Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

n26 metal și beneficiile oferite

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
De ce ar trebui sa te credem pe tine pe cuvant cand nu esti in stare sa spui in care tari "din vest" este absolut esential, unde fara el nu te baga in seama "o sumedenie de hoteluri" si doar "cotete de apartament" iti dau pe mana o masina? Sixt are 2000 de reprezentante in 100 de tari, dar aparent niciuna "din vest".

Attached File  Screenshot 2022-07-26 173740.png   86.53K   41 downloads

#20
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Ce nu înțelegi, JohnnyRambo? El nu se amestecă cu papagalimea și guvidimea, el are card de credit, bea apă plată în lounge și închiriază Maybach-uri în vest cu el.

#21
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Eu prost.... recunosc și îmi asum.

#22
Okta43

Okta43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 18.07.2008

 abac, on 26 iulie 2022 - 13:06, said:

Nu stiu cine te-a dezinformat la faza cu Malta si Italia cu blocarea tranzactiei in asteptare a banilor pe card de debit. Nu se practica. Nu se poate. Banii se iau fizic de pe cardul de debit si ti-i returneaza firma de inchirieri dupa 1-2 luni, cand cred ei ca riscul sa le mai vina amenzi este minim. Desi mereu este un risc, amenzi pot sa vina si peste 6 luni.
Am fost acum cateva luni in Italia si am inchiriat o masina. Da, prefera cardul de credit. Totusi, daca nu ai card de credit poti lua masina de la ei cu cardul de debit cu conditia sa iti faci asigurare full la ei, nu asigurare facuta prin siteul prin care ai facut inchirierea. Asigurarea full a lor includea inclusiv amenzile de viteza.
Suplimentar iti blocheaza si 400 de euro pentru daune. Nu iti ia nimeni bani si ii returneaza peste 1-2 luni, ar fi stupid sa accepti asa ceva. Holdul de pe suma mi l-au scos in momentul in care am returnat masina.
Da, recomand un card pe care sa scrie "credit" in portofel pentru deplasarile in afara daca vrei sa inchiriezi ceva sau chiar la unele hoteluri care cer neaparat asta. Da, poti sa traiesti si fara el in afara dar posibil sa te coste putin mai mult pentru ca ti se cer asigurari suplimentare.

#23
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
@addryanns ca sa eviti papagalimea iti trebuie AMEX Centurion, nu un amarat de MasterCard, fie el si World Elite Posted Image

@mirceabarbulescu la 16.9 euro / luna este cam piperat, daca nu ai neaparat nevoie de asigurare de calatorie de 1 milion euro iesi mult mai ieftin cu orice alt card de debit / credit mai premium. Trebuie sa calatoresti foarte mult, sa inchiriezi aproape de fiecare data masina, ca sa se merite taxa lunara.

#24
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
dicutia  a deviat  mult  !    deci  ce avantaje are  N26   ?   m ar interesa   daca  este  peste  Revolut  sau  beneficii  mai  multe  ...

#25
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,600
  • Înscris: 13.03.2005
Mi-am facut cont la N26 folosind pasaportul romanesc.
Am ales planul standard ca e gratuit  si care are doar card virtual inclus gratuit, dar are pin si pot face retrageri la bancomatele contactless cu Portofelul Google(BT,BRD,CEC,OTP,ING), odata ceam adaugat cardul N26 in Google Pay.

#26
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
Salut

'' Mi-am facut cont la N26 folosind pasaportul romanesc.
Am ales planul standard ca e gratuit  si care are doar card virtual inclus gratuit, dar are pin si pot face retrageri la bancomatele contactless cu Portofelul Google(BT,BRD,CEC,OTP,ING), odata ceam adaugat cardul N26 in Google Pay. ''

cu adresa / cu localizare din Romania ? Mersi .

#27
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,600
  • Înscris: 13.03.2005
Nu, ca ma punea in asteptare, sa  ma anunte cand vor lansa in Romania. Am ales adresa de Germania, a fratelui meu, dar nu au verificat nimic si acea adresa e utila doar daca comand si cardul fizic N26.

Am fost apelat video din aplicatie pentru verificare ID si sa ma intrebe daca m-a pus cineva sa fac  acest cont. Discutia a decurs in engleza.
https://n26.com/en-eu/plans

Cardul fizic ar costa 10 euro livrarea la adresa, pentru planul standard ales de mine.

Poti folosi adresa depozitului din Germania a celor de la https://www.eshopwedrop.ro/ daca vrei card fizic si sa totusi o adresa valida.

Edited by wertyck, 20 March 2023 - 16:25.


#28
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Probabil iti faci cont, dar nu cred ca vei putea sa il activezi fara restul de documente prin care dovedesti ca chiar traiesti in tara respectiva cum ar fi:
1. Dovada de locuinta (factura gaz, electricitate etc.)
2. Dovada provenientei banilor (contractul de munca cu suma de incasat etc.)
3. Aproximarea a volumului de tranzactii facute prin N24 anual.
4. Dovada de rezidenta fiscala (Tax ID)
5. De unde ai banii in caz de sume mai mari (mosteniri etc.)

https://support.n26....ional-documents

"What happens if I don’t provide these documents?
If we don't receive these documents from you by [date], you won’t be able to continue using your N26 account any longer. This will be the last possible day to provide us with the documentation."

Asa ca se poate baga usor in fund rahatul asta de N24 pentru cei care traiesc in Romania.
Si chiar daca esti in Germania, nu merita. Sunt alternative mult mai bune pe piata, nu ofera nimic ce nu poti gasi mai bun in alta parte.

Edited by mykero, 20 March 2023 - 16:45.


#29
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,600
  • Înscris: 13.03.2005
Contul este deja activ, cardul este înrolat în Google pay, am făcut și o interogare sold, de probă, la bancomat contactless CEC, după ce anterior l-am alimentat instant prin transfer bancar din Revolut.

Dovadă de rezidență, tax IDul,  l-am ales pe România, nu am adăugat  vreunul fictiv de Germania. Iar la scopul contului am ales opțiunea "travel".

#30
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Intotdeauna s-a putut deschide cont cu document de identitate romanesc, cat timp livrarea se facea in una din tarile in care ofera servicii.
In afara de IBAN german nu prea mai vad niciun avantaj la n26.
Au redus drastic din beneficii la planul gratuit, in rand cu Revolut si Wise.

#31
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,600
  • Înscris: 13.03.2005
Dar inca au, ce mulți români ce stau în străinătate vor, alimentare cu numerar în străinătate, la parteneri N26.


What is CASH26?

Available for accounts opened in Spain, Germany, Austria, and Greece.

Cash26 lets you deposit and withdraw money at thousands of retail stores by generating a scannable barcode right in your N26 app––no debit card or ATM required! Just head to one of our Cash26 partner stores, generate your barcode in the N26 app, show it to the cashier to scan, and complete your transaction in-store––it’s that simple. Plus, you don’t have to buy anything in the store to make a withdrawal or deposit cash with Cash26. Cash26 is available in:

13.037 participating REWE, Penny, dm, real, Budni, Ludwig, Eckert, ON, Adam’s, OMV, NKD, Barbarino or Rossmann stores in Germany
2.873 participating dm, Billa, Billa Plus, NKD, and PENNY Austria stores in Austria
1,255 participating BonPreu, Condis, Grupo MAS, Gadisa supermarkets in Spain
150 participating Bazaar supermarkets in Greece


#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 wertyck, on 20 martie 2023 - 18:17, said:

Dar inca au, ce mulți români ce stau în străinătate vor, alimentare cu numerar în străinătate, la parteneri N26.


What is CASH26?

Available for accounts opened in Spain, Germany, Austria, and Greece.

Cash26 lets you deposit and withdraw money at thousands of retail stores by generating a scannable barcode right in your N26 app––no debit card or ATM required! Just head to one of our Cash26 partner stores, generate your barcode in the N26 app, show it to the cashier to scan, and complete your transaction in-store––it’s that simple. Plus, you don’t have to buy anything in the store to make a withdrawal or deposit cash with Cash26.

Pai și acum pot scoate cash de la casierie cu oricare din cardurile de credit/ debit deținute.
Nu că as avea ce face cu cash-ul…
Chiar nu văd ce avantaje aș avea cu N26

#33
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,600
  • Înscris: 13.03.2005
Le-am enumerat si am specificat, pentru românii care lucrează în Germania, Spania,.Austria, Grecia e foarte util. Cred că nu e nevoie să traduc: poți depune bani "pe card" și poți retrage bani, în rețeaua de magazine enumerate mai sus, cu doar 1.5% comision, când ei cheltuie si 8% pe alternativa RIA Money / Western union,  pentru a pune bani pe card din străinătate...  O retragere la bancomat cu Revolut e 2% comisionată.

Edited by wertyck, 22 March 2023 - 06:57.


#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postwertyck, on 22 martie 2023 - 06:57, said:

Le-am enumerat si am specificat, pentru românii care lucrează în Germania, Spania,.Austria, Grecia e foarte util.
Pai și eu lucrez in strainatate, de aia am întrebat la ce mi-ar folosi…

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate