Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Mutare din Danemarca in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
garungwins

garungwins

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.08.2007
Buna, dupa 14 ani de Danemarca vreau sa ma mut cu familia in Spania(Benidorm,Altea)  locul de munca nu este o problema, lucrez online iar venitul il am acelas ori unde as fi. plus ca am case inchiriate in Danemarca, as spune ca ar fi ok , am luat in considerare de a ma muta si in Romania (Timisoara de loc) dar doar ce am fost in concediu o luna acuma recent si nu prea pare ca Romania merge spre bine, oameni tot rai sunt.  vreau sa fiu in zona cu mult soare si vreme frumoasa zilnic, exemplu in Romania am prins 42 c care in Spania inca nu am prins asa vreme, peste 30 c nu am prins in luna Julie in Benidorm. credeti ca ar fi o alegere buna Spania? sau sa mai incerc cu Romania?

#2
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
De ce vrei sa pleci din Danemarca ? Inteleg ca banii nu sant problema.Reumatism ?

#3
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

 garungwins, on 16 iulie 2022 - 10:13, said:

Buna, dupa 14 ani de Danemarca vreau sa ma mut cu familia in Spania(Benidorm,Altea)  locul de munca nu este o problema, lucrez online iar venitul il am acelas ori unde as fi. plus ca am case inchiriate in Danemarca, as spune ca ar fi ok , am luat in considerare de a ma muta si in Romania (Timisoara de loc) dar doar ce am fost in concediu o luna acuma recent si nu prea pare ca Romania merge spre bine, oameni tot rai sunt.  vreau sa fiu in zona cu mult soare si vreme frumoasa zilnic, exemplu in Romania am prins 42 c care in Spania inca nu am prins asa vreme, peste 30 c nu am prins in luna Julie in Benidorm. credeti ca ar fi o alegere buna Spania? sau sa mai incerc cu Romania?
Du-te in Spania la 45 de grade, sigur vei fi fericit. Nu va inteleg pe bune.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Iti permiti sa te duci unde vrei si sa te muti cand vrei. Testeaza pe pielea ta si nu mai pune intrebari aiurea.

#5
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,197
  • Înscris: 08.01.2021
Mie îmi place tara bascilor, gen zona Bilbao, la Atlantic e mai răcoare și ai si munți (cu brazi și răcoare, inclusiv zăpadă, nu din aia desertici) in apropiere in caz că îți plac munții.

#6
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Dacă dorești Spania,vezi insulele Canare, vara-iarna temperatura nu scade sub 20 de grade, nu urca peste 30 de grade.In Benidorm te coci vara.

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Am jurat că la pământ roșu mă mai duc numai în concediu, și asta doar dacă nu găsesc ceva mai bun.
Me cago-n la leche!

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

 garungwins, on 16 iulie 2022 - 10:13, said:

vreau sa fiu in zona cu mult soare si vreme frumoasa zilnic, exemplu in Romania am prins 42 c care in Spania inca nu am prins asa vreme, peste 30 c nu am prins in luna Julie in Benidorm. credeti ca ar fi o alegere buna Spania? sau sa mai incerc cu Romania?
S-a nimerit sa fie cald in Romania si racoare la ei cand ai fost tu.
In Spania te coci in iulie si august. 40 de grade e ceva la ordinea zile cu exceptia nordului - zona Barcelona/ Costa Brava sau cum s-a ma izis mai sus Tara  Bascilor - desi acum e cald si acolo.
Si vremea se va mai incalzi...


#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,527
  • Înscris: 30.08.2017

 garungwins, on 16 iulie 2022 - 10:13, said:

sau sa mai incerc cu Romania?

Parerea mea ca nu, decat daca vrei neaparat sa fii printre romani. Intreaba-l mai bine pe colegul @Catean (tot din Timisoara si el), a trecut deja prin experienta asta.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Asa pot sa-ti zic si eu - am fost de 2 ori in Spania - am stat cateva saptamani pe-acolo - prin mai multe zone - nu am prins temperatura sub 35 de grade decat vreo 2 zile.
Odata prin 2007 si odata prin 2019.

Am fost prin 2016 sau 17 in nord- Suedia, Norvegoa si.. .Danemarca. M-am copt si acolo, n-am prins zi sub 30 de grade decat cand am fost la un ghetar in Norvegia.
In Copenhaga erau 34 de grade.

#11
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Benidorm e un oras infect, plin de englezoi. Mai degraba Valencia sau Alicante. Dar de caldura, vara, nu vei scapa.

#12
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,613
  • Înscris: 12.06.2010
Sfatul meu - Portugalia! Esti aproape de Spania iar costurile sunt mai mici.

#13
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 ovidiu21, on 16 iulie 2022 - 10:25, said:


Du-te in Spania la 45 de grade, sigur vei fi fericit. Nu va inteleg pe bune.
Unde vrea el, in zona Alicante nu sunt 45 de grade.
Zilele acestea vor fi 34 de grade maxim, dar in general temperatura rar sare peste 30 de grade.

#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 eiffel, on 16 iulie 2022 - 11:30, said:

cu exceptia nordului - zona Barcelona/ Costa Brava sau cum s-a ma izis mai sus Tara  Bascilor - desi acum e cald si acolo.

Acum cateva zile m-am intors. 38C arata termometrul.

#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 balauru69, on 16 iulie 2022 - 11:38, said:

Benidorm e un oras infect, plin de englezoi. Mai degraba Valencia sau Alicante. Dar de caldura, vara, nu vei scapa.
Benidorm-5% "englezoi"
Alicante-20% nord africani, sud-americani si est-europeni.
In concluzie Benidorm e infect. :))


#16
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011

 lucianburjuiul, on 16 iulie 2022 - 11:40, said:

Sfatul meu - Portugalia! Esti aproape de Spania iar costurile sunt mai mici.
Bun sfat! Posted Image Alaltăieri s-a înregistrat cea mai ridicată temperatură din istorie în Portugalia. 47 grade la Pinhão.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Da, poate fi farte cald si in Portugalia.
Desi oceanul face vremea un pic mai imprvizibila. Am prins si 20 de grade in iulie acolo. Si a doua zi 38.

#18
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012
Ramai in Danemarca, eu asta cred ca este cea mai buna alegere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate