Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

n26 metal și beneficiile oferite

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
salutare
beneficiile oferite de n26 metal merită cei 16 euro pe lună?
întrebarea cea mai urgentă e legată de asigurarea de călătorie, dar orice alt sfat de la cine se pricepe.
mulțumesc anticipat

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
Este ok, eu am folosit N26 metal o perioada de timp. Ai o gramada de beneficii, si asigurariile (cea pentru telefon si de calatorie) este chiar ok.

DAR! la 16eur pe luna, poti opta pentru aproape orice carte de credit de la o banca serioasa, cu sucursale si care in general iti ofera asigurari, acces la lounge-ul pe aeroport, etc.

#3
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
business11 ce alternative mai bune ar fi la același preț?

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmirceabarbulescu, on 22 iulie 2022 - 10:54, said:


Dacă vei călători in UE ești acoperit de cardul european de sănătate.
În afara UE, asigurările cam pe acolo se învârt…

#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007

View PostKarhu, on 22 iulie 2022 - 12:40, said:

cardul european de sănătate.
Care-i tot cardul ala de sanatate de nu l-am folosit la nimic? Sau e altul?

#6
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 12.07.2022
Cardul european de sanatate doar asigura acces la sistemul medical de stat; poate fi contra-cost, daca in acea tara pentru rezidenti este contra-cost / coplata. Poate chiar sa nu existe, de exemplu pe unele insule grecesti. Nu inlocuieste asigurarea de calatorie, doar o completeaza.

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Fara card de credit nu ai ce cauta in strainatate.

#8
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 12.07.2022
De ce? Nu te primeste in Thassos daca ai doar cash sau doar card de debit?

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Nu îți închiriază nimeni mașină și nu ești primit la o sumedenie de hoteluri.

Nu e nevoie să mă crezi pe cuvânt.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmaccip, on 22 iulie 2022 - 13:13, said:

Care-i tot cardul ala de sanatate de nu l-am folosit la nimic? Sau e altul?

https://www.cardeuropean.ro

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postabac, on 23 iulie 2022 - 04:50, said:

Nu îți închiriază nimeni mașină
Dollar, Avis, Europcar etc închiriază și cu card debit (cu unele condiții și restricții), altele (Hertz etc) intr-adevăr nu.
Trebuie sunat și întrebat…

#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Adica 5 dintr-o suta, si cine stie prin ce tari de mana a 3-a unde oamenii urasc din rarunchi cardurile de credit (ahem-..Romania..ahem) unde mai sunt cativa morti de foame care accepta la risc card de debit dar numai cu asigurare full sau garantii de genul 1500+ de euro pe masina.

In vestul civilizat nimeni nu-ti inchiriaza masina cu card de debit. Pentru ca vin amenzi de camere si nu au cum sa iti taxeze cardul de debit.

La fel si unele hoteluri de 5 stele. Au finisaje atat de scumpe in camere incat nu se risca sa nu aiba de unde trage eventuale daune.

Edited by abac, 23 July 2022 - 17:46.


#13
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 31.07.2015
Depinde și ce pretenții ai probabil. Anul trecut am închiriat în Zakynthos un coteț de Micra cu mai puțin de 160€ (o săptămână). Am plătit ceva avans și restul cash la preluare. Dacă mă înfigeam la vreo mașină mai acătării, probabil trebuia să scot la lumină 💳.

Edited by addryanns, 23 July 2022 - 21:47.


#14
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 12.07.2022

View Postabac, on 23 iulie 2022 - 04:50, said:

Nu îți închiriază nimeni mașină și nu ești primit la o sumedenie de hoteluri.

Sunt firme (mari & mici) care inchiriaza masina cu garantia pe cardul de debit, sau chiar cash; alternativ, platesti asigurare "full" la ei ca sa nu iti mai perceapa garantie. De la "nu iti inchiriaza unele firme masina" pana la "nu ai ce cauta in strainatate" e cale lunga.

View Postabac, on 23 iulie 2022 - 17:43, said:

Adica 5 dintr-o suta, si cine stie prin ce tari de mana a 3-a unde oamenii urasc din rarunchi cardurile de credit (ahem-..Romania..ahem) unde mai sunt cativa morti de foame care accepta la risc card de debit dar numai cu asigurare full sau garantii de genul 1500+ de euro pe masina.

Deci se poate si cu asigurare full, nu este un absolut "nu iti inchiriaza nimeni".

View Postabac, on 23 iulie 2022 - 17:43, said:

In vestul civilizat nimeni nu-ti inchiriaza masina cu card de debit. Pentru ca vin amenzi de camere si nu au cum sa iti taxeze cardul de debit.

Presupunand ca Italia si Malta se afla in vestul civilizat, acolo se poate inchiria masina cu card de debit. Se blocheaza o suma la POS cu tranzactie in asteptare, care ar acoperi eventualele amenzi.

View Postabac, on 23 iulie 2022 - 04:50, said:

La fel si unele hoteluri de 5 stele. Au finisaje atat de scumpe in camere incat nu se risca sa nu aiba de unde trage eventuale daune.

OK, deci nu ai ce cauta in strainatate daca nu intentionezi sa te duci la acele "unele" (nu "sumedenie"?) de hoteluri de 5 stele cu finisaje mai scumpe decat locuinta ta. Sutele de mii de turisti romani de prin UE care se cazeaza la hoteluri < 5 stele trebuiau sa stea acasa.

PS: Daca "vestul civilizat" = SUA, sa stii ca "SUA" si "civilizat" nu au ce cauta in aceeasi propozitie, cand oamenii inca au carduri de credit fara cip si/sau PIN, sau mai rau, inca folosesc cecuri. In loc de "transfer bancar" auzi de Zelle, Cash App, Venmo si Apple Cash.

#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Faptul ca ai noroc si din 100 de cazuri intr-unul te strecori la limita ca pestele, nu te face sa ai dreptate. In vest nu se uita nimeni la tine fara card de credit. Ignora intelepciunea vorbelor mele si o sa fie vai de picioarele tale.

Nimeni insemnand firmele consacrate, nu toate cotetele de apartament. Alea se mai uita ca nu au cifra de afaceri prea confortabila.

Aia cu se poate si cu asigurare full, da se poate, in romanistan unde nu vin amenzi de camere. In vest: nu se uita nimeni la tine fara card de credit. Adica la modul nu ai ce discuta, nu ai ce negocia, nu ai ce te milogi, nici cu teancul de cash in mana.

Nu stiu cine te-a dezinformat la faza cu Malta si Italia cu blocarea tranzactiei in asteptare a banilor pe card de debit. Nu se practica. Nu se poate. Banii se iau fizic de pe cardul de debit si ti-i returneaza firma de inchirieri dupa 1-2 luni, cand cred ei ca riscul sa le mai vina amenzi este minim. Desi mereu este un risc, amenzi pot sa vina si peste 6 luni.


De ce nu se complica nimeni cu card de debit? Pentru ca clientul dupa ce a terminat cu inchirierea vrea banii de garantie inapoi neintarziat. Si devine recalcitrant si violent chiar. Nicio firma nu are chef de astfel de discutii, balta are foarte mult peste, guvizii fara card de credit pot sa se duca la urmatorul ghiseu.

Edited by abac, 26 July 2022 - 13:17.


#16
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 12.07.2022

View Postabac, on 26 iulie 2022 - 13:06, said:

Faptul ca ai noroc si din 100 de cazuri intr-unul te strecori la limita ca pestele, nu te face sa ai dreptate. In vest nu se uita nimeni la tine fara card de credit. Ignora intelepciunea vorbelor mele si o sa fie vai de picioarele tale.

Defineste te rog "vest", in majoritatea UE nu se foloseste des cardul de credit. In Franta, Italia, Grecia, Spania, Malta, UK, nu mi-a cerut nimeni card de credit nicaieri. Ba chiar exista exemple de lanturi mari de magazine care nu accepta carduri de credit - Albert Heijn in Olanda, accepta doar Maestro.

View Postabac, on 26 iulie 2022 - 13:06, said:

Nimeni insemnand firmele consacrate, nu toate cotetele de apartament. Alea se mai uita ca nu au cifra de afaceri prea confortabila.

Aia cu se poate si cu asigurare full, da se poate, in romanistan unde nu vin amenzi de camere. In vest: nu se uita nimeni la tine fara card de credit. Adica la modul nu ai ce discuta, nu ai ce negocia, nu ai ce te milogi, nici cu teancul de cash in mana.

Sixt este firma consacrata, am inchiriat cu card de debit in 2018 in Malta, au blocat 200 euro. Din nou anul asta in Milano, tot de la ei, am bagat cardul la POS, au blocat pretul inchirierii + 200 euro, dupa cateva zile s-a decontat tranzactia fara cei 200 euro garantie.

View Postabac, on 26 iulie 2022 - 13:06, said:

Nu stiu cine te-a dezinformat la faza cu Malta si Italia cu blocarea tranzactiei in asteptare a banilor pe card de debit. Nu se practica. Nu se poate.

M-am dezinformat singur, vezi mai sus.

#17
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 31.07.2015
Din ce îmi aduc eu vag aminte de prin vestul ăla, amenda de la camere venea cu tot cu poza mocii tale la volan. Parcă tot vag îmi aduc aminte că se luau datele de identificare CI & permis. Asta dacă guvizii au permis....

#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Evident nu stau sa conving lume ca cardul de credit este esential in vest. Voi duceti-va cu card de debit. Este alegerea, timpul, banii, riscul vostru. Ma credeti sau nu, mi-e otova.

Sunt nume mari aici pe forum care vad ca ma contrazic cu portofelul plin de carduri de credit. Pai e simplu asa. Incerci si cand nu merge tragi afara cardul de credit. Dar frumos e sa le spui si celorlalti papagali asta. Ca altfel le intaresti convingerea ca ei se pot descurca perfect fara card de credit.

Edited by abac, 26 July 2022 - 15:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate