Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

taxe srl

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Hello,

Vreau sa fac un SRL (cinematografie) si am nevoie de putin ajutor de la cei mai experimentati in domeniul asta

Din ce vad pentru anul asta taxele sunt urmatoarele:

3% impozit pe venit
5% impozit pe dividende
10% impozit cass daca scot in anul acesta mai mult de 30.600ron dividende

Din 2023, 1 ianuarie:

1% impozit pe venit
- daca exista minim un angajat pe firma (asta inseamna o taxa de 1000ron lunar)
- 16% impozit pe profit daca nu exista angajati
8% impozit pe dividende
10% impozit cass aici nu inteleg din cat si nu gasesc nicaieri scris


Anul acesta daca scot doar 30.500 dividende atunci platesc doar 3% imp pe venit + 5% imp pe dividende?

Mai sunt si alte taxe pe care trebuie sa le plateasca un srl?

Multumesc

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie sa tii cont si de costurile cu contabilitatea si eventualele taxe pentru diverse autorizatii.

#3
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Alea le am notate separat, ma refer doar la taxele in relatia cu statul

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Asta e tare ”relatia cu statul”,pai nu e nici o relatie
Orice hartie sau control costa bani

#5
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
"In relatia cu statul" insemnand toate taxele pe care trebuie sa le dau la stat, la asta m-am referit @ceanu1980, contabilul meu nu lucreaza la stat.

Intra in suspend pentru off-topic urmatorul post fara legatura cu subiectul topicului.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 ReKo, on 17 iulie 2022 - 17:34, said:

- daca exista minim un angajat pe firma (asta inseamna o taxa de 1000ron lunar)
vezi ca trebuie sa platesti si salariul, nu doar taxele. deci cam 2.600 lei te costa un angajat.
daca te angajezi chiar tu, poti sa scazi cam 18.000 din partea de dividende (adica salariul net, pe asta il vei putea scoate direct din firma, fara alte taxe).

#7
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Mai este TVA-ul de plata. Diferenta dintre TVA-ul platit de tine (cheltuieli pe firma) si TVA-ul incasat.

#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007

 ReKo, on 17 iulie 2022 - 17:34, said:

- daca exista minim un angajat pe firma (asta inseamna o taxa de 1000ron lunar)

mai exact 13200 lei pe tot anul.

Edited by laffin, 17 July 2022 - 19:55.


#9
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004

 _Smiley_, on 17 iulie 2022 - 19:36, said:

vezi ca trebuie sa platesti si salariul, nu doar taxele. deci cam 2.600 lei te costa un angajat.
daca te angajezi chiar tu, poti sa scazi cam 18.000 din partea de dividende (adica salariul net, pe asta il vei putea scoate direct din firma, fara alte taxe).

da, o sa ma angajez pe mine pe srl
asta inseamna ca o scot 18.000 prin salariu si o sa mai pot scoate 30.000 prin dividende pana in pragul cass, daca stie cineva detalii despre noile praguri cass din 2023 ar fi foarte bine, citeam ceva ca platesti la 24 de salarii nu la 12, dar nu mai gasesc articolul respectiv

 icename, on 17 iulie 2022 - 19:36, said:

Mai este TVA-ul de plata. Diferenta dintre TVA-ul platit de tine (cheltuieli pe firma) si TVA-ul incasat.

Ca sa fii platitor de tva, din ce am citit, trebuie sa depasesti 300.000ron cifra de afaceri

 laffin, on 17 iulie 2022 - 19:54, said:

mai exact 13200 lei pe tot anul.

Mersi

1% + 8% + 1100ron + cass dividende (aici inca nu stiu sa il calculez)

Edited by ReKo, 17 July 2022 - 22:17.


#10
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 21.09.2020
Stai așa, că mie ceva nu-mi sună bine...
Ai zis în primul post: ”10% impozit CASS dacă scoți mai mult de 30600 lei sub formă de dividende”. Eu așa înțeleg...
Acuma... la ce te (vă) referiți prin CASS?
Căci eu știu doar de CAS, CASS și CAM, ce sunt taxe și impozite asociate salariului. Și habar nu aveam că sunt dependente de valoarea dividendelor. Eu încă n-am scos 30600 lei dividende din firma mea și tot 10, 25 și 2,25% am plătit la salariul meu (sunt angajat în propria firmă).

P.S. Scuze, am scris greșit procentele... CAS: 25%, CASS: 10% și CAM: 2,25%

#11
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 cristian_puscasu, on 17 iulie 2022 - 22:06, said:

Stai așa, că mie ceva nu-mi sună bine...
Ai zis în primul post: ”10% impozit CASS dacă scoți mai mult de 30600 lei sub formă de dividende”. Eu așa înțeleg...
Acuma... la ce te (vă) referiți prin CASS?
Căci eu știu doar de CAS, CASS și CAM, ce sunt taxe și impozite asociate salariului. Și habar nu aveam că sunt dependente de valoarea dividendelor. Eu încă n-am scos 30600 lei dividende din firma mea și tot 10, 25 și 2,25% am plătit la salariul meu (sunt angajat în propria firmă).

P.S. Scuze, am scris greșit procentele... CAS: 25%, CASS: 10% și CAM: 2,25%
CASS este sanatatea, platesti oricum daca depasesti 12 salarii minime pe economie. CAS este pensia (aia inutila) care e optionala.

#12
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004

 cristian_puscasu, on 17 iulie 2022 - 22:06, said:

Stai așa, că mie ceva nu-mi sună bine...
Ai zis în primul post: ”10% impozit CASS dacă scoți mai mult de 30600 lei sub formă de dividende”. Eu așa înțeleg...
Acuma... la ce te (vă) referiți prin CASS?
Căci eu știu doar de CAS, CASS și CAM, ce sunt taxe și impozite asociate salariului. Și habar nu aveam că sunt dependente de valoarea dividendelor. Eu încă n-am scos 30600 lei dividende din firma mea și tot 10, 25 și 2,25% am plătit la salariul meu (sunt angajat în propria firmă).

P.S. Scuze, am scris greșit procentele... CAS: 25%, CASS: 10% și CAM: 2,25%

SRL – CASS = se plătește doar dacă se încasează bani din dividende a căror valoare cumulată >=30.600 lei (12 salarii minime brute).

#13
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 21.09.2020
Ei, asta (formularea oficială) n-am știut-o. Am presupus că odată angajat pe cineva, acea taxă se plătește automat. Mai exact statul a zis așa... banii noștri mai întâi și după aia îți iei tu dividende...
Noted it!

P.S. Vezi că plătitor de TVA poți deveni și prin opțiune (dacă te ajută), nu trebuie să aștepți să depășești pragul CA.

#14
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 ReKo, on 17 iulie 2022 - 17:34, said:

Hello,

Vreau sa fac un SRL (cinematografie) si am nevoie de putin ajutor de la cei mai experimentati in domeniul asta

Din ce vad pentru anul asta taxele sunt urmatoarele:

3% impozit pe venit
5% impozit pe dividende
10% impozit cass daca scot in anul acesta mai mult de 30.600ron dividende

Din 2023, 1 ianuarie:

1% impozit pe venit
- daca exista minim un angajat pe firma (asta inseamna o taxa de 1000ron lunar)
- 16% impozit pe profit daca nu exista angajati
8% impozit pe dividende
10% impozit cass aici nu inteleg din cat si nu gasesc nicaieri scris


Anul acesta daca scot doar 30.500 dividende atunci platesc doar 3% imp pe venit + 5% imp pe dividende?

Mai sunt si alte taxe pe care trebuie sa le plateasca un srl?

Multumesc
Poti si acum sa dai 1% daca te angajezi cu 2 ore.
Momentan asa figurez la mine.

Nu stiu de cand intra in vigoare noul cod care ne obliga cu norma intreaga(sau nu ne obliga, nu am inteles perfect). Insa din ce am vorbit cu contabila, iulie si august inca mergem cu 2 ore.

In rest da, astea sunt taxele, 3%, 5% si CASS daca depasesti pragul.

Contract de comodat pentru masina ta persoanal catre firma sa te scazi cu combustibilul, se mai aduna un pic de economie.
Nu mai stiu cat era limita pt protocol sa te scazi si cu cheltuieli pe mancare, etc. Iti zic ce ma mai invata contabila, ea fiind mama

#15
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001

 victor29cr, on 17 iulie 2022 - 22:54, said:

Poti si acum sa dai 1% daca te angajezi cu 2 ore.
Momentan asa figurez la mine.
Nu stiu de cand intra in vigoare noul cod care ne obliga cu norma intreaga(sau nu ne obliga, nu am inteles perfect). Insa din ce am vorbit cu contabila, iulie si august inca mergem cu 2 ore.

Vezi ca nu e corect. Acum, ca sa ai impozit de 1% trebuie sa ai un salariat cu norma intreaga sau mai multi cu norma partiala dar care insumati sa faca o norma totala. ART. 51 alin 4

Quote

(4) În sensul prezentului articol, prin salariat se înţelege persoana angajată cu contract individual de muncă cu normă întreagă, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Condiţia se consideră îndeplinită şi în cazul microîntreprinderilor care:
a) au persoane angajate cu contract individual de muncă cu timp parţial dacă fracţiunile de normă prevăzute în acestea, însumate, reprezintă echivalentul unei norme întregi;
La dividende sunt 2 situatii valabile acum, in 2022
- esti salariat cu norma intreaga ( in firma tau sau alta) platesti CASS daca iei dividende peste 12 salarii X salariul minim brut (30500 lei parca este suma totala)
- nu esti salariat cu norma intreaga platesti CASS pentru dividende luate incepand de la 1 leu.

Edited by petman, 18 July 2022 - 04:55.


#16
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004

 petman, on 18 iulie 2022 - 04:55, said:

La dividende sunt 2 situatii valabile acum, in 2022
- esti salariat cu norma intreaga ( in firma tau sau alta) platesti CASS daca iei dividende peste 12 salarii X salariul minim brut (30500 lei parca este suma totala)
- nu esti salariat cu norma intreaga platesti CASS pentru dividende luate incepand de la 1 leu.

Asta nu stiam
Eu nu sunt salariat nicaieri, asta inseamna ca o sa platesc cass la dividende indiferent de suma?
Si cat? Cum se calculeaza?

ps. vin dupa 10 ani de pfa, am crezut ca e mai usor cu srl-ul asta :))

#17
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 ReKo, on 17 iulie 2022 - 17:34, said:

Vreau sa fac un SRL (cinematografie) si am nevoie de putin ajutor...
Cinematografie ... deci vei deschide o sala de proiectii, mai mare sau mai mica.
La taxele de drepturi de autor te-ai gandit? Ca si alea sunt gestionate, tot de catre stat... iar cele la care te gandesti tu acum, sunt destul de simplu de calculat
Nu de alta, dar daca te interesezi cum sa faci sa reusesti sa le platesti... te cam albeste...

Edited by bonygy, 18 July 2022 - 09:43.


#18
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Nu are treabă cu proiecția. Am pus aia acolo doar sa se înțeleagă ca nu e un srl care are treabă cu vânzarea de produse. Lucrez în producția de filme

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate