Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Despre Transfer activ net de la NN Pensii la Casa Nationala de Pensii

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View Post_Smiley_, on 18 iulie 2022 - 09:30, said:


din punct de vedere al sigurantei, lucrurile stau fix pe dos Posted Image.
oare?

View Post_Smiley_, on 18 iulie 2022 - 09:30, said:

statul o sa plateasca intotdeauna pensiile
și dacă pe când ne vine nouă rândul la pensie statul a împrumutat 2Xpibul și nu mai ne dă nimeni împrumut?

View Post_Smiley_, on 18 iulie 2022 - 09:30, said:

ca si idee, fondurile de pensii private au investit masiv in titluri de stat. NN,
titlurile de stat sunt pe câțiva ani.dacă se împute treaba statul nu mai vede niciun ban împrumut de la nimeni

View Postscatalin66, on 18 iulie 2022 - 09:39, said:

Activul meu net la NN a scazut
oare la stat ce activ net ai?

#20
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostLuvRaluK, on 18 iulie 2022 - 10:19, said:

Te-as ruga sa imi explici ca la prosti
Ca la prosti, banii încasați se rulează, nu se țin pe dreapta ca sa ajungi tu la pensie și să-ți dea fix din banii aia care i-a luat de la tine.
Ce te interesează pe tine de unde vin banii tai de pensie? Pe tine te interesează să iei în funcție de cât ai cotizat.

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostLeo2006, on 18 iulie 2022 - 11:14, said:

E de fapt invers. Institutiile financiare au un rating superior fata de tara.
Sa luam Standard & Poor’s
Grupul NN  A-
Romania BBB-
https://www.nn-group...edit-rating.htm
https://tradingecono.../romania/rating

Datele puse de tine sunt exacte. Concluzia cu care ai inceput e profund inexacta. Ori degeaba ai acumulat cunostinte, ori promovezi vanzarea sistemului privat de pensii.
Stai linistit, nu mai dau lectii sau clarificari pe gratis, in plus fata de ce am spus.
Imi amintesc primii 2 ani dupa aparitia pilonului de pensii private, oameni educati cu functii mari financiare ma scuipau cand le atrageam atentia ca pensia privata nu e viagera ci in suma fixa, imi spuneau ca mint.

#22
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

View Post_Smiley_, on 18 iulie 2022 - 12:29, said:

pentru ca orice stat incearca din rasputeri sa-si indeplineasca obligatiile. cazurile in care statele au dat "faliment" sunt relativ putine, si chiar si atunci dupa o perioada si-au revenit si au inceput sa-si achite obligatiile.


gandeste-te, eventual, ce s-ar intampla daca ar da statul faliment si n-ar mai putea plati pensiile. probabil ca n-ar mai plati nici salariile judecatorilor, iar daca fondul tau de pensii private nu ti-ar mai da nici un ban, ce ai putea face? sigur, i-ai da in judecata, doar ca nu or sa mai fie judecatori care sa-ti judece procesul, sau executori care sa puna in aplicare hotararile Posted Image
oamenii isi tot imagineaza ca statul o sa dea faliment si nu va mai plati pensiile, dar nu le trece prin cap ce alte efecte ar avea un astfel de eveniment. au impresia ca restul (economiile, dreptul la proprietate, siguranta etc) or sa ramana in continuare, doar pensiile or sa fie afectate.

Ma gandesc ce s-ar intampla nu daca ar da statul faliment, ci daca ar decide dintr-o data ca valoarea punctului de pensie e (sa zicem) 500 de lei, in loc de 1500 ... mi-ar scadea pensia la o treime din valoarea estimata anterior.
Sau daca ar decide ca punctul de pensie se calculeaza in functie de (sa zicem) ultimii 3-5 ani de cotizatie, nu de cotizatia pe intreaga perioada lucrata ... si daca eu in ultimii 5 ani inainte de pensie as avea salariul minim pe economie, n-ar mai conta ca in cei 30+ ani precedenti am avut de 5-10 ori pe atat.
Si exemplele pot continua.

View Postpersona695, on 18 iulie 2022 - 12:56, said:

Ca la prosti, banii încasați se rulează, nu se țin pe dreapta ca sa ajungi tu la pensie și să-ți dea fix din banii aia care i-a luat de la tine.
Ce te interesează pe tine de unde vin banii tai de pensie? Pe tine te interesează să iei în funcție de cât ai cotizat.

Si iau in functie de cat am cotizat? Daca de exemplu in luna urmatoare dupa ce ies la pensie crap, am luat o singura pensie ... restul banilor s-au dus in vant.
La pilonul 2, macar stiu ca activul se transfera mostenitorilor.

Edited by LuvRaluK, 18 July 2022 - 13:44.


#23
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

View PostNikoroB, on 18 iulie 2022 - 10:08, said:

Eu in schimb daca-as putea, n-as mai da 1 leu la pensia de stat. Sa se tavaleasca in chinuri aia cu pensii speciale...
Depinde ce intelegi tu prin pensii speciale. Pentru ca pensii de serviciu - precum cele militare - sunt platite din bugetele unor ministere (MApN, MAI, MJ), nu din fondul public de pensii. Asadar astia s-ar tavali mai la relanti.

Edited by __Dan__, 18 July 2022 - 13:43.


#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View PostLuvRaluK, on 18 iulie 2022 - 13:40, said:

Ma gandesc ce s-ar intampla nu daca ar da statul faliment, ci daca ar decide dintr-o data ca valoarea punctului de pensie e (sa zicem) 500 de lei, in loc de 1500 ... mi-ar scadea pensia la o treime din valoarea estimata anterior.
Sau daca ar decide ca punctul de pensie se calculeaza in functie de (sa zicem) ultimii 3-5 ani de cotizatie, nu de cotizatia pe intreaga perioada lucrata ... si daca eu in ultimii 5 ani inainte de pensie as avea salariul minim pe economie, n-ar mai conta ca in cei 30+ ani precedenti am avut de 5-10 ori pe atat.
Si exemplele pot continua.
sigur, poti da o gramada de "exemple" :)
cauta totusi unul real, in care statul roman a micsorat pensiile sau a luat masuri care sa le fi redus in mod activ (si semnificativ). ca asa, exemple cu "vine astroidul si nu mai capata nimeni nici o pensie" gasesti pe toate drumurile.

#25
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.05.2019

View PostLuvRaluK, on 18 iulie 2022 - 13:40, said:

Si iau in functie de cat am cotizat? Daca de exemplu in luna urmatoare dupa ce ies la pensie crap, am luat o singura pensie ... restul banilor s-au dus in vant. La pilonul 2, macar stiu ca activul se transfera mostenitorilor.

Si daca, dupa ce te pensionezi, traiesti o suta de ani in pace, iei la pensii cat nu a platit tot clanul tau toata viata.

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Post__Dan__, on 18 iulie 2022 - 13:42, said:

Depinde ce intelegi tu prin pensii speciale. Pentru ca pensii de serviciu - precum cele militare - sunt platite din bugetele unor ministere (MApN, MAI, MJ), nu din fondul public de pensii. Asadar astia s-ar tavali mai la relanti.
Toate pensiile sunt platite din acelasi buget. Nu conteaza ca merg pe drumuri diferite pentru a ajunge la destinatar.

Edited by pasilla, 18 July 2022 - 18:42.


#27
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
De retinut "Garantia cea mai importanta a Pilonului II este ca, odata ce iesi la pensie, vei primi cel putin suma totala a contributiilor pe care le-ai facut in timpul anilor de munca."
Poate asta îi răspunde și îngrijorarilor inițiatorului. In cel mai rău caz primești aceiași bani.
https://www.calculat...ste-administrat

#28
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
cred ca e momentul sa afli adevarul despre "garantiile" din legi : orice lege poate fi modificata de alta lege de acelasi rang :)
d'asta, de exemplu, desi tu spui ca ti se garanteaza la pensie primirea contributiilor la Pilonul 2, PSD-ul n-a avut nici o jena prin 2017 sa discute despre eliminarea pilonului 2. tocmai pentru ca pot da o lege care sa anuleze prima lege (cu tot cu "garantiile" ei).

#29
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nimeni nu poate garanta ce o sa fie peste zeci de ani. De fapt ce poti presupune cu mare probabilitate este ca Romania ca stat va exista cu mult dupa ce nu va mai fi NN. Oricum initial a fost ING, apoi NN, poate oricind sa crape, ca orice companie, fie din cauze externe, dar chiar si cauze interne. E destul sa fie citiva angajati in cardasie care sa faca niste jgmekerii si s-au dus banutii. Asadar cea mai buna idee este sa nu-ti tii toate ouala in acelasi cos.

#30
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Cum sta situatia in cazul fondurilor de pensii, in linii mari.

Daca depui lunar 25% din salariul brut timp de 25 de ani cu un randament de jumatate de procent pe luna, doar dobanda in prima luna de pensie este echivalent cu salariul brut din perioada jobului.  Traiesti mai bine ca pensionar decat ca salariat. La 45 de ani poti sa muncesti inca si sa beneficiezi si de pensie.
Cunosc pe cineva care a lucrat doar in strainatate si acum are pensie de 3000 euro. S-a intors la casa de la tara si nu-i mai lipseste nimic.
Avantajele astea nu se regasesc la pensia de stat.

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View PostMosotti, on 19 iulie 2022 - 06:51, said:

Nimeni nu poate garanta ce o sa fie peste zeci de ani.
https://apapr.ro/pen...anta-pensiilor/

#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View PostLeo2006, on 19 iulie 2022 - 10:04, said:

Cum sta situatia in cazul fondurilor de pensii, in linii mari.

Daca depui lunar 25% din salariul brut timp de 25 de ani cu un randament de jumatate de procent pe luna, doar dobanda in prima luna de pensie este echivalent cu salariul brut din perioada jobului.....
lasand deoparte ca nu prea ies calculele (o sa ai cam 85% din salariu, nu chiar "echivalent"), sunt 2 probleme majore in ce spui tu:
- in primul rand, randamentul dorit de tine este destul de mare; 6% pe an e foarte bine, aproape de randamentul imobiliarelor (care teoretic aduc cam 8-12%) si mult peste depozite, de exemplu
- in al doilea rand, ai uitat de inflatie. un an ca 2000, cu inflatie de 45%, iti sterge dintr-un foc cativa zeci de ani de "investitii". si 2000 nici macar n-a fost un an foarte prost :)  ( https://insse.ro/cms...-de-date-anuala )

#33
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Am tinut cont de randamentul pe care il am la AZT Pensii in cei 14 ani de la aderare cu tot cu ultimele luni mai slabe. Unitatea de fond a crescut in 14 ani de 2.45 ori. Procentul e de 6.6% pe an dar am rotunjit in minus. Nu am tinut cont de cresteri de salarii si inflatie. Matematic nu se poate estima. Intr-un fel acestea se compenseaza una pe alta intre anumite limite.  In Romania cresterile salariale in ultimii 14 ani au fost mai mari decat inflatia. Pana va ajunge ca o generatie sa beneficieze de pensii private in proportie de 100%, va trece multi ani. Avantajele pensiilor private incep sa apara dupa 25 de ani de cotizatie 100%. La stat trebuie sa muncesti pana la 65 de ani si asta inseamna chiar si 45 de ani de munca iar pensia va fi doar pentru supravietuire. Pentru ca lucrurile se misca prea incet, tot de la stat vom manca pensia in aceleasi conditii ca si pensionarii actuali.

Edited by Leo2006, 19 July 2022 - 20:27.


#34
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 13.03.2005

View Postscatalin66, on 18 iulie 2022 - 08:40, said:

Buna ziua.
Doresc sa-mi transfer activul net de la NN Pensii la Casa Nationala de Pensii. Solicitarea mea a fost refuzata de NN Pensii pe motiv ca:

"Va informam ca la aceasta data nu exista cadru legal, la nivel individual, pentru suspendarea platii contributiei la Pilonul 2 / transferul activului catre Casa de Pensii. Legislatia in vigoare este disponibila pe site-ul Autoritatii de Supraveghere Financiara.
Articolul nr. 81, pct. 3, alin. (6) din Ordonanţa de urgenţa nr. 114/2018 privind instituirea unor masuri in domeniul investitiilor publice si a unor masuri fiscal-bugetare, modificarea şi completarea unor acte normative si prorogarea unor termene prin care „O persoana participanta la un fond de pensii poate opta, pe baza de cerere individuala, dar nu mai devreme de 5 ani de participare la respectivul fond, sa se transfere la sistemul public de pensii. Fondurile detinute pâna la data transferului raman in contul personal al participantului pana la deschiderea dreptului la pensia privata” a fost abrogat prin Ordonanţa de urgenţa nr. 1/2020 privind unele măsuri fiscal-bugetare si pentru modificarea si completarea unor acte normative.
Intrarea în vigoare a Ordonanței de urgență nr. 114/2018 privind instituirea unor măsuri în domeniul investiţiilor publice şi a unor măsuri fiscal-bugetare, modificarea şi completarea unor acte normative şi prorogarea unor termene, care permitea participanților la fondurile de pensii administrate privat să se transfere la sistemul public de pensii, a determinat modificarea Normei nr. 1/2015 privind aderarea şi evidenţa participanţilor la fondurile de pensii administrate privat, prin Norma nr. 4/2019.
Prevederile Ordonanței de urgență nr. 114/2018, mai sus menționate, au fost abrogate prin Ordonanţa de urgenţă nr. 1/2020 privind unele măsuri fiscal-bugetare şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative, începând cu data de 09.01.2020. În acest context a fost emisă Norma nr. 8/2020 pentru modificarea Normei Autorităţii de Supraveghere Financiară nr. 1/2015 privind aderarea şi evidenţa participanţilor la fondurile de pensii administrate privat, care abrogă prevederile Normei nr. 4/2019 referitoare la transferul participanților la sistemul public de pensii.
Pentru transferul de la fondul de pensii NN catre un alt fond administrat privat, este necesara semnarea si transmiterea unui act de aderare (cu bifarea optiunii de transfer) impreuna cu o copie a cartii dumneavoastra de identitate, semnata pentru conformitate si notificarea tip de transfer. Aceste documente vor fi emise de catre respectiva entitate pentru completare."

Cum ma sfatuiti sa procedez in continuare?
Multumesc anticipat.

Te sfatuiesc sa ramai la Pilonul II de pensii, eventual sa te muti la alt fond privat, daca nu esti multumit de cel actual.

Daca te lasau sa muti banii la Casa Nationala de Pensii, tu practic renuntai la niste bani, care sunt pe CNP-ul tau la Pilonul II, pentru a fi folositi de Casa Nationala de Pensii, la plata actualelor pensii.

Gandeste-te, legea cum e acum, te protejeaza pe tine!

#35
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

View Postscatalin66, on 18 iulie 2022 - 09:39, said:

Activul meu net la NN a scazut de la sfarsitul anului trecut pana acum cu aprox. 1.200 lei ajungand acum la 11.400 lei. De bine ce "administreaza" banii! Ai o parere complet eronata despre pensia de stat care este cea mai sigura (dar probabil lucrezi in domeniul pensiilor private daca vii cu o asemenea parere!), asa cum sunt si joburile la stat si titlurile de stat etc. Dupa asa-numitul Pilon II cred ca o sa ma aleg cu praful de pe toba, bani aruncati in vant!

Bănuiesc că nu ai nici cea mai mică idee despre cum funcționează piața investițiilor. Că dacă aveai te bucurai ca activul tău net a scăzut cu 1200 de lei, pentru că asta înseamnă ca unitatea de fond e mai mică acum și cu aceeași bani o să primești mai multe unități acum, care vor creste exponențial când piața va crește. Și cum nu știi nimic despre investiții, îți recomand ca în loc să înveți ceva despre acest domeniu, mai bine să ai încredere deplină în statul român, care este faimos pe plan internațional din pricina traiului exagerat de bun al pensionarilor români.

View Post_Smiley_, on 18 iulie 2022 - 12:29, said:

oamenii isi tot imagineaza ca statul o sa dea faliment si nu va mai plati pensiile...

Nimeni nu își imaginează că statul va da faliment, lumea își imaginează doar că statul va trata pensionarii din viitor cum ii tratează pe cei de azi: ca pe niște gunoaie. Adică va scădea punctul de pensie din pix astfel încât să primim toți o mizerie de pensie, după 30 de ani de contribuție. Că nu e ca și cum pensionarii au sau vor avea multe opțiuni, de exemplu să se mute în altă țară pentru o pensie mai mare, cum fac salariații.

#36
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postradonys, on 20 iulie 2022 - 17:23, said:

Nimeni nu își imaginează că statul va da faliment, lumea își imaginează doar că statul va trata pensionarii din viitor cum ii tratează pe cei de azi: ca pe niște gunoaie. Adică va scădea punctul de pensie din pix astfel încât să primim toți o mizerie de pensie, după 30 de ani de contribuție. Că nu e ca și cum pensionarii au sau vor avea multe opțiuni, de exemplu să se mute în altă țară pentru o pensie mai mare, cum fac salariații.
cererea mea de mai devreme ramane valabila:

View Post_Smiley_, on 18 iulie 2022 - 15:30, said:

sigur, poti da o gramada de "exemple" Posted Image
cauta totusi unul real, in care statul roman a micsorat pensiile sau a luat masuri care sa le fi redus in mod activ (si semnificativ). ca asa, exemple cu "vine astroidul si nu mai capata nimeni nici o pensie" gasesti pe toate drumurile.
si ca sa nu obosesti cautand, uite aici evolutia punctului de pensie, din 2001 incoace: https://www.cnpp.ro/...tului-de-pensie
si sa vezi surpriza, n-a scazut absolut niciodata (saltul din 2005 este de fapt denominarea, nu s-a scazut nimic, doar s-au taiat 4 zerouri).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate