Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Greseala in titlu de proprietate descoperita dupa VC

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
DanC11

DanC11

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.07.2022
Am urmatoarea problema: am mostenit un teren, dobandit de parintii mei prin contract VC intr-o perioada in care nu era necesar efectuarea intabularii. Acum, dupa decesul parintilor mei, doresc sa intabulez terenul, motiv pentru care am descoperit ca in titlul de proprietate original s-au trecut gresit numerele de parcela. Titlularii din titlul respectiv nu mai traiesc si nici nu au mostenitori oficiali din ce am inteles (nu s-ar fi scos nici anexa24). Pe acel titlu erau 2 proprietati, una cumparata de parintii mei si cealalta cumparata de unul dintre mostenitorii neoficiali ai celor din titlul de proprietate. Din fericire stiu la ce notar s-a efectuat aceasta tranzatie si implicit, acolo ar trebui sa fie si acest titlu. Problema este ca acest mostenitor neoficial refuza sa ma ajute sa realizez demersurile administrative pentru corectarea titlului de proprietate. Din ce m-am informat pana acum, doar cu titlul de proprietate in original pot efectua corectarea erorii, iar acesta poate fi obtinut doar de titlulari/mostenitorii titularilor titlului (aici nu mi-e clar, ca acum ei practic nu mai au niciun drept de proprietate, din moment ce au vandut tot). A mai trecut cineva prin ceva similar ori are cineva habar de totusi pot rezolva problema prin procedura administrativa?

#2
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
ca idee, marele mostenitor ce idei crete are de nu vrea sa te ajute?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 DanC11, on 24 iulie 2022 - 23:10, said:

Am urmatoarea problema: am mostenit un teren, dobandit de parintii mei prin contract VC intr-o perioada in care nu era necesar efectuarea intabularii. Acum, dupa decesul parintilor mei, doresc sa intabulez terenul, motiv pentru care am descoperit ca in titlul de proprietate original s-au trecut gresit numerele de parcela. Titlularii din titlul respectiv nu mai traiesc si nici nu au mostenitori oficiali din ce am inteles (nu s-ar fi scos nici anexa24). Pe acel titlu erau 2 proprietati, una cumparata de parintii mei si cealalta cumparata de unul dintre mostenitorii neoficiali ai celor din titlul de proprietate. Din fericire stiu la ce notar s-a efectuat aceasta tranzatie si implicit, acolo ar trebui sa fie si acest titlu. Problema este ca acest mostenitor neoficial refuza sa ma ajute sa realizez demersurile administrative pentru corectarea titlului de proprietate. Din ce m-am informat pana acum, doar cu titlul de proprietate in original pot efectua corectarea erorii, iar acesta poate fi obtinut doar de titlulari/mostenitorii titularilor titlului (aici nu mi-e clar, ca acum ei practic nu mai au niciun drept de proprietate, din moment ce au vandut tot). A mai trecut cineva prin ceva similar ori are cineva habar de totusi pot rezolva problema prin procedura administrativa?

Si de ce nu te duci tu frumos la acel notar sau la oricare altul sa te lamureasca?

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 swayzak_master, on 25 iulie 2022 - 04:45, said:

ca idee, marele mostenitor ce idei crete are de nu vrea sa te ajute?
vrea să mai vândă odată terenul

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ce este un mostenitor neoficial?

#6
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Probabil un mostenitor de rangul 2 sau 3.

#7
DanC11

DanC11

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.07.2022

 swayzak_master, on 25 iulie 2022 - 04:45, said:

ca idee, marele mostenitor ce idei crete are de nu vrea sa te ajute?

Habar nu am, initial a sustinut ca a avut testament, dupa mi-a zis ca dansa nu mai are nicio treaba ca s-a vandut ce mai era pe titlu, ca lucreaza in domeniu si eu sunt informat gresit (la un moment dat ea se contrazicea, doar doar sa scapa de mine, in ideea ca ea nu are chef de mers la notar o singura data)... In procedura de corectare a titlului pe cale administrativa scrie ca este nevoie de o cerere din partea persoanei indreptatite (si in paranteza se precizeaza doar persoana inscrisa in titlu ori mostenitorii acesuia). Teoretic, titularii ori mostenitorii acestora nu mai au drept de proprietate pe imobilele din titlu, dar inginerul de cadastru, ce mai are experienta corectari de titlu, insista ca am nevoie si de mostenitori...

 adisz, on 25 iulie 2022 - 08:24, said:

Si de ce nu te duci tu frumos la acel notar sau la oricare altul sa te lamureasca?

Incerc sa obtin informatii din mai multe locuri, am fost la mai multi notari (acum astept si sa vad de pot eu obtine titlul de la acel notar). Fie unii nu stiu mai nimic legat de procedura corecturii titlului, fie si ei mi-au zis ca ar fi nevoie de mostenitori... momentan astept un raspuns de la una din institutiile ce s-ar ocupa de aceasta corectura pentru a afla poate ceva mai concret, dar pana primesc un raspuns de la ei, vream sa vad de o fi cineva de aici care a intalnit vreun caz similar.

 Mosotti, on 25 iulie 2022 - 09:06, said:

Ce este un mostenitor neoficial?

Am folosit termenul de mostenitor neoficial deoarece, tot la declaratia acelei persoane ce ar fi unul dintre mostenitori, nu s-ar fi dezbatut mostenirea ca nu mai era pe ce si nimeni nu si-ar mai fi batut capul. Eu inteleg ca mostenitor oficial e o persoana ce a efectuat succesiunea si are un certificat de mostenitor, implicit un act doveditor.

#8
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 30.11.2021
Daca aia nu doresc sa te ajute, cred ca intelegi ca singura ta varianta este sa gasesti un avocat si sa te duci spre judecatorie.

#9
DanC11

DanC11

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.07.2022

 MindArchitect, on 25 iulie 2022 - 17:32, said:

Daca aia nu doresc sa te ajute, cred ca intelegi ca singura ta varianta este sa gasesti un avocat si sa te duci spre judecatorie.

Din pacate inteleg, eu am venit cu aceasta postare in speranta ca as avea alternative... Daca nu am de ales, am sa merg pe aceasta cale, dar astept o confirmare din partea institutiilor care sunt responsabile de rectificare pe cale administrativa.

#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 13.03.2005
Dar o verificare la notar, ar da de traseul proprietății, și deci și de numele notarului,care a încheiat actul corect....

Edited by wertyck, 21 August 2022 - 17:20.


#11
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Nu este o problema foarte complicata, cu un pic de intelepciune din partea mostenitorilor se rezolva fara instanta.
Parintii tai au cumparat un teren, toate actele necesare, esti mostenitor, ai facut succeasiunea, ai toate actele.
Intentionezi sa intabukezi un teren, s-a descporit o eroarea in titlul de propietate,Nu esti primul patit, s-a  mai intamplat.
Pe cale adimistrativa eroarea se indreapta la autoritatea de stat care a emis titlul propietate.
Dar pe titlul apar dupa spusele tale parcele - propietati, cei care au vandut o parcela parintilor tai au decedat si dar mostentorii nu au facut succesiunea.
Ai incercat sa ei legatura si ai gasit un "mostentor neoficial", adica pesemne o persoana care ar in uz propriu celalata parcela din titlul de propietate dar doar un mostenitor de drept dar fara act de succesiune.
Singura solutie fara a se ajunge la "judecata" este ca celalta parte sa faca succesiunea, dupa tu si celalt propietar va adresati autpritatii de stat care a emis actul de propietate si solicitati indreptarea erorii.
Nu are rost sa cauti nu stiu ce prin arhive, ai toate acetle care dovedeste dreptul tau de propietate dar la orice "propietate cu ceva in comun|" apar probleme de gen.
Incearca sa gasesti sa te intelegi amiabil cu cealalta parte, posibil sa te ia cu textul "cine plateste succesiunea"  din motiv ca nu au bani, e posibil sa fie mai multi mostenitori si unul sau fie de negasit sau sa nu vrea sa vina la succesiune,.........................posibil sa fi vandut parcela in cauza pe baza de chitanta de mana............
Daca nu gasesti intelegere faci o cerere de corectare a erorii pe cale administrativa, mai mult ca sigur ca vei primi raspuns ca nu este posibil fara a fi prezenta si celalta parte si pe baza acelui raspuns vei cere in instanta corectare eroare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate