Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

izolare covid?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrenata848, on 19 iulie 2022 - 18:40, said:

creierul meu zice ca toti vom face covid mai devreme sau mai tarziu. deci, irelevant.
Egoismul curat. Nu s-a plictisit lumea de penalitatea asta cu toti vom face ? Au trecut deja 2 ani si jumatate, unii au facut dar multi nu au facut, deci get real.

Legat de Franta s-ar putea sa ceara testare daca vrei sa intri in tara, sunt pe val.

Edited by andreic, 19 July 2022 - 23:42.


#20
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Testarea Real Time PCR este obligatorie inainte de plecare...

Edited by xmanyacs77, 20 July 2022 - 04:41.


#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postodastramosilor, on 19 iulie 2022 - 23:20, said:

basca faptu ca mie acuma mi-e rau, nu peste 5 zile cand ma programeaza asistenta...

bataie de joc
Schimba-l.

#22
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostFC72, on 19 iulie 2022 - 19:39, said:

Legal nu este obligat sa stea in izolare, nu se mai emite decizie de izolare de care DSP.Doar medicul de famile poate decide daca da concediu medical si izolare.
Din cate stiu rezultatul pozitiv al testelor nu se raporteaza automat catre DSP si nu are nici un efect legal, adica nu se impune carantina sau izolare obligator.
Ba se emite! Am primit pe email a doua zi dupa depistare cu Covid! Vrei sa iti trimit si tie????
Toate testele se raporteaza zilnic la DSP daca sunt facute la laborator autorizat; stiu pentru eu ca le raportez zilnic!

Edited by ccdsah, 20 July 2022 - 09:41.


#23
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
"Nu se mai emit decizii de izolare pentru persoanele infectate cu virusul SARS-Cov-2, se emit doar:
fișă de izolare și raport medical .
Conform OMS nr. 190/28.01.2022
Fișele de izolare și raportul medical se emit în mod automat de aplicația informa<că Corona Forms,
în cazul persoanelor confirmate cu un rezultat pozi8v, care sunt supuse măsurii de izolare la
domiciliu sau în locații declarate.
Fișa de izolare stă la baza eliberării cer8ficatului de concediu medical, în cazul în care persoana
izolată solicită acest document"

De pe site DSP: https://dspb.ro/covid-19/
Scrie acolo ca este obligatorie izolarea?

#24
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostFC72, on 20 iulie 2022 - 10:17, said:

"Nu se mai emit decizii de izolare pentru persoanele infectate cu virusul SARS-Cov-2, se emit doar:
fișă de izolare și raport medical .
Conform OMS nr. 190/28.01.2022
Fișele de izolare și raportul medical se emit în mod automat de aplicația informa<că Corona Forms,
în cazul persoanelor confirmate cu un rezultat pozi8v, care sunt supuse măsurii de izolare la
domiciliu sau în locații declarate.
Fișa de izolare stă la baza eliberării cer8ficatului de concediu medical, în cazul în care persoana
izolată solicită acest document"

De pe site DSP: https://dspb.ro/covid-19/
Scrie acolo ca este obligatorie izolarea?
Din O.M.S. 190/28.01.2022
Deciziile de izolare se emit conform art. 8 alin. (3^1) din Legea nr. 136/2020 privind instituirea unor măsuri în domeniul sănătății publice în situații de risc epidemiologic și biologic, republicată, cu modificările și completările ulterioare, persoanelor care nu se supun măsurii de izolare.
Fișele de izolare și raportul medical se emit în mod automat de aplicația informatică Corona Forms, în cazul persoanelor confirmate cu un rezultat pozitiv, care sunt supuse măsurii de izolare la domiciliu sau în locații declarate.
(4^2) Inspectoratele de poliție județene și a municipiului București primesc automat fișele de izolare emise de aplicația informatică Corona Forms.
(4^3) Medicii de familie primesc automat fișa de izolare și raportul medical, emise de aplicația informatică Corona Forms, pentru pacienții de pe listele proprii confirmați cu virusul SARS-CoV-2.
(4^4) Fișa de izolare stă la baza eliberării certificatului de concediu medical, în cazul în care persoana izolată solicită acest document.

Deci daca nu stai cuminte in izolare te trezesti si cu decizia de la DSP. Vezi ca inclusiv politia stie de faptul ca tu trebuie sa fii izolat, Oare de ce?

Da , ma rog daca ai constiinta te izolezi singur nu umbli ca idiotul sa ii infectezi pe altii

Edited by ccdsah, 20 July 2022 - 11:11.


#25
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Esti sigur ca este in vigoare o hotarare data pe timpul starii de alerta?eu stiu ca s-au ridicat toate masurile odata cu expirarea starii de alerta.
Eu stiu ca nu se emit decizii de izolare in nici un caz, iar fisa de izolare poate folosi la eliberare concediu medical, doar la solicitarea persoanei.

#26
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Nu mai este obligatoriu sa stai in casa, DSP-ul te poate lamuri la telefon, iti ia 1 minut sa suni https://dspb.ro/covid-19/

Oricine poate merge sa faca un test PCR la unul din centrele de testare: https://dspb.ro/dspb...e-Bucuresti.pdf

Tot ce trebuie sa faci e sa completezi cererea: https://dspb.ro/form...-test-covid-19/
(pentru cei care nu se pot deplasa, au stari foarte grave, se poate face cerere pentru testare acasa)

Dupa testul PCR o sa primesti pe mail rezultatul in 24 de ore si o fisa de izolare cu caracter de recomandare (recomandare de care trebuie sa tii cont daca mai ai un gram de creier)

#27
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
NU ii inteleg pe cei care stiind ca ai o boala contagioasa nu stau cuminti acasa si tin mortis sa o dea si la altii pe motivul ca  "toti o vom luam mai curand sau mai tarziu". Acum se fac forme mai usoare, spitalele nu sunt inca pline, dar azi au fost 6700 de cazuri pe zi si 12 decese.

Pt cei care insista aberant ca "e doar o gripa" am o intrebare. Cati morti de gripa am avut pe an? Cand a fost mult temuta gripa aviara prin 2005 care a decimat fermele avicole catati romani au murit? Si daca e o gripa ti se pare normla sa ii imbolnavesti pe altii? Fiecare are treaba lui, servici, familie. Ti se pare OK sa le perturbi viata pe motiv ca tu nu ai chef sa stai izolat?

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostReKo, on 20 iulie 2022 - 12:02, said:

Dupa testul PCR o sa primesti pe mail rezultatul in 24 de ore si o fisa de izolare cu caracter de recomandare (recomandare de care trebuie sa tii cont daca mai ai un gram de creier)
E si nu preas recomandare.
Tot la DSP - https://dspb.ro/dspb...CAT-MS-CNAS.pdf
"Deciziile de izolare SE COMUNICĂ medicului curant / medicului de familie NUMAI în situaţia în care persoanele infectate cu virusul SarsCov-2, REFUZĂ IZOLAREA."

Deci daca nu te izolezi tu, iti vine si decizia.

#29
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Vad ca acel comunicat de mai sus e din februarie. Din martie nu mai e obligatorie izolarea.
https://romania.euro...i/31743082.html

Nu te cauta nimeni de nimic in acest moment.
Dar e bine, pe cat posibil, limitate deplasarile, din bun-simt. Fiecare cat poate, cum poate, cat se poate.

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai inca e linkul pe prima pagina ptr pacientii cu Covid - deci e valabil.
https://dspb.ro/covid-19/ - sub nr de telefon e o Informare Pacienti Pozitivi si o Informare Concedii medicale carantina/izolare.

AU si un grafic cu ce sa faci on functie de cazuri - https://dspb.ro/dspb...RAFIC-COVID.pdf

Acuma da, daca esti in Grecia ca turist nu e nevoie sa te izolezi - doar sa mergi cu masca FFP2 peste tot.
Da numai la ei...

#31
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Or fi pe prima pagina, le-au lasat acolo, sa fie. Se vede ca sunt de pe vremea starii de urgenta/alerta.

#32
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postunknown_35, on 20 iulie 2022 - 12:57, said:

NU ii inteleg pe cei care stiind ca ai o boala contagioasa nu stau cuminti acasa si tin mortis sa o dea si la altii pe motivul ca  "toti o vom luam mai curand sau mai tarziu". Acum se fac forme mai usoare, spitalele nu sunt inca pline, dar azi au fost 6700 de cazuri pe zi si 12 decese.

Pt cei care insista aberant ca "e doar o gripa" am o intrebare. Cati morti de gripa am avut pe an? Cand a fost mult temuta gripa aviara prin 2005 care a decimat fermele avicole catati romani au murit? Si daca e o gripa ti se pare normla sa ii imbolnavesti pe altii? Fiecare are treaba lui, servici, familie. Ti se pare OK sa le perturbi viata pe motiv ca tu nu ai chef sa stai izolat?


Momentan am vreo 10 cunoscut si prietenii cu covid, niciodata nu am mai avut atatia bolnavi in cercul de cunostinte la un moment dat. 75% au simptome relativ nasoale, adica stau in pat de vreo 3-4 zile, febra, greturi mari, si o persoana mai in varsta tuse nasoala pe langa.
Nu stiu daca varianta asta BA5 mai e cu simptome atat de usoare, pare mai nasol ca varianta de acum 3-4 luni.

Edited by giuliani, 20 July 2022 - 14:06.


#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
La noi acum e BA5.
BA2 a fost in Februarie.

#34
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postgiuliani, on 20 iulie 2022 - 14:00, said:



Momentan am vreo 10 cunoscut si prietenii cu covid, niciodata nu am mai avut atatia bolnavi in cercul de cunostinte la un moment dat. 75% au simptome relativ nasoale, adica stau in pat de vreo 3-4 zile, febra, greturi mari, si o persoana mai in varsta tuse nasoala pe langa.
Nu stiu daca varianta asta BA2 mai e cu simptome atat de usoare, pare mai nasol ca varianta de acum 3-4 luni.
Eu am avut febra doar 2 zile, dar oboseala (dorm spre 12 ore/zi si tusea ma termina) Ziua a 6-a de la debutul simptomelor (a 4-a de cand am iesit pozitiv), testul rapid de antigen inca usor pozitiv. maine cica e ultima zi de izolare ca sunt vaccinat, dar sincer o sa ma testez ca vineri ca cred ca inca o sa fiu pozitiv

#35
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Posteiffel, on 20 iulie 2022 - 14:04, said:

La noi acum e BA5.
BA2 a fost in Februarie.

Mersi, la BA5 ma refeream, am editat ulterior :)

#36
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DKhnKdGLE_Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate