Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mersul in conditii meteo dificile.Bucuresteni- puneti burta pe carte.

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Am trecut azi pe langa parc si am vazut afisul, mi-am adus aminte de threadul de ieri, sper sa-l gasesti cat mai repede. :(

OT: nu are treaba cu Bucurestiul in sine, are treaba cu soferii care nu stiu sa conduca. Sunt aceeasi care isi cumpara B2 pe DN-uri si autostrazi, aceeasi care merg cu 30-50 cand sunt curbe dar apoi ii "dau in gura" pe drum drept indiferent de limita de viteza. Aia care fac dreapta de pe B3, care accelereaza ca sa-ti poata frana in fata si apoi sa schimbe repede banda sa apuce sa-i franeze in fata si colegului din stanga, si tot asa.
Astia-s soferi in Romania.

Si nu, nu e "agresiv" condusul din bucuresti, sunt doar multi retardati. 80% nu-s in stare sa intre intr-o curba cu viteza ca se panicheaza si franeaza, ce-i agresiv la asta? Sa schimbi benzile de 6 ori pe minut e agresiv? Sa accelerezi ca boul cand vezi ca-i rosu la urmatorul semafor e agresiv? Nah, sunt doar prosti.

Imi aduc aminte de primii ani de A3 Bucuresti - Ploiesti. Veneam din BV intr-o noapte si ninsese pe autostrada. Banda 2 avea strat gros de zapada pe ea (5-10 cm), banda 1 nu prea, ca era circulata. Am incercat vreo 5 minute sa circul pe B1 dar toti mergeau cu 40 km/h si LIPITI de aia din fata. Adica 1-2 m, nu exagerez. Ce sens are sa mergi incet daca nu ai timp de nimic in caz de ceva? Am incercat sa pastrez distanta de cel din fata dar se lipeau cei din spate de mine, nu aveai ce face. Am zis aia e, am urcat pe zapada pe B2 si am mers cu ~50-60 pana aproape de Bucuresti. Era mult mai sigur pe zapada decat intre 2 bivoli, garantat.

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
Si la altii sunt "lemne" la volan.
Un pretin a zis ca eu am provocat accidentul:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fCqf5vE9KQw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Numai ca mie mi se rupe. E greu sa mergi drept?

#21
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Dar ai mers ca Bizonul pe B2 cind B1 era liber. Frumos, mare sofer

#22
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020

View PostBlueKing-69, on 16 iulie 2022 - 21:46, said:



Ai - aparent destule ocazii peste an sa iti reincarci bateriile si sa fii / devii mai intelegator, mai tolerant. Dar din contra, te vad din ce in ce mai plin de frustrari si mai extremist in a aprecia si categorisi pe cei ce in mod cu totul intamplator isi intersecteaza traiectoriile cu ale augustei tale persoane.
In loc de "extremist" as fi dorit sa folosesc <scelerat>, dar fiecare le avem pe ale noastre. Ca un prieten iti spun: nu-i a buna cu tine!

Nu are a face nici un Titi. Trebuie ca scolile de soferi sa fie scoli pe bune si instructorii asisderea. ATAT!


Nu-l mai bagati pe Titi sireacul la inaintare. El nu are nici o vina si nici ala nu este pretextul.
Multi conduc asa pentru ca asa conduc cand fac scoala pentru obtinerea permisului. Ratanul de instructor isi sforaie burdihanul tolanit in dreapta in timp ce bietul invatacel merge in treaba lui cu 10 km/h pe strada cu o banda / doua / trei pe sens. Cum credeti ca va conduce respectivul dupa obtinerea permisului? Ori extrem de incet ca... deh, asa a fost "invatat", ori va incerca sa scape de trauma scolii si ii va da in goarna aruncand in aer traficul sau chiar - luand vieti.



Frustrari mari si la tine!


Și eu când am fãcut școala mai mult de 40 n-am vãzut.. Îți dai seama cum a fost pentru mine când am luat mașina mea cu 60 😂😂

Dar sunt oameni și oameni. Iubita a luat acum câteva luni.. Ii este frica sã meargã mai mult de 40, daca ajunge la 50 incepe sa tremure..

#23
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View PostTehCube, on 16 iulie 2022 - 23:28, said:

Am trecut azi pe langa parc si am vazut afisul, mi-am adus aminte de threadul de ieri, sper sa-l gasesti cat mai repede. Posted Image

Sa dea Dumnezeu. Pe langa dublarea recompensei mai pot da la schimb si cativa useri de pe forum. Am eu lista, doar ca nu stiu daca toti la un loc ajung la "mintea"unguroaicei :)

hai, flame on

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpetit_christian, on 17 iulie 2022 - 01:52, said:

Dar ai mers ca Bizonul pe B2 cind B1 era liber. Frumos, mare sofer

Cum merg bizonii? Eu vroiam sa merg repede, eram pe B3 care spre se termina.
Deci oricine vrea sa depaseasca e bizon? Ca as dori sa stiu daca tu stii sa mergi pe autostrada in urma declaratiei tale.
Marii soferi stiu sa conduca. Sau nu? Marii soferi merg numai pe B1? Is chiar curios

#25
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcastiel97, on 17 iulie 2022 - 07:11, said:

Și eu când am făcut școala mai mult de 40 n-am văzut.. Îți dai seama cum a fost pentru mine când am luat mașina mea cu 60 ����

Dar sunt oameni și oameni. Iubita a luat acum câteva luni.. Ii este frica să meargă mai mult de 40, daca ajunge la 50 incepe sa tremure..

scoala e scoala.
sofatul e sofat.
presunem ca nu e nimeni atat de "dus" Sa mearga, incepator fiind, pe conditiile alea.

a, daca merge cu 50 pe autostrada, mda.

#26
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Adevarul este, demonstrat statistic, ca romanii sunt cei mai prosti soferi din Europa. Dar eu cred ca sunt mai prosti si decat multe alte natii din afara Europei.

#27
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View PostTehCube, on 16 iulie 2022 - 23:28, said:

OT: nu are treaba cu Bucurestiul in sine,
Si nu, nu e "agresiv" condusul din bucuresti, sunt doar multi retardati. 80% nu-s in stare sa intre intr-o curba cu viteza ca se panicheaza si franeaza, ce-i agresiv la asta? Sa schimbi benzile de 6 ori pe minut e agresiv? Sa accelerezi ca boul cand vezi ca-i rosu la urmatorul semafor e agresiv? Nah, sunt doar prosti.



din pacate nu s de acord cu tine aici
Am condus ( cu voia lui Dumnezeu) si prin tara si prin alte tari ( Tr inclusiv)
pana si in Istanbul unde e iadul pe pamant se poate conduce odata ce intelegi cum merge treaba.

acolo pana si cei mai "prosti"soferi sunt super ok fata de "valorile" bucalerestene.
de Bg, Gr nu mai zic.
da, uscaturi sunt peste tot doar ca aci sunt 70...80 % iar acolo 10..20%.

repet, o aripta se indreapta dar daca dai intr-unul pe 2 roti e dauna totala.
sa mai zic de strainezii care fac turism pe 2 roti la noi si se fac ciulama pentru ca nu inteleg cum se merge pe aici?

View Postshymano, on 16 iulie 2022 - 23:23, said:

Mai degraba inveti sa te feresti de prosti ... asta e trendul acum.
Scolile de soferi nu-i mai invata nimic, in zilele noastre.
mare adevar graiesti. de obiecei asa fac. ( ii dau gaz si las pe tont in treaba lui sau daca "are cu ce" , duca-se doar doar sa nu ne intersectam).
dar ieri fix asta era buba. nu aveai unde sa te duci sa te "aperi", daca si eu si 783-ul eram pe post de "bila de biliard"!!( Doar ca ala era mare si vizibil si prin peretele de apa ce cadea din cer).
cum ziceam, am mestecat in mamaliga niste km la viata mea insa ieri parca era un HDR al esecului in a fi sofer de B.
generalizez pentru ca am statistica proaspata in  fata.

#28
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
bine, lasa avariile si faza lunga pentru zi in amiaza mare cand bate soarele de te doare capul, e ok

#29
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 16.07.2022
La volan nu fac statistici. Casc ochii si caut sa ajung din A in B fara sa ating masina de ceva sau cineva.
A, si nu ma enerveaza nici macar melcii. Singurii care ma scot din papuci sunt iubitorii de B2. Cu B1 libera, fireste.

#30
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014

View PostTsunnnami, on 17 iulie 2022 - 07:17, said:



Cum merg bizonii? Eu vroiam sa merg repede, eram pe B3 care spre se termina.
Deci oricine vrea sa depaseasca e bizon? Ca as dori sa stiu daca tu stii sa mergi pe autostrada in urma declaratiei tale.
Marii soferi stiu sa conduca. Sau nu? Marii soferi merg numai pe B1? Is chiar curios
Daca depasesti ,ii dai, nu te mosmondesti. Ala a trecut prin dreapta ta,décimales mai incet ca pe benzile inférioare.dupa accident ai ramas pe banda superioara desi celelalte erau libere
Da,soferii adevrati merg pe B1 cind aceasta e libera .apropo pe ploaie si zapada aprinzi ceata?
Attentie la neatentie,eu nu zic ca ai fi vinovat in vreun fel de accident.


View Postcastiel97, on 17 iulie 2022 - 07:11, said:




Și eu când am făcut școala mai mult de 40 n-am văzut.. Îți dai seama cum a fost pentru mine când am luat mașina mea cu 60 😂😂

Dar sunt oameni și oameni. Iubita a luat acum câteva luni.. Ii este frica să meargă mai mult de 40, daca ajunge la 50 incepe sa tremure..
Poate totusi n are vocatie si ar fi ma bine sa lase volanul. Toti am fost incepatori si probabil majoritatea ne am temut,dar nu luni la rindul si mai ales n am tremurat.

#31
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View Postcumparator, on 16 iulie 2022 - 22:47, said:

Atunci mai bine o lasi sa mearga singura, ca o sa se obisnuiasca mai usor decat daca o incurajezi tu.
In Bucuresti inveti sa conduci agresiv, asta e adevarul.

sa fiu iertat, dar cind motorul este in 4000 rpm intr-antaia si in loc sa ii dai a 2-a, o duci in 5000 .. chiar nu am ce sa incurajez, iar daca o las "mult" sa se obisnuiasca, vine cu pistoanele in sacosa, sarite din motor ... in conditiile in care-i spun sa schimbe "macar" la 2500 .. dar imi replica ca "nu ne-au invatat sa mergem repede". i-am demonstrat ca se poate merge incet si intr-a 4-a, dar NU!!!! nu ne-au invatat mai mult de a 3-a ..

#32
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View Postr_murphy, on 16 iulie 2022 - 21:09, said:

am mai scris-o o data, o mai scriu o data, nevasta-mea a luat carnetul de ... curind. am iesit cu masina prin zone mai "libere" sa practice ... am ajuns sa-i spun ca daca eram eu militianul cu care a dat exame, nu-i dadeam carnetul si nu pentru greseli de circulatie ci pentru stilul de condus... maneta de schimbare a vitezelor nu s-a inventat, si nu a facut scoala pe "automata" Posted Image
De ce ?
Ti-a zis cu a 1 a la 6500 rpm ca este motorul pe ducaPosted Image

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpetit_christian, on 17 iulie 2022 - 09:02, said:

Daca depasesti ,ii dai, nu te mosmondesti. Ala a trecut prin dreapta ta,décimales mai incet ca pe benzile inférioare.dupa accident ai ramas pe banda superioara desi celelalte erau libere
Da,soferii adevrati merg pe B1 cind aceasta e libera .apropo pe ploaie si zapada aprinzi ceata?
Attentie la neatentie,eu nu zic ca ai fi vinovat in vreun fel de accident.

Eu sunt surprins pentru ca despre tine AVEAM o parere buna in ceea ce priveste condusul
Unde trebuia sa "ii dau"?, avand in fata SUV-ul ala care se uitase pe banda 3, apoi un sir de masini intre care trebuia sa-mi fortez intrarea, banda 3 uramand sa se sfarseasca.
Pentru ca asta era intentia mea, sa "ii dau"

Cand am vazut ca nu mai am timp am lasat acceleratia sa treaca proasta de mine, si am pus semnal stanga in asa fel incat sa inteleaga ca o las sa treaca.
Aici s-a petrecut scena:
https://goo.gl/maps/ec89fQaFHWcxSXQ56


Pana si idioata care a provocat accidentul mergea pe banda 3 cu ceva timp inainte.

View Postpetit_christian, on 17 iulie 2022 - 09:02, said:

dupa accident ai ramas pe banda superioara desi celelalte erau libere
Da,soferii adevrati merg pe B1 cind aceasta e libera .apropo pe ploaie si zapada aprinzi ceata?

Dupa accident 1. nu mai era nimeni dupa mine, 2. mergeam mai tare ca oricare, 3. urma sa mai trec de ceva trafic care abia se miscau

Unde se vede ca as fi aprins ceata?

#34
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007

View Postfoxbat, on 17 iulie 2022 - 07:26, said:

din pacate nu s de acord cu tine aici
Am condus ( cu voia lui Dumnezeu) si prin tara si prin alte tari ( Tr inclusiv)
pana si in Istanbul unde e iadul pe pamant se poate conduce odata ce intelegi cum merge treaba.

acolo pana si cei mai "prosti"soferi sunt super ok fata de "valorile" bucalerestene.
de Bg, Gr nu mai zic.
da, uscaturi sunt peste tot doar ca aci sunt 70...80 % iar acolo 10..20%.

Ah, da, eu ziceam ca nu are treaba cu Bucurestiul in sine pentru ca sunt multi si cand mergi prin tara, nu toti din Bucuresti. Dar nu ziceam de soferi in general ci de soferii romani in general, pentru ca asa s-a dezvoltat cultura sofatului la noi, ca tre' sa te intereseze doar de tine, si ca poti sa faci orice daca nu te vede politia.
Si da, e amuzant ca mergi spre Giurgiu si se conduce haotic, si apoi cand intri in BG, cumva, toata lumea invata ca trebuie folosita prima banda. Aceeasi soferi care inainte de vama nu stiau ce-i aia.

Suntem primii la morti pe sosele din Europa si pentru asta tot nu se pot abtine zmeii de la depasiri pe linie continua si incalcat viteza legala cu peste 40-50 km/h. Pana nu se lasa cu radare fixe din km in km pe toate drumurile importante, nu ne invatam minte.

#35
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 10.01.2009
Iarna cand pe jos e zapada, black ice, etc. si ai nevoie sa mergi mai repede neavand pe nimeni pe langa tine e indicat sa mergi cat mai departe de ambi parapeti, doar daca esti singurel pe sosea, in situatia in care pierzi controlul sa ai loc unde sa te redresezi , nu mergi pe banda 1 sau 3, mergi pe 2 si te asiguri sa te bagi pe 1 daca vine cineva cu viteza mai mare ca tine chiar pe banda 3.
   Si eu am observat ca desi merg la consum la drum lung la primele viraje mai serioase nu mai este coloana in spatele meu. Majoritatea ori nu sunt obisnuiti cu masina pe care o conduc ori au cu ei pasageri care fac scandal la viraje luate cu viteze mai ridicate.

#36
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

r_murphy said:

1658041731[/url]' post='29199899']
sa fiu iertat, dar cind motorul este in 4000 rpm intr-antaia si in loc sa ii dai a 2-a, o duci in 5000 .. chiar nu am ce sa incurajez, iar daca o las "mult" sa se obisnuiasca, vine cu pistoanele in sacosa, sarite din motor ... in conditiile in care-i spun sa schimbe "macar" la 2500 .. dar imi replica ca "nu ne-au invatat sa mergem repede". i-am demonstrat ca se poate merge incet si intr-a 4-a, dar NU!!!! nu ne-au invatat mai mult de a 3-a ..


Las-o singura in masina, nu te mai urca cu ea o perioada. Da-o naibii de masina, nu te mai gandi la masina. Daca se intampla ceva naspa asta e, se intampla, important este sa nu o lasi sa circule in afara orasului. La inceput in locuri deloc cirulate, o lasi sa se dea “ca cu sania” (nu te gandi la masina). Apoi in oras, tot singura (viteze mici, mare lucru nu se poate intampla, nu te gandesti la masina). Cand te urci cu ea in masina (ideal inainte de a o lasa afara din oras), esti calm (nu te intereseaza masina), tot cu calm ii spui daca ceva nu ti se pare in regula, dar amortizezi gravitatea prin ceva de genul “nu-i mare lucru, te inveti cu timpul”, asta dupa ce se da jos de la volan. Din punctul meu de vedere este mai important ca ea sa conduca decat masina in sine. Si nu trebuie sa devina mare sofer (vezii mai sus), important este sa conduca, ideal in fiecare zi.

O.T. Nu vreti ca soferii inceptori sau mai nesiguri pe ei sa mearga cu viteze la care nu se simt ei in siguranta, deci fiti toleranti cu ei, mai ales in conditii de vreme nefavorabila.
L.E. De fapt nu aveti de ales, trebuie sa fiti toleranti, altfel va smulgeti parul din cap si va doare doar pe voi, dar daca va place e ok.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 17 July 2022 - 12:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate