate. Fiecare impartire in 2 taie 3dB plus pierderi in circuit/traf, de aia ajungi la 3.5.
Spliterul de 3 face 2 impartiri, una imediat si alta imparte o ramura ramasa in 2 (alea cu 7.5), unul de 4 imparte fiecare ramura dupa prima impartie in cate 2 si ies 4 iesiri de 7.5
Un splitter de 8 contine 3 nivele de splitereala in 2 cascadate si atenueaza real aproape 12dB. Un splitter de 8 se poate construi cu unul de 4 si 4 de 2 la fiecare din iesirile lui.

Daca ai 3 tv-uri si unul e mai departe il pui pe ala pe iesirea de 3.5 si alea mai apropiate pe 7.5 si echilibrezi cumva pierderile. Dar oricum trebuie sa tineti cont ca instalatiile ONT cu modulator catv nu sunt facute pentru semnal mare, ele dau exact cat e nevoie la un singur tv, de regula 70dB si ca atare daca pui mai mult de 2 tv-uri deia iesi sub semnal "maxim" standardizat care este 65dB in UHF si 60dB in VHF. ONT-urile nu dau semnale mari ca amplifurile de magistrala/cladire. Iar daca nu ai splitere de calitate se mai si arde tranzistorul final rf ca nu face impedanta corecta si ia reflectata.

Splitter de calitate este unul care adapteaza impedanta, alea de 5 lei sunt petarde "sarma".

Edited by andreic, 25 July 2022 - 22:41.


#9
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 10.12.2018
@andreic, vezi "3 way balanced splitter", splittere cu atenuare egala pe ieșiri.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Alea sunt "sarme" cu denumire comerciala, 3 infasurate pe acelasi tor, nu sunt bune de nimic in practica sau merg daca nu te intereseaza impedanta si ai semnale mari deci iti permiti sa pirerzi ceva. Un splitter bun din clasa A:

[ https://d1nn9qztfgg7oy.cloudfront.net/rails/active_storage/representations/proxy/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBcWZMIiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--d33ad2cc696a7f66cd4d4e3a642b9fdf402a5a7b/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaDdCem9MWm05eWJXRjBTU0lJYW5CbkJqb0dSVlE2QzNKbGMybDZaVWtpRERRMU1IZzBOVEFHT3daVSIsImV4cCI6bnVsbCwicHVyIjoidmFyaWF0aW9uIn19--7d521920504a9aa73c2da7c7e2586d0eae86f8ba/ecoline-3-way-splitter-ms-nisn.jpg?currency=eur&locale=en - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 25 July 2022 - 23:00.


#11
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 10.12.2018
Și asta e sarma?

Attached Files



#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Cum trebuie sa fie schema unui spliter real, de calitate care are si passtrhough (adica nu e izolat galvanic ca sunt si dinalea cu conectare capacitiva):

[ https://broadbandlibrary.com/wp-content/uploads/2018/08/Figure6.600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostRFL, on 25 iulie 2022 - 23:07, said:

Și asta e sarma?
Nu cred dar nu te lua intotdeauna dupa ce scrie, vezi schema cum se face o splitereala.

Uite cum arata o sarma simpla nebalansata (asta nu e splitter, e petarda):
Attached File  3-way.JPG   218.5K   23 downloads
Se observa de ce 2 porturi au atenuare mai mare iar unul mai mica. Cele "balansate" ieftine folosesc pur si simplu 3 sarme toate infasurare la fel pe acelasi tor deci e aproape ca si cum ai inadi firul in 3... nu se adapteaza nimic cum trebuie si raspunsul in frecventa e impredictibil.

Edited by andreic, 25 July 2022 - 23:18.


#13
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 22.02.2014
Pune un amplificator de semnal CATV si ai rezolvat problema.

#14
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Salut, Nu stiu de ce nu mai gaseam topicul. O sa ma uit la splitter-ul ala sa vad ce este pe el cand mai ajung pe acolo, problema este ca nici nu stiu 100% fiecare fir de unde vine ca sunt bagate prin pereti. Am mai investigat cand am miscat de priza aia si am vazut ca de fapt nu prindea bine asa ca am desfacut priza din perete, mare porcarie era, dezizolase mult, practic firul ala din mijloc era super lung si ala gen plasa era aproape de baza. Faza e ca desi stiu ca am zis sa bage prin tub degeaba trag de del ca nu mai iese desi stiu ca era lasat, ini fine...
Vazand ca daca misc isi mai revine am mai dezizolat, taiat, incercat niste mufe, etc. dar tot prind doar in anumite pozitii toate posturile hd, asa prind cam 90-100 de posturi in total oricum as misca, inainte nu prindeam nimic in anumite pozitii ale firului. In mod normal as taia si as face mufa de la cap dar nuprea mai am din ce...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate