Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Autonomie baterie laptopuri

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 02.02.2005
Buna seara,

Ma uit sa cumpar un laptop si am o intrebare. Valorile "Autonomie baterie" din specificatii sunt cat de cat reale? am sa il folosesc ptr activitati office. Deci nimic special. De ex daca in specificatii scrie 7 ore, cam cat va merge in regim office?

Am cumparat acum ceva ani un laptop Toshiba - si tot asa avea in specificatii 7h30min. Ei... nu am putut lucra niciodata mai mult de 2h -2h30min, chestii office. Mi se pare o diferenta mare.... de asta intreb acum.

Multumesc.

#2
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Nu s-a schimbat nimic. La o  autonomie declarata de 7 ore, cu o iluminare confortabila ochiului, in office o sa ai cam 4-4,5 ore autonomie. Lucrurile se mai imbunatatesc daca ai un SSD, ca hdd cam papa amperi pe paine cand se invarte. Ideea e ca noile procesoare in litografie mai performanta au devenit mai economice, dar producatorul a micsorat si dimensiunea acumulatorului, pentru ca ... marja de profit pentru el si efect secundar, va fi un laptop mai usor de carat de colo colo

#3
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022
Ultimele laptopuri sunt relativ pe aproape cu estimarile de la autonomie, asta cu conditia sa optimizezi sistemul, ca daca il lasi in modul predefinit si cu toate prostiile cu care vine instalat sau pe care incearca sa ti le bage pe gat nu o sa tina nici jumatate din cat zic ei.
Depinde si ce faci cu office, ca daca deschizi un excel de sute de mii de randuri si zeci de coloane s-ar putea sa ti se duca bateria aia in 10% din timpul estimat si sa nu apuci sa deschizi nici fisierul in functie de ce procesor are.
Toshiba niciodata nu mi s-a parut ca exceleaza mai ales la baterie, drept urmare am evitat brandul dupa primul toshiba cumparat cu foarte multi ani in urma. De Asus, Lenovo, Huawei am fost multumit in ceea ce priveste bateria pe termen lung la modelele astea tip nou, cu baterie incastrata ca de telefon. La toate din cele 3 branduri am reusit in conditii de browsing sau youtube sa scot timp de utilizare aproape cat cel declarat de producator, dar numai dupa optimizari serioase astfel incat sa elimini pe cat posibil consumatori inutili de pe fundal.

#4
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 02.02.2005
Multumesc.

De cand folosesc laptopuri am avut numai toshiba si am fost foarte multumit de fiabilitate. Urmatorul cred ca o sa fie Lenovo sau Huawei.

>>Depinde si ce faci cu office
Foarte corect. Fac office simplu, scriu un document, verific emailuri, upload un doc in drive etc. Foarte putin stres pe procesor.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Ideea e ca poti obtine autonomia data de producator doar in conditii ideale - asa cum le testeaza si producatorul - bateria noua si complet incarcata, procesorul setat la cea mai mica frecventa - mod battery saver activay si luminozitatea ecranului la minim.
Nu mai zic de retea si bluetooth oprite, si altele similare.

In realitate cam 60% poti obtine in utilizare normala.

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Ultrabook Asus unde producatorul declara ca bateria tine 18 ore in realitate tine:

1) 10-12 ore pe utilizare ultra-light (browsing, office, netflix, youtube, etc) - windows 11 setat pe dark mode si ultrapower saving si luminozitatea la 75%
2) 8-10 ore pe ulilizare light (Teams, Zoom, etc) - windows 11 setat pe dark mode si ultrapower saving si luminozitatea 100%
3) 2 - 3 ore pe utilizare intensa (gaming, atat cat poate el) - windows 11 setat pe dark mode si performance mod si luminozitatea 100%

In 18 luni are o degradare a bateriei de 9%, valorile de mai sus au fost cand am cumparat laptopul acum au inceput usor sa scada, dar nu foarte mult.

#7
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 15.11.2005
ma mcboock air m1 din 18 ore cred ca stai 16, pur si simplu uiti ca mai trebuie incarcat.
nu ii dau shut down niciodata

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Ala e ARM, functioneaza altfel - consum mult mai mic.

#9
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 02.02.2005

View PostMondeo, on 19 iulie 2022 - 16:27, said:

ma mcboock air m1 din 18 ore cred ca stai 16, pur si simplu uiti ca mai trebuie incarcat.
nu ii dau shut down niciodata
Nice. Da, stiu ca cele apple stau foarte bine la autonomie.
Ptr mine apare o alta problema - vad ca majoritatea au ecrane de 13-14 inch. Ce am folosit pana acum au fost de 15.6

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate