Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mandria romanilor dpdv istoric sau "La trecutu-ți mare, mare viitor"

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
131 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 utopium, on 19 iulie 2022 - 13:35, said:

Pentru ca in conceptia moderna razboaiele sunt stupide
Nu e vorba de razboi.
Du-te spune-i unuia din Macedonia ca Alexandru cel Mare a fost un criminal. Unui francez, ca Napoleon a fost nemernic si a adus numai razboaie in Europa. Cati te vor aproba?

 lupini, on 19 iulie 2022 - 13:38, said:


"Cei şapte ani de acasă" a fiecărei naţii nu au cum fi eliminaţi. Trecutul e parte din conştiinţa colectivă a unei naţii. Îi dă identitatea !
Din pacate vad ca unii inca nu accepta aceasta realitate. :(

#20
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 Bursul, on 19 iulie 2022 - 13:31, said:

Dar noi nu avem asa ceva. Vorbesc dpdv al poporului roman.
Ce ai cautat in istoria romanilor si nu ai gasit? Ce sti tu despre istoria romanilor? O tii langa cu enunturile prostesti.

#21
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,328
  • Înscris: 14.04.2010
Bun topicul asta si pune degetul pe rana... mereu am sarit barca unde parea mai usor si nu vreau sa murdaresc numele eroilor si celor ce au luptat pt tara asta, problema a stat mereu in conducatori, care probabil din interese si probabil la altii lipsa de gandire strategica nu au impins limitele...
Au venit nemtii sa se bata cu noi si nu dupa mult timp eram cu ei  luptand impotriva rusilor pt ca mai apoi sa ne intoarcem cu rusii sa ii batem pe nemti...
Am avut conducatori (regi si regine) cu sange nobil de mari imperialisti din vest dar in tara asta nu au facut mare branza si au servit mai mult pt marile puteri...

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Burulse, eu o sa raspund, foarte probabil sa ma insel
Eminescu scria versurile cam la 20 de ani dupa ce Muresanu scrisese Desteapta-te, romane.

Acum, "La trecutu-ţi mare, mare viitor" Eminescu a fost un mic troll, in timp de Muresanu le arata romanilor ca sunt in rahat, Eminescu le amintea de unde au plecat, chiar daca "este o minciuna".
Romanilor le-a placut asta cu "am luat bataie dar am si dat".

Edited by MarianG, 19 July 2022 - 13:51.


#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017

 lupini, on 19 iulie 2022 - 13:38, said:

"Cei şapte ani de acasă" a fiecărei naţii nu au cum fi eliminaţi. Trecutul e parte din conştiinţa colectivă a unei naţii. Îi dă identitatea !

Nu poti sa-i elimini dar nici sa-i schimbi. Trecutul, glorios sau nu, e batut in cuie. Daca pleci la drum cu mentalitatea ca ai fost un nimeni si ca nu poti face mai mult pentru ca...trecutul, fix asa se va intampla.

Edited by george_alexandru, 19 July 2022 - 13:46.


#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 george_alexandru, on 19 iulie 2022 - 13:44, said:

Daca pleci la drum cu mentalitatea ca ai fost un nimeni si ca nu poti face mai mult pentru ca...trecutul, fix asa se va intampla.
Si se intampla!
Baiatul isi zice: vreau sa fiu ca tata, iar fetita: vreau sa fiu ca mama. Poporul roman: ... aaaaah, vreau sa supravietuiesc si imi ajunge.

Edited by Bursul, 19 July 2022 - 13:47.


#25
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

 cristiandrei, on 19 iulie 2022 - 13:38, said:

Norvegia, au fost saraci, au descoperit petrol si gaze, au pus oameni destepti

Elvetia, nu stiu sa fi fost imperiu, si-au vazut de tara lor, si vedem unde sunt.
Singapore, alt exemplu, sau au fost si astia imperiu?

Viitorul ti-l poti face, mai ales cand ai pirmit resurse cu carul.

Norvegia...vikingi aprigi. Dacă erau români momâi, ar fi dat petrolul oricui se răstea la ei.

Elveţia...Ordinul Templierilor care a luptat în Cruciade. Aşa a apărut tradiţia băncilor elveţiene, şi a steagului în cruce albă. Al Templierilor era în cruce roşie. Elveţia a fost Imperiu financiar de la naştere.

Singapore...regat financiar situat într-un punct geostrategic esenţial pentru comerţul mondial. Portughezii l-au incendiat în secolul 17, dar n-au putut să-l ocupe. Englezii au reuşit la început de secol 19, Singapore continuând să fie un avanpost comercial.


Viitorul nu se poate face fără contribuţia trecutului, care e determinant.

Edited by lupini, 19 July 2022 - 13:54.


#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017

 Bursul, on 19 iulie 2022 - 13:46, said:

Si se intampla!
Baiatul isi zice: vreau sa fiu ca tata, iar fetita: vreau sa fiu ca mama. Poporul roman: ... aaaaah, vreau sa supravietuiesc si imi ajunge.

De aceea zic, da-l dracului dracului de trecut...te uiti in trecut pentru a invata ceva din reusitele si esecurile stramosilor tai, dar nu ca sa te lamentezi si sa gasesti scuze pentru situatia actuala.

Edited by george_alexandru, 19 July 2022 - 13:51.


#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 Bursul, on 19 iulie 2022 - 12:58, said:

Vrem un viitor decent ... dar nu avem un punct de reper. Ar fi frumos sa fie asa cum zici tu, dar e un fapt ca istoria ne influenteaza destul de mult in gandire.
Eu din ce vad unele orase/zone s-au ridicat destul de bine ... oare au altfel de gandire? Si nu ma refer la regiuni care au avut cu totul alta istorie, cum e Transilvania fata de restul Romaniei (acolo poti argumenta ca si istoria a influentat modul de gandire), ci ma intreb de ce in regiuni cu acelasi istoric (la nivel macro) gasesti atitudini asa de diferite? De ce la Cluj ai o diferenta mare de atitudine fata de Bistrita de exemplu (ca sa iau doua exemple pe care le cunosc foarte bine)? Raspunsul eu zic ca vine de la diferenta de nivel de educatie, diversitatea culturala, accesul usor spre restul lumii (via aeroport) si eventual a varstei medii a populatiei, nu de la istorie. Bistrita are (majoritar) o atitudine nationalist-conservatoare, Clujul are (majoritar) una globalist-progresista. La Cluj gasesti mult mai usor oameni carora le pasa mai mult de nivelul de trai decat de patriotism, dispusi sa faca si voluntariat daca e nevoie pentru o cauza in care cred, mult mai dispusi sa accepte langa ei un om mult diferit de ei (cultural/religios/ca si orientare sexuala/etc).

#28
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

 Bursul, on 19 iulie 2022 - 13:40, said:

Din pacate vad ca unii inca nu accepta aceasta realitate.

Cei mai mulţi oameni nu acceptau că Pământul e rotund, în trecut. Însă  realitatea e prezentă fie că oamenii acceptă sau nu.

#29
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 utopium, on 19 iulie 2022 - 13:35, said:

Pentru ca in conceptia moderna razboaiele sunt stupide... ar trebui sa mai ajungi acolo doar daca apare nevoia de a apara viata familiei tale, nu pentru ca un politician te cheama la razboi sub cine stie ce pretexte.  
În concepția modernă, da, dar eu vorbeam de ce e scris sau nu în ADN-ul unui popor: mândria de apartenență la o națiune, solidaritate și chestia aia al meu, al meu, du-te dracu' de-aici dar nu la nivel de individ, ci de popor. Mie astea mi se pare că lipsesc. Poate au fost și s-au pierdut, nu știu.

Și vorbesc de apărare, nu de atac, că una e să te cheme politicienii să descaleci peste graniță și alta să fii chemat ca să aperi țara de un nebun - oricare ar fi el, nu Putin.

Edited by althea, 19 July 2022 - 13:54.


#30
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

 george_alexandru, on 19 iulie 2022 - 13:50, said:

De aceea zic, da-l dracului dracului de trecut...

Din vorbe e uşor, şi o poate face oricine. Însă analiza faptelor ne arată că...aşa cum i-a fost fiecăruia trecutul, aşa-i este şi prezentul.

#31
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 utopium, on 19 iulie 2022 - 13:52, said:

Eu din ce vad unele orase/zone s-au ridicat destul de bine
Deci zic de poporul roman, nu orase, nu zone, nu banateni, munteni, moldoveni. Vorbesc despre romani.

#32
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Bursul, on 19 iulie 2022 - 13:31, said:

Trecutul este un simbol, care poate sa-ti dea un impuls, sa faci ceva, sa iti construiesti viitorul. Sa luam cazul dacilor liberi. Cum zici tu: cei mai viteji, aceasta caracterizare ii face pe unii sa nu lancezeasca, sa faca ceva, sa lupte contra sistemului.

care sistem? oculta sau care?


impulsul de a face sau nu ceva vine din propria dorință de mai bine. ea nu trebuie corelată cu furturile și barbariile unui război, unor cuceriri, unor expansiuni mai mult sau mai puțin violente
paradigma epocii moderne este cooperarea și multiculturalismul, mobilitatea, toleranța

cele mai de succes companii din lume strâng în sediul lor grupuri de oameni de toate națiile și rasele care lucrează împreună la proiecte de top
nu interesează pe nimeni trecutul sau din ce țară e fiecare și ce strămoși au dat cu barda în cine

impulsurile astea naționaliste nu trebuie încurajate - din contră - trebuie suprimate cât mai repede din fașă... pentru că ele generează idei în capetele idioților, idei de ură, de război, de să ne luăm x teritoriu înapoi și alte tâmpenii.. românia mare..  ungurii.. etc.

să te mai preocupi de asemenea idioțenii în secolul 21 când ai oportunități pe tot globul este semn de intelect și orizont limitat...  e de ajuns să vezi ce specimene gândesc așa și se înscriu în partide naționaliste, extremiste...  practic pleava societății. oameni needucați, săraci (sau nu), manipulați să creadă că condiția lor inferioară în societate este din vina străinilor răi care vor să îl asuprească.. pentru că e mai facil să dai vina pe alții pentru nerealizările tale în loc să îți faci singur autocritica și să îți asumi eșecul ca efect al propriei neputințe, lene, etc.

#33
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 Bursul, on 19 iulie 2022 - 13:55, said:

Deci zic de poporul roman, nu orase, nu zone, nu banateni, munteni, moldoveni. Vorbesc despre romani.
poporul roman inca doarme

#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 Bursul, on 19 iulie 2022 - 13:55, said:

Deci zic de poporul roman, nu orase, nu zone, nu banateni, munteni, moldoveni. Vorbesc despre romani.
Pai romanii vor vedea ca unii pot sa o duca mai bine daca au alta atitudine si poate isi vor schimba si ei atitudinea, nu? :D

#35
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Este de datoria noastra sa gasim care a fost "trecutu-ti mare" si sa ne ridicam fiecare mai sus decat "ultima data"

#36
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 george_alexandru, on 19 iulie 2022 - 13:50, said:

De aceea zic, da-l dracului dracului de trecut...
Nu se poate. Poate tu ca si individ reusesti. Ca si popor ... eu zic ca e imposibil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate