Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sugestie aer conditionat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Titana

Titana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.04.2007
Salut,
Vin cu urmatoarea problema +  intrebare:

Am o casa de ~210mp utili (p+1) cu pod. Casa este din BCA, izolata pe exterior cu polistiren de 10 si la interior cu vata minerala. Podul este izolat cu vata de 20/30cm, in general 30.
In timpul zilei casa este complet locuita, si eu si sotia lucram de acasa, copilul cu dadaca e si el pe aici.

Am deja instalata o centrala pe peleti care m-a trecuta fara probleme prin iarna precedenta (care a fost si prima la casa). Erau 23/25 de grade fara probleme cand afara erau -20.
Problema este ca pretul la peleti a crescut deosebit de mult (s-a dublat) si nu da semne ca o sa incetineasca. In apogeul iernii trecute, ajunsesem sa consum aproape 3 saci (45kg) / 24h, care acum s-ar traduce in aproape 100 de lei / zi. Acum mai am un stoc de ~2 tone.

Sunt foarte decis sa cumpar 4 aparate de AC (de 12k btu) (deja am unul de vara trecuta) ca sa "ajut" centrala sa nu mai mearga atat de mult pe parcursul iernii; practic vreau s-o folosesc doar la apogeu sau in noptile geroase, nu tot sezonul rece (Curtea de Arges) adica Octombrie - Mai. Adica daca nu sunt temperaturi de minus 10 minus 15 grade, as prefera sa folosesc doar aparatele de aer. Ca bonus, as avea si casa racorita cand e cald.

Momentan am ochit cele Star-Light de la emag, care cred eu ca merg si la -15 grade (dar nu sunt sigur, pentru ca nu scrie pe site la ei, desi multi zic ca e Midea rebrand, care tot acolo pe site specifica -15). Motivul este pretul cel mai redus, garantia foarte mare (5 ani).
Nu vreau sa investesc foarte mult in ele din urmatoarele motive personale:
1. Nu stiu daca aici voi sta 5, 10 sau 20 de ani, deci nu vreau investitii pentru urmasi.
2. La acest pret imi iau in calcul ca le schimb la o medie de 3/4 ani cand se strica. Nici eu nici sotia nu suntem sensibili la zgomot (dupa 32 de ani de trait in Bucuresti..) deci nivelul de dB este aproape irelevant.
3. Un consum cu 10 - 20% mai mare de curent este aproape irelevant. Asta nu inseamna ca consumul este irelevant, desigur.

Intrebarea:

Ce aparate de AC pentru incalzire imi recomandati cu pretul de pana in 2100 de lei / bucata ?

Merci,
M

#2
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
In momentul de fata sunt realmente doar 3 variante
- Gree
- Midea
- Hisense
Orice alt "brand" gen Starlight/Heinner/Vortex/Beko/Whirlpool/Insert random crap name here e facut la una dintre cele mai sus.

Poti lua orice model vrei, toate sunt cam la fel, China made, China Quality.

Vrei calitate? Scoti banii si cumperi Japonez(Daikin/Mitsu/Fujitsu/Panasonic)

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://s13emagst.akamaized.net/products/28486/28485129/images/res_8ce50e29e6b55a458a6c6e4104ba143c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Recomand aparat de aer conditionat Gree Fairy R32 GWH12ACC-K6DNA1F Inverter 12000 BTU, functionare pe caldura pana la -25*C la pret promo: https://www.climatic...-12000-btu.html

Edited by xmanyacs77, 18 July 2022 - 20:31.


#4
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Crezi ca sunt peletii scumpi si curentul electric ieftin? Pe langa costul substantial al aparatelor de aer conditionat, te va costa si curentul electric. Mai bine cumperi ceva calorifere cu ulei,care au inertie termica mai mare, consuma mai putin curent.

Poti investi si in niste panouri  fotovoltaice, poate mai scazi factura electrica.

Ol alternativa e sa pui in circuit o centrala termica pe curent. Poti folosii peletii sa incalzesti initial apa in instalatie pana la o anumita temperatura, si apoi sa folosesti doar centrala electrica ( lasi focul sa se stinga).

Daca nu ai un termostat ar fi bine sa pui, variatia de la 23C la 25C mi se pare mare.

Edited by unknown_35, 18 July 2022 - 20:48.


#5
Titana

Titana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.04.2007

View Postdaybreak246, on 18 iulie 2022 - 20:19, said:

In momentul de fata sunt realmente doar 3 variante
- Gree
- Midea
- Hisense
Orice alt "brand" gen Starlight/Heinner/Vortex/Beko/Whirlpool/Insert random crap name here e facut la una dintre cele mai sus.

Poti lua orice model vrei, toate sunt cam la fel, China made, China Quality.

Vrei calitate? Scoti banii si cumperi Japonez(Daikin/Mitsu/Fujitsu/Panasonic)

Stiu; pe mine ma intereseaza strict aspectul de incalzire pentru o temperatura de maxim -15 grade.

View Postxmanyacs77, on 18 iulie 2022 - 20:30, said:

Recomand aparat de aer conditionat Gree Fairy R32 GWH12ACC-K6DNA1F Inverter 12000 BTU, functionare pe caldura pana la -25*C la pret promo: https://www.climatic...-12000-btu.html
Interesant, de treaba cu rezistentele de pe Unitatea externa nu stiam de ea. Totusi este cu aproape 1000 de lei mai scump, si vad ca si cu 500w mai mult, probabil din cauza rezistentelor. Sunt curios cat de eficient ar fi la -20 de grade. Daca ar fi cat de cat, poate ar merita sa merg pe asta.

#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Chiar daca în specificatii este trecut ca AC-urile dau caldură la -20grC, în realitate ele stau prea mult ca să degivreze unitatea exterioară decât produc încălzire înăuntru. Ideal este să folosiți pompă de căldură aer-apă cu plafon radiant

O ideie aici

Edited by orlandobarbulescu, 18 July 2022 - 21:03.


#7
Titana

Titana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.04.2007

View Postunknown_35, on 18 iulie 2022 - 20:41, said:

Crezi ca sunt peletii scumpi si curentul electric ieftin? Pe langa costul substantial al aparatelor de aer conditionat, te va costa si curentul electric. Mai bine cumperi ceva calorifere cu ulei,care au inertie termica mai mare, consuma mai putin curent.

Poti investi si in niste panouri  fotovoltaice, poate mai scazi factura electrica.

Ol alternativa e sa pui in circuit o centrala termica pe curent. Poti folosii peletii sa incalzesti initial apa in instalatie pana la o anumita temperatura, si apoi sa folosesti doar centrala electrica ( lasi focul sa se stinga).

Daca nu ai un termostat ar fi bine sa pui, variatia de la 23C la 25C mi se pare mare.

Salut,
M-ai pus putin pe gand cu caloriferele electrice, dar analizand putin, nu este o solutie buna pentru mine.
Comparativ cu un AC, care sunt totusi pompe de caldura aer/aer am impresia ca sunt deosebit de ineficiente; in plus eu am nevoie sa incalzesc toata casa nu o zona din jurul caloriferului sau o camera de 15mp. Daca imi iau cate un calorifer electric pentru fiecare camera, plus doua pentru 2 camere mai mari, ajung la 10 calorifere si asta nepunand la socoteala baile. Aerul conditionat ar sufla caldura pe o arie mult mai mare, de exemplu la mine in dormitor am pus vara trecuta unul Vision (un fel de star light de la Flanco - m-am enervat in iulie anul trecut ca nu puteam sa gandesc de cald ce era si am fost la singurul magazin de electrocasnice din orasul meu, nu aveam rabdare pt livrare) de 12k BTU si incalzeste dormitorul, (30mp), dressingul (12mp), baia (8mp) plus holul fara probleme iarna in timpul zilei. Si consuma 1kw. Nu l-am testat noaptea, doar cand am vrut sa incalzesc sa stau in chiloti in pat. Sunt ferm convins ca nu as avea aceleasi rezultate cu un calorifer electric de 2kw.

Eu nu vreau in decembrie/ianuarie sa ma incalzesc strict cu AC-ul, am centrala pe peleti; vreau pentru perioada cand temperaturile sunt, sa spunem, -10 noaptea, maxim, ca sa nu o folosesc.

Diferentele mari de temperatura sunt in functie de camere, eu am dat o minima/maxima. Normal ca am termostat, de la bun inceput!

Referitor la intrebarea "Crezi ca sunt peletii scumpi si curentul electric ieftin?" - pot sa spun asta:
Daca luam un ciclu de 24h si un pret actual al peletilor de 34 de lei, in apogeul sezonului rece centrala mi-ar consuma 3 saci de peleti (asa era iarna trecuta, dar podul nu era perfect izolat cum este acum; dar sa zicem ca tot 3 de dragul calculului). Asta ar insemna 100 de lei / 24h adica 3000 de lei pe luna.
La AC, daca prin absolut absurd ar merge la aprox -15 grade si o durata de functionare de 16 ore / zi in forja maxima (mi se pare absurd), adica consum 1kw, ar insemna 16kw * 5 unitati = 80kw pe zi, adica .. 80 de lei.

Doamne ce dor imi era sa scriu pe forumuri, sa aflu chestii noi si sa dezbat (si nu sunt sarcastic!)


PS pentru cine mi-a recomandat pompa de caldura: nu sunt interesat sa bag vreo 30.000 lei intr-o pompa de caldura, stiu ca s-ar amortiza in timp, dar din nou, nu fac calculele pe mai mult de 5 ani in fata.

Edited by Titana, 18 July 2022 - 21:25.


#8
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
fa cat mai repede contract la hidroelectrica daca nu ai deja.
ai asigurat pretul la curent 0.75 lei pentru 1 an!
PS: totul e online, intr-o luna aprox ai contractul vechi reziliat (ei se ocupa de tot!) si factura urmatoare vine in 2-3 luni

Edited by megastorm, 18 July 2022 - 21:43.


#9
Titana

Titana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.04.2007

View Postmegastorm, on 18 iulie 2022 - 21:42, said:

fa cat mai repede contract la hidroelectrica daca nu ai deja.
ai asigurat pretul la curent 0.75 lei pentru 1 an!
PS: totul e online, intr-o luna aprox ai contractul vechi reziliat (ei se ocupa de tot!) si factura urmatoare vine in 2-3 luni
Wow
Merci, chiar o sa sun maine.

#10
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
nu cred ca ai de ce suna, pierzi mult timp in asteptare! am auzit care au stat si o ora.
totul se face fara operator, direct de pe site, ai formulare si completezi totul online. Aici
https://client.hidro....ro/contractare

#11
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

View Postdaybreak246, on 18 iulie 2022 - 20:19, said:

In momentul de fata sunt realmente doar 3 variante
- Gree
- Midea
- Hisense
Orice alt "brand" gen Starlight/Heinner/Vortex/Beko/Whirlpool/Insert random crap name here e facut la una dintre cele mai sus.
Bai Whirpool e un crap care il gasesti in Daikin. Ai avut un whirpool AC cu 6th sense ?

#12
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Cred totuși că Whirlpool are piese de la Daikin și nu invers....

#13
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Mai bine te joci un pic cu cazanul de peleti.

Mai schimbi 2-3 calorifere cu unele U33, sa mergi cu 40 grade agent termic chiar si la -10, mai pui un puffer mic sa mearga cazanul mereu la puterea lui optima, mai izolezi un pic tevile din camera tehnica, mai schimbi niste garnituri de la termopane, mai pui 10cm de orice in pod, mai verifici ce debit are pompa din cazan in casa, poate e prea mic si returul e rece mereu, poate nu ai robineti termostatati caz in care mai bine pui la toti in afara de living, poate cosul are tiraj prea mare caz in care un regulator de aer ar ajuta , poate niste obloane la geamurile pe norc sau de unde bate la tine vantul, poate te mai inalti un pic pe langa casa sa nu stea apa mult, ajuta la intarzierea transferului termic din fundatie, sau izolarea soclului daca nu ai trotuare inca. Se aduna si mai scazi o tona de peleti(exemplu de calcul)

AC-ul este ok pana la 3-5 grade. Dupa nu prea beneficiezi de COP asa bun incat sa iti scoti investitia intr-un timp util.

Cate tone consumi pe iarna? La 210mp, izolata cum spui, nu prea trebuie sa sari de 4 tone, 5 daca e iarna grea.
In perioadele tranzitorii chiar si cu calorifere, merge sa trimiti apa la 35 de grade in casa.

#14
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Cu pompa de căldură înțeleg că este o investiție mare. Ceea ce doream să reții e că la AC-uri, în special la cele ieftine, iarna mai mult funcționează să dezghețe unitatea exterioară decât să dea căldură. De aceea s-a inventat modelul cu rezistență pe unitatea exterioarădar are un consum de 500 watt suplimentar ( asta din pix....în realitate e mai mult). Deci o unitate ar avea 1500 watt consum electric.

În concluzie nu afirm că este rea ideia ta ci doar te sfătuies sa investești în aparate cu un COP mai bun...spre 4-5 și silențioase la interior.

Edited by orlandobarbulescu, 19 July 2022 - 06:29.


#15
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Posesor de Daikin si Mitsubishi, modele entry level, recomand doar Mitsubishi, nu sunt zgomotoase, mega silentioase noaptea nu le auzi etc, eu le folosesc in perioada OCT-NOIE si MARTIE-MAI pe cald,. La consumul de curent diferentele sunt mici intre iarna si vara deorece le folosesc tot timpul.
Restul marcilor sunt mai mult pt vara - functie racire... vezi ca ai topic AC de sute de pagini pe forum.
Daca tot faci o investitie si mai ales pt functia de incalzire mai bine suplimentezi putin bugetul, atentie la dimensionarea aparatelor, se face dupa volumul incaperii, nu pui de 12BTU intr-o camera unde ai nevoie de 7BTU deorece pe functia de incalzire o sa-ti mearga ON OFF si atunci nu mai moduleaza, aici e smecheria cu consumul.

#16
Titana

Titana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.04.2007

View Postvictor29cr, on 19 iulie 2022 - 00:15, said:

Mai bine te joci un pic cu cazanul de peleti.

Mai schimbi 2-3 calorifere cu unele U33, sa mergi cu 40 grade agent termic chiar si la -10, mai pui un puffer mic sa mearga cazanul mereu la puterea lui optima, mai izolezi un pic tevile din camera tehnica, mai schimbi niste garnituri de la termopane, mai pui 10cm de orice in pod, mai verifici ce debit are pompa din cazan in casa, poate e prea mic si returul e rece mereu, poate nu ai robineti termostatati caz in care mai bine pui la toti in afara de living, poate cosul are tiraj prea mare caz in care un regulator de aer ar ajuta , poate niste obloane la geamurile pe norc sau de unde bate la tine vantul, poate te mai inalti un pic pe langa casa sa nu stea apa mult, ajuta la intarzierea transferului termic din fundatie, sau izolarea soclului daca nu ai trotuare inca. Se aduna si mai scazi o tona de peleti(exemplu de calcul)

AC-ul este ok pana la 3-5 grade. Dupa nu prea beneficiezi de COP asa bun incat sa iti scoti investitia intr-un timp util.

Cate tone consumi pe iarna? La 210mp, izolata cum spui, nu prea trebuie sa sari de 4 tone, 5 daca e iarna grea.
In perioadele tranzitorii chiar si cu calorifere, merge sa trimiti apa la 35 de grade in casa.

Salut,
Anul trecut (care a fost si prima iarna) cam asa cum spui tu a fost : 4-5 tone maxim. Dar podul nu era bine izolat, avea doar 10cm, ceva ce am rectificat abia prin februarie, martie. Dar pretul de la peleti este destabilizat; Anul trecut pe vremea asta a inceput de la 15 lei per sac, acum vara este 34 de lei, la toamna deja o sa fie pe la 45, nu am dubii in aceasta privinta. Cele doua fabrici de cherestea din oras, care produc si vand si peleti nici nu mai au sa vanda, au vandut in avans/rezervat toata productia pana in aprilie anul viitor (2023), motivul principal fiind scaderea drastica a prelucrarii masei lemnoase, nu o explozie a oamenilor care au centrale pe peleti.
Daca AC-ul este ok pe la 3 grade nu este excelent dar e bine. Ziua o sa ma incalzesc strict cu el inseamna, noaptea vedem. Ai idee care ar fi randamentul la o temperatura de -5 sau -10 pentru unul din acela ieftin ? Eu gasesc un tabel cu valorile. Si ce inseamna exact ? Daca coeficientul acela este 3.5, gen pentru 1kw da 3.5kw de caldura ? Cat poate sa scada la valorile scrise de mine mai sus ?

#17
Titana

Titana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.04.2007

View Postmviorel, on 19 iulie 2022 - 07:54, said:

Posesor de Daikin si Mitsubishi, modele entry level, recomand doar Mitsubishi, nu sunt zgomotoase, mega silentioase noaptea nu le auzi etc, eu le folosesc in perioada OCT-NOIE si MARTIE-MAI pe cald,. La consumul de curent diferentele sunt mici intre iarna si vara deorece le folosesc tot timpul.
Restul marcilor sunt mai mult pt vara - functie racire... vezi ca ai topic AC de sute de pagini pe forum.
Daca tot faci o investitie si mai ales pt functia de incalzire mai bine suplimentezi putin bugetul, atentie la dimensionarea aparatelor, se face dupa volumul incaperii, nu pui de 12BTU intr-o camera unde ai nevoie de 7BTU deorece pe functia de incalzire o sa-ti mearga ON OFF si atunci nu mai moduleaza, aici e smecheria cu consumul.

Salut,
Am citit cateva (zeci) de pagini de pe topicul respectiv, nu m-a ajutat sa ajung la nici o concluzie, deja a ajuns prea umflat ca sa pot sa mai gasesc ceva util si actualizat.
Zgomotul nu ma intereseaza absolut deloc, ziua lucrez in birou cu castile pe urechi ascultand muzica si eu si sotia, cand mananc nu am nevoie de liniste, copilul doarme de pranz cu vecinul care fie coase cu motocoasa si taie lemne cu drujba, deci nici din partea lui nu am probleme. Absolut singurele lucruri care ma intereseaza: sa dea caldura la -5 sau -10 grade in mod fiabil si sa aibe wifi.
De aceea, diferenta de pret dintre un Mitubishi si alea Star-Light (1200 de lei) nu mi se pare justificata in in cazul meu, decat daca cele Mitubishi merg fara probleme la -15. Altfel nu vad de ce as plati aproape dublu.
Sfatul cu dimensionarea corecta il iau in considerare, nu m-am gandit. Nici nu stiu ce inseamna o "modulare" corecta.

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View Postunknown_35, on 18 iulie 2022 - 20:41, said:

...Pe langa costul substantial al aparatelor de aer conditionat, te va costa si curentul electric. Mai bine cumperi ceva calorifere cu ulei,care au inertie termica mai mare, consuma mai putin curent.....
ai facut liceul la uman, asa-i? pompa de caldura aer-aer iti zice ceva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate