Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Angrosist de produse farmaceutice cu 94,30% profit net în trei luni din 2021

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007
la adresa respectiva functioneaza clinica ToldiMed, care se ocupa de implanturi dentare. probabil asta e firma pe care le importa, activitatea efectiva de stomatologie fiind pe alta firma.
daca achizitia de implanturi se face in loturi mari, o data de pe an, astfel de rezultate nu sunt de mirare.

Imi place ca oameni care n-au discutat in viata lor cu un contabil isi dau cu parerea despre bilantul unei firme si stiu sigur ca e ceva in neregula.
exotic, da, in neregula, nu!

Edited by strongsss, 23 July 2022 - 20:47.


#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
ToldiMed pare lângă, la nr. 222.
Eu am găsit niște cabinete de avocați pe B-dul Mamaia 224. Sunt multe firme cu sediul social la avocați, dar de regulă-s mai ”prăpădite”, nu ca asta.

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
N-are cum, e o greseala

#22
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007
coreland maps cu date publice:

la 224 e un bloc cu o gramada de firme, la 222 e clinica Toldimed, la 218 e o clinica de chirurgie platica.
deci numai implanturi, ....

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pravalia respectiva probabil ca are mai multe coduri CAEN. Nu te lasa pacalit de denumire.

Edited by pasilla, 23 July 2022 - 21:04.


#24
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007
in 2020 am cumparat 1000 de implanturi cu 5000 de lei.
500 implanturi le-am vandit in 2020 cu 10 de lei si am produs cei 5000 lei, profit zero.
in 2021 am mai vandut 500 cu 20 de lei  si am facut 10.000 lei
ce cifra de afaceri am avut in 2021 si ce profit?

foarte posbil si asta. ce trebuie sa intelegeti ca exista firme vehicul, prin intermediul carora se intampla lucruri. nu toate firmele vand ceva pentru toata lumea.
unele firme au un scop unic, si la acestea bilantul e uneori excentric.

View Postpasilla, on 23 iulie 2022 - 21:00, said:

Pravalia respectiva probabil ca are mai multe coduri CAEN. Nu te lasa pacalit de denumire.

Edited by strongsss, 23 July 2022 - 21:10.


#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate mai analizezi treaba.

#26
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007
uitati-va la paval holding in 2021, cu doar 3 angajați.
Venituri de  1.374.209.473 si profit net   1.248.934.780. cum s-ar zice tot venitul e profit.

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu a afirmat nimeni ca pravalia in discutie pe topic are o situatie singulara.

#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Poststrongsss, on 23 iulie 2022 - 21:10, said:

uitati-va la paval holding in 2021, cu doar 3 angajați.
Ăsta e holdingul fraților Pavăl, cei cu Dedemanul, nu poți compara un holding cu un SRL.  Holdingurile au profit de pe urma companiilor care le compun.

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In plus sunt alte cifre:
Cifră de afaceri 2021: 0 RON
Capital social: 6.652.120.550 RON

#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Da, e altă ligă:

Quote

Prin intermediul Pavăl Holding, fraţii Adrian şi Dragoş Pavăl sunt investitori la bursa de la Bucureşti, portofoliul acestora fiind de circa 1,2 miliarde de lei. Astfel, pe baza deţinerilor la companii listate, cei doi pot fi catalogaţi ca fiind cei mai mari investitori persoane fizice de la bursa românească.


#31
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006

View Postalthea, on 23 iulie 2022 - 20:25, said:

Nu ești pretențios deloc Posted Image


Prețurile la medicamente sunt controlate de stat, am căutat între timp să văd dacă sunt reglementări în privința prețurilor Sunt și-s foarte stricte, nu se poate haiduci cu adaosuri uriașe - dacă are cineva curiozitatea:
https://legislatie.j...mentAfis/243857

În fine, orice ar face firma asta cu capital social de 200 de lei, un asemenea profit contrazice toate manualele de economie.

Medicamentele, nu OTC (over-the-counter), adica ce iei de la farmacie fara reteta. La ele pretul nu e reglementat de stat, pot sa puna cat adaos vor.
Nu ca laud prea mult reglementarea, a scos de pe piata noastra multe medicamente.

#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Atunci n-ar putea fi vorba de afaceri cu statul.  
Ești în domeniu? Ai putea să ne spui câte ceva despre partea cu autorizarea distribuitorilor de medicamente - durată, condiții? Ți se pare normal un capital social atât de mic pentru un angrosist din domeniul ăsta?

#33
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

View Postalthea, on 23 iulie 2022 - 19:20, said:

Dacă e așa îi vor prinde mai devreme sau mai târziu.
Trimiti pe unul de-ai lor sa prinda....unul de-ai lor ?

#34
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postliviu_np, on 23 iulie 2022 - 20:01, said:

In general, marfa ieftina din productia interna merge la export la preturi duble spre triple.
Marfa iefina din import (de ex nurofen vrac) se ambaleaza in blistere in RO si se vinde in farmaciile noastre cu adaos de te ia durerea de cap.

In general romanul stie totul despre orice. Tu ai impresia ca Antibiotice Iasi spre exemplu are vreo greata in a face export singura fara sa iei tu medicamentele cu 2 lei de la ei si sa le vinzi pe 4 la export? Nu se ambaleaza nici un Nurofen in Romania, nu mai vorbi prostii. Firme cu profil asemanator acesteia sunt o tona, nu inseamna ca fac ceva ilegal, pot fi o mie si una de explicatii, cateva peritente au fost date chiar aici de colegi. Poate fi o firma de buzunar a altei firme mari si atunci ai si raspunsul despre cat de repede se poate autoriza un depozit farmaceutic.

In mod normal dureaza 6-9-12 luni, dar daca stii pe cine trebuie azi depui dosarul si maine ai inspectia, poimaine ai autorizatia pe masa. Sa nu fim naivi si sa credem ca regulile sunt aceleasi pentru muritorii de rand cat si pentru milionari.

LE: se poate afla cine este actionarul unei firme - solicitati certificat constator online pentru orice firma si vedeti cine sunt actionarii. Daca sunt alte firme solicitati si pentru acelea si tot asa, pana se ajunge la un beneficiar real.

Edited by Bylly00, 23 July 2022 - 22:27.


#35
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006

View Postalthea, on 23 iulie 2022 - 21:46, said:

Atunci n-ar putea fi vorba de afaceri cu statul.  
Ești în domeniu? Ai putea să ne spui câte ceva despre partea cu autorizarea distribuitorilor de medicamente - durată, condiții? Ți se pare normal un capital social atât de mic pentru un angrosist din domeniul ăsta?

Am lucrat la un distribuitor foarte mare de medicamente, unde profitul era cam 4% din cifra de afaceri si erau sute de angajati. Nu stiu exact care sunt conditiile de autorizare, doar ca sunt foarte dure.
Nu am idee ce face firma asta, e posibil sa importe niste prafuri din alea care cica te scapa de bataturi, chelie sau reumatism si care sunt autorizate pe baza unor declaratii si certificate inventate, ca dispozitive medicale.

#36
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postalthea, on 23 iulie 2022 - 20:25, said:

Nu ești pretențios deloc Posted Image

Am vrut cateva mii de euro, dar apoi am redus la 500 si am ramas cu cateva in postare Posted Image  (sa nu zici ca vreau prea mult)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate