Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Drumurile secundare și cei ce ies pana în jumătate benzii 1

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View PostBursul, on 19 iulie 2022 - 13:43, said:

Vinovat dpdv legal e cel care produce accidentul, nu autorul moral.

Poate stiu colegii de vreun caz in care autorul moral a fost pedepsit, iar cel care a produs accidentul a fost scos nevinovat.
Foarte multe cazuri ,"documentate" cu Dash Cam

#20
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008

View Postflorinellll, on 19 iulie 2022 - 13:36, said:

1} Franarea este foarte buna mai ales pe carosabil umed sau inghetat eventual.
2} Deci sa faca accident,buna idee, mai ales cand te plictisesti

Exact, sa intre in boul ce nu acorda prioritate, sau din pct tau de vedere mai bine loveste un alt sofer ce merge regulamentar pe banda 2 ?
Stii ce se intampla atunci ?
"Smecheru" pleaca iar cei loviti raman de fraieri.

In primavara am avut un caz din asta cu unu ce iese din secundara undeva la ~1.5m, drum cu 2 benzi ingust si venea masina din partea cealalta, imbecili inconstienti csf

Edited by sirgoofy, 19 July 2022 - 13:55.


#21
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
1.Se intampla fff des, obisnuieste-te cu ideea si tine ochii girofare.
2.Nu mai smuci de volan indiferent de ce iti iese in fata. Stiu, usor de spus, greu de facut, dar se pot intampla tragedii din chestia asta. Daca tu n-ai nici o dovada (camera de bord, camera la un magazin de langa) te faci vinovat daca jegul pleaca si nu recunoaste.

Pe mine de multa vreme ma bate candul sa iau o duba din aia ponosita, sa o umplu cu saci de nisip si sa merg prin oras pe banda 1. Cand iese cate un iepure din asta in afata mea ma fac tarziu pe pedala de frana si POC. Ma gandesc ca ar fi o metoda corectionala f buna.

#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View PostJemapel_cenzuratul, on 19 iulie 2022 - 13:38, said:

De aici a aparut dilema mea.

Legea este clara; eu sunt de vina ( teoretic ) pt. ca nu m-am asigurat, semnalizat si apoi intrat pe banda 2 dar este ridicol.
așa ieși și tu la rândul tău în fața celui de pe banda 2.este ridicol acum?

#23
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Postsirgoofy, on 19 iulie 2022 - 13:51, said:

Exact, sa intre in boul ce nu acorda prioritate, sau din pct tau de vedere mai bine loveste un alt sofer ce merge regulamentar pe banda 2 ?

Sunt idioti din astia ce nu vad mai departe de propriul nas, nu inteleg ca daca scot mult botul in drum blocheaza sau provoaca accidente.
Tu circuli in Bucuresti sau in orasul pustiu de provincie?

#24
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

View Posteiffel, on 19 iulie 2022 - 13:50, said:

Si ptr aia care ies de pe strazile laterale e o problema ( ptr unii, ca unii sunt ei asa din fabrica si n-ai ce sa le faci ) - trebuei sa iasa destul de mult a sa poata vedea circulatia din cauza masinilor parcate chiar la marginea intersectiei, ca la noi nu se respecta legea legata de parcare in intersectii - sa lasi spatiul prevazut...
Sunt de acord cu tine. Si eu injur si blestem, de cred ca sughita tot neamul celor care au parcat asa dar totusi, ies uror, usor pt. a ii permite celui care vine de pe prima banda sa aiba timp fie sa ma claxoneze fie sa traga nitel de volan stanga ( fara a il obliga sa intre pe banda 2 ).

#25
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Dorin are dreptate. Tu ai fi fost tras la raspundere. Timp să te uiți in oglinzi nu cred că are nimeni. După cum ți-o fi norocul.
Am pățit și eu zilele trecute, numa' că mie mi-a ieșit efectiv o proastă din curte direct pe bandă și a plecat agale. Frâna plus tras de volan instinctiv. Proasta cred că nici nu și-a dat seama ce a făcut.

#26
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View Postsirgoofy, on 19 iulie 2022 - 13:51, said:

Exact, sa intre in boul ce nu acorda prioritate, sau din pct tau de vedere mai bine loveste un alt sofer ce merge regulamentar pe banda 2 ?
Stii ce se intampla atunci ?
"Smecheru" pleaca iar cei loviti raman de fraieri.

Sunt idioti din astia ce nu vad mai departe de propriul nas, nu inteleg ca daca scot mult botul in drum blocheaza sau provoaca accidente.
iar dacă cel de pe 2 este aruncat pe contrasens și face o frontală cu unul?

View Postsanderoalex, on 19 iulie 2022 - 13:56, said:

Dorin are dreptate. Tu ai fi fost tras la raspundere. Timp să te uiți in oglinzi nu cred că are nimeni. După cum ți-o fi norocul.
Am pățit și eu zilele trecute, numa' că mie mi-a ieșit efectiv o proastă din curte direct pe bandă și a plecat agale. Frâna plus tras de volan instinctiv. Proasta cred că nici nu și-a dat seama ce a făcut.
în acest caz nu știu s-ar aplica neacordarea de prioritate dacă ai lovi-o în spate?

#27
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View PostFriskey, on 19 iulie 2022 - 13:53, said:



Pe mine de multa vreme ma bate candul sa iau o duba din aia ponosita, sa o umplu cu saci de nisip si sa merg prin oras pe banda 1. Cand iese cate un iepure din asta in afata mea ma fac tarziu pe pedala de frana si POC. Ma gandesc ca ar fi o metoda corectionala f buna.
Poate iti iei si o carabina pentru eventualitatea unor neconcordantePosted Image

#28
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008

View Postflorinellll, on 19 iulie 2022 - 13:55, said:

Tu circuli in Bucuresti sau in orasul pustiu de provincie?

Brasov, nu e chiar pustiu
Treaba cu tras instinctiv de volan e prostie, e "instinct" prost.
Daca la orice problema tu tragi de volan sa "scapi" de problema posibil omori oameni nevinovati... nu se conduce asa.

Sa luam cazul asta, daca era cineva pe banda 2, initiatorul speriat din banda 1 intra in 2 si-l loveste lateral pe cel din banda 2, ala intra in sens opus si mor toti loviti de camion/ masina din sens opus
Cei care se lovesc frontal sunt nevinovati, de vina fiind initiatorul.
Intelegi problema cu tras ca maimuta de volan ?!
Probabil nu...

Edited by sirgoofy, 19 July 2022 - 14:04.


#29
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Posteiffel, on 19 iulie 2022 - 13:50, said:

Cam da.

Si ptr aia care ies de pe strazile laterale e o problema ( ptr unii, ca unii sunt ei asa din fabrica si n-ai ce sa le faci ) - trebuei sa iasa destul de mult a sa poata vedea circulatia din cauza masinilor parcate chiar la marginea intersectiei, ca la noi nu se respecta legea legata de parcare in intersectii - sa lasi spatiul prevazut...

Acu... am vazut destuel cazuri in care a iesit cu masin de pe strada laterala cu viteza direct in banda a doua, fara sa se asigure fara nimic....
Nicaieri in lumea asta nu se prea mai respecta 25m liberi pana in intersectie. Toate orasele sunt supraaglomerate de masini. Dar n-am vazut iesiri din astea in strada.
Mie mi-a taia fata un bunic cu o dacie veche (astia sunt cei mai rai) fara sa se asigure, cu doi copii pe bancheta din spate bineinteles ca fara centura sau scaun - care se hizleau la geam. Abia am reusit sa franez. Bunicul n-a avut nicio treaba.

Edited by Friskey, 19 July 2022 - 13:59.


#30
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostJemapel_cenzuratul, on 19 iulie 2022 - 13:16, said:

    În cazul în care pe banda 2 era o mașină pe care eu o accidentam (inevitabil) în încercarea mea de a evita dobitocul de pe secundară, cine era vinovat pt. accident ?
Tu. Pentru neacordare de prioritate, neasigurare la schimbarea direcției de mers sau pe acolo.

”dobitocul” nu ar fi avut nici o legătură cu accidentul.

#31
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostRedDev, on 19 iulie 2022 - 13:42, said:

De aia nu se merge pe prima banda™

Spiritul legii vorbeste ca un sofer sa faca tot ce-i sta in putere sa evite un accident. Nu vezi daca unul iese de pe o strada secunda => nu faci tot ce-ti sta in putere sa eviti accidentele. Treci pe banda a doua. Sau a treia.

Esti in oras, banda a doua/a treia/a patra nu sunt pentru depasiri/pentru cei care merg mai repede.
asta fac peste tot in Romania unde exista multe benzi .
Merg pe ultima banda lipit de linie ...nici macar pe mijlocul benzii . Evit gropi , valurile din asfalt cauzate de camioane. Evit accidente ca el descris mai sus.

Când ma vezi ca fac asta cheamă politia. Plătesc , nu-i o problema.

#32
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
O soltuie ar fi sa monteze limitatoare de viteza in aceste zone. Ar fi o investitie uriasa pt. un oras ca Bucuresti, stiu, dar pana la urma pt. ce mama naibi platim toate taxele si impozitele si locurile de parcare si taxe peste taxe ?!? Nu pt. a se investii in siguranta noastra ?

R: Nu...suntem in Romania....

Mda, cam asta e singura solutie pe care o intrevad.

#33
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postflorinellll, on 19 iulie 2022 - 13:42, said:

Sefule
Acolo se discuta despre o situatie ""voluntara""ca asa vrea muschii tai.
Daca ai fost obligat de un "bou" atunci nu mai este "voluntara"
poți să exemplifici cu un text de lege?

#34
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Postsirgoofy, on 19 iulie 2022 - 13:58, said:

Brasov, nu e chiar pustiu
Treaba cu tras instinctiv de volan e prostie, e "instinct" prost.
Daca la orice problema tu tragi de volan sa "scapi" de problema posibil omori oameni nevinovati... nu se conduce asa.

Sa luam cazul asta, daca era cineva pe banda 2, initiatorul speriat din banda 1 intra in 2 si-l loveste lateral pe cel din banda 2, ala intra in sens opus si-l rupea un camion.
Intelegi problema cu tras ca maimuta de volan ?
Probabil nu...
Instinctul omului normal la cap este sa evite........accidentul,scandalul,animalul
Mai exista si varianta:mi sa parut ca sa uitat urat la mine si l-am..........omorat

#35
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008

View Postflorinellll, on 19 iulie 2022 - 14:04, said:

Instinctul omului normal la cap este sa evite........accidentul,scandalul,animalul
Mai exista si varianta:mi sa parut ca sa uitat urat la mine si l-am..........omorat
Lasa vrajeala, la volan ai acelasi instinct ca o blonda ce confunda pedalele,..
Si aia ar face la fel, trage de volan ca atat o duce capul.
Sa speram ca nu omori nevinovati cu trasu de volan "instinctiv" al tau

Daca era drum de 2 benzi iar din sens opus venea camion mai trageai de volan ?

Edited by sirgoofy, 19 July 2022 - 14:13.


#36
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

View PostCUCUL, on 19 iulie 2022 - 13:46, said:

2. Cel care nu ti-a acordat prioritate, daca il atingeai (si deci il implicai in accident) chiar daca tu te duceai peste cel care circula pe banda 2.
Am sa retin acest lucru si voi incerca sa imi fixez acesata idee in cap astfel incat atunci cand ma voi mai confrunta cu astfel de situatii, sa trag de volan doar putin spre stanga, fara a intra in banda 2. Ma bucur ca mi-ai raspuns din propria experienta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate