Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Accident in parcare

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Eden63828

Eden63828

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.03.2020
Buna, de curand am zgariat putin o masina in parcate la Penny si de frica am plecat. In cat timp voi primi citatia de la politie?

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

 Eden63828, on 22 iulie 2022 - 01:02, said:

Buna, de curand am zgariat putin o masina in parcate la Penny si de frica am plecat. In cat timp voi primi citatia de la politie?

La Penny nu se pune.
Politia nu se baga in parcare la Penny, ai scapat

#3
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
keep on bumping into them cum s-ar zice, la Kaufland, la Lidl, unde poti

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

 Eden63828, on 22 iulie 2022 - 01:02, said:

Buna, de curand am zgariat putin o masina in parcate la Penny si de frica am plecat. In cat timp voi primi citatia de la politie?

Depinde, ... daca te a vãzut cineva, ... daca a notat numarul, daca a comunicat informatia cãtre proprietarul mașinii lovite, daca proprietarul declara sau nu accidentul, etc.
Exista si varianta existenței de camera de supraveghere (in parcare sau masina lovita) ... si daca din filmare se poate sau nu sa se identifice masina (este vizibil numarul).

Ti a fost "frica" de ce? .... de asumarea responsabilitãții pentru propriile fapte?

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Sunt camere care monitorizeaza parcarea. Daca pagubitul face plangere la politie, primul lucru va fi sa verifice inregistrarile pe camerele din parcare si pe cele din intersectiile alaturate.
Ai avut 24 de ore la dispozitie pentru declararea accidentului. In momentul in care vei fi identificat, vei primi o sancțiunea contravențională în cuantumul a 4-5 puncte de amendă si suspendarea dreptului de conducere pentru o perioadă de 30 de zile.

Edited by Leo2006, 22 July 2022 - 06:27.


#6
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005

 Eden63828, on 22 iulie 2022 - 01:02, said:

Buna, de curand am zgariat putin o masina in parcate la Penny si de frica am plecat. In cat timp voi primi citatia de la politie?


Nu se numeste frica, ca nu era nici un motiv de frica, este nesimtire, neasumarea unor greseli.

Sau poate ma insel, si aveai motive serioase sa-ti fie frica...

#7
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Eden, povesteste tot! Cum ai zgariat masina? Cu masina ta? Cu un carut? Te-ai uitat la zgarietura la cealalta masina? Dar la tine? Poti sa pui o poza?  Te-ai uitat stanga, dreapta, nu era nimeni!? Nu de alta, dar daca nu-s martori, poate scapi.

Sper ca postarea n-ai facut-o de pe telefonul mobil sau de pe pc-ul de acasa/serviciu... Asta ar fi marea ta greseala. Legatura dintre om si fapta, recunoasterea voluntara a infractiunii. Ca acum e simplu, ti-au luat IP-ul, printeaza postarea si gata dosarul. Plus fuga de la locul accidentului fara incuviintarea organului. Nasol moment. In fine, partea buna e ca o sa-ti dea cu suspendare. Dar poti sa spui adio la permis...

#8
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu daca as fi legiuitor te-as incadra la parasirea locului accidentului,ca asta ai facut.

#9
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Eu nu ii inteleg pe cei ce pleaca pur si simplu si apoi stau cu morcovul luni de zile. In 25 de ani de cand am permis am avut si eu incidente mai mari sau mai mici, unele si din vina mea, dar nu mi-a dat niciodata prin cap sa fug sa ascund sau sa amenint pe careva sa nu anunte... E pur si simplu un accident, anunti omul, daca e cazul platesti o mica amenda sau iti creste putin RCA si mergi inainte ca nu e crima cu premeditare. Acum daca ai luat-o la sanatoasa si omul are cere magazinului filmarea de pe camere nu mai poti face amiabila si ramai fara permis.

#10
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Am patit.Boul a dat cu spatele pina s-a proptit in numarul masinii cu care eram.Am iesit din magazin si gasind dauna,am vorbit cu seful de magazin.Magazinul pune la dispozitie filmarea doar fortelor de ordine ce trebuie solicitate intentionat prin plangere.

#11
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Unui prieten i-a fost lovita masina in parcare, frecata putin, acum o saptamana.
A depus plangere, a venit politia, au cerut filmarile, o doamna cu un q3 de bihor a fost vinovata, care bineinteles a fugit.
O mie de lei amenda pentru doamna + carnetul suspendat pentru o luna +  asigurarea pentru repararea daunei.

Din toata inima sper sa patesti la fel! Sa te inveti minte!

Jur ca nu va inteleg, auzi, de frica!

#12
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

 GaBogdan, on 22 iulie 2022 - 07:33, said:

Unui prieten i-a fost lovita masina in parcare, frecata putin, acum o saptamana.
A depus plangere, a venit politia, au cerut filmarile, o doamna cu un q3 de bihor a fost vinovata, care bineinteles a fugit.
O mie de lei amenda pentru doamna + carnetul suspendat pentru o luna +  asigurarea pentru repararea daunei.

Din toata inima sper sa patesti la fel! Sa te inveti minte!

Jur ca nu va inteleg, auzi, de frica!
Frica de scos portofelul.....Posted Image

#13
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

 Melteanu, on 22 iulie 2022 - 07:36, said:

Frica de scos portofelul.....Posted Image
Asigurarea e degeaba in cazul initiatorului :D

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 GaBogdan, on 22 iulie 2022 - 07:33, said:


Jur ca nu va inteleg, auzi, de frica!

I-a fost frică că o sa-i crească prețul la polița RCA :roflmaofast:

#15
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

 george_alexandru, on 22 iulie 2022 - 07:51, said:

I-a fost frică că o sa-i crească prețul la polița RCA Posted Image
Yep, dar unele lucruri trebuiesc asumate...

Acum 11 ani, aprox 4-5 luni de cand aveam permis, intr-o noapte cand sa parchez m-am apropiat prea tare de o masina, nu am vazut ca are carlig... L-am lovit cu toba direct in carlig Posted Image Mai ca s-au impreunat masinile Posted Image
M-am dat jos si l-am sunat, cand a auzit a inceput sa rada, a venit, a vazut ca nu e nimic si a zis sa imi vad de treaba...

Edited by GaBogdan, 22 July 2022 - 08:16.


#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 GaBogdan, on 22 iulie 2022 - 07:33, said:

Jur ca nu va inteleg, auzi, de frica!

Mai există și oameni spăimoși.

#17
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Despre care Penny e vorba si cam pe la ce ora s-a intamplat? Intreb pentru un prieten.

Edited by Znevna, 22 July 2022 - 08:26.


#18
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

 Znevna, on 22 iulie 2022 - 08:25, said:

Despre care Penny e vorba si cam pe la ce ora s-a intamplat? Intreb pentru un prieten.
Pe prietenul tau l-ar ajuta si numele de inmatriculare :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate