Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Accident in parcare

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022

View Postgeorge_alexandru, on 22 iulie 2022 - 07:51, said:

I-a fost frică că o sa-i crească prețul la polița RCA Posted Image
Deaceea sistemul de asigurari cu bonus malus e o prostie. Prin sistemul asta incurajeaza oamenii sa fuga de raspundere de teama ca le va creste putin asigurarea. Partea proasta e ca nici nu e cine stie ce crestere daca declari incidentul. Mai trist e ca cei mai nemernici sunt cei ce au nivel mare de BM, astia sunt primii care fug de raspundere.
Pana la urma diferenta dintre nivelul maxim B8 si nivelul B0 e de doar 50%, iar ca sa scazi de la B8 la B0 trebuie sa busesti 4 masini intr-un an.
Sistemul e prost, e ca si cum de maine sistemul de asigurari de sanatate te-ar penaliza de cate ori ai nevoie de o interventie, fie ca iei un antitetanos ca ai calcat in ceva, fie ca iei un antirabic ca ai avut ghinionul sa te muste un maidanez, fie ca faci o banala operatie de scoatere apendic, fie ca ai avut ghinionul sa cazi pe gheata... sa iti creasca contributia la asigurarile de sanatate pentru ca folosesti asigurarea de sanatate. E aberant si incurajeaza comportamente periculoase, si mai e si total impotriva conceptului de asigurare sociala, ca atat asigurarea de sanatate cat si RCA-ul e o asigurare sociala.

#20
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View PostEden63828, on 22 iulie 2022 - 01:02, said:

Buna, de curand am zgariat putin o masina in parcate la Penny si de frica am plecat. In cat timp voi primi citatia de la politie?

Noroc ca ai reusit sa scapi cu viata de acolo, asta e important, nu mai conteaza restul, e doar niste tabla, se indreapta, siguranta personala e pe primul loc.

#21
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,653
  • Înscris: 21.03.2020
Lasi numarul de telefon si faci amiabila la politie daca te suna pagubitu... ca sa nu-ti fie frica de nebun

#22
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Ai dreptate thorxx, ca e prea mica diferenta, ar trebui marita de la 50% la 200% intre B8 si B0, iar daca fugi dupa ce ai busit pe cineva (fara victime), fara permis 1 an de zile si amenda astronomica.
De ce sa platim toti prostia sau marlania unora? Vad mereu la mine pe strada marlani care ies de pe secundare la noroc, tocmai ca stiu ca in caz de ceva, scapa ieftin.

Edited by Cyanid3, 22 July 2022 - 09:16.


#23
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007

View Postlucianburjuiul, on 22 iulie 2022 - 07:10, said:

Eden, povesteste tot! Cum ai zgariat masina? Cu masina ta? Cu un carut? Te-ai uitat la zgarietura la cealalta masina? Dar la tine? Poti sa pui o poza?  Te-ai uitat stanga, dreapta, nu era nimeni!? Nu de alta, dar daca nu-s martori, poate scapi.

Sper ca postarea n-ai facut-o de pe telefonul mobil sau de pe pc-ul de acasa/serviciu... Asta ar fi marea ta greseala. Legatura dintre om si fapta, recunoasterea voluntara a infractiunii. Ca acum e simplu, ti-au luat IP-ul, printeaza postarea si gata dosarul. Plus fuga de la locul accidentului fara incuviintarea organului. Nasol moment. In fine, partea buna e ca o sa-ti dea cu suspendare. Dar poti sa spui adio la permis...

Bai las'o ... cata' teoria!

Stai frate relax, pentru o zgarietura in parcarea mall, o sa arunce aia la cos sesizarea pagubitului, sau o uita prin vre-un sertar.

#24
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007

View PostEden63828, on 22 iulie 2022 - 01:02, said:

Buna, de curand am zgariat putin o masina in parcate la Penny si de frica am plecat. In cat timp voi primi citatia de la politie?

Mamaie, dar carnet aveai? Sau RCA valabil?

#25
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,653
  • Înscris: 21.03.2020
E foame mare si la buget si la buzunarele esentialilor...deci o sa il gaseasca ca exista interes ;)

#26
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022

View PostCyanid3, on 22 iulie 2022 - 09:16, said:

Ai dreptate thorxx, ca e prea mica diferenta, ar trebui marita de la 50% la 200% intre B8 si B0, iar daca fugi dupa ce ai busit pe cineva (fara victime), fara permis 1 an de zile si amenda astronomica.
Intradevar ar merita cumva pedepsiti cei care se fac nevazuti dupa ce lovesc, la fel si cei care mint cu scopul de a scapa.
Dar consider ca e cam drastic ce propui tu, cu permisul luat 1 an si amenzi astronomice... poate in cazuri exceptionale ar fi ok niste masuri mai severe, insa e greu sa stabilesti concret acele situatii exceptionale, si dupa aia pica victime niste amarati speriati.
La partea cu BM, eu sunt de parere ca ar trebui eliminat, sau facut cumva mai relaxat, adica sa ai una din partea casei o data la o anumita perioada stabilita, asfel incat sa ii sanctionezi prin sistemul BM doar pe cei ce cu adevarat o fac parca intentionat avand in vedere ca o fac des, nu pe cei ce gresesc o data la nu stiu cati ani.
Pana la urma nu ti se pare incorect sa contribui la sistemul social de asigurare RCA timp de 10 ani, iar cand faci o banala greseala sa fii penalizat extra?

Din pacate cumva si sistemul e conceput sa te forteze sa ajungi la o intelegere. Si nu doar in cazul tamponarilor, dar si in cazuri de infractiuni.
Uneori trebuie sa fii si mai tolerant, ca stii cum e in viata... roata se intoarce, daca dai rau in jur, rau vei primi.

#27
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,637
  • Înscris: 14.10.2004

View PostEden63828, on 22 iulie 2022 - 01:02, said:

Buna, de curand am zgariat putin o masina in parcate la Penny si de frica am plecat. In cat timp voi primi citatia de la politie?

Te-am gasit.Posted Image Posted Image

#28
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Apropo de Bonus Malus, eu am avut un eveniment de genul asta, este adevarat  nu in parcare, mergeam pe un sens unic, din fata a venit o masina probabil soferul nu a vazut semnul de interzis, si am tras usor de volan, foarte usor, am atins o masina parcata chiar pe coltul intersectiei cu fundul mult in exterior, am sters-o usor si i-am ciobit stopul in partea de jos, in sensul ca nu l-am spart nu l-am zgariat, doar in parte de jos a lui erau cateva franjuri, puteam sa fac pe prostul si sa plec, puteam sa ma duc la politie si sa declar accidentul si sigur din descriere ne dadea culpa comuna, masina mea nu a avut nimic din ce nu s-a putut rezolva cu un pic de polish, dar nu asta era ideea, urmatoarea asigurare mi-a luat 100 de lei in plus pentru amiabila facuta cu nenea ala, i-am lasat telefonul, tot ce trebuie, si m-a retrogradat una sau doua trepte, nu mai retin exact cat, acum si cu plecatul asta din parcare, eu am vazut ca mereu sunt binevoitori care se uita peste tot, si lasa bilete, si nu stii daca cineva a vazut, si i-a lasat bilet cu numarul masinii tale, acum daca ai fugit asta e, mergi inainte

#29
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostGaBogdan, on 22 iulie 2022 - 07:33, said:

Unui prieten i-a fost lovita masina in parcare, frecata putin, acum o saptamana.


Unii poate vor zice , aaa, nu are nimic, a sters putin vopseaua, iti dau 150 de lei si toata lumea e fericita, dar la mine dupa ce a sters unu' putin vopsea pe aripa incepe sa se exfolieze toata bucata aia. "Norocul" meu e ca oricum trebuie sa inlocuiesc aripa deci urmeaza o reparatie.

Asa ca pe viitor nu-i mai iertati pe astia care va propun targuri de astea ieftine ca sa nu le creasca lor RCA.

#30
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postlucianburjuiul, on 22 iulie 2022 - 07:10, said:

Sper ca postarea n-ai facut-o de pe telefonul mobil sau de pe pc-ul de acasa/serviciu... Asta ar fi marea ta greseala. Legatura dintre om si fapta, recunoasterea voluntara a infractiunii. Ca acum e simplu, ti-au luat IP-ul, printeaza postarea si gata dosarul. Plus fuga de la locul accidentului fara incuviintarea organului. Nasol moment. In fine, partea buna e ca o sa-ti dea cu suspendare. Dar poti sa spui adio la permis...
Termina mah cu tampeniile astea... iar ai facut maraton de filme cu "hackeri" pe Netflix? :lol:
Adica eu chiar sper ca postarea asta a fost la misto si tu nu crezi sincer ca asa functioneaza lucrurile irl

#31
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,198
  • Înscris: 26.06.2009

View PostPlaton, on 22 iulie 2022 - 10:06, said:

urmatoarea asigurare mi-a luat 100 de lei in plus pentru amiabila facuta cu nenea ala, i-am lasat telefonul, tot ce trebuie, si m-a retrogradat una sau doua trepte, nu mai retin exact cat

2 trepte retrogradare/accident. Nu conteaza ca a avut daune de 100 lei sau 100.000 lei

Ai platit in plus doar 100 lei pentru ca ai masina "normala". Daca aveai BMW 3.0 diesel de smecher iti crestea cu 1000 lei :-)

#32
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Postthorxx, on 22 iulie 2022 - 08:50, said:

Deaceea sistemul de asigurari cu bonus malus e o prostie. Prin sistemul asta incurajeaza oamenii sa fuga de raspundere de teama ca le va creste putin asigurarea. Partea proasta e ca nici nu e cine stie ce crestere daca declari incidentul. Mai trist e ca cei mai nemernici sunt cei ce au nivel mare de BM, astia sunt primii care fug de raspundere.
Pana la urma diferenta dintre nivelul maxim B8 si nivelul B0 e de doar 50%, iar ca sa scazi de la B8 la B0 trebuie sa busesti 4 masini intr-un an.
Sistemul e prost, e ca si cum de maine sistemul de asigurari de sanatate te-ar penaliza de cate ori ai nevoie de o interventie, fie ca iei un antitetanos ca ai calcat in ceva, fie ca iei un antirabic ca ai avut ghinionul sa te muste un maidanez, fie ca faci o banala operatie de scoatere apendic, fie ca ai avut ghinionul sa cazi pe gheata... sa iti creasca contributia la asigurarile de sanatate pentru ca folosesti asigurarea de sanatate. E aberant si incurajeaza comportamente periculoase, si mai e si total impotriva conceptului de asigurare sociala, ca atat asigurarea de sanatate cat si RCA-ul e o asigurare sociala.
Deci,tu zici ca descreieratii care produc 2--3 accidente pe an sa fie considerati oameni.
Nu cred ca ar fi benefic pentru oameni ,ca descreieratii sa fie considerati oameniPosted Image

#33
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

View PostEden63828, on 22 iulie 2022 - 01:02, said:

de curand am zgariat putin o masina
cu cuiul?

#34
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
de cand e asigurarea RCA asigurare sociala?astia care debitati asa ceva stiti ce inseamna RCA?

#35
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020
In 7 ani de doua ori am atins alte mașini. Prima i-am luat oglinda, un tâmpit cu un X5 s-a băgat pe contrasens din cauză că era o groapă pe sensul lui și am tras dreapta (mașinile erau parcate amboulea) și mi-am crăpat oglinda mea, a lui nu avea nimic. A doua am luat-o cu capacul de la roata alb, mașină aia tot alba, am șters și nu se vedea nimic, asta era parcat foarte strâmb.
In ambele cazuri mașinile celelalte nu aveau nimic, dar am oprit sa vad.

Știu multi care și-au găsit portbagajele înfundate prin parcări și nu-i frumos ce-ai facut. Dacă ai dat-o grav sper sa te găseasca. Dacă nu-ți asumi nu meriti sa fii pe drumuri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate