Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

[ANCOM] Peste 600.000 de numere de telefon portate in prima jumatate a anului

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018

Attached File  image008.jpg   98.41K   15 downloads


De la inceputul acestui an si pana la data de 30 iunie 2022, au fost portate 614.124 de numere de telefon, din care 94%, respectiv 577.415 sunt numere de telefonie mobila si 36.709 numere de telefonie fixa. 84% din numarul de portari din prima jumatate a anului au fost realizate de catre persoane fizice si 16% de catre persoane juridice.
In total, de la lansarea portabilitatii in 2008 si pana in prezent, peste 9 milioane de numere de telefon si-au schimbat operatorul, dar nu si utilizatorul, 8 milioane fiind numere de telefonie mobila.

Telefonie mobila
577.415 numere de telefonie mobila au trecut la un alt furnizor in primele sase luni ale acestui an.
Cei mai multi utilizatori au optat pentru reteaua RCS & RDS – 349.132 de numere au fost portate in aceasta retea, in timp ce Vodafone a primit prin portare 78.758 de numere, Orange – 74.938, Telekom Romania Mobile Communications – 58.737, iar Orange Romania Communications 15.843.

Attached File  image004.png   32.93K   35 downloads


Din cele 577.415 numere de telefonie mobila portate in aceasta perioada, 55% (315.671) au fost numere utilizate pe baza de abonament.

Telefonie fixa
In prima jumatate a anului 2022 au fost portate 36.709 de numere de telefonie fixa, reprezentand 6% din totalul numerelor portate in aceasta perioada. Majoritatea numerelor de telefonie fixa portate au fost impartite astfel: RCS & RDS – 13.456, Vodafone – 6.332, Orange – 5.703, BT Global Europe – 4.430 si GTS Telecom – 3.746.

Attached File  image006.png   40.12K   25 downloads

Din cele 36.709 de numere fixe portate in primul semestru al acestui an, 30.534 au fost numere geografice si 6.175 au fost numere independente de locatie. 36% din totalul numerelor geografice fixe de telefon au fost portate in Bucuresti si Ilfov (11.063 de numere), 7% in Bistrita-Nasaud (2.084 de numere) si 5% in Cluj (1.543 de numere).
Petitii ale utilizatorilor
In primul semestru al acestui an, Autoritatea a inregistrat 124 de petitii avand ca obiect serviciul de portabilitate. Majoritatea petitiilor se refera la anularea procesului de portare si rezilierea contractului de furnizare servicii aferent numarului provizoriu. In aceste situatii, trebuie amintit ca un proces de portare poate fi anulat cu cel putin 24 de ore inainte de momentul initial stabilit pentru realizarea portarii. Pe de alta parte, utilizatorii finali trebuie sa acorde o mare atentie atunci cand semneaza contractul cu noul furnizor de servicii de telefonie si sa verifice prevederile referitoare la alocarea numarului provizoriu si renuntarea la acest numar in eventualitatea in care portarea nu se finalizeaza.
Informatii detaliate cu privire la desfasurarea procesului de portare pot fi gasite pe site-ul portabilitate.ro creat de ANCOM.

Attached File  2022.07.22 comunicat portabilitate sem I 2022.docx   231.05K   3 downloads

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
au inceput si rds sa fie ok, iar pretul a ramas mic. sunt curios cand o sa-l creasca. tin minte ca era o vreme cand erai intr-un oras mare, cartier bine cotat si nu aveai semnal la rds.

#3
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
merita sa-i strang cu usa pe jnapanfon ca tot imi expira in 2 luni si sa trec la erdeesh? nu de alta, dar imi tb si telefon nou

#4
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 26.05.2022
Deci n-ai nevoie de-o retea mai buna ci doar cauți o mocaciune.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Digi Romania ar trebui sa isi ia rolul de operator in serios si sa asigure acoperirea cu semnal 4G la date mobile mult mai bine! Posted Image

#6
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Da-mi adresa in PM ma rog eu de DIGI sa-ti puna un microcell in camera sa ai semnal toata casa. :|

#7
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
eu la tara la socru-meu n-am semnal la telefon (de internet nu mai vorbesc) in casa (casa veche de lemn cu paianta) cu vodafone... Cu Digi am si planuiesc sa-l portez pe socru-meu.

#8
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007

View PostNikoroB, on 22 iulie 2022 - 20:09, said:

Deci n-ai nevoie de-o retea mai buna ci doar cauți o mocaciune.
Vodafone sta bine la retea, e una dintre chestiile pe care se pot baza comparativ cu Digi. 5G e relativ, e sau nu e ... iar ca si costuri Digi 5euro ar fi OK daca nu suni pe alte retele. Ma gandesc sa vad daca ma bag la cartela

Edited by swayzak_master, 23 July 2022 - 06:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate