Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pe om dacă îl cauți de bun, bun îl găsești. Dacă îl cauți de rău, rău îl găsești.(Părintele Teofil Părăian)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
Incep cu o schimbare de perspectiva:


Pe om dacă îl cauți de bun, bun îl găsești. Dacă îl cauți de rău, rău îl găsești.(Părintele Teofil Părăian)

Mare ADEVAR.
Dupa toate experientele cu copii distrusi de parinti (“daca nu esti cuminte vine HAM HAM si te ia” – ulterior orice HAM HAM fiind factor punitive etc. astazi Dumnezeu mi-a luminat si bucurat sufletul.
Un fapt banal dar care arata,detaliat privit, sansele noastre de mantuire. Si cat de buni sunt oamenii.
@ Vizsle dupa 9 km de padure. Umflate de apa 😊 – ca le bagam pe gat la 30 de minute, urechi si cap umezite, etc. Ca un vajnic si nebun posesor de unguri. Lenea le zicea sa stea si sa doarma nitel cat imi caut eu un un topor la Decathlon. Masina parcata la umbra, 4 geamuri deschise atat de mult ca mi-era ca pleaca nebunii prin parcare la plimbare.
N-apuc sa intru, nici 3 minute trecute si taar telefonul. Zic, hait, m-a prins barbat’su. Numar frumos, premium.
PE scurt, un domn ma sunase (ca am nr mereu in parbriz) sa mi spuna ca ii cald catelului. Am inghetat stiind ca am 2 catei. Deci unul lipsea.
Cobor intr-un suflet si langa masina, domnul care sunase ii umezea botul pramatiei de 1 an care era tot un zambet pe locul din fata (nu are voie acolo, doar in spate, dar “trecuse  in fata” sa vada si el lumea.
Si prietenosi fiind si cel din spate, cumintelul - nu se vedea de geamurle fumurii dar incerca si el sa zica ceva. M-am linistit, uof, nu l vazuse pe al II lea de “geam”.
Intre timp un “Tanc” GTC-ist ( nu le mai fac reclama ca deja ii stie lumea ca sunt super ok) stick-uit tocmai pleaca de langa masina mea.
Pe scurt, omul il vazuse pe smecherul ce sarise pe locul din fata si urmarea cu toata atentia o pisica ( de asta avea capul scos pe geam) si cu limboaca aia 1m parea ca nu are aer(pentru cine nu stie cum arata un caine incalzit poate parea infricosator).
GTC-istul i-a dat o stica de ala (rece, din torpedo) sa i-o puna pe cap iar pramatia asta mica a inceput sa pupe . Si evident sa linga sticla. Dar n-a baut din ea ca era plin de cat l-am pus la adapat in padure(cam 3 l apa  / 2 catei x 25 kg fiecare, atat de cald era).
Deci nenea ala a stat langa masina si a cerut apa de cei din jur ( si a primit!) dupa care a cazut in capcana fetei de inger vizslesc care avea treaba cu pisica ( visual), l-a mangaiat si umezit pe cap,a incercat sa I dea sa bea ( din palma caus)si a avut grija ca de un om.  I-am multumit si ce sa zic, nici vorba sa primeasca ceva (bere n-aveam la mine ca aia nu putea s-o refuze).
Cati din noi s-ar apropia macar de o masina in care sunt 2 dulaiuti (teritoriali ca orice caine) si sa se gandeasca macar o clipa din perspectiva domnlui cu suflet mare de astazi?
Doamne, pune in balanta TA 1 tona de multumire si bucurie pentru omul asta.

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Ce still au unii de a scrie...nu intelegi nimic :))

#3
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
si asa ca sarbatoresc cu un ouzo. sau poate nu esti in target. nu i cu suparare.

hint - 41 grade la umbra in otopeni.
hint 2 - deshidratare

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Sunt eu mai prost...:|...pacat de mine, ca mi-a zis mama ca sunt frumos. Deh, Dumnezeu iti da cu o mana, dar iti ia cu doua.:)

#5
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 19.03.2022
Deci ala de a zis "nimic bun nu zace in om"  manca rahat.

Pe om il cunosti nu la bunatate ci la rautate. In dosarele "Experimentul Pitesti" se spune ca  chemau pe unii detinuti si le ziceau "ia parul asta si omoara-l in bataie pe cutare, daca nu o faci te omor pe tine cu parul in bataie " Si bineinteles detinutul se conforma, lua parul si dai omor altui detinut, care culmea, erau condmanti findca erau impotriva oranduirii comuniste.

#6
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
vezi ca este documnetat ce Sfinti erau in inchisorile alea si ce minuni s-au intamplat acolo. ce spui ii adevarat, intotdeauna e o lupta grozava intre bine si intuneric.

View Postjimi91, on 23 iulie 2022 - 17:58, said:

Sunt eu mai prost...Posted Image...pacat de mine, ca mi-a zis mama ca sunt frumos. Deh, Dumnezeu iti da cu o mana, dar iti ia cu doua.Posted Image

relax, +1 si eu. doar ca Dumenezeu e bun cu noi astia.

#7
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 19.03.2022

View Postfoxbat, on 23 iulie 2022 - 18:00, said:

vezi ca este documnetat ce Sfinti erau in inchisorile alea si ce minuni s-au intamplat acolo. ce spui ii adevarat, intotdeauna e o lupta grozava intre bine si intuneric.

Omul isi arata mila cand intalneste situatii in care ii plangi de mila . Dar sunt convins ca acelasi om milos se poate dovedi un caine feroce .
Preferam sa nu dau exemplu biblic insa altul nu am, despre regele David din biblie, a fost uns rege findca avea o inima aleasa, si a ajuns sa-i ia nevasta unui general care lupta pe front pentru el si apoi dupa ce a ramas femeia insarcinata a planuit sa-l ucida pe general, si a fost ucis intr-un final.
Ce vreau sa spun, nu suntem buni cum multi cred, si eu deseori mai ajut necajiti.
Intr-o zi mregand cu masina , toti pe drum ocoleau un pui de catzel lovit de o masina, ei bine puiul de catzel era flancat de doi dulai , am coborat si am mutat catzelul lovit pe iarba, dulaii se uitau la mine, am eliberat astfel drumul . Cateodata animalele sunt mai afective decat oamenii.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postjimi91, on 23 iulie 2022 - 17:52, said:

Ce still au unii de a scrie...nu intelegi nimic Posted Image)
Mie mi se pare chiar foarte clar si cu talent scriitoricesc..
Recunosc ca, desi am inteles din context, am verificat ce e cu @ Vizsle. Habar nu aveam de rasa asta.

Edited by pasilla, 23 July 2022 - 18:35.


#9
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
e greseala de copy paste.acum vazui. ca a aparut un @ la "paste".iertare.

#10
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012
ne traduceti si noua astora mai tineri cum vine asta cu cautatu de rau sau de bun ?  Chiar nu inteleg ce vrea sa spuna, eu si cunoscutii mei nu folosim astfel de expresii si n-am auzit nici prin media sau prin societate folosind asa expresii

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postjimi91, on 23 iulie 2022 - 17:52, said:

Ce still au unii de a scrie...nu intelegi nimic Posted Image)

Fix tu te-ai gasit sa vorbesti Posted Image

#12
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View PostA10, on 23 iulie 2022 - 19:32, said:

ne traduceti si noua astora mai tineri cum vine asta cu cautatu de rau sau de bun ?  Chiar nu inteleg ce vrea sa spuna, eu si cunoscutii mei nu folosim astfel de expresii si n-am auzit nici prin media sau prin societate folosind asa expresii

e un pic mai mult si mai adanc decat pare.
fie incerci sa te  "ridici" nitel (in partea spirituala zic - de ex poti sa cauti dupa acest citat ) fie dai skip  :)
faptul ca s-a pierdut partea de CUVANT si am ajuns toti sa vorbim in "emoticoane" nu e deloc un lucru bun.
in cazul meu - am ramas pur si simplu fara vorbe cand am ajuns sa descopar un Dr in teologie ( Necula) si apoi incet incet s-au legat niste materiale/conferinte/etc.
si lucrurile au (re)inceput sa aiba sens.
dar asta are nevoie de rabdare si dorinta si dragoste de Dumnezeu.si de oameni, evindent. e greu.

#13
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012

View Postfoxbat, on 23 iulie 2022 - 19:44, said:

e un pic mai mult si mai adanc decat pare.
fie incerci sa te  "ridici" nitel (in partea spirituala zic - de ex poti sa cauti dupa acest citat ) fie dai skip  Posted Image
faptul ca s-a pierdut partea de CUVANT si am ajuns toti sa vorbim in "emoticoane" nu e deloc un lucru bun.
in cazul meu - am ramas pur si simplu fara vorbe cand am ajuns sa descopar un Dr in teologie ( Necula) si apoi incet incet s-au legat niste materiale/conferinte/etc.
si lucrurile au (re)inceput sa aiba sens.
dar asta are nevoie de rabdare si dorinta si dragoste de Dumnezeu.si de oameni, evindent. e greu.
Am inteles....deci nu e pentru oricine, noi astia de jos... E doar pentru cei alesi

Ok, back to netflix...

#14
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View Postfoxbat, on 23 iulie 2022 - 17:37, said:

Doamne, pune in balanta TA 1 tona de multumire si bucurie pentru omul asta.

Haleluia! Daca eram eu in locul domnului, sunam politia animalelor (da, exista in tari civilizate) inainte sa te sun pe tine. Si primeai o amenda pe cinste, pe merit. Cainii (animalele in general) nu se lasa niciodata in masina, nici macar cu geamurile deschise, cand e atat de cald afara. Ai idee cat de repede se incalzeste inauntru? Si cat sufera animalul acela, indiferent cata apa i-ai dat sa bea inainte?

Uite aici, temperatura de afara si cum se incalzeste in masina dupa 10 si respectiv 30 de minute.

[ https://cms.dierenbescherming.nl/assets/common/default/Illustraties/hitte-temperatuur__1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Doamne ajuta la mintea cea de pe urma!

#15
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
Multumesc frumos de explicatii. Stiu foarte bine. Pesemne ca n-am explicat eu foarte bine. Cateii erau ok. Ca sa simplific scenariul un pic - erau la umbra, asteptandu-ma.
Poate ai remarcat si alte postari despre ei - exagerez poate cu atentia pentru ei (uneori peste cea pe care o dau oamenilor).

View PostA10, on 23 iulie 2022 - 20:44, said:

Am inteles....deci nu e pentru oricine, noi astia de jos... E doar pentru cei alesi

Ok, back to netflix...

de fapt nu cred ca ai inteles dar nici nu pare ca ai incercat sa vezi un pic ce si cum. nu pot sa fac mai mult fara dorinta ta de crestere.

poti incerca sa iti rupi o ora  - astazi , 9:30, orice biserica gasesti in drum si asculta cat poti din Sfanta Liturghie. Poti sta la umbra, afara. Nu e aglomeratie. Daca esti bucurestean zi  si ti spun unde ma duc.O ora de netflix poate sacrifici.

#16
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020

View Postfoxbat, on 23 iulie 2022 - 17:37, said:

Pe om dacă îl cauți de bun, bun îl găsești. Dacă îl cauți de rău, rău îl găsești.(Părintele Teofil Părăian
Dar tu nu l-ai căutat pe om!
Te-a găsit el pe tine!
Cum te-o fi căutat, de bun sau de rău?
Şi cum te-o fi găsit?!

#17
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
Spre folos sa fie:

https://www.tribuna....uO8mzXkVJuA8tSk

#18
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Pare că m-ai interpretat greşit.
Eu nu am spus că omul te-a găsit rău şi nici nu am gândit asta.
Însă... ai făcut o construcție de la vorbele părintelui Teofil Părăian şi ne-ai povestit cum ai căutat tu de bun şi ai găsit un om bun. Dar, din ceea ce ai relatat, eu deduc altceva. Că tu nu ai căutat pe nimeni acolo, ci tu ai fost subiectul căutării altui om. Şi se pare că te-a căutat de om rău, pentru că ai lăsat câinele în căldură sufocantă în maşină (din cunoştințele lui) şi te-a găsit de bun, iar câinele nu suferea de cum a fost lăsat de tine.
Deci sunt şi excepții. Însă sunt de acord cu cuvintele părintelui, pe care le-ai citat şi înțeleg ce ne spune.
Ba mai mult, pot să spun din propria experiență, că Dumnezeu acționează şi prin oameni. Mi s-a întâmplat să fiu în situație extremă, să fiu ajutat de omul pe care l-am căutat şi să constat ulterior, discutând cu omul, că acesta oarecum regretă ajutorul pe care l-a dat, că nu îşi explică de ce l-a dat şi că în mod normal nu îl dă, ci se comportă diferit decât a făcut-o atunci când l-am căutat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate