Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Histamina și enzima dao

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Hello,

După nenumărate controale și analize, se pare ca am descoperit problema pe care o aveam cu stomacul, stările de oboseală și durerile musculare.

Enzima dao este la 7, normal este intre 14-33, iar asta rezultă într-o intoleranta la histamina.

Sunt curios daca a mai pățit cineva așa ceva, ce regim a funcționat și în cat timp au revenit lucrurile la normal.

Mulțumesc

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Acum 4 ani am avut o problema similara, nu stiam de ce sunt mereu obosit. Rezultatul era 8 daca nu ma insel.

Ce m-a ajutat:

- ulei de masline, mult ulei de masline. Preparam 3 salate pe zi cu o portie de ulei de masline generoasa.
- sardine, una pe zi
- zinc, cupru, vitamina B6 si vitamina C, luam un supliment special pentru asta, primul lucru dimineata. Inca mai iau, dar rar, poate de 1-2 ori pe saptamana daca imi aduc aminte. La sfatul unui doctor, am renuntat la vitamina C din supliment si luam zinc, b6 si cupru pastile cu suc de portocale. Nu stiu cat de adevarata a fost povestea medicului respectic, ceva legat de treonatul de vitamina C fiind mai eficient or something.
- mancam multe alune, am renuntat la ele, din ce am inteles ar fi in top pe lista alimentelor care ridica nivelul de histamina
- iaurt sau varza fermentata/murata pentru probiotice. aici e discutabil, medicul era contra probioticelor din comert, insa daca ma gandesc in spate, puteam lua pastile decat sa mananc 5 iaurturi pe zi
- evitat un pic mancaruri procesate. nu am exagerat, dar am facut pauza de la paine alba, conserve, mezeluri
- am renuntat la cafea, si aici desi nu sunt medic, sunt de parere ca a contat cam 80% din toate eforturile. din calculele mele si dieta la timpul respectiv, era cam cea mai mare sursa de histamina. beam 3 pe zi

Dupa 2 saptamani a disparut oboseala neexplicata, acel brain fog. La 2 luni mi-a iesit 17. Nu am mai verificat de atunci, insa sunt mereu atent la ce mananc. Uleiul de masline in general incerc sa nu uit de el. Dupa cafea, cred ca am simtit rezultatul chiar dupa 4-5 zile.

Succes.

L.E. uleiul si sardinele erau pentru omega 9 si omega 3, tot la insistentele unui doctor, de asta si chinul cu ele. uitasem sa specific.

Edited by victor29cr, 16 July 2022 - 22:11.


#3
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Mulțumesc pentru ca ți ai luat din timp să povestești atâtea🙏

Acum consumi cafea?

#4
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 ReKo, on 16 iulie 2022 - 22:15, said:

Mulțumesc pentru ca ți ai luat din timp să povestești atâtea��

Acum consumi cafea?
Mai beau cate una pe luna cand am vreo noapte de nu dorm bine, sau destul, sau ma trezesc prea devreme.
Insa nu, am renuntat la ea.

Aici e greu de intrat in detalii, si parerile vor fi mereu impartite, dar am constatat ca ma simt mult mai bine fara. Bine in sensul ca mi s-a imbunatatit circulatia.
Nu puteam sta afara in canicula, simteam ca iau foc.

Acum pot sta afara la 40 de grade cu un grad normal de disconfort. Discutand ulterior cu alti medici, aparent unul dintre primele beneficii cand renunti la cafea este o circulatie mai buna.
Insa, cum ziceam, vorbesc cu 20-30 de medici pe an(clienti, nu pt tratare :)) ), si am auzit tot felul de idei trasnite, nu ma crede pe cuvant.

Ulterior mi-am dat seama ca inima imi batea foarte puternic(nu repede, gen o simteam foarte tare) tot din cauza cafelei, dar indirect.
Dupa ce ca mancam foarte putin potasiu, putinul respectiv era scos afara din cauza cafelei. La fel si cu echilibarea sodiului si magneziului.

Stiind cum ma simt acum, si cum era cand beam 3 cafele pe zi, imi dau seama imediat cand mai beau vreun nes si simt cu ies electrolitii din corp.

Insa am deviat, scuze. Nu mai beau acum. Nu trebuie sa renunti la ea daca revii la normal. Eu am renuntat ca dupa 2 luni nu am mai simtit nevoia. Prima saptamana in schimb a fost urata.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Ia fa o dozare TSH ;)

#6
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
La analiza asta te referi?
E făcută și este în parametrii, am făcut cam toate analizele ce țin de stomac + endoscopie

Attached Files


Edited by ReKo, 16 July 2022 - 22:59.


#7
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Problema intolerantei la histamina e destul de comuna, dar clinica ei depinde de toleranta psihologica a fiecarui individ, unii ignora, este doar o problema functionala nu se agraveaza in timp ca spondiloza, sau anumite boli metabolice.

Cantiatile cele mai mari sunt in conservele de peste, din acest motiv catitatea maxima in peste este reglemetata max 200mg/kg.

https://eur-lex.euro...0140601&from=PT

#8
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 victor29cr, on 16 iulie 2022 - 22:10, said:

Acum 4 ani am avut o problema similara, nu stiam de ce sunt mereu obosit. Rezultatul era 8 daca nu ma insel.

Ce m-a ajutat:

- ulei de masline, mult ulei de masline. Preparam 3 salate pe zi cu o portie de ulei de masline generoasa.
- sardine, una pe zi
- zinc, cupru, vitamina B6 si vitamina C, luam un supliment special pentru asta, primul lucru dimineata. Inca mai iau, dar rar, poate de 1-2 ori pe saptamana daca imi aduc aminte. La sfatul unui doctor, am renuntat la vitamina C din supliment si luam zinc, b6 si cupru pastile cu suc de portocale. Nu stiu cat de adevarata a fost povestea medicului respectic, ceva legat de treonatul de vitamina C fiind mai eficient or something.
- mancam multe alune, am renuntat la ele, din ce am inteles ar fi in top pe lista alimentelor care ridica nivelul de histamina
- iaurt sau varza fermentata/murata pentru probiotice. aici e discutabil, medicul era contra probioticelor din comert, insa daca ma gandesc in spate, puteam lua pastile decat sa mananc 5 iaurturi pe zi
- evitat un pic mancaruri procesate. nu am exagerat, dar am facut pauza de la paine alba, conserve, mezeluri
- am renuntat la cafea, si aici desi nu sunt medic, sunt de parere ca a contat cam 80% din toate eforturile. din calculele mele si dieta la timpul respectiv, era cam cea mai mare sursa de histamina. beam 3 pe zi

Dupa 2 saptamani a disparut oboseala neexplicata, acel brain fog. La 2 luni mi-a iesit 17. Nu am mai verificat de atunci, insa sunt mereu atent la ce mananc. Uleiul de masline in general incerc sa nu uit de el. Dupa cafea, cred ca am simtit rezultatul chiar dupa 4-5 zile.

Succes.

L.E. uleiul si sardinele erau pentru omega 9 si omega 3, tot la insistentele unui doctor, de asta si chinul cu ele. uitasem sa specific.
Tot ce ai scris mai sus are efect placebo sau 0 barat

#9
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004

 florinellll, on 17 iulie 2022 - 08:11, said:

Tot ce ai scris mai sus are efect placebo sau 0 barat

Sa trecem peste nivelul asta de ignoranta, m-a pus si medicul in garda, nu este o problema f cunoscuta la noi si as vrea totusi pareri doar de la cei care au trecut prin ea.

#10
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

 ReKo, on 16 iulie 2022 - 21:23, said:

Hello,

După nenumărate controale și analize, se pare ca am descoperit problema pe care o aveam cu stomacul, stările de oboseală și durerile musculare.

Enzima dao este la 7, normal este intre 14-33, iar asta rezultă într-o intoleranta la histamina.

Sunt curios daca a mai pățit cineva așa ceva, ce regim a funcționat și în cat timp au revenit lucrurile la normal.

Mulțumesc

Care a fost cauza acestei intoleranţe ? Ce anume a declanşat-o ? Au reuşit analizele să afle originile problemelor ?

#11
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Nu, deocamdata nu am o cauza directa, doar doua urme care au inhibat enzima asta:

- alimentatia bogata in histamina
- stresul

#12
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020

 ReKo, on 17 iulie 2022 - 09:03, said:

Sa trecem peste nivelul asta de ignoranta, m-a pus si medicul in garda, nu este o problema f cunoscuta la noi si as vrea totusi pareri doar de la cei care au trecut prin ea.

E destul de comuna, si sotia mea are, in principal e genetica, mancarurile conservate au multa histamina, pe vremuri oamenii nu mancau asa ceva si nu beau cafea, decat o mica minoritate.

Singura chestie cu multa histamina pe vremea romanilor era garum-ul (varianta antica a monoglutamatului de sodiu)

Ar putea fi favorizata de infectii cronice cu Helicobacter sau gastrite autoimune, sau alte boli inflamatorii ale tubului digestiv.

Din acest motiv o alimentatie care reduce inflamatia, poate ajuta in unele cazuri, regula nr.1 este insa sa te feresti de histamina.

Edited by stdalionutpwr, 19 July 2022 - 19:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate