Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mandria romanilor dpdv istoric sau "La trecutu-ți mare, mare viitor"

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
131 replies to this topic

#127
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,328
  • Înscris: 14.04.2010

View Postutopium, on 20 iulie 2022 - 17:11, said:

Stiu, si la noi a fost ciudat topul din loc in loc ... dar totusi la noi Stefan cel Mare si Mihai Viteazul au iesit sus de tot ... la ei, Napoleon a iesit pe 16 totusi. Deci nu pare asa de popular cum crezi.

Aici e topul nostru:
https://en.wikipedia...atest_Romanians
Wow.. ce top!
Stefan pt ca a construit 1000 de manastiri (unele faine n-am ce zice) romanul credincios il vede vedeta numaru unu... dar in opinia mea el mai baga cate o manastire sa i se ierte pacatele cand mai scapa pe la vreo fumeie... stim cu totii un anume poem in care nevasta-sa nu prea-i deschide poarta.

Carol I... un alt fenomen! Nu prin 1907 a fost una din cele mai sangeroase  rascoale din cauza foametei?

Richard Wurmbrand... de abia daca am auzit de el, n-am idee cum e in top, dar nah nu le stiu eu pe toate...


PS: Hagi nu e in top 10???? nu el era ca vrea statuie?!

Edited by Engineer_xxl, 21 July 2022 - 18:45.


#128
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View PostEngineer_xxl, on 21 iulie 2022 - 18:45, said:

... stim cu totii un anume poem in care nevasta-sa nu prea-i deschide poarta
Era maica-sa: https://poeziisivers...tefan-cel-mare/

#129
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostFlat, on 19 iulie 2022 - 13:12, said:

deci dacă e să fie ceva coerent raportat la prezent, popoarelor ăstora ar trebui să le fie jenă de trecutul lor expansionist

Indiferent de jena sau nu, obiectiv am ajuns in punctu' asta al istoriei fix datorita acelui trecut.

Noi in istorie suntem precum dupa un lung drum chinuitor cu CFR-u'. Acum am ajuns in sfarsit la destinatie si ne racorim cu o bere, pacat de bombardierii galagiosi care strica atmosfera.

#130
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostBursul, on 20 iulie 2022 - 11:00, said:

Hai sa vedem cu ce ne mandrim noi romanii:
- ca le-am dat cate-o mama de bataie turcilor din cand in cand. In rest am fost vasali: Mircea cel Batran, Stefan cel Mare, Mihai Viteazu, Vlad Tepes
- ceva lupte in WW1 contra nemtilor;

In istorie nu avem perioade stralucite, cu mari realizari culturale, sociale, politicie la nivel european.

Uiti ca romanii, nu au avut o istorie comuna pana la unirea cu Moldova 1859, rescpectiv 1918 cu Transilvania.
Cele trei princopate aveau istorii diferite, mentalitati diferite pre bine descrisa in Miorita. Fiecare se considera altfel decat celalalt, mai ales cei din Moldova lui Stefan cel Mare.
Nici razboaiele lor nu au fost comune, din contra, au fost ca se mai si razboiau intre ele,

Quote

Noi ce trecut glorios am avut? Am avut o unire in 1600 care a durat ... nici un an!
Istoriografia romantică şi naţionalistă susţine că unirea a fost făcută pe fundamentul ideii naţionale, în timp ce alţi istorici şi cronicari ai vremii arată că de fapt „unirea“ a fost
doar un act de cucerire. Ori o idee nationala nu a existat in 1600 inca Europa.
Mihai Viteazul a cucerit cele trei principate si cam atat. Dieta Transilvaniei nu a fost desfiintata, administratia a ramas aceasi

#131
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
@Utopium

Quote

Mandria de apartenenta la o natiune se inoculeaza daca ai un aparat de stat nationalist.
Vorbesti prostii iara. Numeste un stat care nu este "nationalist", Germania si Franta sunt fruntase in nationalism in Europa, dar si restul statelor, si asta este ceva foarte normal.
Nu stiu ce este de critcat in asta. Nationalismul extremist, este insa cu totul altceva.

Mandria de apartenenta la o natiune se inoculeaza doar prin faptele si realizarile unei natiuni, atat bune cat si rele.
Eu nu cunosc o natiune mai "nationalista" si mai mandra de natiunea lor decat americanii, care pana si buda din ograda aveau steagul american. Asta, desi americanii,
nu se pot prea tare mandrii cu faptele lor in ultima 100 de ani, si nici macar cu razboiul de secesiune purtat intre ei.
La fel, la nivel international au facut si bine, au facut si rau.

Edited by WestPoint, 04 November 2022 - 12:58.


#132
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Definitoriu imi pare raportul lui Nicola da Porta, pe la 1700 si ceva, inaintat curtii imperiale de la Viena:
„Nu există nobilime la români, pentru că familiile străvechi s-au stins din pricina turcilor și a vicisitudinii vremurilor – explică italianul. Aceia care se numesc acum boieri sunt slujbași ai voievodului, cei mai mulți sunt străini și de obârșie prea joasă.”

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate