Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Oncologie Cluj-Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
AleAl

AleAl

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.07.2022
Buna ziua,
Mama mea a fost de curand diagnosticata cu cancer si a primit trimitere la oncologie.
Variantele recomandate de catre medicul de familie sunt IOCN, Amethyst, sau Medisprof.
Habar nu avem in ce parte sa ne indreptam. Incerc sa raman optimista dar sunt constienta ca ne asteapta un lung drum de consultatii, investigatii, tratamente si implicit costuri.
Am inteles ca Amethyst si Medisprof sunt clinici private care lucreaza cu Casa de asigurari. Presupun totusi ca exista multe costuri nedecontate de Casa de asigurari, cum de altfel cred ca exista si la IOCN servicii nedecontate.
A avut cineva experiente cu vreuna din aceste clinici, stiti cumva costurile pentru consultatii, tratamente, etc? (ma refer strict la tratament cancer, nu alte afectiuni)
Nu stiu sa dau plicuri la medici, desi cred ca acum as putea face orice. Se mai practica, sunt necesare?
Multumesc anticipat pentru orice raspuns!

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003
Taica-miu merge regulat acolo la Cluj. A avut si 2 operatii cu succes, acum se simte bine, a fost multumit de servicii. Din cate am inteles nu a dat bani, dar o sa-l intreb despre asta.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,896
  • Înscris: 25.06.2007

 AleAl, on 22 iulie 2022 - 10:41, said:


Medicatia de cancer e compensată integral.
Bine, vorbim despre ce e autorizat si disponibil in România…

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

 Bursul, on 22 iulie 2022 - 10:53, said:

Din cate am inteles nu a dat bani,

Prin nu a dat bani s-a referit mai mult ca sigur la spaga, mita sau ...lobby, cum ii zice mai nou pe meleagurile capitaliste Posted Image

 Karhu, on 22 iulie 2022 - 11:48, said:

Medicatia de cancer e compensată integral.

Edited by adisz, 22 July 2022 - 11:55.


#5
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
La Amethyst Otopeni s-a platit consultul initial, dupa care totul a fost decontat prin Casa.

#6
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 20.05.2013
Poti sa schimbi doctorii daca nu ti se par OK. In general schema de tratament pt cancer e aceeasi peste tot.

#7
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

 AleAl, on 22 iulie 2022 - 10:41, said:

Buna ziua,
Mama mea a fost de curand diagnosticata cu cancer si a primit trimitere la oncologie.
Variantele recomandate de catre medicul de familie sunt IOCN, Amethyst, sau Medisprof.
Habar nu avem in ce parte sa ne indreptam. Incerc sa raman optimista dar sunt constienta ca ne asteapta un lung drum de consultatii, investigatii, tratamente si implicit costuri.
Am inteles ca Amethyst si Medisprof sunt clinici private care lucreaza cu Casa de asigurari. Presupun totusi ca exista multe costuri nedecontate de Casa de asigurari, cum de altfel cred ca exista si la IOCN servicii nedecontate.
A avut cineva experiente cu vreuna din aceste clinici, stiti cumva costurile pentru consultatii, tratamente, etc? (ma refer strict la tratament cancer, nu alte afectiuni)
Nu stiu sa dau plicuri la medici, desi cred ca acum as putea face orice. Se mai practica, sunt necesare?
Multumesc anticipat pentru orice raspuns!
La IOCN nu se plateste nimic daca esti asigurat, adica ai venit esti internat apoi operat iar cand e persoana ok, se lasa acasa, si atat!
Iar la faza cu plicul, eu zic NU! nu incurajati spaga/mita...etc, dar fiecare face cum vrea si cum crede.

Edited by Hailztorm, 22 July 2022 - 16:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate