Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Nikon D7100

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Recent  am facut un upgrade de aparat Dslr (dupa multi ani cu un canon 1100d am zis ca e momentul pentru un upgrade) . Am achizitionat din zona mea de la un amanet  doua body-uri (la un punct se vor defecta) un Nikon D7100 cu 92k cadre + obiectiv nikon 16-85mm si un Nikon D7100 cu 40k cadre + tamron 17-50 f2,8 (fara stabilizare) + un obiectiv nikon  70-210 f4-5,6 (de generatie mai veche) , am mai testat de-a lungul anilor diferite modele (,cumva sera asta mi-a ramas la suflet). - am primit si un pret decent pe lot- 3000 lei (inital cautam FF, dar la obiective este prea mare investitia pentru carat aparat prin santier/ excursii, mai ales ca vreau un obiectiv pe zona wide 10-24mm)
Ambele body-uri mers bine, focalizează ok, ies culori decente , dar body-ul cu 92 k - la  sistemul de prindere obiectiv  merge ciudat uneori se rotește mai mult decat ar trebui (probabil il duc la un punct la verificat /reparat merita iar body-ul cu 40k cadre tot ce ii pot baga devina in ecranul mic de sus becul sta aprins tot timpul. - E grav ? Pretul a fost ok ?

#2
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013
Am și eu un D7100, luat nou acum vreo 7 ani, merge perfect și acuma, are 120k cadre, nu am schimbat nimic la el. Nu înțeleg de ce ai luat 2 aparate identice, puteai lua unul și când se strica altul. Sistemul de prindere obiectiv ar cam trebui reparat, sa nu intre cumva praf/apa în interior. Ecranul de sus care sta aprins tot timpul nu e grav, dar ma gândesc ca va consuma degeaba bateria... eu zic sa rezolvi problema.

#3
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Puteai lua un D610, dar e alta discutie. Vezi daca nu se rezolva problema cu becul ecranului de sus printr-un update de firmware. Am avut D7100 cativa ani dar nu m-am lovit de problema asta. Sau poate trebuie schimbat butonul de power on/off, posibil sa fie un contact imperfect acolo si sa ramana tot timpul cuplat.

Edited by Galacticul, 24 July 2022 - 22:48.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Mie nu-mi placea ergonomia la D7100/7200.

Decat 2 x 7100 mai bine 1x D500.
Sau si mai bine, FF35 Eos 5D MK III - ca si la D500 insa doar cu numar rezonabil de cadre trase, nu 600K...

#5
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Am incercat  si un D610 , a venit unu prin curier la vreo 1500 lei  body-ul cu ~ 100k  dar mergea foarte ciudat (doar in  full manual parea sa mearga normal ) si am preferat sa nu risc  + obiectivele cam imi aruncau bugetul de  upgrade in aer (dupa cate am zis vreau sa iau un obiectiv din zona wide )  ca si buget compar un sigma  10-20 mm cu un nikon 16-35 mm  ,
Aparatele au venit  la pachet  - parea un pret decent rezonabil au fost body + obiective  -  poate a fost si un pic de sindrom "GAS " , am plecat din ograda Canon am  testat  Eos 5dMII dar nu m-am impacat cu el (rotitele de la nikon au fost  un plus .
Cand am cautat  eu  erau pe piata  body-uri cu multe sute de mii de cadre ,  la ce preturi sunt  pe OLX mai ca iese si profit  Posted Image daca ar fi sa le vand.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Daca ai venit de la 1100D, probabil ca te-au speriat butoanele.
1100 e low end cu butoane in minus, 5D MK III e semi-pro foarte performant, deci cu cel putin 3 clase peste fara a considera si formatul cu suprafata de 2,62X mai mare ( 1,62 x 1,62 crop pe latura la APS-C ul Canon).
Nu are rotita din spate, care e la eos1, dar normal folosesti Av, si cand ai nevoie schimbi usor in Tv sau P.
Desigur are si butoane cam aiurea pe deasupra, dar asa sunt si la eos 1DS/DX, nu sunt perfecte.
Si la Nikon sunt butoane aiurea pt. unii oameni, mie nu mi-au placut niciodata cu exceptia FE2.

7100D oricum nu are un AF f. bun, asa ca daca vrei ergonomie mai bine te uiti la un Pentax K3 Mk III care are AF comparabil cu 500D insa cu toate ca are o gama mare de obiective optic bune, sunt putine care pun in valoare la viteza AFul de care e capabila camera - nimic nu e perfect.
Anul viitor se asteapta K1 MK 3 , FF35 cu vizor mare, poate singurul DSLR FF35 cu asa ceva, ramane de vazut.

Edited by loock, 25 July 2022 - 00:08.


#7
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ loock oricum are un AF mult peste 1100D ,  nu m-am impacat cu rotita din spate la canon am testat de-a lungul anilor canon  400D, 1100D, 50D, 60D,   5DMK2   iar din curtea  nikon D60, D5000,  D80, D90 - , am facut parte dintr-un foto club si vedeam rezultatele aparatelor , cu ani in urma  am luat un canon 1100d doar ca a fost nou , chiar si D7100 este alta mancare de peste. Vad daca mai lucreaza cineva in perioada asta  cum pot  repara  problemele ori daca merita .
Am cautat aparate care sa fie fizic in piata seria D7xxx pentru ce fac eu este ok fara sa merg pe F.F. + obiective . Pentax  nu am urmarit  , vazand la colegi care se luptau sa faca rost de  obiective  ok.

#8
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Legat de problema cu LCD-ul, vezi aici https://download.nik...00_EU(Ro)03.pdf, pagina 241, s-ar putea sa te ajute (exista niste optiuni pentru iluminarea acelui LCD).

Edited by StefanSC, 25 July 2022 - 00:38.


#9
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010

View PostStefanSC, on 25 iulie 2022 - 00:37, said:

Legat de problema cu LCD-ul, vezi aici https://download.nik...00_EU(Ro)03.pdf, pagina 241, s-ar putea sa te ajute (exista niste optiuni pentru iluminarea acelui LCD).
Mersi, aia a fost . Am incercat un factory reset don cele doua butoane cu marcajul verde dar nu sa modificat mult. In concluzie unu din body-uri merge perfect , iar celalalt vad ce imi zic cei din reprezentanta locala (cand revine lumea din concedii) ori pur si simplu il pot tine rezerva pentru piese .
Au un mediu ceva mai stufos decat sunt eu obisnuit. Dar rezultate destul de bune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate