Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Upgrade internet fibra de la 1gbs la 1.8gbs

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Buna baieti am o intrebare scurta si la obiect.

Prin cablul de internet/tv respectiv fibra 1000 de la orange, se poate veni prin acelasi cablu cu internet 1.8gbs de la ei?

As vrea sa-mi bag internet mai mare de la ei doar ca nu stiu daca se trage alte cablu sau ramane acelasi si schimba doar ei de la panou, sa o scurtez si aici,  din cauza asta nu pot trage alte cablu, mai exact trece pe la un vecin(cumnat), am vorbit si aici despre asta; https://forum.softpe.../#entry29090691

Tot ma intreb, daca fac cerere si vin aia cu alt cablu pe la cumnat nu are rost, ca nici eu nu vreau sa deranjez chiar atat, dar daca ramane acelasi e ok, stiu ca doar router-ul il schimba dar aia nu e problema.

Edited by Calypsso, 24 July 2022 - 10:51.


#2
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Alt cablu (adica alta fibra) nu, alt ONT da. Nu stiu daca sti ce ofera abonamentul respectiv adica tot un ONT cu porturi de 1Gb, pentru detalii vezi threadul dedicat https://forum.softpe...l/page__st__360

#3
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Alt ont clar, wifi6, ma interesa daca vine si alt cablu, gen ma gandeam ca trebuie tras alt cablu de la stalp pana la mine.

#4
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 27.06.2009
Din cate stiu, momentan nu ofera ONT cu porturi mai mari de 1 gbps. Poti prinde mai mult de 1 gbps pe wifi sau cate 1 gbps pentru 2 device-uri diferite pe cablu.

#5
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Adica ei vin doar cu "oferta" sa spun asa, dar restul tre' sa-ti cumperi tu? gen ONT? pc-ul me suporta 2.5gbs, dar sa cumpar si ONT, dar am studiat mai atent si am vazut ca cica nu ar fi viteze extraordinare, adica 1gbs sau 1.8gbs nu ai niciodata sa spun 1800 viteza, ce-am vazut maxim 1100, pai eu am acuma am tot timpu 950, sa platesc in plus pentru 200 maxim mb, parca e degeaba.

Edited by Calypsso, 24 July 2022 - 13:53.


#6
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,396
  • Înscris: 26.05.2022

View PostCalypsso, on 24 iulie 2022 - 13:17, said:

Alt ont clar, wifi6, ma interesa daca vine si alt cablu, gen ma gandeam ca trebuie tras alt cablu de la stalp pana la mine.
Nu vine niciun alt cablu. Practic GPON are capacitate de maxim 2.488gbps pe downstream, asa ca in loc de 1000Mbps, iti vor limita la 1800Mbps. Singura problema e că porturile sunt doar gigabit, deci nu vei vedea in mod curent cine stie ce beneficii.

Edited by NikoroB, 24 July 2022 - 13:55.


#7
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009

View PostNikoroB, on 24 iulie 2022 - 13:55, said:

Nu vine niciun alt cablu. Practic GPON are capacitate de maxim 2.488gbps pe downstream, asa ca in loc de 1000Mbps, iti vor limita la 1800Mbps. Singura problema e că porturile sunt doar gigabit, deci nu vei vedea in mod curent cine stie ce beneficii.

In concluzie nu merita? adica pana la urma, merita pentru ca imi expira contractul si mi-l prelungeste cu aceeasi bani, dar ma gandeam ca exista o diferenta ceva, dar ai dreptate, nu prea este..

Oricum, intrebarea mea a primit raspuns, asta ma interesa, daca vine cu alt cablu sau nu, ramane acelasi doar schimba viteza de limitarea, bun.

Multumesc.

Edited by Calypsso, 24 July 2022 - 13:57.


#8
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,396
  • Înscris: 26.05.2022
Dpmdv nu merită, insa se pare ca oro aplică o limitare artificială la abonamentul de 1000mbps. Daca-i la aceeasi bani, fie, dar daca vor ceva in plus, atunci n-as da.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 30.08.2006
Cat ai acum vei avea si dupa upgrade. Tot 1Gb/s viteza pe port pana la un total de 1.8Gb/s.

#10
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Nu dau nimic in plus,doar imi adauga 1.8gbs si am inca 2 ani contract.

Practic modificarea cum se face de la 1gbs la 1.8gbs, din soft sa spun ? sau se face si ceva fizic?

#11
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Uite review - nu e chiar asa de grozav
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UO0Wy2E5uyg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
Chiar și nevoie de această viteză? Înseamnă că nu știi cum mergea dial-up-ul in trecut.
Stăteam cate o zi sa descarc 100 MB. :(

#13
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009

View Postdorin_2k, on 24 iulie 2022 - 14:31, said:

Chiar și nevoie de această viteză? Înseamnă că nu știi cum mergea dial-up-ul in trecut.
Stăteam cate o zi sa descarc 100 MB. Posted Image

Esti cam batranel, eu nu am prins, dar am prins anul trecut la bunicii mei, aveau inca dial up, si am vazut cum este.

#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,396
  • Înscris: 26.05.2022
Nu prea cred ca mai avea cineva anul trecut dialup :)).

In fine, dupa cum ți-am spus, e doar o modificare "din soft". In mare cam tot la fel iti va merge netul.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001

View PostCalypsso, on 24 iulie 2022 - 14:37, said:



Esti cam batranel,
Bătrâni is câinii
Îți duce pc-ul 1,8 G? La ce vei folosi această viteză?


#16
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009

View Postdorin_2k, on 24 iulie 2022 - 14:40, said:

Bătrâni is câinii
Îți duce pc-ul 1,8 G? La ce vei folosi această viteză?

te dus duce, imi place sa descarc cu mare viteza, sa ma folosesc de viteza la maxim, daca se poate.
Placa de baza MSI PRO B660M-A DDR4, socket 1700

#17
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,396
  • Înscris: 26.05.2022
Intelege ca viteza maximă e limitată la porturile giggabit din ONT. Practic la pc o sa ai tot 1gbps indiferent de abonamentul ales.

La cel de 1800mbps inse6ca practic poți trage cu viteza asta daca ai 2 pc-ruo care fac trafic blana in același timp!

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
Câți TB spațiu de stocare ai? Sau ai trecut deja la PB? (peta)
:)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate