Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Vacanta in Croatia

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
445 replies to this topic

#19
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007

View Postalexandersch, on 26 iulie 2022 - 11:22, said:

Pai si daca tot stai in apartament si vila ma astept sa fie preturi de 2 lei nu ? Ca scuza-ma cu 2000 de euro stau la all inclusiv Romania bulgaria grecia hotel serios. Sper ca la croati nu merg in aceeasi bani la o puscata de vila fara nimic...
Eu am stat intr-un apartament si a fost 150 de euro pe noapte (fara mic dejun). Scump, nu zic nu, dar marea era efectiv la 5 metri de balcon, iar panorama de pe balcon era super:
[ https://cf.bstatic.com/xdata/images/hotel/max1280x900/354262749.jpg?k=e0a0852ee6dc8dc05bf4bf76a3619229f08dca656dfd421d25d2acc94fcf7e1a&o=&hp=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Geamul balconului se rabata cu un sistem destept si aproape ca integrai balconul in camera complet (in poza asta nu era montat inca sistemul, dar cand il rabatai tot asa era deschiderea ca in poza, doar ca aveai in partea de jos zona unde se prindea acel sistem cand era inchis):
[ https://cf.bstatic.com/xdata/images/hotel/max1280x900/354262743.jpg?k=d755914e826b10498800de7b21d9ee75f14d521c7f18829271956b726c7d2a0d&o=&hp=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Terasa unui restaurant cu poate cea mai faina panorama din localitate la 15 secunde de la iesirea din apartament, plaja la 30 de secunde (nu plaja principala, insa se facea baie si langa cazare pe o mica plaja). Cu un smochin mare langa un geam lateral. Pana la urma am platit extra pentru locatie si pentru ca era foarte nou/modern (abia inaugurat in luna mai) si avea unele dotari pe care nu le gasesti de obicei nici prin hoteluri de 4 stele ci eventual prin boutique-hotelurile de 4 stele mai moderne. Nu am gasit hoteluri care sa aiba un pret mai bun pentru o camera tripla cu o locatie/dotari comparabile ... asta e, am facut tarziu rezervarile, cand nu mai aveam suficiente optiuni si alea ieftine erau date de multa vreme. Inca daca as fi luat-o de pe booking era si mai scumpa camera, de exemplu daca o iei acum de pe Booking pentru o noapte la jumatea lui august trebuie sa platesti 260 de euro pe noapte ceea ce evident ca este foarte mult, dar cum nu prea mai sunt locuri libere, ce a ramas nerezervat in statiune e cam la 250-350 de euro pe noapte, alea mai ieftine s-au dat de ceva vreme.

Daca vrei solutii ieftine de tipul All-inclusive in Bulgaria nu ai ce cauta in Croatia, ca e semnificativ mai scumpa. Sigur, 2000 de euro cel putin cu rezervare facuta mai din timp ar trebui sa-ti asigure cazare + 3 mese + sezlonguri pe plaja pentru 7 nopti, ca vine totusi 285 de euro pe zi, noi ne-am incadrat cam acolo pe zi ca buget dar acum 4 saptamani (trei mese plus ce mai luam bauturi se duceau la 100 de euro/zi, sezlonguri + umbrela la 26 de euro pe plaja principala), doar ca am stat doar 3 nopti aici.

In general reuseam sa ma incadrez cam in 250 de euro buget zilnic de familie pt cazare/masa/plaja in regim de 4 stele prin vacante pe la Mediterana (2+1 persoane), dar anul asta sunt mai scumpe toate si am facut si eu rezervarile mai tarziu decat de obicei.

In 2018 stiu ca am stat in Naxos, la sub 1 minut de plaja principala, intr-un boutique hotel de 4 stele, camera tripla (dar fara mic dejun inclus in pret) cu 80 de euro (m-am uitat pe booking sa imi amintesc pretul, ca stiam ca a fost ieftin raportat la ce oferea). Si mancam toti trei cu vreo 70 de euro pe zi, iar sezlongurile erau si ele vreo 7-8 euro doua bucati pe cea mai populara plaja din Naxos. Adica ieseam sub 160 de euro pe zi cu cazare/masa/plaja ... acum daca rezerv aceeasi camera pentru la anul in aceeasi perioada, vine 140 de euro pe noapte, fara mic dejun inclus si 160 cu mic dejun ... si cu cat s-a mai scumpit si masa si sezlongurile, clar nu prea mai ies sub 250 de euro nici acolo unde mi s-a parut foarte ieftin acum 5 ani.

View Postalexandersch, on 26 iulie 2022 - 21:47, said:

Utopium, mersi mult de raspunsul tau super detaliat si cu suflet bun. Se vede cand cineva raspunde in scarba sau cand cineva raspunde foarte detaliat si atent si cu gand bun, ceea ce ai facut tu acum. Numele tau imi pare cunoscut, probabil am mai interactionat pe forum desi eu nu mai stiu in ce context, insa presupun ca nu intr-un context prea bun devreme ce in jurul meu e numai controversa precum zicea florinbad. Revin la raspunsul tau pe final pentru ca m-ai convins sa merg in Krk.
In general pe topicul auto, acolo au fost cele mai mari controverse :D

Sa-ti fie de folos ... repet, mi se pare tarziu sa mai gasesti acum preturi bune ... rezervarile la pret bun le faci cu mai mult de 3 luni inainte, preferabil 6+, atunci alegi, acum iei ce poti.

Edited by utopium, 26 July 2022 - 22:26.


#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmdt, on 26 iulie 2022 - 21:22, said:

Eu am urmarit ani de zile topicurile cu Chamonix/Mont Blanc si Cinque Terre dar pana anul asta nu am avut posibilitatea/nu a fost momentul sa merg, din diverse motive. Asa ca empatizez si cu visatorii.
Cinque Terre nu mi se pare neaparat o destinatie in care sa vrei sa stai multe zile ... e faina, panorame super, dar o vezi si pleci mai departe :D Eu eram cazat in Florenta si m-am dus la Cinque Terre ... si am facut si baie/plaja in Monterosso, am vizitat si Vernazza, ba am mai vizitat si Pisa in ziua respectiva. Probabil voi mai merge candva, dar tot asa, in trecere ... parca nu m-as duce sa ma cazez acolo ci undeva unde am plaja cat de cat ok (in Monterosso e slabutza, iar in restul faci baie eventual stand pe pietre la soare). Probabil m-as caza in Sestri Levante si de acolo as face inca o vizita de o zi in Cinque Terre (plus ca in alta zi ar fi usor sa merg si in Portofino).

#21
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
@utopium am fost in aprilie si am povestit pe topicul dedicat cam ce am facut. A fost excelent.

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmdt, on 26 iulie 2022 - 23:26, said:

@utopium am fost in aprilie si am povestit pe topicul dedicat cam ce am facut. A fost excelent.
Pai in aprilie plaja/baia clar nu erau prima optiune :D Mie imi place sa combin relaxarea/plaja cu obiectivele turistice ... dar de obicei cand am obiective turistice faine pe care vreau sa le vad, caut o plaja buna cu panorama in zona si vizitez si obiectivele turistice. Sau, in functie de cate lucruri sunt de vazut/facut, stau si in localitatile cu obiective turistice cateva zile, dar nu multe.

#23
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Uite aici subiectul despre Cinque Terre, ca sa nu fim off topic: https://forum.softpe...0#entry29225099

#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007
Da, deja ma uitasem peste ce ai scris ... ziceam asa, ca si chestie generala care se aplica si la Croatia, dar si la Italia/Grecia si alte tari care au multe obiective faine, ca imi place sa combin plaja cu obiectivele turistice si eventual si un mic city-break (ceea ce din ce am citit/stiu iti place si tie de altfel). Sigur, poate fi o diferenta de abordare intre unde iti stabilesti "baza" de unde calatoresti in zona ... asta depinde de multe lucruri, de multe ori pozitia e cea mai importanta (adica incerc sa gasesc o locatie de unde sa pot relativ usor sa ajung in mai multe locuri interesante fara sa fac prea mult pe drum, ca sa fie usor de mers/intors in aceeasi zi). Dar evident ca pentru a gasi o locatie "optima" trebuie si sa faci mult research si e "optiumul" e relativ in functie de ce doreste fiecare ...

#25
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View Postutopium, on 26 iulie 2022 - 22:30, said:

Eu am stat intr-un apartament si a fost 150 de euro pe noapte (fara mic dejun). Scump, nu zic nu, dar marea era efectiv la 5 metri de balcon, iar panorama de pe balcon era super:
[ https://cf.bstatic.com/xdata/images/hotel/max1280x900/354262749.jpg?k=e0a0852ee6dc8dc05bf4bf76a3619229f08dca656dfd421d25d2acc94fcf7e1a&o=&hp=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Geamul balconului se rabata cu un sistem destept si aproape ca integrai balconul in camera complet (in poza asta nu era montat inca sistemul, dar cand il rabatai tot asa era deschiderea ca in poza, doar ca aveai in partea de jos zona unde se prindea acel sistem cand era inchis):
[ https://cf.bstatic.com/xdata/images/hotel/max1280x900/354262743.jpg?k=d755914e826b10498800de7b21d9ee75f14d521c7f18829271956b726c7d2a0d&o=&hp=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Terasa unui restaurant cu poate cea mai faina panorama din localitate la 15 secunde de la iesirea din apartament, plaja la 30 de secunde (nu plaja principala, insa se facea baie si langa cazare pe o mica plaja). Cu un smochin mare langa un geam lateral. Pana la urma am platit extra pentru locatie si pentru ca era foarte nou/modern (abia inaugurat in luna mai) si avea unele dotari pe care nu le gasesti de obicei nici prin hoteluri de 4 stele ci eventual prin boutique-hotelurile de 4 stele mai moderne. Nu am gasit hoteluri care sa aiba un pret mai bun pentru o camera tripla cu o locatie/dotari comparabile ... asta e, am facut tarziu rezervarile, cand nu mai aveam suficiente optiuni si alea ieftine erau date de multa vreme. Inca daca as fi luat-o de pe booking era si mai scumpa camera, de exemplu daca o iei acum de pe Booking pentru o noapte la jumatea lui august trebuie sa platesti 260 de euro pe noapte ceea ce evident ca este foarte mult, dar cum nu prea mai sunt locuri libere, ce a ramas nerezervat in statiune e cam la 250-350 de euro pe noapte, alea mai ieftine s-au dat de ceva vreme.

Daca vrei solutii ieftine de tipul All-inclusive in Bulgaria nu ai ce cauta in Croatia, ca e semnificativ mai scumpa. Sigur, 2000 de euro cel putin cu rezervare facuta mai din timp ar trebui sa-ti asigure cazare + 3 mese + sezlonguri pe plaja pentru 7 nopti, ca vine totusi 285 de euro pe zi, noi ne-am incadrat cam acolo pe zi ca buget dar acum 4 saptamani (trei mese plus ce mai luam bauturi se duceau la 100 de euro/zi, sezlonguri + umbrela la 26 de euro pe plaja principala), doar ca am stat doar 3 nopti aici.

In general reuseam sa ma incadrez cam in 250 de euro buget zilnic de familie pt cazare/masa/plaja in regim de 4 stele prin vacante pe la Mediterana (2+1 persoane), dar anul asta sunt mai scumpe toate si am facut si eu rezervarile mai tarziu decat de obicei.

In 2018 stiu ca am stat in Naxos, la sub 1 minut de plaja principala, intr-un boutique hotel de 4 stele, camera tripla (dar fara mic dejun inclus in pret) cu 80 de euro (m-am uitat pe booking sa imi amintesc pretul, ca stiam ca a fost ieftin raportat la ce oferea). Si mancam toti trei cu vreo 70 de euro pe zi, iar sezlongurile erau si ele vreo 7-8 euro doua bucati pe cea mai populara plaja din Naxos. Adica ieseam sub 160 de euro pe zi cu cazare/masa/plaja ... acum daca rezerv aceeasi camera pentru la anul in aceeasi perioada, vine 140 de euro pe noapte, fara mic dejun inclus si 160 cu mic dejun ... si cu cat s-a mai scumpit si masa si sezlongurile, clar nu prea mai ies sub 250 de euro nici acolo unde mi s-a parut foarte ieftin acum 5 ani.


In general pe topicul auto, acolo au fost cele mai mari controverse Posted Image

Sa-ti fie de folos ... repet, mi se pare tarziu sa mai gasesti acum preturi bune ... rezervarile la pret bun le faci cu mai mult de 3 luni inainte, preferabil 6+, atunci alegi, acum iei ce poti.

Ce apartament era ala ? Ai ceva link ?

#26
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
1) de ce e inchis podul cu lanturi ? (informativ intreb)
2) Rijeka  merita vizitat? (ce obiective ar fi de bifat in cat mai scurt timp)
3) daca ar fi sa acorzi locul 1,2 si 3 la Baska, Vrbnik si Krk care ar fi ordinea ?
4) referitor la plata am cateva intrebari. inteleg ca in unele locuri se poate plati si cu euro dar nu peste tot deci avand in vedere ca nu am euro:
A) e ok sa nu merg cu euro deloc la mine ?
B) e ok sa merg doar kuna ?
C) daca merg doar cu kuna, ar fi bine sa merg cu ei si cash si card?
D) cash kuna din Romania gasesc la cursuri de schimb valutar ?
E) cam cat cash si cam cat pe card sa merg estimativ pt o saptamana ?
F) referitor la revolut, am dar nu am prea folosit decat exceptional si habar nu am cum se face, de la voi am inteles ca ar trebui sa imi pun niste ron pe cardul revolut, dupa care sa ii convertesc cumva in kuna la un curs bun care nu stiu care e ala si atat, e ok ? cum fac asta ?
G) cand mergeam in grecia sau hungaria mai plateam cu cardul meu BT, am inteles ca facea conversia din ron in euro, nu merge si din ron in kuna? e musai revolut ?
H) N-am card revolut dar am creat unu virtual zilele trecute si l am bagat in apple wallet, e ok si cu ala ?
I) In ungaria cum platesc doar cu cardul ? ca presupun ca nu mi mai iau forinti cu mine
J) Puteti explica toti pasii clari ?
5) Imi trebuie sezlong la plaja sau daca intru mereu in apa merg efectiv asa ? Daca mi iau o patura e vreo probelma sa o pun pe nisip cat sa mi las ochelarii de soare si alte lucrusoare sau se taxeaza locul de fapt nu sezlongul ? Sunt plaje private ?
6) Daca mergem in krk insula, exista vreo plaja cu apa limpede sa se vada prin ea, coborare graduala (gen sa nu intru la peste 2m adancime dupa 3 pasi in apa) si posibil nu cu valuri foarte mari si agresive pentru pielicica mea sensibila?
7) Daca plec cu masina trebe sa o duc la o verificare inainte sau ceva ?
Revin cu alte intrebari

#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007

View Postalexandersch, on 27 iulie 2022 - 11:18, said:

Ce apartament era ala ? Ai ceva link ?
Ti-am trimis in privat link spre site-ul proprietarului direct, sigur scoti un pret mai bun decat pe Booking (desi nu stiu daca te poti lua dupa pretul de pe site, doar aproximativ) ... apartamentul in care am stat noi e pentru 2 persoane in mod normal dar ne-a adaugat o canapea pentru inca o persoana ... dar pentru 2 copii nu stiu daca are solutii de genul, patul ala extra era de o persoana ... dar este alt apartament de 4 persoane, tot al lui, in aceeasi zona si e mai ieftin (si ala are view dar nu asa direct la mare si nu are chiar aceleasi dotari) ... la sfarsitul lui august pare sa aiba disponibilitate.

#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007

View Postalexandersch, on 27 iulie 2022 - 11:42, said:

1) de ce e inchis podul cu lanturi ? (informativ intreb)
2) Rijeka  merita vizitat? (ce obiective ar fi de bifat in cat mai scurt timp)
3) daca ar fi sa acorzi locul 1,2 si 3 la Baska, Vrbnik si Krk care ar fi ordinea ?
4) referitor la plata am cateva intrebari. inteleg ca in unele locuri se poate plati si cu euro dar nu peste tot deci avand in vedere ca nu am euro:
A) e ok sa nu merg cu euro deloc la mine ?
B) e ok sa merg doar kuna ?
C) daca merg doar cu kuna, ar fi bine sa merg cu ei si cash si card?
D) cash kuna din Romania gasesc la cursuri de schimb valutar ?
E) cam cat cash si cam cat pe card sa merg estimativ pt o saptamana ?
F) referitor la revolut, am dar nu am prea folosit decat exceptional si habar nu am cum se face, de la voi am inteles ca ar trebui sa imi pun niste ron pe cardul revolut, dupa care sa ii convertesc cumva in kuna la un curs bun care nu stiu care e ala si atat, e ok ? cum fac asta ?
G) cand mergeam in grecia sau hungaria mai plateam cu cardul meu BT, am inteles ca facea conversia din ron in euro, nu merge si din ron in kuna? e musai revolut ?
H) N-am card revolut dar am creat unu virtual zilele trecute si l am bagat in apple wallet, e ok si cu ala ?
I) In ungaria cum platesc doar cu cardul ? ca presupun ca nu mi mai iau forinti cu mine
J) Puteti explica toti pasii clari ?
5) Imi trebuie sezlong la plaja sau daca intru mereu in apa merg efectiv asa ? Daca mi iau o patura e vreo probelma sa o pun pe nisip cat sa mi las ochelarii de soare si alte lucrusoare sau se taxeaza locul de fapt nu sezlongul ? Sunt plaje private ?
6) Daca mergem in krk insula, exista vreo plaja cu apa limpede sa se vada prin ea, coborare graduala (gen sa nu intru la peste 2m adancime dupa 3 pasi in apa) si posibil nu cu valuri foarte mari si agresive pentru pielicica mea sensibila?
7) Daca plec cu masina trebe sa o duc la o verificare inainte sau ceva ?
Revin cu alte intrebari
Podul cu lanturi e in lucru la Budapesta si nu e deschis nici macar pentru pietoni ... deci sa iei in considerare asta cand te gandesti ce vrei sa vizitezi si cu ce vrei sa te deplasezi ... metroul oricum trece pe sub Dunare.

N-am fost in Rijeka pana la urma, dar pare ok pentru o vizita.

Baska e cea mai potrivita pentru plaja, Krk e capitala si are o cetate veche si e faina de vizitat, Vrbnik la fel, are o cetate veche si e amplasata pe un deal, e o localitate care are panorame faine, dar nu pare ok pentru plaja (desi au si ei golfulete, dar nu par sa aiba plaja mai mare).
Eu nu am avut kuna, am mers cu euro si mi-a schimbat chiar proprietarul la un curs bun. Daca alimentezi Revolutul poti face cont de Kuna si sa platesti direct cu cardul in Kuna, la fel poti sa scoti si bani cash dar la un bancomat la care am incercat imi lua comision, asa ca pana la urma am schimbat la proprietar doar si n-am mai incercat sa scot de pe Revolut (oricum dupa o anumita suma si Revolut iti ia comision daca scoti cash). Kuna sunt mai greu de gasit la case de schimb in Romania, forinti insa gasesti usor. Cam pana in 100 de euro pe zi echivalent in Kuna ar fi bine sa ai cash, adica vreo 750 de kuna. Pe autostrada platesti taxele cu cardul Revolut cel mai usor. Unele restaurante accepta card, altele nu, deci te poti descurca si cu mai putini kuna cash, dar depinde unde mergi sa mananci ... iar la plaja evident cash daca iei sezlong.

In Budapesta poti plati cu cardul cam peste tot, dar macar bani de parcari tot iti mai trebuie de obicei ... e bine sa ai si forinti cash. Poti face si pe Revolut cont in forinti, dar schimba banii in afara weekendului, altfel ai taxa de schimb valutar. Nu e obligatoriu sa ai cont in forinti/kuna/euro, dar poti planifica mai bine bugetele asa si sa "monitorizezi" la ce curs faci schimbul valutar.

La plaja nu te opreste nimeni sa mergi cu patura ta si sa o pui unde ai loc. Ideal e sa ai papuci de apa, desi unii nu au. Cam peste tot am vazut apa foarte limpede, e ceva normal acolo. Valuri nu prea sunt in mod normal, poti merge si cu SUP-ul si sa fie foarte calma, vezi si in filmarea mea (cand nu e vant mai mare/etc). Apa creste incet in Baska, e ok. "Pielicica" ta sensibila (really?! - apoi te intrebi de ce te ia lumea drept troll) e in siguranta daca nu stai la soare fara protectie la orele amiezii :D

La masina sa nu iti expire ITP-ul in curand, sa ai asigurare valabila, in rest sa iti fie ok rotile/becurile/etc. Vigneta pentru Ungaria, poti lua din Romania direct de la MOL. Eventual becurile tipice sa le ai de schimb daca e cazul (mie mi s-a ars unul prin Austria si am umblat un pic pana am gasit). Aplicatie cu Harti offline (gen Here we go) si downloadezi Romania, Ungaria, Croatia inainte sa pleci sa le ai in caz ca nu ai semnat de net. Daca asculti muzica in masina de pe telefon, preferabil sa-ti downloadezi dinainte niste playlisturi ca sa nu iti consumi traficul de net cu asa ceva. Roaming activat inainte sa pleci :D

#29
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
@utopium cam asa si noi: vara mergem undeva la mare si sa si avem cate ceva de vizitat in zona (Croatia e f generoasa in aceasta privinta) dar pentru plimbat/vizitat mai intensiv in zona mediteraneana prefer celelalte anotimpuri cand e mai putin cald, aglomerat si scump. Plus ca e mult de la o vara la alta, mai merge cate o vacanta si in celelalte anotimpuri. La fel si eu, intai ma gandesc cam ce as vrea sa vizitez si apoi aleg cazarea ca sa fie (cat mai) usor de ajuns peste tot.

Edited by mdt, 27 July 2022 - 12:25.


#30
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmdt, on 27 iulie 2022 - 12:23, said:

dar pentru plimbat/vizitat mai intensiv in zona mediteraneana prefer celelalte anotimpuri cand e mai putin cald, aglomerat si scump.
Sunt convins ca e foarte fain si off-season, nu am incercat pana acum, dar ma tenteaza sa incerc zona mediteraneana si off-season. Dar primavara/toamna e si scoala, deci e ceva mai greu sa ne facem timp liber suficient.

#31
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Intrebare de urgenta: pe booking pe perioada mea pt 2 adulti si 2 copii imi gaseste doar o pagina jumate de locuri de cazare toate peste 2500 euro fara nimic inclus. Pe ce alte siteuri mai gasesc?

#32
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007
Ti-am dat link privat cu o sugestie, acolo iesi la 1200 de euro pe 7 nopti pentru 4 persoane. Pe site-urile mari de rezervari nu prea cred ca mai gasesti chestii ieftine acum, cel putin nu prin locatiile mai populare ... vezi si airbnb pentru un apartament, dar nu prea sunt mai ieftine nici acolo. E pur si simplu prea tarziu ca sa mai prinzi preturi bune acum.

#33
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 14.11.2006
Am cautat aiurea-n tramvai la Opatija (de exemplu), 2 adulti, doi copii (5 si 10 ani), perioada (Luni-Duminica) 22.08.2022 - 28.08.2022 si sunt destule sub 1000 de euro:
Apartman Andrija 600 euro
Villa Ines 720 euro
Alba Opatija 648 euro
etc.

La fel, pentru Brela:
Apartments Marko - amazing view 638 euro
Višak Brela 708 euro
Apartments Marija 720 euro
etc.

Deci se mai pot gasi. Dorinta sa fie.

Edited by florinbad, 27 July 2022 - 13:41.


#34
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007
@alexandersch tu esti ca in bancul cu ploaia si programatorul.
Tu chiar ai nevoie de "mura-n gura" ptr orice pas pe care trebuie sa-l faci odata ce iesi din casa?
Acte, bani si hit the road, ce naiba.

#35
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postutopium, on 26 iulie 2022 - 22:30, said:


Eu am stat intr-un apartament si a fost 150 de euro pe noapte (fara mic dejun). Scump, nu zic nu, dar marea era efectiv la 5 metri de balcon, iar panorama de pe balcon era super:
[ https://cf.bstatic.com/xdata/images/hotel/max1280x900/354262749.jpg?k=e0a0852ee6dc8dc05bf4bf76a3619229f08dca656dfd421d25d2acc94fcf7e1a&o=&hp=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Geamul balconului se rabata cu un sistem destept si aproape ca integrai balconul in camera complet (in poza asta nu era montat inca sistemul, dar cand il rabatai tot asa era deschiderea ca in poza, doar ca aveai in partea de jos zona unde se prindea acel sistem cand era inchis):
[ https://cf.bstatic.com/xdata/images/hotel/max1280x900/354262743.jpg?k=d755914e826b10498800de7b21d9ee75f14d521c7f18829271956b726c7d2a0d&o=&hp=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Terasa unui restaurant cu poate cea mai faina panorama din localitate la 15 secunde de la iesirea din apartament, plaja la 30 de secunde (nu plaja principala, insa se facea baie si langa cazare pe o mica plaja). Cu un smochin mare langa un geam lateral. Pana la urma am platit extra pentru locatie si pentru ca era foarte nou/modern (abia inaugurat in luna mai) si avea unele dotari pe care nu le gasesti de obicei nici prin hoteluri de 4 stele ci eventual prin boutique-hotelurile de 4 stele mai moderne. Nu am gasit hoteluri care sa aiba un pret mai bun pentru o camera tripla cu o locatie/dotari comparabile ... asta e, am facut tarziu rezervarile, cand nu mai aveam suficiente optiuni si alea ieftine erau date de multa vreme. Inca daca as fi luat-o de pe booking era si mai scumpa camera, de exemplu daca o iei acum de pe Booking pentru o noapte la jumatea lui august trebuie sa platesti 260 de euro pe noapte ceea ce evident ca este foarte mult, dar cum nu prea mai sunt locuri libere, ce a ramas nerezervat in statiune e cam la 250-350 de euro pe noapte, alea mai ieftine s-au dat de ceva vreme.

Daca vrei solutii ieftine de tipul All-inclusive in Bulgaria nu ai ce cauta in Croatia, ca e semnificativ mai scumpa. Sigur, 2000 de euro cel putin cu rezervare facuta mai din timp ar trebui sa-ti asigure cazare + 3 mese + sezlonguri pe plaja pentru 7 nopti, ca vine totusi 285 de euro pe zi, noi ne-am incadrat cam acolo pe zi ca buget dar acum 4 saptamani (trei mese plus ce mai luam bauturi se duceau la 100 de euro/zi, sezlonguri + umbrela la 26 de euro pe plaja principala), doar ca am stat doar 3 nopti aici.

In general reuseam sa ma incadrez cam in 250 de euro buget zilnic de familie pt cazare/masa/plaja in regim de 4 stele prin vacante pe la Mediterana (2+1 persoane), dar anul asta sunt mai scumpe toate si am facut si eu rezervarile mai tarziu decat de obicei.

In 2018 stiu ca am stat in Naxos, la sub 1 minut de plaja principala, intr-un boutique hotel de 4 stele, camera tripla (dar fara mic dejun inclus in pret) cu 80 de euro (m-am uitat pe booking sa imi amintesc pretul, ca stiam ca a fost ieftin raportat la ce oferea). Si mancam toti trei cu vreo 70 de euro pe zi, iar sezlongurile erau si ele vreo 7-8 euro doua bucati pe cea mai populara plaja din Naxos. Adica ieseam sub 160 de euro pe zi cu cazare/masa/plaja ... acum daca rezerv aceeasi camera pentru la anul in aceeasi perioada, vine 140 de euro pe noapte, fara mic dejun inclus si 160 cu mic dejun ... si cu cat s-a mai scumpit si masa si sezlongurile, clar nu prea mai ies sub 250 de euro nici acolo unde mi s-a parut foarte ieftin acum 5 ani.


In general pe topicul auto, acolo au fost cele mai mari controverse :D

Sa-ti fie de folos ... repet, mi se pare tarziu sa mai gasesti acum preturi bune ... rezervarile la pret bun le faci cu mai mult de 3 luni inainte, preferabil 6+, atunci alegi, acum iei ce poti.
Utopium, în ce localitate se afla apartamentul din fotografii?Ai impresia ca te afli mai degrabă la un lac și nicidecum la mare.

Edited by max_01, 27 July 2022 - 14:09.


#36
cosminbad

cosminbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.12.2004
In Croatia - din Split pana in Dubrovnik, pe toata coasta cam asa este peisajul, nu vezi marea si cerul la orizont, sunt multe insule, insulite.
legat de Revolut, eu am pus Ron in cont si am facut un card virtual in Apple Pay si am platit peste tot cu el, inclusiv autostrada si benzinarii. Nu m-am complicat cu transformari etc., cursul a fost tot timpul <= BNR fie ca am platit forinti sau kuna. Pt cash am folosit un card normal de pe care am scos Kuna la bancomat.
  Traseul e ok daca mergi Budapesta - Balaton - Zagreb - Zadar - Split - Dubrovnik. Autostrada tot traseul mai putin vreo 100 km inainte de Dubrovnik. Eu personal am stat la Zagreb o noapte la dus. Plecasem din BV si 1000 km/zi e limita la mine… Referitor la cazare in zona Balaton era plin de tantari seara pe autostrada, efectiv invazie, te mancau si in benzinarii (am fost la inceputul lui Iulie) ma bucur ca nu am oprit acolo. Per total mult mai scumpa Croatia anul acesta fata de anul trecut, dar este o destinatie superba. Foarte multi americani, nemti, francezi, britanici. Putini romani, cel putin cu masina (maxim 4 masini am vazut tot sejurul).
    Daca mergi cu masina, poti vizita multe chestii mai comod. Combustibil am bagat de la retelele Crodux si Ina de benzinarii.
Cea mai mare problema cu masina este cu parcarea - gasesti greu locuri si tarifele sunt peste Viena de ex. Dar daca te orientezi putin cu cazarea, sa aiba parcare, rezolvi mare parte din probleme

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate