Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Program locul de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 arsmundis, on 25 iulie 2022 - 11:58, said:

diferă foarte mult opiniile.
nimeni și nimic nu-i bătut în cuie.fiecare poate să-și ia bocceluța și să plece unde vrea și să facă ce vrea

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012
e legal!

#21
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
La subiect. ITM permite angajatorilor sa manipuleze săptămână de lucru încât tu sa lucrezi chiar și 10 zile legate, ex 2 libere, 10 zile de muncă și 2 libere, practic au întors prima săptămână și au obținut asta.
Poți să te adresezi ITM cu o petiție și să vezi ce răspuns îți dau.

Edited by althea, 26 July 2022 - 10:53.


#22
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
(1) Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
(4) In situatii de exceptie zilele de repaus saptamanal sunt acordate cumulat, dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.
(5) Salariatii al caror repaus saptamanal se acorda in conditiile alin. (4) au dreptul la dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2).

In fiecare saptamana sunt 2 zile libere (joi-vineri sau sambata-duminica). Trebuie doar acordat un spor pentru orele prestate in weekend, chiar si simbolic si este totuil legal.

Edited by bicosu, 25 July 2022 - 14:42.


#23
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Am o cunostinta care lucra ore de noaptea si nu era platit 25% orele de noapte.
S-a dus la un alt serviciu, aici tot asa lucra ore de noapte, nici astea nu erau platit.
Si partea amuzanta, lucra 5-7 ture de noapte la rand. Lucra o saptamana intreaga ture de noapte.

Pe la fabrici, magazine, tot felul de astea, cu greu se platesc orele de noapte.
Am o cunostinta care tot asa facea ore de noapte, s-a dus si a facut plangere mai departe. Luna urmatoare i-au platit orele respective, la ceva timp nu i-au mai prelungit contractul de munca.

Legislatia din Romania este destul de favorabila patronilor.

Si eu am prins ceva programe ciudate, cand esti tanar iti este mai usor sa accepti treaba asta. Dupa o varsta? De exemplu cand ma gandesc cum facea cunostinta aia 5-7 ture de noaptea la rand, eu cred ca muream pe drum.
Si locuia la bloc, iesea din tura si vecini mai renovau, o bormasina, mai faceau un chef.

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Băieți, postați potrivit cu aria și fără să vă împungeți.
Mulțumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate