Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tren de dimineata la 9, Budapesta - Sibiu, conditii decente?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
heri255

heri255

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2022
Buna ziua, a mers cineva recent cu trenul Intercity 75 (pleaca la 9:05 dimineata din Budapesta in directia Brasov), si stie are climatizare functionala?

Probabil sunt aceleasi vagoane folosite si pe celalte trenuri pe directia Budapest <-> Brasov.

Am citit pe Hotnews ca acum 10 zile erau probleme cu climatizarea pe ruta asta, si ar fi bine de stiut daca s-au rezolvat probleme sau nu - sa nu ma topesc daca merg ziua. (Pentru trenul de noapte deja toate biletele sunt vandute.)

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Nu poate sa-ti spuna nimeni cum va fi calatoria intr-o anumita zi.
Regula este ca vagoanele au climatizare, numai ca uneori se petrec defectiuni. Exceptii de la regula:)
Calatorie placuta!

#3
heri255

heri255

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2022
Da, imi dau seama. :))

Intreabare ar fi mai mult care e trend-ul; adica daca se strang 3 oameni aici care au mers in ultima saptamana si toti zic ca a fost oribil e clar: mai bine merg cu autostopul :D
Dar daca 2 zic ca a fost ok, si 1 zice ca nu, atunci m-as risca.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Mergi cu autostopul si-i mirosi picioarele taranului de sofer conducator auto?

Ipotetic vorbind, chiar daca n-ar fi functionala climatizarea tot are vreun geam care poate fi deschis.
Pe langa asta trenul este mult mai sigur, in comparatie cu autostopul unde nu stii ce fel de "vedeta" in devenire in ale condusului vei intalni.

Intre un vagon de tren fara climatizare si autostop eu as alege fara nici o discutie trenul.

#5
heri255

heri255

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2022
E un hit and miss la autostop. Am mai mers cu blablacar (bine, nu e chiar autostop, dar e totusi cam random), si am avut si experiente bune, dar si super proaste (cu tarani, exact cum zici).

Trenul din pacate face aproape 5 ore mai multe decat masina.

E bune remarca legata de geam, am stat sa ma gandesc cu am fost cand am mai calatori acum mult timp cu acest tren, si pe vreme aceea cred ca nu avea geamuri care se puteau deschide (ca... e climatizare, si sa n-o deranjam Posted Image); si chiar si atunci mai sare unul ca e "curentul" :D

#6
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 19.07.2008
Mergi cu autocarul

#7
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
Iei trenul. Nu merge aerul conditionat intr-un compartimente sau vagon, te muti in altul. Nu are ce sa spuna seful de tren. Calatorie placuta.

#8
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

 heri255, on 17 iulie 2022 - 18:41, said:

daca se strang 3 oameni aici care au mers in ultima saptamana
Oare o sa gasesti acele 3 persoane?

#9
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Incearca Flixbus. Au autocare faine si preturi decente.

Acum 3 ani am facut traseul asta (am mers pana la Ploiesti, via Sibiu). Am facut cam 10 ore in autocar modern, cu AC si tot ce trebuie. Conditii mult mai bune ca la tren. Acum mai trebuie sa prinzi si ooc, ca eu am rezervat cu vreo luna inainte Posted Image

Edited by pufonel, 17 July 2022 - 22:01.


#10
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Am fost eu, da, are aer conditionat, prize si mese, cat timp nu apare vreo avarie/ceva neprevazut sunt functionale atat prizele cat si aerul conditionat cu mici pauze in timpul schimbarii locomotivei si a legarii/dezlegarii de vagoane. Sunt vagoane seria 21-76 deregula. De-asemenea find cel putin 2 vagoane tot drumul poti oricand sa te muti in celalat in caz ca apar defectiuni sau asa vrei tu :)

Edited by LunaCrystal, 17 July 2022 - 22:29.


#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 heri255, on 17 iulie 2022 - 13:03, said:

Buna ziua, a mers cineva recent cu trenul Intercity 75 (pleaca la 9:05 dimineata din Budapesta in directia Brasov), si stie are climatizare functionala?

Vezi ca magistrala spre Brasov nu trece prin Sibiu (a carui gara nu-i nici electrificata).

#12
heri255

heri255

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2022
@LunaCrystal Super, mersi! Acum cat timp ai fost?

@dani.user M-am uitat acum. La austrieci, pe oebb.at, zice ca ar trebui sa fie la Sibiu 20:18 ...

#13
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
De obicei aici poti vedea compunerea trenului. Este insa de anul trecut, se pare ca anul asta nu au mai actualizat fanii feroviari (nu e un site oficial) pentru MAV sau CFR.

https://www.vagonweb...ş&rok=2021  

Totusi, poti cauta pe youtube IR 75 (ordonate in functie de data incarcarii) si vei vedea la zi, sunt multe persoane care le filmeaza si le incarca acolo.

S-ar parea ca ai noroc, vad ca anul acesta sunt doua vagoane de la MAV in compunerea trenului, cand am mai prins astfel de vagoane au fost foarte comfortabile si curate.

https://www.youtube.... 75&sp=CAISAhAB

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KeKJ4Wg055w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Este ok calatoria cu acest tren. Vagoane bune, prize, ac, confortabile. Totusi daca nu este ac in vagonul tau te muti in alt vagon, desi sunt sanse mici sa fie un vagon fara ac in acest tren.

#15
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

 heri255, on 17 iulie 2022 - 23:47, said:

@LunaCrystal Super, mersi! Acum cat timp ai fost?
Personal de la Budapesta m-am intors ultima oara cu acest tren in decembrie 2019, insa alti cunoscuti sau vazut trenul in gara la Simeria si anul asta luna trecuta/in primavara. Seria de vagoane a ramas mereu acceasi, se poate vedea si pe site asta.

Edited by LunaCrystal, 18 July 2022 - 20:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate