Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Drumurile secundare și cei ce ies pana în jumătate benzii 1

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022

View Postflorinellll, on 19 iulie 2022 - 15:13, said:


Daca circuli cu viteza legala ,reduci viteza
Daca circuli cu viteza mare "ie probleme mari"
Daca circuli cu viteza FOARTE MARE  vei da de belea chiar daca nu te deranjeaza "niminea"Posted Image

Distanța fiind mică, nu poți reduce viteza, nu ai timp.

Soluția ta mă interesa, nu aiureli cu dacă și cu parcă.


#56
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022

View PostDaculScoril0, on 19 iulie 2022 - 16:32, said:

dar tot nu ne-ai spus dacă ai trage stânga dacă pe sensul adiacent vine un ditamai camionul.


și dinții strânși să nu-ți muști limba.
Daca vrei, poti inchide si ochii. Oricum nu mai conteaza.

#57
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Io sunt surprins ca nu toată lumea verifica și oglinzile, chiar dacă merge înainte. În principiu ar trebui sa știi ce trafic e pe benzile din jur și sa acționezi în consecință.

#58
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001

View Postslai, on 19 iulie 2022 - 16:46, said:

Io sunt surprins ca nu toată lumea verifica și oglinzile, chiar dacă merge înainte. În principiu ar trebui sa știi ce trafic e pe benzile din jur și sa acționezi în consecință.
Ia citeste mesajul #53
Oglinzile is obligatorii.
Restul e greu de anticipat

#59
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Cea mai mare prostie sa tragi de volan sa eviti un prost. Terminati cu "toata lumea are reflexul asta, e natural". Nu, nu e si e foarte periculos ce faceti. Riscati sa omorati pe altcineva. Care e faza cu reflexul? E vorba de a fi responsabil sau inconstient la volan. Am salvat animale si idioti doar franand puternic! Pana si o tigaie de Logan (asta am eu) franeaza excelent daca calci hotarat frana. Nu mai suntem cu 1300 sa fie valabila aia cu "am incredere ca in franele de Dacie" Si ghici ce? Nu pierzi controlul daca nu tragi de volan! La situatia ta, ajungeai cel mult la o amiabila daca totusi va atingeati. In schimb ai riscat mult mai mult...

Edited by alexupit, 19 July 2022 - 17:02.


#60
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Nu poerzi controlul. Am mai fost nevoit sa franez puternic de la 50 km / h la o trecere de pietoni. Amărtul de symbol 2008 a oprit fara probleme și nu a dat semne că aș pierde controlul. Este motivul pentru care foarte, foarte rar, ating 70 km /h in oraș. Circulând cu viteza legală ai timp sa reacționezi.

In cazul de față, distanța dintre mine și gibon a fost extrem de mică. Puteam să ies cu pedala de frână prin podea, că tot il mutam in parcarea din dreapta sa. Oricum, de acum încolo asa voi face, întrucât risc eu sa fiu cel vinovat și pe lângă asta, risc să implic oameni nevinovați într-un accident mortal, așa cum au explicat unii colegi pe aici.


"Io sunt surprins ca nu toată lumea verifica și oglinzile, chiar dacă merge înainte. În principiu ar trebui sa știi ce trafic e pe benzile din jur și sa acționezi în consecință."

Sunt obsedat de oglinzi. Dau roată odată la 10-20 de secunde dar in momentul în care am tras de volan fiind surprins de BMW-ul galben, nu mai conta nimic. Conduc abia de 10 luni și e prima oară când pățesc asta. Dar imi voi înrădăcina in minte faptul ca nu trebuie tras de volan în astfel se situații. Frână la podea și aia e. Îmi repar mașina pe asigurarea lui si la revedere.

#61
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001
La 10-20 secunde e f mult.
La 3 secunde te uiți în cele 3 oglinzi
Hai că cea din dreapta mai rar.
Dar stânga și sus la 3 secunde.

#62
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Am scos din burta 10 - 20 de secunde ( mare imensitate am zis )Posted Image  Le verific foarte des dar nici chiar la 3 secunde. Depinde intotdeauna de conditiile din trafic. Cand mergem bara la, nu stau cu ochii numai in oglinzi. Imi place si consider ca e normal sa fi constient de traficul din jurul tau. In cazul de fata nu avea oricum nici-o importanta, caci asta mi-a aparut in fata, neavand nici-o posibilitate de a il vedea dinainte ( lipsa vizibilitate ) + ca nu ma asteptam ca cineva sa iasa ca bizonul, cu o asemenea viteza si sa imi puna frana la jumatatea benzii.

Trebuie doar sa imi "dresez" acest instinct de a trage de volan. Pt. ce sa implic alti oameni intr-un accident ? Pt. ce sa las un njesimitit sa scape basma curata ? Frana, strans volanul bine in mana asa cum sa spus mai sus, si aia e. Vorba aia: "Mai bine sa planga ma-sa."

Edited by Jemapel_cenzuratul, 20 July 2022 - 05:03.


#63
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020

View PostCyanid3, on 19 iulie 2022 - 13:43, said:

Eu am alta frustrare, ca la accidente de genul nu sunt facuti vinovati aia care-si lasa masinile parcate in intersectie

Dar ce faci daca parcările sunt de așa natură și legale fix în intersecție?
Azi a trebuit sa ies de mai multe ori de pe o stradă iar că să verific daca vine cineva trebuia sa ies în intersecție deoarece fix în stânga mea era parcat legal un microbuz. Am incercat sa mă lungesc eu sa vad. Am intrat încet și aia e.. pentru asta e conducerea preventivă..

#64
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,361
  • Înscris: 29.01.2008
Sunt intersecții unde sunt mașini parcate până în intersecție. Dacă sunt pe drumul principal, reduc viteza și stau cu piciorul deasupra frânei, pentru a reduce timpul de reacție. Dacă încerc să ies de pe drumul secundar (și trebuie să fac asta de fiecare dată când plec cu mașina de acasă), ies cu botul mașinii (atât cât să fiu sigur că nu-l incomodez pe cel de pe drumul principal) puțin după mașina parcată, fără să intru pe banda 2 pe care se circulă, apoi mă aplec în față și mișc mașina câte puțin până am vizibilitate suficientă stânga - dreapta pentru a ieși în drumul principal. Sunt însă unii inconștienți care iasă de pe drumul secundar direct până în banda 2, astfel încât nu ai cum să-i ocolești decât intrând pe contrasens. Drumul principal are două benzi pe sens, iar prima bandă e transformată în parcare ad-hoc, cu mașini parcate și la mai mult de o jumătate de metru de bordură, oblic sau cum le-o trecut prin cap proprietarilor, până în intersecție.

#65
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005

View Postdorin_2k, on 19 iulie 2022 - 21:44, said:

La 10-20 secunde e f mult.
La 3 secunde te uiți în cele 3 oglinzi
Hai că cea din dreapta mai rar.
Dar stânga și sus la 3 secunde.

Mai sa fie al dracului: adica de douajde ori pe minut? In fiecare minut?
Nu te ia cu ameteala?

#66
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postcastiel97, on 24 iulie 2022 - 21:05, said:

Dar ce faci daca parcările sunt de așa natură și legale fix în intersecție?
nu are cum să fie legală o parcare în intersecție. Cel puțin nu conform codului rutier în vigoare.

#67
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020

View PostDaculScoril0, on 26 iulie 2022 - 09:29, said:


nu are cum să fie legală o parcare în intersecție. Cel puțin nu conform codului rutier în vigoare.

Atunci ar trebui sa mai conduci și tu.. Multe nu sunt ok dar în tara noastră merge și așa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate