Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sugestie aer conditionat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 28.11.2017
Da, COP e raportul intre kw electric/kw termic la o pompa de caldura, AC in cazul de fata!

In functie de cat ai dat pe peleti poti face o aproximare decenta.
Din peleti buni cica se scoate 5kw termic per kg, si de aici faci calculele.
Pana la urma e ca gluma aia proasta de instalatori "cat consuma casa mea la incalzire? Exact cat pierde". Total precis raspunsul dar nu ajuta cu nimic.

#38
Titana

Titana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.04.2007

View Posttheionutzradu1991, on 24 iulie 2022 - 11:40, said:

Da, COP e raportul intre kw electric/kw termic la o pompa de caldura, AC in cazul de fata!

In functie de cat ai dat pe peleti poti face o aproximare decenta.
Din peleti buni cica se scoate 5kw termic per kg, si de aici faci calculele.
Pana la urma e ca gluma aia proasta de instalatori "cat consuma casa mea la incalzire? Exact cat pierde". Total precis raspunsul dar nu ajuta cu nimic.

Asta inseamna ca la preturile actuale, un sac de 15kg are 75kw termici. Cu un AC, la -5 grade, de exemplu, la un COP de 3, ca sa obtin 75kw termici mi-ar trebui 25kw. Daca luam pretul de 1 leu/kw, 25 de kw inseamna 25 de lei. Astfel ar iesi:
75kw termici peleti = 34 de lei (la preturile de acum, din iulie, repet).
75kw termici AC = 25 lei (la un COP de 3).

Consumul o sa imi fie oricum mai mic decat anul trecut, deoarece intre etaj si pod erau doar 10cm de izolatie, in cel mai bun caz, acum sunt 30, plus scandurile (nu era nici podit podul anul trecut decat intr-o mica masura)

#39
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
Cred ca e mult prea optimist cop 3 la -5 grade la ieftineli. De ce calculezi kw electric la 1 leu cand Hidroelectrica il vinde cu ~0.7lei?

#40
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 28.11.2017
AC-urile de top gen ururu sarara scop COP 4 la -7, ale medii gen seria Gree Soyal (astea la vreo 4-5 mii lei) scot vreo 3,5 , babaurile de 2000 lei scot intre 2,5 si 3.

AC-urile pot avea un mare avantaj daca sunt montate spre sud si bate soarele in ele , chiar daca e putin negativa temperatura daca e soare se comporta mult mai bine.

AC-urile pot fi "ajutate" si de fotovoltaice!

Au prea multe plusuri pentru a nu fi folosite la temperaturi pozitive si chiar usor negative!

#41
Titana

Titana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.04.2007

View Postblackiesasha, on 24 iulie 2022 - 15:01, said:

Cred ca e mult prea optimist cop 3 la -5 grade la ieftineli. De ce calculezi kw electric la 1 leu cand Hidroelectrica il vinde cu ~0.7lei?
Stiu,
Deja am facut cerere de schimbare, cum mi-a recomandat Megastorm. Dar calculam la pretul meu actual.

#42
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
La Sarara si la Soyal poate te-ai documentat pe Eurovent, dar la babauri care e sursa de informare?

#43
Titana

Titana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.04.2007

View Posttheionutzradu1991, on 24 iulie 2022 - 15:14, said:

AC-urile de top gen ururu sarara scop COP 4 la -7, ale medii gen seria Gree Soyal (astea la vreo 4-5 mii lei) scot vreo 3,5 , babaurile de 2000 lei scot intre 2,5 si 3.

AC-urile pot avea un mare avantaj daca sunt montate spre sud si bate soarele in ele , chiar daca e putin negativa temperatura daca e soare se comporta mult mai bine.

AC-urile pot fi "ajutate" si de fotovoltaice!

Au prea multe plusuri pentru a nu fi folosite la temperaturi pozitive si chiar usor negative!
Da, cam toata casa mea e orientata spre S/W, iar locurile unde le voi pune tot spre sud s-ar preta. Casa mea e pe un loc inalt, bate soarele foarte mult aici (gen e pe deal)

View Postblackiesasha, on 24 iulie 2022 - 15:20, said:

La Sarara si la Soyal poate te-ai documentat pe Eurovent, dar la babauri care e sursa de informare?

Nu am, tocmai de aia intreb aici. Sunt convins ca si StarLight e un model facut de OEM, dar eu nu am de unde sa stiu care; poate e chiar un model mediocru cu niste plastice mai ieftine. Nu am de unde sa stiu, de aia ma tot documentez..

#44
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
Nu pe tine te intrebasem, ci pe ionutzradu. Dar am postat in acelasi timp.

#45
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 28.11.2017

View Postblackiesasha, on 24 iulie 2022 - 15:20, said:

La Sarara si la Soyal poate te-ai documentat pe Eurovent, dar la babauri care e sursa de informare?


Sunt pe topicul de incalzire cu AC multe dracovenii de teste eurovent.
Al mai recent pe care l-am vazut e despre bosch 3000i , ceva aparat de 2200 ron de 12k btu care are 2.8 cop la -7c , si oricum bosch e facut de altcineva.

Prin chinezarii ma refer mai mult la astea pana in 2500 ron gen midea, gree care au suport mare in Romania!
LE
Io la babau meu de starlight ma jur ca am vazut aceiasi telecomanda la multe midea, si chiar unele samsung!

Edited by theionutzradu1991, 24 July 2022 - 15:36.


#46
Titana

Titana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.04.2007
Ideea e ca alea starlight vin cu 5 ani garantie (am si cerut mail de la ei ca garantia de 5 ani se pastreaza atata vreme cat se instaleaza cu o firma autorizata), care inseamna foarte mult.
Acest aspect atarna greu in balanta. Pentru ca daca aleg un model de 2500+ lei cu garantie 3 ani (maxim), si pica fix dupa ce iese garantia, ies mai rau decat daca iau unul de 5 ani garantie, care costa aproape jumate si *poate* consuma mai mult. Diferenta de consum, cred eu, este mult mai mica decat diferenta de pret initial, in aceste conditii.
Uf..

#47
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 28.11.2017
Climatico.ro ofera garantie extra pentru bani in plus.
https://www.climatico.ro/garantia-plus
Amu' nustiu, la recomandari nu ma bag.

#48
Titana

Titana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.04.2007
Am revenit!
Cautand dupa imaginea telecomenzii, am gasit ce OEM de aparat e Star-Light-ul de 1500 de lei. Este Ferroli diamant.
Cel putin telecomenzile si felul in care arata UI si UE sunt identice, minus diferenta de logo.

https://www.ferroli..../1579520120.pdf

Edit: Conform manualului, este fabricat in China, deci probabil tot Gree sau ceva de genul.

Edited by Titana, 26 July 2022 - 08:19.


#49
Titana

Titana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.04.2007
Am revenit cu concluzia.
Nu voi lua star light, ci voi lua Yamato Alpin. Sunt fabricate de Gree. Am dat direct telefon la importator (care este si importator de Gree, si o firma destul de mare), am vorbit cu seful de service, care mi-a confirmat ca modelul Alpin are rezistenta electrica la tavita de scurgere  si inca o rezistenta la compresor, si ca la -15 nu ingheta. Voi lua 2x 9000 BTU (2000 de lei bucata) si 2x 12000 (2200 de lei) direct de la ei. Garantia o sa fie 3 ani.

Edited by Titana, 28 July 2022 - 10:11.


#50
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009

View PostTitana, on 28 iulie 2022 - 10:11, said:

Am revenit cu concluzia.
Nu voi lua star light, ci voi lua Yamato Alpin. Sunt fabricate de Gree. Am dat direct telefon la importator (care este si importator de Gree, si o firma destul de mare), am vorbit cu seful de service, care mi-a confirmat ca modelul Alpin are rezistenta electrica la tavita de scurgere  si inca o rezistenta la compresor, si ca la -15 nu ingheta. Voi lua 2x 9000 BTU (2000 de lei bucata) si 2x 12000 (2200 de lei) direct de la ei. Garantia o sa fie 3 ani.
Sa le folosesti sanatos, sa revii cu pareri, conteaza foarte mult pt viitoari posesori.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate