Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Hub usb a pentru macbook

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Salutare,

Proaspăt posesor de Macbook, mai exact mâine trebuie sa merg sa il ridic, după o viață pe Windows.
Este vorba de Macbook M1 Pro 16, iar din ce am observat aici nu am sloturile usb a cu care sunt obișnuit la Windows. Am nevoie pentru tastatura, mouse (ambele sunt pe bluetooth și trebuie să conectez receiverele) și pentru HDD uri clasice externe pe care sa le conectez pentru a copia diferite lucruri stocate acolo.
Îmi poate recomanda cineva un hub? Sper ca așa se numește, care să aibă 3-4 usb uri. Am văzut câteva pe site la eMag, dar nu as vrea sa risc sa iau o chinezărie care sa facă figuri, mai bine sa întreb.
Multumesc

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Si totusi, de ce ti-ai luat Macbook, daca toate perifericele tale sunt pe cablu?

Il folosesti pe post de desktop? Atunci mai mine cumparai un mac-mini.

Daca dau pe emag, search dupa "hub usb-c", gasesti o multime de optiuni, unele cu HDMI-Out, altele cu LAN etc

#3
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
1. Nu sunt pe cablu, am scris in topic ca sunt pe bluetooth 🤦
2. Da, in 5% din cazuri il folosesc ca desktop, nu e mare inginerie
3. Fix asta am întrebat ca să nu iau o chinezărie.

Și pentru un hub de 100 de lei, nu trebuie sa mai cumpărăm macbook uri ca avem un mouse și o tastatura care nu se numesc 'magic'? 🤦
Era o întrebare banala pt ca am văzut destule hub uri care se deconectau in timpul funcționării

Edited by ReKo, 23 July 2022 - 02:43.


#4
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 22.04.2013
Daca acele periferice chiar sunt pe Bt (deși daca ai receiver usb, mă înșel..
Probabil sunt pe 2.4 Ghz), poți să le conectezi fara receiver. MacBook ul are bt încorporat. Eu sincer nu suport mouse pe bt. Totuși, ar fi păcat să nu folosești tastatura lui. E destul de calitativă .
Hub, depinde de buget. Ceva ieftin și decent ar fi Hama. Altfel ai Anker...și chiar Apple

#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

View PostReKo, on 23 iulie 2022 - 02:41, said:

Și pentru un hub de 100 de lei, nu trebuie sa mai cumpărăm macbook uri ca avem un mouse și o tastatura care nu se numesc 'magic'? ��
Era o întrebare banala pt ca am văzut destule hub uri care se deconectau in timpul funcționării
Reko, cu 100 de lei nu cumperi nimic decent.
Vrei un hub de calitate, dai bani.

Oricum e ceva in neregula acolo.... sa cumperi un hub ca sa pui receiverele de la mouse si tastatura...

Eu recomand Anker mereu pentru ca asta folosesc si nu a dat chix: https://www.anker.co.../hubs-and-docks

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
In general, daca au un cablu de conectare, hub-urile sunt toate ok.
Toate sunt chinezesti, nu iti fa iluzii, chiar si cele Apple.

Pt HDD-uri si nu numai, eu prefer un adaptor USB de acest gen.

Pt a beneficia de toate facilitatile Apple, recomand macar tastatura lor (pt senzorul de amprenta), care e pe bluetooth.
Mouse-ul lor e discutabil, mie nu imi place.

#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Nici pe mine nu ma da pe spate mouse-ul lor dar il folosesc.
De tastatura as zice si eu sa fie luata de la apple.

#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007
suntem in secolu 21. ia unu de pe emag, il testezi si daca nu-ti convine retur la easybox.

#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

View Postlaffin, on 23 iulie 2022 - 07:36, said:

suntem in secolu 21. ia unu de pe emag, il testezi si daca nu-ti convine retur la easybox.
In urma cu ceva timp, aproape toate huburile vandute pentru macuri au facut mari probleme, desi ele au functionat perfect o perioada de timp.
Problema nu a fost doar pe Big Sur ci si pe Monterey.

Doar cateva marci au functionat in continuare, erau certificate apple.

Asa ca degeaba iei un rahat la 100 de lei care va functiona pentru o perioada pana cand iti da crash.

#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
https://www.emag.ro/...2/pd/D8X46NMBM/
https://www.pcgarage...sd-card-silver/
https://www.pcgarage.../hue-s2c-usb30/

Sunt ok pentru ce sunt. Nu le am, dar am mai cautat, vazut review-uri. Poti citi si tu, poate iti sunt ok.
Altfel, mouse/tastatura conectate direct prin BT-ul laptopului.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostReKo, on 23 iulie 2022 - 02:41, said:


3. Fix asta am întrebat ca să nu iau o chinezărie.

Și totuși ai luat MacBook!
Good job!

După un MacBook Air 13 și un MacBook Pro defecte, m-am lecuit!

#12
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Ok, dar nu a intrebat daca sa-si cumpere MacBook intreba de un amarat de hub. Ca tu ai avut ghinion asta e, suntem in 2022 cam toate laptopurile sunt facute in China, asa pot veni alti 100 care au avut Macbook-uri si nu au avut ghinon sa ajunga cu ele in service ce relevanta are ? Nu stiu de ce au uni impresia ca Apple e un brand exclusivist facut cu ceva componente speciale ca ai dat doar banu gros si atunci sigur nu o sa ai probleme de garantie cu produsele lor ...

Edited by MD, 23 July 2022 - 09:35.


#13
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
In lumea mea,cind omul intentioneaza sa cumpere un laptop,deja isi face planuri despre utilizari,nu intii cumpara si apoi cauta hub...Apoi,la efortul financiar facut pentru laptop,consideri doar un hub ieftin?

#14
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Daca ai nevoie de tastatura,mouse e clar ca esti windozar si nu ai nevoie de Mac.
Ori te obisnuiesti fara ele, ori vinzi Mac si ramai pe win.
Sa folosesti mouse cu macbook e ca si cum ti-ai lua un ferari si te-ai plimba cu el remorcat.
touchpad la mac e mai bun decat mouse, dar trebuie sa te obisnuiesti cu el

#15
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Baieti, multumesc pentru recomandari, astazi o sa comand unul.

Topicul se inchide, am intrebat punctual, nu pareri daca trebuie sa folosesc sau nu un mouse. Omul nici nu stie ce lucrez pe el, dar stie ca trebuie sa lucrez din touchpad. Incredibil

@Melteanul
Iarta-ma ca nu ma potrivesc cu lumea ta. Nu am avut timp sa fac research si in "lumea mea" am apelat la un forum ca sa vad experienta altora cu produsele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate