Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Casatoria

  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#1
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
Considerati ca este ceva anormal,daca un barbat nu vrea sa se casatoreasca si sa isi intemeieze o familie?Adica sa ramana celibatar.
*Intreb pentru un prieten.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e nimic anormal. Ce intrebare e asta ?

Edited by pasilla, 18 July 2022 - 23:27.


#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Avem trecuți mai bine de 30 de ani de la revoluție.
Societatea actuală nu mai are legătură cu cea veche, de tip patriarhal, de tipul celei de dinainte de "89.

Paradigma este schimbată, și fără să doresc să te atac, te întreb totuși... pe unde ai trăit în ultimii 30+ de ani de nu ai observat schimbările constante din societate?!  🙆

La subiect, nu este nimic anormal.
Pentru că am spirit de observație ( nu știu de ce al tău este defect!  🤷), cînd a fost ședința la bloc, am observat mai de aproape două tipe, care sînt... prietene.

Noi vorbeam lucruri serioase, alea două chicoteau și discutau de ale lor.
Ambele au cîine, una are unul drăgălaș, mic, creț, alta un dulău mai mare.
Ambele trăiesc singure, nu am văzut rude venind la ele, se plimbă prin cartier, cu acei cîini, doar cu acei cîini.

Deci, asta este, bărbații/femeile, trăiesc altfel decît știam eu că trăiau niște zeci de ani în urmă.

Trebuie să mă mir?!
Nu, trebuie să înțeleg și să accept.

Edited by crisstonne, 19 July 2022 - 01:18.


#4
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

 Mihalciuc, pe 18 iulie 2022 - 23:08, a scris:

Considerati ca este ceva anormal,daca un barbat nu vrea sa se casatoreasca si sa isi intemeieze o familie?Adica sa ramana celibatar.
*Intreb pentru un prieten.

Nu ! Cel mai probabil acesta va fi viitorul.

Din ce motiv spun asta ?! Din motivul suprapopulării Pământului ! Predicţiile O.N.U. spuneau că pe Terra vor trăi 8 miliarde de oameni în 2023, dar din ce-am văzut în mass media, se pare că deja în acest an 2022 s-a ajuns la acest număr. Şi tot O.N.U. prezicea că 9 miliarde vor fi în 2038 dar...nu-i mai cred. Vom fi mai repede atâţia, la fel cum 11 miliarde vom fi mai înainte de anul 2088, cum tot Naţiunile Unite spun. Să ne gândim că toate aceste tot mai multe miliarde de oameni vor cere mâncare, beutură, haine...bani. De unde, la atâta necaz de oameni, dacă şi acum, la "doar" 8 miliarde, situaţia în lume e aşa de "împuţită" ?!

Convingerea mea e că în anii următori va exista o politică mondială (poate mascată) prin care se vor descuraja naşterile, şi implicit căsătoriile. Eu suspectez că legalizarea căsătoriilor între persoane de acelaşi sex, după anul 2000, are tocmai acest rol.


*Prietenul tău ce părere are oare de acest răspuns ?! Mă fac că nu ştiu cine e "prietenul". Posted image

Edited by lupini, 19 July 2022 - 02:19.


#5
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In ziua de azi , fiecare isi decide ''normalul'' lui !
Dar sa se gandeasca destul de bine , e usor cand esti tanar si ai prieteni , sa zicem pana pe la 50 de ani !
Dupa aia singuratatea e nasoala !

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Alltrack, pe 19 iulie 2022 - 02:51, a scris:

Dupa aia singuratatea e nasoala !
Nu are nici o treaba asta cu.... casatoria.

#7
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Nu e prea anormal, ci e cam de mirare. E de vazut daca asa e persoana respectiva, sau daca are alte motive pentru care nu vrea sa se casatoreasca - fie unel emateriale (adesea), fie de exigenta, fie un stil d eviata mai putin acceptat (cercetatori, boemi, pasionati de diverse ciudatenii etc). Eu aproape ca niciodata nu m-am simtit in pozitia in care sa nu vrea sa ma casatoresc. Ah, ca nu puteam, era alta treaba. Sau ca vreau sa stau o peroada singur, e altceva. Sau ca am fost dezamagit de anumite relatii. Dar nu ca nu vreau, de principiu. Are si multe dezavantaje, incl. materiale, de durata de viata etc. Chiar si la tinerete: cheltuielile in doi cu casa sunt mai mici, va puteti ajuta (dar si incurca, e drept), va puteti consilia etc.

#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 pasilla, pe 19 iulie 2022 - 02:56, a scris:

Nu are nici o treaba asta cu.... casatoria.
Are mai multe dar e mult de explicat ! Dupa 50 de ani devii foarte pretentios , ai tabieturile tale si e greu de avut relatii mai lungi .
Daca esti casatorit dinainte de 40 , in cuplul casatorit se formeaza tabieturi comune . Desi e un simplu act , din punctul meu de vedere relatiile celor casatoriti dureaza mult mai mult .
Si mai sunt multe de zis !

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Bănuiesc că ,,prietenul " își asumă și singurătatea de la sfîrșitul vieții.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Daca așa vrea el: e normal

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 Mihalciuc, pe 18 iulie 2022 - 23:08, a scris:

Considerati ca este ceva anormal,daca un barbat nu vrea sa se casatoreasca si sa isi intemeieze o familie?Adica sa ramana celibatar.
*Intreb pentru un prieten.
daca e vorba strict de casatorie, atunci e un pic anormal. regula este casatoria, celibatul este exceptia. dar nu-i deloc o exceptie rara.
daca prin "intemeiat familie" te referi la copii, atunci da, chiar e anormal. biologic vorbind, perpetuarea speciei cam este scopul nostru. dar nici asta nu e o exceptie foarte rara (desi in general cei care nu au copii de fapt nu pot avea, nu ca n-ar dori).

#12
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011
E dreptul tău să trăiești cum vrei, atâta timp cât ești fericit cu alegerea făcută. Nu e deloc anormal să n-ai copii, ba chiar aș zice că este noua normalitate, ținând cont de suprapopularea planetei, și de contextul negativ per ansamblu spre care societatea se îndreaptă. A avea copii într-o lume care se află în plină autodistrugere și decadență morală, știind că e foarte puțin probabil să-i aștepte ceva bun în viitor, mi se pare a fi egoismul suprem.

Edited by glassofwine, 19 July 2022 - 06:29.


#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 glassofwine, pe 19 iulie 2022 - 06:25, a scris:

A avea copii într-o lume care se află în plină autodistrugere și decadență morală, știind că e foarte puțin probabil să-i aștepte ceva bun în viitor, mi se pare a fi egoismul suprem.

Totusi, daca cineva o sa schimbe lumea asta in ceva mai bun, aia nu vom fi noi, ci doar urmasii - copiii.

#14
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011
Da, ai punctat bine, dar chiar și așa nimeni nu ne garantează vreo schimbare în bine în viitor. Pur și simplu așteptările sunt prea mari, iar miza e prea mică, încât nu rentează.

Edited by glassofwine, 19 July 2022 - 06:42.


#15
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
Bre, pe tine pe prietenul tau va intereseaza ce cred oamenii cu internet de pe Softpedia, sau ce cred vecinii tai de bloc / cartier / colegii de servici? Pentru ca raspunsurile pot fi radical diferite.

Pentru ăia din "lumea reala" (nu c-am fi noi ireali, dar parem si gindim altfel sub anonimat), sa nu fii in rind cu lumea e un mare "no-no", o data pentru ca opiniile tale nu mai au greutate (pentru ca ce stii tu ce e viata) si apoi pentru ca esti labagiu (bine, labagiu poti fi si daca esti insurat, dar macar ai salvat aparentele). Si acum vine marea dezbatere: e mai bine sa fii cele de mai sus, sau sa fii "in rindul lumii" doar ca sa fii (fara sa fii in stare, pe termen lung) si astfel sa contribui si sa perpetuezi mizeria lumii, cu o familie disfunctionala, nefericita, cu probleme la tot pasul.

O societate libera iti da posibilitatea sa alegi, dar nu te astepta sa te si aprobe. Normalitatea in societate e data de ce e benefic (sau macar nu e nociv) PENTRU EA, nu pentru indivizii din ea (bla-bla, nu va amagiti ca binele comun e suma bine-lelor individuale, de-aia regulile de convietuire sint "pentru ceilalti" nu pentru tine), or, celibatarii nu consuma ori contribuie la "bunul mers al societatii" la fel ca familistii. In unele tari, dezvoltate altfel, este sau se pune problema taxei pe celibat.

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

 Mihalciuc, pe 18 iulie 2022 - 23:08, a scris:

Considerati ca este ceva anormal,daca un barbat nu vrea sa se casatoreasca si sa isi intemeieze o familie?Adica sa ramana celibatar.
*Intreb pentru un prieten.

Da, este anormal

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 Tsunnnami, pe 19 iulie 2022 - 07:00, a scris:

Da, este anormal

Haaai măi, tocmai tu să fii așa intransigent!

Na, surprizele vin de la cine nu te aștepți  🤭

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

 crisstonne, pe 19 iulie 2022 - 07:29, a scris:

Haaai măi, tocmai tu să fii așa intransigent!

Na, surprizele vin de la cine nu te aștepți  ��

Statistica zice, nu eu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate