Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Abuz asociație de proprietari

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,107
  • Înscris: 17.01.2012
nu se pupă exemplul
cățelu' (ca doar despre acest biet animal e vb mereu) poate face pipi/caca, ceilalți membri ai asociației nu! (considerăm din start oameni civilizați, cu toate că e plin internetul de căcăcioși pe casa scării Posted Image )

pe când ATÂT chiriașul cât și ceilalți vecini POT strica ceva! chiar și din greșeală, nu neapărat intenționat!

PS: pt că „drepturi egale”, fondul de rulment nu ar trebui să acopere stricăciunile TUTUROR? unde scrie-n constituție că chiriașul e un stricăcios mai mare decât propetaru'? :o

Edited by gushpi, 19 July 2022 - 09:44.


#38
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ce treaba are constitutia in acest caz ?

Aici este vorba de altceva
Turistii (unii dintre ei) fac galagie, ocupa abuziv locuri de parcare, lasa mizerie, lifturi trantite in creierul noptii, chefuri, etc.
Pentru tot acest disconfort creat locatarilor, cei care inchiriaza trebuie sa plateasca

#39
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă ar fi legal să se stabilească o taxă de disconfort s-ar ”îmbogăți” multe asociații. Rar cred că găsești una fără măcar un locatar nesimțit care face gălăgie, ocupă abuziv locuri de parcare, lasă mizerie, trântește ușa liftului noaptea, face chefuri etc.

Nu-i legal acel fond de chirii. Dacă turiștii fac stricăciuni la proprietatea comună și pot proba, cel care poate fi tras la răspundere e doar proprietarul la care s-au cazat. E vorba de răspundere individuală, nu a unui grup.

Nu-i legal nici să ceară 700 de lei în fiecare an pentru acord:

Quote

700 de lei in fiecare an pentru a i se elibera aprobare din partea asociatiei si de a o trimite la minister pentru certificare

Dacă statul ar cere 700 de lei pentru certificatul de care are nevoie inițiatorul toată lumea ar sări în sus că e abuz, e jumuleală, e nesimțire etc., și ar fi pe bună dreptate. Așa nu-i problemă. Lasă să-i jupoaie, dă-i încolo, au de unde să plătească.

#40
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 09.01.2007
Si mie mi se pare abuziva taxa. Inteleg ca asociata functioneaza pe baza de vot majoritar, dar daca participa 9 din 10 apartamente si cei 9 decid ca apartamentul 10 sa plateasca 1000 de lei pe luna fond de apartament 10, e ok? Pe baza ca are copii mici care mai murdaresc peretii or whatever.

Cam asa si aici, 70% decid ca cei 30% sa plateasca mai mult, si ei, majoritatea, mai putin. Pe baza ca deh, IN GENERAL turistii sunt nesimtiti. Nu mi se pare normal. Sa puna camere prin bloc si cand se strica ceva "la comun" se poate afla cine e responsabil. Ca ce chestie sa platesc eu (ipotetic vorbind) in plus daca chiriasii mei nu strica nimic niciodata?

De spatiile comune mi-e greu sa zic, acolo e mai delicata treaba, sincer, as incerca sa vand partea mea si sa nu-mi bat capul. Dar taxa de fraieri care nu participa la sedinte mi se pare clar abuziva. Avocat.

#41
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Nu e o taxa pe apartament, e o taxa pe foaia aia de o vrea initiator

#42
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Inca o data se confirma vorba stramoseasca cum ca lucru amestecat nu miroase a trandafir.
Atat timp cat unii propietari inchiriaza iar altii locuiesc vor exista aceste diferente de opinie.
Este normal ca un om in vacanta sa aiba alt comportament ca unul in campul muncii ... si de aici scanteile.

Chestia cu chitiasii care nu strica nimic nu este valabila nici macar teoretic, bineinteles ca fataiala pe usa / lift / etc de zece ori pe zi (turistul iese si intra la masa, la plaja, la cumparaturi, la club, etc) raportata la un locatar care iese dimineata si revine seara (cu cumparaturile facute) este de natura sa "uzeze" acareturile.
Plus mizeria ... cand vii de plaja aduci nisip pe slpai, mai curg zoaie de pe slip, mai sprijini peretii dupa ce amesteca bauturile, etc.
Atat timp cat destinatia cladirii este muxta gasesc ca este normale astfel de diferende de opinie ... care pot fi rezolvate amiabil.
Bafta

#43
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

View PostTarzy, on 20 iulie 2022 - 06:41, said:

Este normal ca un om in vacanta sa aiba alt comportament ca unul in campul muncii ...
Tu cind esti "in vacanta" iti schimbi comportamentu' ... de exemplu nu mai mergi "la WC" ci iti rezolvi problemele "pe casa scarii" ?

#44
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Zilele trecute m-a întrebat un pusti dacă am o boxa portabila mare. Am, dar s-a dovedit ca nu e suficient de mare fata de cât vrea el. El știa ca am avut un akai x10. Au luat un apartament la mare, 2 camere, plecau cu 2 mașini, 10 persoane. Prind vecinii vreo câteva bucăți de astea, li se lecuieste de vara.

#45
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Postadrian_r5, on 20 iulie 2022 - 07:34, said:


Tu cind esti "in vacanta" iti schimbi comportamentu' ... de exemplu nu mai mergi "la WC" ci iti rezolvi problemele "pe casa scarii" ?

Nu prea inteleg de ce aduci discutia la nivel personal si ma intrebi ce (as) fac(e) eu ... .
Probleme pe casa scarii nu o rezolv ... dar fatait din camera afara si invers as face ... , plus petrecut la o tabla sau taifas cu amicii pana mai tarziu, etc.

#46
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Intr-o asociatie de proprietari singurele fonduri obligatorii , pe care te obliga legea sa le ai , sunt cel de rulment si cel de reparatii .
Orice alt fond care se constitue trebuie aprobat de catre adunarea generala si .....trecut in statutul asociatiei .
Daca nu e trecut in statut este ilegal si orice proprietar care il va contesta in instanta , va castiga . Poti cere  anularea fondului si restituirea sumelor depuse catre acel fond .
Un alt aspect  in problema de fata ar fi faptul ca propietarul e cel care raspunde de stricaciunile pricinuite de catre chiriasi partilor comune . Costul reparatiilor se va face din fondul de reparatii .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate