Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Upgrade internet fibra de la 1gbs la 1.8gbs

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009

View PostNikoroB, on 24 iulie 2022 - 14:54, said:

Intelege ca viteza maximă e limitată la porturile giggabit din ONT. Practic la pc o sa ai tot 1gbps indiferent de abonamentul ales.

La cel de 1800mbps inse6ca practic poți trage cu viteza asta daca ai 2 pc-ruo care fac trafic blana in același timp!

m-am uitat la tot vide-ul dat mai sus de cineva la zona it, am inteles acuma, practic viteza ramane acelasi, singura chestia daca e sa ai 2 pc-uri in casa viteza ramane de 1gbs,numa ca e x2 wtf... pe mine ma intersa sa prind viteza pe un singur dispozitiv nu pe 2, degeaba prind 900mb pe unu si 900 pe altul.....

In concluzie ce-am inteles,  viteza exista dar nu pe un singur dispozitiv ci pe doua de la 3 in sus se imparte si tot asa, deci trebuie sa asteptam pentru niste ont-uri mai ok.

Edited by Calypsso, 24 July 2022 - 15:11.


#20
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Abonamentul de 1,8gbps e util doar daca dupa ont legi un router care poate agrega 2 porturi si 1 port lan de iesire de 2,5gbps, atunci da, iti tragi frumos 2 cabluri din ont si le bagi in routerul care are 2 porturi wan, iar mai apoi pleci din router de pe portu de 2,5gbps in pc cu alt cablu, atunci o sa obti viteza dorita pe un singur dispozitiv, adica 1,8gbps, dar totusi nu stiu daca merita investitia de cateva sute de euro intr-in router care sa stie sa faca asa ceva.

https://www.pcgarage...x86u-dual-band/
Ceva de genul

#21
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Nah, mai bine asteptam, ca pe viitor sigur o sa apara ceva chestii trestii d'astea, sa fie mai usoara treaba, ca faza cu internetul peste 1gbs e relativ nou in Romania.

#22
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Nu merge  agregarea pentru ca ONT-ul nu suporta LACP, ce se poate face cu routerul acela Asus este load balacing .
1500 lei este un pret mic pentru o retea multigigabit acasa acum. Sigur daca scopul este doar sa descarci pe un PC cu viteza mai mare ca ai pe placa de baza un NIC de 2,5Gb atunci da, astepti pana iti ofera ISP-ul un ONT cu port de 2,5 Gb si o sa poti beneficia cu cheltuiala 0 de sporul de viteza.

Edited by MD, 24 July 2022 - 20:44.


#23
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostCalypsso, on 24 iulie 2022 - 14:48, said:

te dus duce, imi place sa descarc cu mare viteza, sa ma folosesc de viteza la maxim, daca se poate.
Placa de baza MSI PRO B660M-A DDR4, socket 1700
cine iti da tie sa ''descarci'' cu viteza asta???

#24
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Depinde, eu personal doar din microsoft pot sa descarc cu 200-225mb/s, in rest mai slabut

#25
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007

View PostMaschine, on 24 iulie 2022 - 21:33, said:

Depinde, eu personal doar din microsoft pot sa descarc cu 200-225mb/s, in rest mai slabut
servere Akamai, ajungi si la 40-50 MB/s.. dar e mai mult decat suficient

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostCalypsso, on 24 iulie 2022 - 14:48, said:

te dus duce, imi place sa descarc cu mare viteza, sa ma folosesc de viteza la maxim, daca se poate.
Placa de baza MSI PRO B660M-A DDR4, socket 1700

Degeaba vrei tu sa descargi cu nGbps daca serverul de unde descarci nu are aceiasi viteza. La Microsoft de ex descarc cu 0.5 Gbps si asta e foarte bine, la altii, mult mai putin. Degeaba am eu gigabit..

#27
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Am zis mai sus ca de pe microsoft descarc cu 1,7-1,8gbps, dar e normal pt ca orange e interlan, microsoft tot, deci peeringu e foarte bun dar de regula viteza aia mare o ai in speedtest :) ca nu stii de pe ce server prapadit cu banda de 1gbps de pe care vor sa-l descarce 100 de oameni si descarci cu cativa mbps

#28
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.08.2021

View PostCalypsso, on 24 iulie 2022 - 14:37, said:

Esti cam batranel, eu nu am prins, dar am prins anul trecut la bunicii mei, aveau inca dial up, si am vazut cum este.
NU cred, mai degraba tu confunzi  ADSL cu dial up. Tot pe doua bucati de cupru circula amandoua...

#29
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Merge excelent.

Telefonul este un oppo find x 5 pro.

Attached Files



#30
Suedezu

Suedezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 31.07.2005
Tocmai ce a plecat instalatorul Orange care a inlocuit ONT meu vechi Huawei cu Livebox-ul Wifi 6.

Am abonamentul de 2 Gb.

Porturile LAN ale noului Livebox sunt limitate la 1 Gb dar Livebox-ul atinge pe Wireless vitreze de peste un 1GB pe un laptop cu placa Wifi 6e (Intel AX210).

Am testat si torente si viteza sare peste 1 Gb daca sunt multi seederi.

Si telefonul meu S20 FE prinde in jur de 1 Gb deci e bine.

Pare sa stea bine si pe partea de acoperire semnal intr-un apartament de bloc de 60 m2 cu pereti grosi de beton.

Dupa mine, merita upgrade-ul de la 1 Gb la 2 daca ai echipamentele care sa stie sa profite de conexiunea Wifi rapida.

Edited by Suedezu, 06 February 2023 - 11:27.


#31
ilbiscione

ilbiscione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 10.03.2022
Prin livebox te referi la acel ONT ZTE? Îl am și eu și la capitolul semnal e praf, acoperea mai bine vechiul ont Huawei un apartament dintr-un bloc de prin anii 80.

#32
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 13.01.2013
mi am luat oferta aia cu tv la 1 euro si net maxim plus tv la 68
asa merge pe un honor 90

Attached Files



#33
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,176
  • Înscris: 15.07.2005

 Suedezu, on 06 februarie 2023 - 11:27, said:

Tocmai ce a plecat instalatorul Orange care a inlocuit ONT meu vechi Huawei cu Livebox-ul Wifi 6.

Am abonamentul de 2 Gb.

Porturile LAN ale noului Livebox sunt limitate la 1 Gb dar Livebox-ul atinge pe Wireless vitreze de peste un 1GB pe un laptop cu placa Wifi 6e (Intel AX210).

Am testat si torente si viteza sare peste 1 Gb daca sunt multi seederi.

Si telefonul meu S20 FE prinde in jur de 1 Gb deci e bine.

Pare sa stea bine si pe partea de acoperire semnal intr-un apartament de bloc de 60 m2 cu pereti grosi de beton.

Dupa mine, merita upgrade-ul de la 1 Gb la 2 daca ai echipamentele care sa stie sa profite de conexiunea Wifi rapida.


cum ti ont-ul setat ???cu bandsteeringul activat avand o singura retea wifi?

eu l-am dezactivat si am facut 2 retele una 2.4 si una 5ghz dar nu prind viteze peste 700mhz

#34
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 13.01.2013
asa merge pe PC

Attached Files



#35
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,176
  • Înscris: 15.07.2005

 xperia_ray, on 28 august 2023 - 11:07, said:

asa merge pe PC

pai si cum ai setat routerul zte? cu 2 retele wifi distincte sau l-ai lasat cu una asa cum vine el(sa negocieze fiecare dispozitiv pe ce se duce)?

#36
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 13.01.2013
e sagem

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate