Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Ajutor mutare chip

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
Salut!

Vreau sa mut si eu un chip eeprom de pe placa de baza a unui ecu pe un alt ecu. Din pacate nu am aparatura necesara, pinii fiind destul de micuti si nu as vrea sa stric ceva operand cu instrumentul nepotrivit. Din ce am vazut pe internet merge foarte usor cu o suflanta cu aer cald, dar sunt sigur ca pentru un electronist cu experienta merge si cu un pistol de lipit cu varf mai finut.

Este ceva din Bucuresti care ma poate ajuta zilele astea cu aceasta operatiune? Contra cost, evident Posted Image

Am atasat si o poza.

Attached Files


Edited by newbie13, 19 July 2022 - 07:09.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Electronistul oricat de priceput este, daca este profesionist la ce ai tu acolo tot cu aer cald o sa lucreze.

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Nu merge cu pistolul.
Doar cu aer cald, preferabil cu preincalzire dedesupt (fier de calcat).

Dar de ce vrei sa-l schimbi? Vezi ca unele chipuri au si memorie eprom in care sunt diverse chestii scrise acolo, ceea ce face transplantul inutil.

#4
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Nu e nevoie de aer cald pentru EEPROM ( capsula cu 8 picioare de langa degetul tau). Pui cositor cat sa faci scurt circuit intre toti pinii de pe aceeasi parte, si folosesti 2 ciocane de lipit unul pentru fiecare latura. Dupa asta folosesti tresa sa cureti excesul de cositor de pe pini si il asamblezi pe cealalta placa.

Chip-ul mare este un microcontroller si pentru el ai nevoie de aer cald daca vrei sa il muti.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 Scurthea211, on 19 iulie 2022 - 07:44, said:

....Chip-ul mare este un microcontroller si pentru el ai nevoie de aer cald daca vrei sa il muti.
La asta cred ca se si refera initiatorul. Si da, numai cu aer cald il rezolva, nu prea exista metoda mai simpla.
Si pe urma ar fi ideal daca are o matrita care sa se potriveasca pe piciorusele chip-ului, ca sa nu faca munca de chinez batran pana pune fiecare biluta la locul ei.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
În principiu la orice service de laptopuri mai răsărit, sau chiar la un service GSM mai cu ștaif.
Dacă erai craiovean te ajutam cu mare drag.

#7
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
Nu ma refer la microcontroller-ul mare, ci la Eeprom-ul cu spre care arata degetul din poza.

Vreau să-l mut deoarece ecu de la mașină mi-a fost avariat de apa, am găsit un alt ecu compatibil dar as avea nevoie sa mut acest eeprom  unde sunt stocate informațiile de securitate astfel încât sa pot folosi noul ecu.

#8
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Daca ai 2 ciocane de lipit in 2 minute il rezolvi singur. E nevoie de minima pricepere,dar ai grija sa ii pastrezi orientarea la re-lipire.

Daca nu ai 2 ciocane,sigur e mai ieftin  sa te duci la un service GSM, decat sa te apuci sa iti cumperi ce iti trebuie.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 newbie13, on 19 iulie 2022 - 08:13, said:

Nu ma refer la microcontroller-ul mare, ci la Eeprom-ul cu spre care arata degetul din poza.

Vreau să-l mut deoarece ecu de la mașină mi-a fost avariat de apa, am găsit un alt ecu compatibil dar as avea nevoie sa mut acest eeprom  unde sunt stocate informațiile de securitate astfel încât sa pot folosi noul ecu.

Ecu "nou" trebuie să fie perfect identic la coduri, și chiar și piesele de pe el trebuie să fie identice.
Și din ce știu nu e suficient să pui doar acea piesă.

Caută la tine în oraș un service care mută ecu de pe o mașină pe alta, ei au sculele necesare și know-how-ul.

Ce mașină, să caut un amic prin București care să te ajute ?

#10
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
E vorba de o corsa din 2008, ecu nou are fix același coduri (l-am cautat ceva). Din ce am citit pe niște forumuri din străinătate dacă se potrivește la coduri e ok doar sa înlocuiești Eeprom-ul de la un ecu la altul și nu mai e nevoie de resoftare etc.

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Daca esti dispus sa trimiti prin posta/curier si sa platesti transportul dus-intors te ajut eu, gratis. Bineinteles, tot cu aer cald o sa dau memoriile jos. Iti scot si dumpul din ele daca vrei.

#12
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 Scurthea211, on 19 iulie 2022 - 08:26, said:

Daca ai 2 ciocane de lipit in 2 minute il rezolvi singur. E nevoie de minima pricepere,dar ai grija sa ii pastrezi orientarea la re-lipire.

Daca nu ai 2 ciocane,sigur e mai ieftin  sa te duci la un service GSM, decat sa te apuci sa iti cumperi ce iti trebuie.
...si trei miini, ai uitat sa mentionezi!

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Poti sa-l scoti singur, cu un singur letcon cu un varf cat mai mare tip surubelnita, dai pe toti pinii de pe o parte, apoi pe partea cealalta cat mai repede, adaugand si aliaj de lipit din belsug. Iese mult mai rapid decat alea 2 minute :)

#14
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Nu e nevoie de doua ciocane de lipit. Treci un fir de cupru emailat ( sau orice fir care nu se topeste si la care nu adera cositorul) suficient de subtire sa treaca pe sub pini si tragi de el pe masura ce topesti cositorul la fiecare pin. Am folosit metoda si functioneaza. Trebuie un oarecare exercitiu sa-ti faci mana.

#15
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 tytysor, on 19 iulie 2022 - 12:31, said:

...si trei miini, ai uitat sa mentionezi!

Nu e nevoie de penseta. Il ridici cu cele 2 ciocane.

Edited by Scurthea211, 19 July 2022 - 13:55.


#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Omu întreabă unde anume să meargă în București pentru a rezolva problema.
Sfaturile cu DIY sunt inutile, dacă se pricepea, nu mai exista topicul.

#17
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Il schimb eu bre. Gratis, dar sa vii la mine.
Credeam ca-i vorba despre chipul ala mare. Epromul ala se schimba usor si fara riscuri.

 newbie13, on 19 iulie 2022 - 08:13, said:

Nu ma refer la microcontroller-ul mare, ci la Eeprom-ul cu spre care arata degetul din poza.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate