Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Statii incarcare Ultrarapide (>100kW)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006
Cred c-ar fi e o idee buna sa facem un "live thread" cu statiile >100kW instalate si functionale in RO.
Din ce-am vazut Renovatio are destule marcate cu 135kW dar ele merg la 75kW (majoritatea Moon-urilor de la dealeri VW/Audi/Skoda). Faza naspa e ca sunt trecute ca 135kW si-n aplicatiile oficiale Powerpass/Wecharge (cel mai probabil si-n softul navigatiei care-ti va calcula implicit timpul de oprire aiurea), dar in realitate sunt "doar" de 75.

Mai era una in Bucuresti prin Poligrafiei, dar se pare ca e desfiintata.
Deci cum stam la nivel national cu >100kW?
Tesla V3 sunt clare, dar deocamdata exclusiv pt. Tesla.

De asemenea un thread cu 50 pagini n-ar fi prea productiv, deci cum am putea avea info astea pe o pagina/tabel, gen:

Statie - Locatie - Putere - Retea - Tarif DC - Magistrala (ex. DN1 Buc-Brasov)

Edited by zeroice, 18 July 2022 - 09:10.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postzeroice, on 18 iulie 2022 - 09:03, said:

De asemenea un thread cu 50 pagini n-ar fi prea productiv, deci cum am putea avea info astea pe o pagina/tabel, gen:

sa se posteze on topic, la subiect, fara polemici anti electric si vs fosile, ori a mea e mai mare decat a altuia si tot asa

ce zici? nu ar fi o solutie optima? va provoc

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu se poate alege cumva o aplicație, gen Waze, Open maps, Maps Me, unde să se marcheze aceste stații ?
După mine, ar fi mai simplu decât să te uiți la o listă...


Uite, în Mapsme se pot importa și exporta bookmark-uri


https://robots.net/t...eginners-guide/


Quote

Adding, Deleting, And Importing Bookmarks
Find your preferred place on the map then click the arrow near it. Click “Add to Bookmarks” at the lower-left corner to save the place. However, in deleting a bookmark, tap the bookmark on the map then click “Delete” found in the lower-left corner of the place page. In deleting a list with bookmarks, click on the double star symbol on the main panel. After that, click the icon with three dots near the name of a list with bookmarks. Then tap “Delete” or tap the list with bookmarks, so you can delete them one by one.
Bookmarks that were sent from Maps.Me can be imported in KML or KMZ format. You have to open the shared KML or KMZ file with bookmarks that were sent by email, IM, or cloud storage. For iOS, tap the file with KML or KMZ file with bookmarks, click the “Share” button at the upper right corner then choose “Copy to Maps.Me” in the pop-up window. For Android, tap the KML or KMZ file with bookmarks then choose “Open with Maps.Me” in the pop-up window. However, if you don’t have other apps that support KML or KMZ files, the file will automatically open in Maps.Me. After that, you will see “Bookmarks loaded successfully!”

Se pare că s-ar putea salva și din Waze

https://www.waze.com...hp?f=3&t=106212

Edited by waterman, 18 July 2022 - 09:28.


#4
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
era si cea de la Porsche
https://www.tiktok.c..._from_webapp=v1
Porsche a inaugurat un centru de încărcare cu priză rapidă de 320 kW


cea de 150 kw de la TgMures
https://www.plugshar...location/248499

cea de 160 de la PLoiesti
https://www.plugshar...location/356477

teoretic Gmaps poate adauga
https://www.boxt.co....-to-google-maps
https://support.goog...r/9773205?hl=en

#5
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
Toate statiile de incarcare sunt pe plugshare.

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View Postwaterman, on 18 iulie 2022 - 09:25, said:

Nu se poate alege cumva o aplicație, gen Waze, Open maps, Maps Me, unde să se marcheze aceste stații ?
După mine, ar fi mai simplu decât să te uiți la o listă...

Exista..... PlugShare ii zice, e si pe Android si pe IOS

Edited by mirel3003, 18 July 2022 - 10:27.


#7
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
150kW testat la putere maxima in Cluj-Napoca la Audi.

#8
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019
EnelX 2x150kW langa Auchan Pallady. N-am vazut mai mult de 60kW aici, daca tin minte bine, insa nu am mai fost recent.
Spre Valea Prahovei, este benzinaria ETU ("la OZN") cu 2x180kW. La intoarcere pe DN1, tot ETU, tot 2x180kW, aproape de Ploiesti. Ambele merg perfect, chiar au bransament serios baietii.

#9
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 10.10.2005
https://www.plugshar...477Ă‚ Ă‚ Nurvil Audi RM VALCEA -se lauda cu 300 kW. Nu avut cu ce sa testez.

Edited by trid_ovi, 18 July 2022 - 13:04.


#10
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
La Tg Mures sunt 2 stații ultrarapide (150-160 kW):
- una la Shopping City - care de un timp e defecta
- una la reprezentanta Mercedes (str Ghe Doja 304) cu 2 puncte de încărcare.

La Timișoara este una de 300 kW la reprezentanta Audi-Porsche Calea Lugojului 136, cu 2 puncte de încărcare.

Toate cele de mai sus sunt in rețeaua Renovatio și tariful este de 2,49 lei/kWh

Din câte știu, stațiile de 300 kW sunt pentru mașinile cu baterii de 800 V (ioniq5, EV6). Pentru celelalte (cu baterie obișnuita de 400V) stația livrează puterea de 150 kW.

Edited by Fujitsu, 18 July 2022 - 16:56.


#11
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View PostFujitsu, on 18 iulie 2022 - 16:42, said:

mașinile cu baterii de 800 V (ioniq5, EV6).
taycan, E-tron GT...
am vazut ieri un e tron gt, arata wow...

#12
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006

View PostFujitsu, on 18 iulie 2022 - 16:42, said:

Din câte știu, stațiile de 300 kW sunt pentru mașinile cu baterii de 800 V (ioniq5, EV6). Pentru celelalte (cu baterie obișnuita de 400V) stația livrează puterea de 150 kW.

400V poate duce lejer 250kW, vezi Tesla.
Platforma MEB cu software 3.0 are deja peak-uri la 175-180kW, cu mult loc de mai bine in viitoare update-uri.
Dar sa revenim ontopic. Thx tuturor care au contribuit pana acum.
O sa fac un mic research sa vad cum putem plasa astea pe o harta fixa (chiar poza, gen reteaua Kaufland) sau interactiva (OSM, etc.)

Interesant e c-am sunat la Renovatio si conform spuselor lor, nu au statii functionale mai rapide de 75kW in acest moment, cu exceptia Tg. Mures. Or fi instalat hardware pt 150/300 dar nu sunt activate/bransate la maxim?!

Ceea ce e si mai enervant e ca datele e-charge (renovatio) share-uite prin API-uri catre alte 3rd party OEM (gen Powerpass, Wecharge, Pump, etc.) , apar multe statii ca 135kW. De ex. charger Moon la PBN Bucuresti, sau Midocar Odaii (RO*RNVE0133*01*2) ...peste tot apar ca 134kW dar in realitate (inclusiv in app renovatio) au 75 max.

Edited by zeroice, 19 July 2022 - 09:50.


#13
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
cel mai probabil nu suporta "bansamentul" putere mai mare

#14
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019
100% am văzut 80-85kW la Decathlon Ploiesti, cred că nu știa bine ce zice persoana respectiva.

Ptr aplicație, daca faci zoom out in ABRP, le vezi clar pe cele 100kW+, au simbolul cu 3 "fulgere" vs unul singur la cele fast normale.

#15
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
Oricum, stațiile ultrarapide eu le-as folosi numai dacă as fi foarte grăbit. Altfel, pentru protejarea bateriei nu prea sunt recomandate…

#16
peter_k

peter_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.07.2007

View Postzeroice, on 19 iulie 2022 - 09:36, said:


Interesant e c-am sunat la Renovatio si conform spuselor lor, nu au statii functionale mai rapide de 75kW in acest moment, cu exceptia Tg. Mures. Or fi instalat hardware pt 150/300 dar nu sunt activate/bransate la maxim?!
Ceva nu e corect. Stația de la Porsche Timișoara cu siguranță livrează mai mult de atât, am încărcat mașina cu peste 220 kW acolo. Acum că nu a fost investiția lor asta e altă poveste, dar face parte din rețeaua lor, deci nu înțeleg ce a vrut să spună angajatul respectiv.

View PostFujitsu, on 19 iulie 2022 - 20:56, said:

Oricum, stațiile ultrarapide eu le-as folosi numai dacă as fi foarte grăbit. Altfel, pentru protejarea bateriei nu prea sunt recomandate…
Eu le folosesc de fiecare dată când merg la drum lung (cel puțin în occident, că la noi încă sunt foarte puține). Am cumpărat mașină care suportă încărcare ultrarapidă tocmai din acest motiv, deci nu văd de ce aș evita utilizarea acestora.

#17
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

View Postpeter_k, on 19 iulie 2022 - 21:43, said:

Ceva nu e corect…  nu înțeleg ce a vrut să spună angajatul respectiv.
Cred ca se referea doar la stațiile proprii, nu și la cele ale partenerilor (reprezentantele auto Mercedes, Audi, Porsche, VW, Skoda), chiar dacă sunt preluate in rețeaua lor.

#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Santajul OD a dus la limitarea la 50kw a statiilor.
Orice statie mai mare e motiv sa iti ceara punct trafo, ceea ce implica f mult bani si durere de cap.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate