Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 

"Nu reprezinta nimic altceva decat" o vorba prosteasca

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Vorbind despre canicula si importanta apei, un doctor la TV a spus ca "fructele nu reprezinta nimic altceva decat o sursa valoroasa de apa". Chiar nimic? Vitamine, minerale, enzime, glucide, nimic?.
Daca stiti de unde a aparut aberatia asta de expresie, care e si o pierdere de timp s-o pronunti.Am auzit-o la TV de multe ori si banuiesc ca acolo se propaga.

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Depinde de fructe, un mar din ziua de azi are mult zahar si o cantitate infima de nutrienti raportat la volum. Daca mergi insa in padure si culegi niste afine se schimba datele problemei.

#3
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View PostMizu, on 23 iulie 2022 - 11:20, said:

Depinde de fructe, un mar din ziua de azi are mult zahar si o cantitate infima de nutrienti raportat la volum. Daca mergi insa in padure si culegi niste afine se schimba datele problemei.
Stau la curte si am si eu un mar "golden". Imi pare identic cu ce-i la piata, adica sunt soiuri de-asa natura. La rosii se vede cel mai clar. Bunicul si-a pus rosii din rasaduri luate de la diversi. Sunt anumite soiuri care s-au copt imediat dar au coaja aia groasa (buna mai mult pt comert, sa reziste la transport) si cu gust de nimic. Problema cu rosiile cele mai gustoase e ca nu rezista la transport/comert.
O alta ciudatenie observata e cat de gustoase pot fi "zarzarele" fata de caise. Caisele sunt duble ca marime, dar se coc si greu si n-au nici jumatate din gustul "zarzarelor" care sunt tot un soi de caise, doar ca mai mici (si cu gust usor diferit). Mananci una si zici ca mananci gem de caise.. Dar iarasi, se strica imediat (ceea ce-i o dovada ca-s bune).

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai vorbim despre fructe si legume sau despre o expresie pe care nu o intelegi si te enerveaza ?
Ce faci ? Trollezi propriul topic ?

Topicul asta nu reprezinta nimic altceva decat pierdere de timp  Posted Image

#5
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postbursucelu_viesel, on 23 iulie 2022 - 11:14, said:

Vorbind despre canicula si importanta apei, un doctor la TV a spus ca "fructele nu reprezinta nimic altceva decat o sursa valoroasa de apa". Chiar nimic? Vitamine, minerale, enzime, glucide, nimic?.
Daca stiti de unde a aparut aberatia asta de expresie, care e si o pierdere de timp s-o pronunti.Am auzit-o la TV de multe ori si banuiesc ca acolo se propaga.
Niciodata un popor nu o sa ajunga la o intelegere in legatura cu cea mai eficienta nutritie.
Mereu o sa fie pareri si pareri.

Daca este sa o luam stiintific, cum de altfel doresc sa cred ca a gandit-o si doctorul respectiv, are OARECUM dreptate.
Daca vrei nutrienti, mananci verdeturi, legume, nu fructe.

Daca vrei si un pic de energie, mananci fructe.

Problema este de fapt, ca pentru multi dintre noi, a manca verdeturi inseamna in multe cazuri o salata verde si... atat. In mod evident iesi mai castigat daca mananci un mar si o portocala/banana.

Daca in schimbi compari 8 portii/8 cupe/8 polonice sau cum naiba se masoara la noi 0.236L cu fructele, iesi mult mai ok ca si nutrienti fata de fructe unde ai mai mult zahar decat vrei.

Nu trebuie sa te iei mereu dupa nutritionisti, in special cei de la TV.
Mai bine testezi tu. Mananca o saptamana numai fructe, si apoi o saptamana numai salate mixte, verdeturi, legume.
Vezi care te hidrateaza mai bine si care iti dau mai multa energie.

O sa constati ca 3 salate mixte cu ulei de masline o sa te tina mai mult "in priza" decat 5 mere.

Sunt persoane care prefera sa consume un numar redus de carbohidrati pe zi, in general sub 50g. Pentru ei, fructele sunt cam excluse.

Edited by victor29cr, 23 July 2022 - 12:00.


#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostNaijax, on 23 iulie 2022 - 11:58, said:

Pai vorbim despre fructe si legume sau despre o expresie pe care nu o intelegi si te enerveaza ?
Despre fructe și legume Posted Image  L-am mutat pe O viață sănătoasă. Nu știu de ce i-a dat prin cap să-l pună pe Literatorul.

#7
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,916
  • Înscris: 12.03.2010
Unde ai vazut prostia asta? Schimba canalul, fa plingere la CNA sau la Coiegiul Medicilor (daca ala e chiar medic si nu doctor in fizica). E o prostie sa spui si ca fructele sint o sursa de apa (sa maninci fructele pentru apa din ele, nu ma refer cind mori de sete), fructele contin ELE INSELE toxine care trebuie eliminate cu ajutorul apei, deci NU POT INLOCUI LICHIDELE propriu-zise, daramite sa spui ca fructele sint bune DOAR pentru apa din ele.

#8
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postalthea, on 23 iulie 2022 - 12:03, said:

Despre fructe și legume Posted Image  L-am mutat pe O viață sănătoasă. Nu știu de ce i-a dat prin cap să-l pună pe Literatorul.
Si daca discutia merge spre energie, o sa muti topicul la energie?
E-adevarat ca topicul e un simplu "of", fara prea multe de spus. Ce poti sa spui la o asemenea aberatie de expresie?. Titlul spune tot, insa "of-ul" tine de Literator si nu de "o viata sanatoasa", mai ales ca acele zarzare sanatoase s-au transformat intr-o otrava de tuica. Posted Image

View PostNaijax, on 23 iulie 2022 - 11:58, said:

o expresie pe care nu o intelegi si te enerveaza ?
Te pomenesti ca te pregateai sa aperi expresia.

Edited by bursucelu_viesel, 23 July 2022 - 12:33.


#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbursucelu_viesel, on 23 iulie 2022 - 11:14, said:

un doctor la TV a spus ca "fructele nu reprezinta nimic altceva decat o sursa valoroasa de apa". Chiar nimic? Vitamine, minerale, enzime, glucide, nimic?.
[...]Am auzit-o la TV de multe ori si banuiesc ca acolo se propaga.
Tu te uiti la TV?

De ce?

#10
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postalthea, on 23 iulie 2022 - 12:03, said:

Nu știu de ce i-a dat prin cap să-l pună pe Literatorul.

Am crezut ca nu-i suna bine expresia, si nu intelegeam de ce.

Apa-i apa, fructele-s fructe. Daca ai o sete crunta nu poti sa bagi mere pana iti trece, adica poti da' dai in alte alea.

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

View Postbursucelu_viesel, on 23 iulie 2022 - 11:14, said:

Vorbind despre canicula si importanta apei, un doctor la TV a spus ca "fructele nu reprezinta nimic altceva decat o sursa valoroasa de apa".

când se discută-ntr-un ANUMIT context (caniculă + importanța apei) este inutil să vorbim despre alte proprietăți decât „capacitatea de hidratare”
dacă se discuta despre avitaminoză era ALT context și nu mai trebuia subliniată cantitatea de apă din fruct

dar cum tu singurel îți trolezi propriul topic... :(

io aș zice să lași deoparte figurile de erudit... :(

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postbursucelu_viesel, on 23 iulie 2022 - 11:14, said:

Vorbind despre canicula si importanta apei, un doctor la TV a spus ca "fructele nu reprezinta nimic altceva decat o sursa valoroasa de apa". Chiar nimic? Vitamine, minerale, enzime, glucide, nimic?.
Daca stiti de unde a aparut aberatia asta de expresie, care e si o pierdere de timp s-o pronunti.Am auzit-o la TV de multe ori si banuiesc ca acolo se propaga.

Problema ta e expresia din titlu sau fructele? Că nu e tocmai clar - începi cu una și termini cu cealaltă.

#13
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postradunic, on 23 iulie 2022 - 15:37, said:

Problema ta e expresia din titlu sau fructele? Că nu e tocmai clar - începi cu una și termini cu cealaltă.
Am dat un exemplu recent cand a fost folosita expresia. Nu exista vreun caz fericit de a folosi expresia. Dupa cum am spus, titlul e sufient pt a semnala expresia aberanta, si nu necesita discutii. Culmea ca eu care n-am probleme ca lumea sa calce pe langa subiect, caci printre randuri citesti cele mai interesante lucruri, aici chiar n-am nicio disponibilitate sa accept argumente in favoarea expresiei asteia.

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ai scris expresia în ghilimele, dar în mesajul inițial ai scris asta:

Quote

Vorbind despre canicula si importanta apei, un doctor la TV a spus ca "fructele nu reprezinta nimic altceva decat o sursa valoroasa de apa". Chiar nimic? Vitamine, minerale, enzime, glucide, nimic?.
La care care ai și primit răspunsuri și ai continuat tot pe linia aia. Dacă nu scriam eu că ți l-am mutat n-aveai nicio treabă că nu se comentează despre expresie.
Nici n-ar fi ce, nu e nimic în neregulă cu ea.

E bine unde e topicul acum.
Mă rog, dacă mă gândesc la ce varză ai făcut din subiect mergea și pe Legumicultură.

View Postbursucelu_viesel, on 23 iulie 2022 - 16:01, said:

Dupa cum am spus, titlul e sufient pt a semnala expresia aberanta, si nu necesita discutii.
A, ești și tu de acord că expresia nu necesită discuții. E bine :)

#15
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postalthea, on 23 iulie 2022 - 16:15, said:

nu e nimic în neregulă cu ea.
Nici daca as spune "Unu nu e nimic altceva decat un numar", tot nu ar fi corect. Unu e si un cuvant al limbii romane.
Eu inteleg ca o expresie nu trebuie luata literalmente, insa cand spui "deja sari calul", se intelege ca nu-i vorba de vreun cal, si deci nu se ia literalmente. Insa eu am exemplificat cat de departe se poate ajunge cu ridicolul/confuzia in cazul expresiei "nu e nimic altceva decat" (care de multe ori inseamna "acest lucru poate fi vazut si ca ..", "ma gandesc in principal la aspectul asta").
In fine, apoi forumul se centreaza pe topic si nu pe autor. E irelevant ca in postari ulterioare chiar eu care am deschis topicul, am fost offtopic. Nu se duce pe apa sambetei un subiect doar ca autorul ulterior a facut nu stiu ce.

Edited by bursucelu_viesel, 23 July 2022 - 17:54.


#16
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
La o foame merge si paine cu carnati.

La o sete merge si un harbuz (pepene rosu) scos de la racoare.

Nu putem generaliza cand vorbim despre fructe. Unele sunt mai mult apa si ceva fructoza pe cand altele sunt pline de vitamine si antioxidanti

#17
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,071
  • Înscris: 04.03.2014
Fructele si legumele contin apa dar nu de asta le mananci, e vorba de vitamine, antioxidanti si fibre.

Vreo doua fructe cum ar fi doua mere, sau un mar si o banana sunt ideale pe zi, la asta mai adaugi si un 300 gr de legume si un pic de verdeata.

#18
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View PostMizu, on 23 iulie 2022 - 11:20, said:

Depinde de fructe, un mar din ziua de azi are mult zahar si o cantitate infima de nutrienti raportat la volum. Daca mergi insa in padure si culegi niste afine se schimba datele problemei.
Prezintă un studiu comparativ cu mere de acum vs mere de odinioară care îți susține afirmația.
Dacă ai urmărit forumul ai avut ocazia să vezi că această idee a mai apărut și nu este susținută de date. Există variabilitate la conținutul de micronutrimente din cauza evoluției calității solului și a felului în care sunt folosiți fertilizatorii. Unele micronutrimente din produsele agricole au crescut, altele au scăzut dar variația nu e demnă de luat în seamă în afara studiilor științifice.
E mai interesantă variația în funcție de soi și zona geografică în care se cultivă decât "variația temporală".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate