Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Despre Transfer activ net de la NN Pensii la Casa Nationala de Pensii

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
scatalin66

scatalin66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 15.06.2014
Buna ziua.
Doresc sa-mi transfer activul net de la NN Pensii la Casa Nationala de Pensii. Solicitarea mea a fost refuzata de NN Pensii pe motiv ca:

"Va informam ca la aceasta data nu exista cadru legal, la nivel individual, pentru suspendarea platii contributiei la Pilonul 2 / transferul activului catre Casa de Pensii. Legislatia in vigoare este disponibila pe site-ul Autoritatii de Supraveghere Financiara.
Articolul nr. 81, pct. 3, alin. (6) din Ordonanța de urgența nr. 114/2018 privind instituirea unor masuri in domeniul investitiilor publice si a unor masuri fiscal-bugetare, modificarea și completarea unor acte normative si prorogarea unor termene prin care „O persoana participanta la un fond de pensii poate opta, pe baza de cerere individuala, dar nu mai devreme de 5 ani de participare la respectivul fond, sa se transfere la sistemul public de pensii. Fondurile detinute pâna la data transferului raman in contul personal al participantului pana la deschiderea dreptului la pensia privata” a fost abrogat prin Ordonanța de urgența nr. 1/2020 privind unele măsuri fiscal-bugetare si pentru modificarea si completarea unor acte normative.
Intrarea în vigoare a Ordonanței de urgență nr. 114/2018 privind instituirea unor măsuri în domeniul investițiilor publice și a unor măsuri fiscal-bugetare, modificarea și completarea unor acte normative și prorogarea unor termene, care permitea participanților la fondurile de pensii administrate privat să se transfere la sistemul public de pensii, a determinat modificarea Normei nr. 1/2015 privind aderarea și evidența participanților la fondurile de pensii administrate privat, prin Norma nr. 4/2019.
Prevederile Ordonanței de urgență nr. 114/2018, mai sus menționate, au fost abrogate prin Ordonanța de urgență nr. 1/2020 privind unele măsuri fiscal-bugetare și pentru modificarea și completarea unor acte normative, începând cu data de 09.01.2020. În acest context a fost emisă Norma nr. 8/2020 pentru modificarea Normei Autorității de Supraveghere Financiară nr. 1/2015 privind aderarea și evidența participanților la fondurile de pensii administrate privat, care abrogă prevederile Normei nr. 4/2019 referitoare la transferul participanților la sistemul public de pensii.
Pentru transferul de la fondul de pensii NN catre un alt fond administrat privat, este necesara semnarea si transmiterea unui act de aderare (cu bifarea optiunii de transfer) impreuna cu o copie a cartii dumneavoastra de identitate, semnata pentru conformitate si notificarea tip de transfer. Aceste documente vor fi emise de catre respectiva entitate pentru completare."

Cum ma sfatuiti sa procedez in continuare?
Multumesc anticipat.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
pare destul de clar ca legea nu-ti permite transferul dorit.
tot ce poti face e sa astepti o eventuala modificare a legii.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
poți transfera de la NN la alți  operatori

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 scatalin66, on 18 iulie 2022 - 08:40, said:

...Cum ma sfatuiti sa procedez in continuare?
Multumesc anticipat.
Cumpara niste cutii cu ciocolata Merci, cauta cel mai apropiat birou NN si mergi sa le faci cadou ciocolata.
Banii aia macar sunt in siguranta, sunt rulati, si cand iesi la pensie stii sigur ca ii vei primi (ori toti odata, ori in transe lunare).

In schimb banii din sistemul national de pensii sunt tot mai putini, si ti-o spun cu o siguranta de 99,999% ca nu vei prinde pensie nici macar de nivel social.
Baza ar trebui sa fie la toti pensia privata, de acolo stii sigur ca te alegi cu ceva.

Edited by Hider141, 18 July 2022 - 09:13.


#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
sunt curios de ce.cred că ești singurul din țară care vrea așa ceva

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 Hider141, on 18 iulie 2022 - 09:12, said:

In schimb banii din sistemul national de pensii sunt tot mai putini, si ti-o spun cu o siguranta de 99,999% ca nu vei prinde pensie nici macar de nivel social.
Baza ar trebui sa fie la toti pensia privata, de acolo stii sigur ca te alegi cu ceva.

din punct de vedere al sigurantei, lucrurile stau fix pe dos :).
statul o sa plateasca intotdeauna pensiile, pe cand la fondurile private exista si posibilitatea falimentului.


ca si idee, fondurile de pensii private au investit masiv in titluri de stat. NN, de exemplu, are peste 60% din bani bagati in asa ceva ( https://economie.hot...rul-oficial.htm )
deci daca statul da faliment si nu-si mai plateste pensiile, atunci n-o sa-si mai plateasca nici titlurile emise. si sa vedem de unde-ti mai dau fondurile private tie pensie in cazul asta :)

#7
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
Nu este singurul din tara, si probabil trebuie modificata legislatia sa li se permita. Sunt mai multi care urmarind anumite surse de "informare", ajung sa creada bazaconile ca banii de la pilonul 2 se irosesc pe salarile angajatilor de acolo, ca sunt multe comisioane, astfel ei chair cred ca pensia de la stat este mai buna.

Cum la fel trebuie o lege sa ni se permita si noua celorlati sa platim doar la pensia privata. Fiecare sa platesca unde doreste, sa sa primeasca banii de acolo de unde a cotizat, conform cu cat a cotizat.

 _Smiley_, on 18 iulie 2022 - 09:30, said:

ca si idee, fondurile de pensii private au investit masiv in titluri de stat. NN, de exemplu, are peste 60% din bani bagati in asa ceva ( https://economie.hot...rul-oficial.htm )
deci daca statul da faliment si nu-si mai plateste pensiile, atunci n-o sa-si mai plateasca nici titlurile emise. si sa vedem de unde-ti mai dau fondurile private tie pensie in cazul asta :)

Fondurile sunt garantate. Intradevar, statul, in teorie, intotdeauna va plati pensile, acum depinde cat si cui, ca mare bucurie este cand vad ca ii plateste unia care nu a cotizat mai nimic, sau plateste altuia mult mai mult.

Edited by cristiandrei, 18 July 2022 - 09:32.


#8
scatalin66

scatalin66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 15.06.2014

 Hider141, on 18 iulie 2022 - 09:12, said:

Cumpara niste cutii cu ciocolata Merci, cauta cel mai apropiat birou NN si mergi sa le faci cadou ciocolata.
Banii aia macar sunt in siguranta, sunt rulati, si cand iesi la pensie stii sigur ca ii vei primi (ori toti odata, ori in transe lunare).

In schimb banii din sistemul national de pensii sunt tot mai putini, si ti-o spun cu o siguranta de 99,999% ca nu vei prinde pensie nici macar de nivel social.
Baza ar trebui sa fie la toti pensia privata, de acolo stii sigur ca te alegi cu ceva.

Activul meu net la NN a scazut de la sfarsitul anului trecut pana acum cu aprox. 1.200 lei ajungand acum la 11.400 lei. De bine ce "administreaza" banii! Ai o parere complet eronata despre pensia de stat care este cea mai sigura (dar probabil lucrezi in domeniul pensiilor private daca vii cu o asemenea parere!), asa cum sunt si joburile la stat si titlurile de stat etc. Dupa asa-numitul Pilon II cred ca o sa ma aleg cu praful de pe toba, bani aruncati in vant!

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Probabil ca vede ca i-a scazut valoarea totala a contributiei. Daca era ca la stat sa nu afiseze nimic si totul sa fie la comun, nu-si mai facea griji.
In al doilea rand nu a fost informat ca la pilonul II cota de contributie anul acesta e doar 4.75%. Adica mai nimic in 14 ani. Tot de la stat va manca pensia. In ritmul actual, procesul de transfer va mai dura 280 de ani.
Toti cei din urmatoarele 2 generatii nu vor observa nici un beneficiu pentru ca procentul va ramane prea mic la privat comparativ cu cea de la stat.

Edited by Leo2006, 18 July 2022 - 09:53.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

 scatalin66, on 18 iulie 2022 - 09:39, said:

Activul meu net la NN a scazut de la sfarsitul anului trecut pana acum cu aprox. 1.200 lei ajungand acum la 11.400 lei.
La toti a scazut.
Indiferent de fond.

Motivele s-au discutat deja in alt topic.

https://forum.softpe.../#entry29065197

#11
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022

 scatalin66, on 18 iulie 2022 - 09:39, said:

Activul meu net la NN a scazut de la sfarsitul anului trecut pana acum cu aprox. 1.200 lei ajungand acum la 11.400 lei. De bine ce "administreaza" banii! Ai o parere complet eronata despre pensia de stat care este cea mai sigura (dar probabil lucrezi in domeniul pensiilor private daca vii cu o asemenea parere!), asa cum sunt si joburile la stat si titlurile de stat etc. Dupa asa-numitul Pilon II cred ca o sa ma aleg cu praful de pe toba, bani aruncati in vant!
Haha, nicio problema! D'aia se tot chinuie guvernantii sa faca cumva sa bage botul in borcanul cu miere de la pilonul 2 (aka nationalizare) fiindca se stie ca statul este cel mai buna administrator!
Eu in schimb daca-as putea, n-as mai da 1 leu la pensia de stat. Sa se tavaleasca in chinuri aia cu pensii speciale...

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 scatalin66, on 18 iulie 2022 - 09:39, said:

Activul meu net la NN a scazut de la sfarsitul anului trecut pana acum cu aprox. 1.200 lei ajungand acum la 11.400 lei. De bine ce "administreaza" banii! Ai o parere complet eronata despre pensia de stat care este cea mai sigura (dar probabil lucrezi in domeniul pensiilor private daca vii cu o asemenea parere!), asa cum sunt si joburile la stat si titlurile de stat etc. Dupa asa-numitul Pilon II cred ca o sa ma aleg cu praful de pe toba, bani aruncati in vant!
Da, sunt branch manager la NN Pensii si scriu acest mesaj de pe iahtul meu ancorat in Costa Rica.

 _Smiley_, on 18 iulie 2022 - 09:30, said:

din punct de vedere al sigurantei, lucrurile stau fix pe dos Posted Image.
statul o sa plateasca intotdeauna pensiile, pe cand la fondurile private exista si posibilitatea falimentului.
ca si idee, fondurile de pensii private au investit masiv in titluri de stat. NN, de exemplu, are peste 60% din bani bagati in asa ceva ( https://economie.hot...rul-oficial.htm )
deci daca statul da faliment si nu-si mai plateste pensiile, atunci n-o sa-si mai plateasca nici titlurile emise. si sa vedem de unde-ti mai dau fondurile private tie pensie in cazul asta Posted Image
Totusi, 40% din ceva tot e mai bine decat 100% din nimic.

#13
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 27.09.2006

 scatalin66, on 18 iulie 2022 - 09:39, said:

... pensia de stat care este cea mai sigura ...

Te-as ruga sa imi explici ca la prosti de ce este sigura pensia de la stat?

Eu stiu ca din cei 25% din salariu pe care ii "trage" statul, doar 3.75% se duc in fondul de pensii privat (pilonul 2), care sunt efectiv banii tai (sau ai mostenitorilor tai, in caz ca ...). Cei 3.75% urmeaza sa fie crescuti la 4.75%, teoretic, dar cine stie de cand.
Restul de 21.25% din banii luati de la tine se duc pe plata pensiilor actuale, urmand ca atunci cand tu vei iesi la pensie, pensia ta sa fie platita din contributia salariatilor la momentul respectiv (si din imprumuturi luate de stat).

Eu personal as prefera ca raportul sa fie fix invers, 20% din banii trasi din salariul MEU sa fie trimisi in fondul MEU de pensii, nu sa ii inghita gaura neagra numita statul roman.

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007
asta daca apuci sa-ti mananci pensia platita de altii.. daca dai mierla mai repede, aia e.

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007

 LuvRaluK, on 18 iulie 2022 - 10:19, said:

Te-as ruga sa imi explici ca la prosti de ce este sigura pensia de la stat?


Nu stiu sa explic la prosti, asa ca o sa explic ca la finantisti.
Fii atent, ne concentram, este regula/ principiul No. 1 pe tot globul dpdv financiar: fiindca PRIN DEFINITIE ratingul de risc de tara este TOTDEAUNA cu MULT peste ratingul oricarei institutii financiare sau nefinanciare din tara respectiva.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 scatalin66, on 18 iulie 2022 - 09:39, said:

Dupa asa-numitul Pilon II cred ca o sa ma aleg cu praful de pe toba, bani aruncati in vant!
Sa presupunem ca ai putea sa ii muti la Casa Nationala de Pensii. Care ar fi scopul si cu ce te-ar ajuta ?

#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
E de fapt invers. Institutiile financiare au un rating superior fata de tara.
Sa luam Standard & Poor’s
Grupul NN  A-
Romania BBB-
https://www.nn-group...edit-rating.htm
https://tradingecono.../romania/rating
Daca toate pensiile ar fi fost private, Romania putea ajunge la un rating de tara de cel putin A+. 20 de miliarde de euro este cheltuiala bugetara pentru plata pensiilor in 2022. De unde atati bani anul asta.
[ https://www.researchgate.net/publication/329494517/figure/tbl2/AS:701455530991616@1544251439208/Numerical-conversion-of-S-P-and-Moodys-ratings.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 18 July 2022 - 11:26.


#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 LuvRaluK, on 18 iulie 2022 - 10:19, said:

Te-as ruga sa imi explici ca la prosti de ce este sigura pensia de la stat?
pentru ca orice stat incearca din rasputeri sa-si indeplineasca obligatiile. cazurile in care statele au dat "faliment" sunt relativ putine, si chiar si atunci dupa o perioada si-au revenit si au inceput sa-si achite obligatiile.


gandeste-te, eventual, ce s-ar intampla daca ar da statul faliment si n-ar mai putea plati pensiile. probabil ca n-ar mai plati nici salariile judecatorilor, iar daca fondul tau de pensii private nu ti-ar mai da nici un ban, ce ai putea face? sigur, i-ai da in judecata, doar ca nu or sa mai fie judecatori care sa-ti judece procesul, sau executori care sa puna in aplicare hotararile :)
oamenii isi tot imagineaza ca statul o sa dea faliment si nu va mai plati pensiile, dar nu le trece prin cap ce alte efecte ar avea un astfel de eveniment. au impresia ca restul (economiile, dreptul la proprietate, siguranta etc) or sa ramana in continuare, doar pensiile or sa fie afectate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate