Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Stare de rau nasoala

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Cici999

Cici999

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.07.2022
De vreo 2 zile imi este forte rau: durere de cap constanta,slabiciune,nu pot face nimic si as sta intruna in pat,durere in gat..m-am testat de doua ori cu test rapid antigen,a iesit negativ.Niciodata nu m-am simtit asa rau.Pe langa astea nu pot manca decat sticksuri ,imi vine greata de la mancarea obisnuita.Nu mai stiu ce sa fac,am luat algocalmine si paracetamoale si tot nasol ma simt.M-am intors luni din strainatate.Sa fi luat covidul?De ce au iesit negative cele doua teste?Si acum cand tastez simt cum imi bubuie capul.Nu ma pot odihni, ma trezesc din 20in20 minute cu cosmaruri si transpiratii..nu imi curge nasul,am o vaga tuse care nu ma deranjeaza rau

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003
Du-te la urgente, cheama salvarea. Nu sta, ca se poate agrava. Poate sa fie orice, e greu de constat online ce boala ai.

Covid-ul poate sa fie cel mai usor virus pe care sa il iei. Sa nu fie altceva mai grav.

Edited by Bursul, 22 July 2022 - 09:10.


#3
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009
Cele antigen dau frecvent rezultate fals-pozitive.
Suna a Covid, dar poti sa te suni la ambulanta si sa-ti faci un test PCR, care e mult mai precis.

#4
Cici999

Cici999

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.07.2022
Am 37.3 temperatura, mai sus nu a crescut.

#5
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
@cici    te-ai capsat? de cate ori?

#6
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Nu te lua dupa teste..
Testele antigen sunt degeaba parerea mea.
Daca fumam cu 10 min inainte de test imi iesea pozitiv. Am fost la spital, PCR-ul a fost negativ. Venit acasa, facut 3 teste antigen, daca tot le aveam :D
Unul cu tigara inainte, pozitiv, doua fara tigara, negative.

Nu cauta tratament online, urgente sau 112.
Sanatate!

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Cici999, on 22 iulie 2022 - 08:57, said:

De vreo 2 zile imi este forte rau: durere de cap constanta,slabiciune,nu pot face nimic si as sta intruna in pat,durere in gat..m-am testat de doua ori cu test rapid antigen,a iesit negativ.Niciodata nu m-am simtit asa rau.
Și medicul de familie ce suspicionează după examenul clinic?
Ti-a dat vreo trimitere la laborator?

#8
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Daca nu ai covid, ceva tot ai luat. Vreo toxiinfectie, vreun virusel, vreun microb, prea multa cafea, deshidratat, lipsa electroliti, prea mult din ceva, sau prea putin.

Stiu ca nu e distractiv, dar cel mai bine sa faci o vizita la urgente, stai 1-2 ore pana iti vine randul, iti fac aia niste analize, un pig de ser, o electrocardiograma, macar elimini lucrurile simple.

Am 34 de ani, acum o luna mi-a venit sa cad jos din picioare pe strada, aveam pulsul 112 mergand.
M-am dus la urgenta caci nu stiam care e problema.

Lipsa potasiu si sodiu in sange. Beam 2-3 cafele pe zi, multa apa pe langa, dar fara sare, potasiu, magneziu.
Stiu ca nimanui nu-i place la spital, nici mie, detest, dar scutesti mult timp pana afli care e problema.

In cazul meu nici prin cap nu-mi trecea sa ma gandesc la electroliti.

#9
Cici999

Cici999

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.07.2022

 Karhu, on 22 iulie 2022 - 09:20, said:


Și medicul de familie ce suspicionează după examenul clinic?
Ti-a dat vreo trimitere la laborator?
Mi-a zis sa nu vin la cabinet in starea asta.Mi-a zis sa ma testez ca cel mai probabil e covid si sa stau in casa sa ma hidratez si ss iau paracetamol, vitamina c, strepsils si daca o sa imi fie din ce in ce mai rau sa ma duc la urgente.

#10
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Cici999, on 22 iulie 2022 - 08:57, said:

De vreo 2 zile imi este forte rau: durere de cap constanta,slabiciune,nu pot face nimic si as sta intruna in pat,durere in gat..m-am testat de doua ori cu test rapid antigen,a iesit negativ.Niciodata nu m-am simtit asa rau.Pe langa astea nu pot manca decat sticksuri ,imi vine greata de la mancarea obisnuita.Nu mai stiu ce sa fac,am luat algocalmine si paracetamoale si tot nasol ma simt.M-am intors luni din strainatate.Sa fi luat covidul?De ce au iesit negative cele doua teste?Si acum cand tastez simt cum imi bubuie capul.Nu ma pot odihni, ma trezesc din 20in20 minute cu cosmaruri si transpiratii..nu imi curge nasul,am o vaga tuse care nu ma deranjeaza rau


Simptomele astea le-au avut niste cunoscuti cu Covid. Varianta asta BA5 nu mai e atat de usoara cum erau celelalde doua variante (BA1, BA2 ) de Omicron.

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,738
  • Înscris: 30.08.2006
La covid simptomele nu apar peste noapte. Ai avut ceva simptome inainte ?
Daca nu ai mai avut covid pana acum, asta e, acum se pare ca ai.
Dupa tabloul complet simptomatic, probabil ca  nu ai facut vaccinul sau ultima doza a fost anul trecut in toamna.
Solicita salvarea.

#12
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Leo2006, on 22 iulie 2022 - 09:55, said:


Dupa tabloul complet simptomatic, probabil ca  nu ai facut vaccinul sau ultima doza a fost anul trecut in toamna.


Pai nu toti am facut ultima doza anul trecut in toamna - iarna?

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,998
  • Înscris: 07.11.2006

 Cici999, on 22 iulie 2022 - 09:34, said:

Mi-a zis sa nu vin la cabinet in starea asta.Mi-a zis sa ma testez ca cel mai probabil e covid si sa stau in casa sa ma hidratez si ss iau paracetamol, vitamina c, strepsils si daca o sa imi fie din ce in ce mai rau sa ma duc la urgente.

A fost un sfat de bun-simt.
Vprbim dupa trei zile de tratamente.

Intra-devar, daca simti ca se ingroasa gluma te duci la urgente..

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003
Un test PCR e musai. Daca stii sigur ca ai COVID macar iti monitorizezi nivelul de oxigen in sange. E minimum ce poti face sa previi lucruri mai nasoale.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 adisz, on 22 iulie 2022 - 10:36, said:

Intra-devar, daca simti ca se ingroasa gluma te duci la urgente..
Imho, de persoană fără cunoștințe medicale, așa ceva e de competentă medicului de familie (evaluare, trimitere laborator etc).
Urgentele-s pentru infarct, abdomen acut, accident rutier, avc, cuțit înfipt in spate etc

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Saturatia cu oxigen ?
Probleme respiratorii ?

#17
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

 Karhu, on 22 iulie 2022 - 11:55, said:

Imho, de persoană fără cunoștințe medicale, așa ceva e de competentă medicului de familie (evaluare, trimitere laborator etc).
Urgentele-s pentru infarct, abdomen acut, accident rutier, avc, cuțit înfipt in spate etc

Asa ar fi daca putorile de medici de familie ar merge si pe teren pentru cei cu febra mare sau care abia se pot ridica din pat, cum le prevede fisa postului.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,998
  • Înscris: 07.11.2006

 Karhu, on 22 iulie 2022 - 11:55, said:

Imho, de persoană fără cunoștințe medicale, așa ceva e de competentă medicului de familie (evaluare, trimitere laborator etc).
Urgentele-s pentru infarct, abdomen acut, accident rutier, avc, cuțit înfipt in spate etc

Imho sau neimho si io ce-am zis, nu l-am citat pe medicul de familie? Cu ce am gresit sau exagerat?Posted Image

 Karhu, on 22 iulie 2022 - 09:20, said:

Și medicul de familie ce suspicionează după examenul clinic?
Ti-a dat vreo trimitere la laborator?

 Cici999, on 22 iulie 2022 - 09:34, said:

Mi-a zis sa nu vin la cabinet in starea asta.Mi-a zis sa ma testez ca cel mai probabil e covid si sa stau in casa sa ma hidratez si ss iau paracetamol, vitamina c, strepsils si daca o sa imi fie din ce in ce mai rau sa ma duc la urgente.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate