Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dilema Slabit.

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Si mai adaug ceva. In general oamenii mananca prea mult, marea majoritate, chiar si unii care nu-s prea grasi.

Calculatoarele de calculat necesarul de calorii au la baza calcule facute pe o multime de oameni si apoi s-a aplicat o medie.  Dar media aia nu corespunde neaparat cu nevoile organismului tau. Cea mai precisa metoda de a calcula metabolismul bazal e intr-o camera speciala care masoara caldura degajata de corpul tau. Un experiment in care s-a masurat metabolismul bazal prin aceasta metoda si s-a comparat ca cu ce dau calculele a aratat ca la unii indivizi calculele arata cu 80% mai mult decat trebuie, la altii e ok. Deci depinde mult de persoana.


Acum o luna mi-am facut un staj intr-o firma  si aveam foarte multi colegi de lucru, de multe ori mancam impreuna la pranz. Am observat ca majoritatea mancau mai mult decat mine. Eu am 189cm si 102kg cu vreo 15-17% grasime corporala, merg la sala de 3-4 ori pe saptamana. Ceilalti erau incepand cu tineri de 23 de ani si vreo 60kg pana la oameni mai in varsta de vreo 50 de ani si cu 80-90 kg unii chiar mai mult.

Pai teoretic ar trebui ca eu sa mananc de doua ori mai mult decat ei avand in vedere corpul meu, varsta si activitatea. In realitate nu e chiar asa. Eu nu am nevoie de foarte multa mancare, mai degraba ei mancau in exces.

#38
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postvinciun, on 18 iulie 2022 - 20:17, said:

Nu te costa mult sa mananci sanatos. Nu pune botul la articolele care iti spun ca e musai sa mananci somon, avocado si carne de zimbru plus mure de padure.

Cu totul EXACT! Nu poti manca foarte sanatos pentru ca asta e, pesticide, insa acum e vara si poti manca multe legume, castravetii si varza contin foarte putine calorii. Cerealele integrale, ovazul, secara, costa putin. Orezul e ieftin, algele kelp sunt sub 10 lei punga. Orez fiert cu alge rehidratate in apa si o conserva mica de ton, o sa fii surprins cat de bun iese. O alta combinatie, orez fiert cu fasole rosie fiarta cu rosii pasate. Salata de castraveti cu naut fiert. Spanac cu orez si ciuperci. Mazare fiarta cu rosii pasate. Si multe altele, inspiratie sa ai.
Costa mult sa mananci nesanatos. Costa mult sa comanzi mancare, si de obicei e nesanatoasa.

Edited by tomcatsk8, 18 July 2022 - 21:05.


#39
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014

View PostRavenscar17, on 18 iulie 2022 - 13:00, said:



Slabeam 3-4 kg cu programul ala lucram de la 14-22.

E important si cate kg ai si cat ai slabit, slabeai 3-4 kg nu zice mare lucru daca a fost pentru prima luna:)

Caloriile sunt tot calorii dar e mult mai important sa mananci balansat si sanatos(nu inseamna ma scump) mai ales pentru ca poate sa fie o alegere long-term si mai usor de sustinut.

#40
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postvinciun, on 18 iulie 2022 - 20:33, said:

Acum o luna mi-am facut un staj intr-o firma  si aveam foarte multi colegi de lucru, de multe ori mancam impreuna la pranz. Am observat ca majoritatea mancau mai mult decat mine. Eu am 189cm si 102kg cu vreo 15-17% grasime corporala, merg la sala de 3-4 ori pe saptamana. Ceilalti erau incepand cu tineri de 23 de ani si vreo 60kg pana la oameni mai in varsta de vreo 50 de ani si cu 80-90 kg unii chiar mai mult.

La turele de bicicleta de 100+ km am mers deseori cu persoane supraponderale. Daca eu in tura imi luam un sandvis si mai beam o bere pe traseu, ei ii dadeau cu batonele, suculet, napolitane. Dupa tura, la restaurant, mancau nu gluma, in ideea ca "ma bucur de mancare acum ca am facut efort". De fapt rezultatul era un 2-3000 de kcal arse in tura acoperite de 2-3000 kcal bagate din dulciuri si sucuri plus 1200 kcal din masa de la restaurant.
Dupa o varsta e greu sa slabesti, multa lume nu intelege asta. Am fost un week end la mare, luam un mic dejun copios - omleta, salam uscat, cascaval, rosii, castraveti, apoi pana seara la ora 19 vasleam la paddleboard. La ora 20 o cina destul de "light". N-am pierdut in greutate nici pe departe cat ma gandeam eu, doar de ordinul sutelor de grame. Insa da, si vreo doua beri, si astea iti cam anuleaza dieta, insa e vara, cald, si n-am decat 72 kg la 1.73 inaltime, target 65 kg.

Edited by tomcatsk8, 18 July 2022 - 21:23.


#41
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014
Bad post

Edited by ionutzitaly, 18 July 2022 - 21:23.


#42
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
multumesc de sfaturi,ajuta mult. Mai vad si eu ideei ce sa mananc,oricum lintea,orezul nu le suport. o sa imi fac si branza de vaci cu smantana ca nu e scumpa.

Stiu ca o sa radeti de mine dar eu mancam spinari de pui, imi plac alea si erau 5 lei kg.Le faceam la ceaun cu putin mujdei, cand vroiam proteina:D

#43
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014
Lintea nu iti place? Ia incearca tu reteta asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8HS4pcevWN4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ia incearca tu reteta asta. Daca nu ai rosmarin si salvie o frunza doua de dafin tot gasesti:) teli a, morcovul si ceapa nu cred ca sunt o problema in Romania si nu-s nici scumpe.

Poti sa mai bagi un carnacior:)
Nu stiu ce fel de linte aveti, dar daca o pui la inmuiat un 5 ore ore, 30 minute ajung.

Dupa ce incerci hai si spune-ne cum e:)

Sos de rosii e ok si mai putin.

Edited by ionutzitaly, 18 July 2022 - 22:30.


#44
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostRavenscar17, on 18 iulie 2022 - 22:09, said:

multumesc de sfaturi,ajuta mult. Mai vad si eu ideei ce sa mananc,oricum lintea,orezul nu le suport. o sa imi fac si branza de vaci cu smantana ca nu e scumpa.

Stiu ca o sa radeti de mine dar eu mancam spinari de pui, imi plac alea si erau 5 lei kg.Le faceam la ceaun cu putin mujdei, cand vroiam proteina:D

Atentie cu smantana si alte alimente foarte grase. Nu ca ar fi rele in sine, dar daca le combini cu ceva fainoase ai un apetit de nu te mai saturi, cea mai delicioasa combinatie e o sursa de grasimi, ceva fainoase, un strop de sare si un strop de zahar. Nici nu-ti dai seama cand ai babagat 1000kcal in tine. De aia blameaza toti friturile, placintele, prajiturile, fiindca sunt o combinatie de ce am spus mai sus iar partizanii dietelor lowcarb dau vina pe carbohidrati ( amidon, zahar, care se gasesc in prajituri si frituri) iar partizanii antigrasime dau vine pe uleiuri si grasimi cand de fapt ambele "lucreaza" foarte bine impreuna, se comporta  ca potentiatori de gust.

#45
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014

View Postvinciun, on 18 iulie 2022 - 22:45, said:



Atentie cu smantana si alte alimente foarte grase. Nu ca ar fi rele in sine, dar daca le combini cu ceva fainoase ai un apetit de nu te mai saturi, cea mai delicioasa combinatie e o sursa de grasimi, ceva fainoase, un strop de sare si un strop de zahar. Nici nu-ti dai seama cand ai babagat 1000kcal in tine. De aia blameaza toti friturile, placintele, prajiturile, fiindca sunt o combinatie de ce am spus mai sus iar partizanii dietelor lowcarb dau vina pe carbohidrati ( amidon, zahar, care se gasesc in prajituri si frituri) iar partizanii antigrasime dau vine pe uleiuri si grasimi cand de fapt ambele "lucreaza" foarte bine impreuna, se comporta  ca potentiatori de gust.

Corect dar by default placinte, chestii prajite in ulei si dulciurile nu prea au ce cauta intr-o dieta pentru slabit si intr-o dieta sanatoasa in general.  Da, pot fi exceptiile alea bune:)

Edited by ionutzitaly, 18 July 2022 - 22:51.


#46
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostRavenscar17, on 18 iulie 2022 - 22:09, said:

Stiu ca o sa radeti de mine dar eu mancam spinari de pui, imi plac alea si erau 5 lei kg.Le faceam la ceaun cu putin mujdei, cand vroiam proteina:D

Nu rade nimeni de tine, alea sunt foarte bune la gust, mananci si maduva, rontai si la oase, imi aduce aminte de copilarie, pe vremea lui Ceausescu stateai cu orele la coada pentru delicatesa asta.

#47
alinamanole001

alinamanole001

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.11.2020
Nu slabesti chiar la fel ,indiferent daca numarul de calorii este acelasi. Daca consumi 1500 de kcal. din paste , dulciuri si ce ai mai enuntat tu in primul caz , poti slabi intr-adevar 3-4 kg lunar, dar daca alea 1500 de cal. le iei si din alte alimente ,incluzand multe legume si carne , se schimba un pic situatia. Legumele ,fructele nu degeaba sunt preferabile in cure. Nutrientii,antioxidantii si alte substante continute in legume fac slabirea mai usoara. De exemplu, castravetii . ei contin acid tartric  si celuloza care nu lasa carbohidratii atat de usor sa se transforme in depozit de grasime. Celuloza mai are si rol de eliminare a toxinelor si grabeste digestia. De ce se zice ca ardeiul iute ajuta la slabit ? pt ca el contine capsaicina,compus chimic care creste usor temperatura corpului,ducand la arderi mai intense.. Ceea ce vreau sa iti zic prin exemplele astea este ca al tau corp nu pierde grasime numai din sport si piept de pui cu salata verde, mancat aproape in fiecare zi (vorba vine). In corpul tau se produc transformari chimice esentiale care datorita legumelor si fructelor in special, se intensifica si te ajuta sa slabesti . (mult mai mult decat cu alimentele din cazul 1) . ASTA E DIFERENTA . Iar mancarea sanatoasa nu e scumpa, de fapt ESTE CEA MAI IEFTINA. Ideea este sa prioritizezi alimentele in farfurie.

#48
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
De acord, mai putin cu celuloza care grabeste digestia. De fapt e invers.

#49
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Laptele e rău? Cu cereale "integrale" (52g glucide din care 11g zahar).

#50
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Laptele nu-i rau, depinde la ce-ti trebuie.

#51
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostBucsaMobilul, on 08 august 2022 - 19:19, said:

Laptele e rău? Cu cereale "integrale" (52g glucide din care 11g zahar).

E doar un alt aliment, asa trebuie privit. La fel si cerealele. Daca mananci 2 mere/zi nu conteaza, e aproape irelevant, dar daca mananci 3kg s-ar putea sa pui kg multe intr-un an. Nu exista alimente "rele". Nici macar ciocolata nu e rea. Dar n-as putea sa zic care e limita maxima zilnica ca sa nu ai probleme.

Edited by sandu222, 10 August 2022 - 18:19.


#52
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 24.07.2022
ceva "nou" in diete si sanatate: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0ka9WBEijhk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate