Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

2 probleme cu laptopuri HP (drivere) + Lenovo (keyboard)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Salut !

1. Am cumparat un Laptop HP 255 G8 cu procesor AMD 3020e, 15.6", Full HD, 8GB, 256GB SSD, AMD Radeon Graphcis, Free DOS, Black - poate l-a mai cumparat / folosit cineva sau are unul similar - driverele W10 de pe HP support nu merg la placa video (nici una din variantele corelate), touchpad, si mai am vreo 4 avertizari in device manager.

In general apar diverse erori subsecvente la instalarea cu HP Assistant (Net Framework etc). HP vrea sa le instaleze si tot el spune ca nu-s pentru hardware-ul asta.

Nu merge nici reglat background light din F2/F3 - n-am habar daca e reglaj hardware sau tine de SO. Pare reglaj separat de SO.

Dupa ce l-am cumparat am vazut ca-s probleme cu modelul asta, momentan m-am focalizat pe touch[pad insa n-am reusit sa gasesc driver.




2. La un Laptop Lenovo IdeaPad 100 dat pe jos de motan am recuperat capacul negru de la F3 (tasta care era sarita pe covor cu inca 2 piese albe) , nu prea imi dau seama de ce membrana cauciucata actionata de tasta acum e mult mai inalta. Una din piesele albe - cea mica - centrala pare des[prinsa din a 2-a piesa alba, mai mare, care pare suportul capacului negru.

N-am gasit pe net o grafica / diagrama cu modelul asta de keyboard.

F4 era sarita si ea partial insa a mers pusa la loc prin simpla apasare.

Poate cineva a mai reparat vreo astfel de tasta sarita, gandesc ca daca piesele albe erau in fapt una singura nu-si mai are sens reparatia.

* revin cu poze


Multumesc anticipat

Attached Files



#2
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Microsoft Basic Display Adapter - Device PCI\VEN_1002&DEV_15D8&SUBSYS_87D2103C&REV_DF\4&35feb52a&0&0041 requires further installation.

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
La HP ai incercat sa instalezi drivere prin intermediul unei aplicatii externe? Gen Driver Booster.

Pentru HotKeys iti trebuie driver. La al meu HP 250 g8, pe site-ul hp driverul se numeste Wireless Buton. Stiu, nu are logica, dar functioneaza.
Driverul de la touch e facut de ELAN. Nu a mers de la ei de pe site. L-am bagat cu windows update, ulterior i-am servit ultima versiune cu driver booster.

#4
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 Serafim606, on 18 iulie 2022 - 18:57, said:

La HP ai incercat sa instalezi drivere prin intermediul unei aplicatii externe? Gen Driver Booster.

Pentru HotKeys iti trebuie driver. La al meu HP 250 g8, pe site-ul hp driverul se numeste Wireless Buton. Stiu, nu are logica, dar functioneaza.
Driverul de la touch e facut de ELAN. Nu a mers de la ei de pe site. L-am bagat cu windows update, ulterior i-am servit ultima versiune cu driver booster.
driver booster ii dau daca zici ca merge...

touchpad-ul cum ti l-a vazut si cand ?

Microsoft Basic Display Adapter - sau ti-a vazut placa grafica corect ?...

Edited by Malineanu, 18 July 2022 - 19:24.


#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Touchpadul mi-a mers doar dupa primul update de drivere din windows.

Placa grafica o vede corect. Eu am Intel UHD. Pentru amd, intra la AMD pe site daca nu iti merge cu driver booster.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
initiator, pe aria de Drivere ai topicul asta - vezi ce poti folosi din el ca sa descarci drivere.
https://forum.softpe...hide-topic-nou/

Din ce am eu impresia din ce ai postat tu acolo, nu ai instalat driverele ptr chipset - abia dupa ce le pui pe-alea vor fi recunoscute corect si celelalte.
Practic din cauza asta ai cele 4 linii din Dveice Manager cu probleme.

Vezi si Windows-ul 10 la update- poate avea si un link de Optional updates - le instalezi si pe-alea - in general sunt drivere.

HP-ul poate avea si el un soft la producator cu care isi gseste singur driverele - unele modele au asa ceva.

Legat de tastatura si functiile F - da, e nevoie de un driver ptr ele.

Edited by eiffel, 18 July 2022 - 20:14.


#7
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 eiffel, on 18 iulie 2022 - 20:07, said:

initiator, pe aria de Drivere ai topicul asta - vezi ce poti folosi din el ca sa descarci drivere.
https://forum.softpe...hide-topic-nou/

Din ce am eu impresia din ce ai postat tu acolo, nu ai instalat driverele ptr chipset - abia dupa ce le pui pe-alea vor fi recunoscute corect si celelalte.
Practic din cauza asta ai cele 4 linii din Dveice Manager cu probleme.

Vezi si Windows-ul 10 la update- poate avea si un link de Optional updates - le instalezi si pe-alea - in general sunt drivere.

HP-ul poate avea si el un soft la producator cu care isi gseste singur driverele - unele modele au asa ceva.

Legat de tastatura si functiile F - da, e nevoie de un driver ptr ele.

Laptop HP/Compaq:  http://forum.softped...howtopic=227102, am cautat inainte sa postez, nu m-au ajutat

Windows-ul 10 are absolut tot up to date

HP-ul Support nu gaseste singur driverele - mai rau m-a incurcat pana in prezent

Mai incerc cu driver detective / booster etc - macar poate imi vede configuratia exacta - ca sa stiu ce drivere caut - pe net vad mai multe configuratii hardware la modelul asta

#8
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
https://support.hp.c.../c06955650#AbT4

Feature
Description
Primary storage
2 TB 5400 rpm SATA
1 TB 5400 rpm SATA
500 GB 7200 rpm SATA
500 GB 5400 rpm SATA

ar avea si loc  de SATA ?

#9
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 01.11.2004
Driverele pentru chipset le poti downloada si de pe site-ul AMD : https://www.amd.com/...-mobile-chipset

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

 Malineanu, on 18 iulie 2022 - 21:36, said:

Laptop HP/Compaq:  http://forum.softped...howtopic=227102, am cautat inainte sa postez, nu m-au ajutat
Nu stiu ce topic ai pus acolo, banuiesc ca ala dedicat driverelor de pe HP - dar ala nu e de cautat ci de postat in el ca sa iti ofere altii solutii.
Dar in topicul indicat ai si metode de identificare drivere - vezi de ex cum se cauta dupa Hardware ID.

Daca nu puneai si laptopul Lenovo in topic era mutat deja pe aria de HP.

P.S. Sper a versiuena de 10 pusa pe el e ultima si nu una de acum 2-3 ani...

 Malineanu, on 18 iulie 2022 - 18:41, said:

1. Am cumparat un Laptop HP 255 G8 cu procesor AMD 3020e, 15.6", Full HD, 8GB, 256GB SSD, AMD Radeon Graphcis, Free DOS, Black
Ideal ar fi sa pui o poza dupa eticheta de pe spate.
Toti producatorii folosesc o platforma in cazul asta 255 G8 - dar mai sunt ceva litere si coduri pe-acolo care diferentiaza modelul hardware
Dupa cum vezi la suport ai doua optiuni la drivere - ori il lasi sa identifice el ori bagi serialul....

 Malineanu, on 18 iulie 2022 - 21:51, said:

ar avea si loc  de SATA ?
DIn cate vad ar avea loc, acum depinde daca il si suporta - asa cum am zis mai sus - pe aceeasi platforma ai o varietate de combinatii. Loc poate sa fie dar sa lipseasca conectorul sau alte piese necesare.

Edited by eiffel, 19 July 2022 - 07:52.


#11
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Eu tocmai am luat un laptop hp 15 s eq2029nq. Momentat il tin degeaba pt ca pe site ul hp nu gasesc toate driverele.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Foloseste topicul mentionat anterior ptr a identifica ce drivere trebuiesc - in cel mai rau caz le cauti manual dupa Hardware Id.

#13
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Nu exista sa nu ai drivere dupa ce ai cautat pe site-ul oficial, forumul marcii, youtube, etc.

Se poate sa trebuiasca dezactivarea verificarii driverelor de catre Microsoft (driver signature verification) daca stii ca sunt bune dar iti da eroare (driverul nu e pentru acest hardware)

#14
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 eiffel, on 19 iulie 2022 - 09:02, said:

Foloseste topicul mentionat anterior ptr a identifica ce drivere trebuiesc - in cel mai rau caz le cauti manual dupa Hardware Id.

 Ger0nimo, on 19 iulie 2022 - 13:44, said:

Nu exista sa nu ai drivere dupa ce ai cautat pe site-ul oficial, forumul marcii, youtube, etc.

Se poate sa trebuiasca dezactivarea verificarii driverelor de catre Microsoft (driver signature verification) daca stii ca sunt bune dar iti da eroare (driverul nu e pentru acest hardware)

Da, am procedat cum a zis colegul mai sus, am dezinstalat tot ce instalase HP Assistant Support si am insistat pe Win updates de 2-3 ori pana a terminat de gasit si instalat tot ce-i trebuia, acum vede tot fara placa video - tot Microsoft Basic Display Adapter detecteaza insa am acum reglaj background light, o sa caut pe specific, manual functie de model / serie etc

Revin si cu pozele de la pct.2 , poate stie cineva daca-s normal 3 bucati sau erau numai 2. Ca sa stiu daca merita efortul, doar in cazul 1.

Plus poza inculpatului care dat laptopul pe jos, nu ca ar schimba cauza, efectele...

Attached Files



#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi la AMD pe site driver ptr grafica ta.

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,741
  • Înscris: 30.08.2006
AMD are o aplicație autodetect care-ți instalează driverele potrivite, dar cred că până acum ai rezolvat deja.
Cu tasta se rezolva ușor dacă piesele sunt întregi în zona prinderilor. Toate tastaturile de laptop sunt foarte asemănătoare la construcție iar tutoriale găsești ușor.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QCYOiK9QP08?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 Leo2006, on 21 iulie 2022 - 22:57, said:

AMD are o aplicație autodetect care-ți instalează driverele potrivite, dar cred că până acum ai rezolvat deja.
Cu tasta se rezolva ușor dacă piesele sunt întregi în zona prinderilor. Toate tastaturile de laptop sunt foarte asemănătoare la construcție iar tutoriale găsești ușor.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QCYOiK9QP08?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred ca din 7-8 laptopuri la care le au mai sarit cate o tasta nu am gasit 2 cu acelasi sistem de asamblare a tastelor.

Unde difera tasta insasi sau resortul, cu membrana elastica, cu pelicula, cu cauciuc, cu grafit si arc etc difera si prinderea capacului cu marcaj.

#18
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Am cumparat licenta windows cu 25 lei de pe un site cunoscut.
Daca stiam ca e asa de ieftin un so nu ma mai chinuiam atat. Nu a fost nevoie sa mai caut nici un driver . Laptopul e foarte ok, sunt multumit de hp, desi era cat pe ce sa-l returnez

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate