Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Părinții mei mă chinuie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ce intelegere tacita sau nu (contract de intretinere) ai cu surorile si parintii? Inteleg ca nu ai un job, ce calificari ai?
Terenul pe care ti-ai facut casa este de la parinti?
Nu ai dat amanunte referitor la situatia juridica si materiala a.i. sa ti se dea solutii care si sa valoreze ceva.

#20
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 12.10.2005
Sunt de acord cu cei care spun ca familia ta actuala (sotul si copilul) trebuie sa aiba prioritate. Oricum niste chestii nu se leaga aici:

- Ai 8 (opt!!!!) surori, alea ce pazesc? De ce esti tu singura care trebuie sa stearga parintii la cur? Macar sa cotizeze ca sa luati pe cineva pentru ingrijire.
- Cunosc multe persoane de 60-70-, chiar 80 de ani, niciunii nu sunt atat de distrusi fizic incat sa nu se poata duce la baie macar, wtf? Ce povestesti tu e de nivel 90+ ani (dar sa zicem ca asa o fi).
- Asta: "alți copii ieșeau cu părinți la munte sau la mare iar eu stăteam acasă sa ii spăl", pai vrei sa spui ca ai tai sunt imobilizati la pat de minim 10-15 ani? Ce s-a intamplat cu ei de au ajuns in halul asta?

Sa nu mai zic ca la varsta aia, la pat sau nu, mai pot trai inca 20 de ani ca nimic, vrei sa ajungi la 45 facand pe infirmiera? Cum spuneam, ceva nu se leaga.

#21
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 05.03.2006
Ce dileme existentiale au unii in secolul 21, sa-si ingrijeasca parintii sau familia? Si mai toata lumea da sfaturi incurajand sa-si abandoneze parintii si sa-si traiasca viata linistita. Frumos, sublim de-a dreptul. Eu stiu ca de cand e lumea copii au datoria morala sa gaseasca mijloacele adecvate sa-si ingrijeasca parintii ajunsi neputinciosi, indiferent daca beneficiaza de pe urma lor sau nu (mosteniri. averi). Initiatoarea nici nu mai zice nimic, vad. Unii de pe aici isi dadeau cu parerea sa se invoiasca cu surorile. Eu cred ca invoiala este deja facuta si celelalte au fost de acord ca ea sa beneficieze de tot dupa ei si sa ramana sa-i ingrijeasca. Acum dintr-o data se plictiseste de a-i ingriji cand lucrurile devin mai complicate, cand doi parinti neputinciosi, poate cu mintea degradata de varsta fac prea multa mizerie (cineva spunea mai sus ca din rautate, eu cred ca mai degraba din neputinta sau ignoranta data de vreo boala degenerativa a mintii). Daca te-ai invoit odata sa ai grija de ei si numai prostii pot sa-si bata joc de copii care isi ingrijesc parintii (asadar ignora-i pe cei care si-au batut sau isi bt joc de tine pentru asta), atunci comunica cu familia, inclusiv a ta, cum sa gasiti mijloacele (apelati la persoane specializate in ingrijire la domiciliu cu care sa va impartiti timpul) sa-i ingrijiti pana la capat, pentru ca dupa cum descrii starea lor este aproape de capat, veti avea satisfactia ca parintii vostri au murit multumiti si veti fi apreciati de cei din jur ca v-ati ingrijit cu demnitate parintii. Dumnezeu sa va dea intelepciunea asta!

#22
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Aoleo, ce usor este sa dai din gura cu moralitatea, cand n-ai miscat un pai ptr altcineva, dar in schimb te astepti sa nu mai aiba altii viata ptr "multumirea ta".


#23
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
faceti toate chetā, puneti peste pensie si la azil cu ei...

#24
Andu33

Andu33

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2022

 Cr1spy, on 15 iulie 2022 - 16:44, said:

Ce intelegere tacita sau nu (contract de intretinere) ai cu surorile si parintii? Inteleg ca nu ai un job, ce calificari ai?
Terenul pe care ti-ai facut casa este de la parinti?
Nu ai dat amanunte referitor la situatia juridica si materiala a.i. sa ti se dea solutii care si sa valoreze ceva.
Da terenul e de la părinții mei , nu pot pleca nici pur și simplu și sa ii las singuri Stind ca nu au cum sa se descurce . Iar referitor la celelalte surori , chair de ar fi sa le conving sa punem bani o luna pt a plăti pe cineva , nu ma pot baza pe ele , o sa găsească  scuze , lor nu prea le pasa, sunt plecate din tara , mai am o singura sora care mai bine pe la ei odată la 2-3 săptămâni  în rest  vin odată la 2-3 ani .. ele au peste 40 de ani ,  între mine și următoarea cea mai mica e diferența de 16 ani

 Andu33, on 15 iulie 2022 - 16:01, said:



Tati are 22000 lei iar mami nu are deloc , iar pentru cea de însoțitor de la primărie are veioze de foarte multe documente pe care nu le pot obține,  nu o pot scoate din casa pentru a merge cu ea , căruciorul nu îl accepta

2200 scuze

#25
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ai contract de intretinere cu ei sau nu? Terenul este pe numele tau prin ce fel de act?

Ce fel de ajutor doresti? Sa te invete cineva ce sa faci sau alt fel?

O parte din problema ta este faptul ca accepti totul ca fiind de neschimbat. Altii fac ce vor, iar tu faci ce trebuie, ca si cum nu ai avea de ales. Nu este vina ta, fiindca tu nu ai fost crescuta in familie ca si cum ai avea drepturi (egale cu altii) si chiar ai luat-o de buna ca asa si este si n-ai ce sa faci.
In mintea ta trebuie sa schimbi mai intai asta si apoi sa-i determini pe ceilalti sa se schimbe si ei, fiindca nu asa ar trebui sa stea lucrurile.
Si parintii tai au o mare parte din vina, asa neputinciosi cum sunt.

Edited by Cr1spy, 15 July 2022 - 18:01.


#26
Andu33

Andu33

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2022

 AWE, on 15 iulie 2022 - 16:52, said:

Sunt de acord cu cei care spun ca familia ta actuala (sotul si copilul) trebuie sa aiba prioritate. Oricum niste chestii nu se leaga aici:

- Ai 8 (opt!!!!) surori, alea ce pazesc? De ce esti tu singura care trebuie sa stearga parintii la cur? Macar sa cotizeze ca sa luati pe cineva pentru ingrijire.
- Cunosc multe persoane de 60-70-, chiar 80 de ani, niciunii nu sunt atat de distrusi fizic incat sa nu se poata duce la baie macar, wtf? Ce povestesti tu e de nivel 90+ ani (dar sa zicem ca asa o fi).
- Asta: "alți copii ieșeau cu părinți la munte sau la mare iar eu stăteam acasă sa ii spăl", pai vrei sa spui ca ai tai sunt imobilizati la pat de minim 10-15 ani? Ce s-a intamplat cu ei de au ajuns in halul asta?

Sa nu mai zic ca la varsta aia, la pat sau nu, mai pot trai inca 20 de ani ca nimic, vrei sa ajungi la 45 facand pe infirmiera? Cum spuneam, ceva nu se leaga.

Cat am fost mica au avut surorile grija de mine , mama mea a avut un accident când eu aveam în jur de 2-3 ani , ea de arunci e la pat iar cu timpul sa tot agravat , inafara de faptul ca nu merge și nu se poate mișcă prea mult  ( o duce creierul sa zic asa ) iar tata de câțiva ani în coace a început sa aibă și el probleme , el încă merge mai face cate ceva

#27
Andu33

Andu33

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2022

 AWE, on 15 iulie 2022 - 16:52, said:

Sunt de acord cu cei care spun ca familia ta actuala (sotul si copilul) trebuie sa aiba prioritate. Oricum niste chestii nu se leaga aici:

- Ai 8 (opt!!!!) surori, alea ce pazesc? De ce esti tu singura care trebuie sa stearga parintii la cur? Macar sa cotizeze ca sa luati pe cineva pentru ingrijire.
- Cunosc multe persoane de 60-70-, chiar 80 de ani, niciunii nu sunt atat de distrusi fizic incat sa nu se poata duce la baie macar, wtf? Ce povestesti tu e de nivel 90+ ani (dar sa zicem ca asa o fi).
- Asta: "alți copii ieșeau cu părinți la munte sau la mare iar eu stăteam acasă sa ii spăl", pai vrei sa spui ca ai tai sunt imobilizati la pat de minim 10-15 ani? Ce s-a intamplat cu ei de au ajuns in halul asta?

Sa nu mai zic ca la varsta aia, la pat sau nu, mai pot trai inca 20 de ani ca nimic, vrei sa ajungi la 45 facand pe infirmiera? Cum spuneam, ceva nu se leaga.
Ele sunt plecate , doar una mai vine pe aici. ... eu am rămas  aici pt ca de când ma știu am stat lângă ei.
Celelalte vin odată la 1-2 ani depinde

#28
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019

 AWE, on 15 iulie 2022 - 16:52, said:

Sunt de acord cu cei care spun ca familia ta actuala (sotul si copilul) trebuie sa aiba prioritate. Oricum niste chestii nu se leaga aici:

- Ai 8 (opt!!!!) surori, alea ce pazesc? De ce esti tu singura care trebuie sa stearga parintii la cur? Macar sa cotizeze ca sa luati pe cineva pentru ingrijire.
- Cunosc multe persoane de 60-70-, chiar 80 de ani, niciunii nu sunt atat de distrusi fizic incat sa nu se poata duce la baie macar, wtf? Ce povestesti tu e de nivel 90+ ani (dar sa zicem ca asa o fi).
- Asta: "alți copii ieșeau cu părinți la munte sau la mare iar eu stăteam acasă sa ii spăl", pai vrei sa spui ca ai tai sunt imobilizati la pat de minim 10-15 ani? Ce s-a intamplat cu ei de au ajuns in halul asta?

Sa nu mai zic ca la varsta aia, la pat sau nu, mai pot trai inca 20 de ani ca nimic, vrei sa ajungi la 45 facand pe infirmiera? Cum spuneam, ceva nu se leaga.
pai nu se leaga
citez "iar singuri nu se pot ridica și fac pe ei." deci cum adica este mizerie peste tot, si in casa si afara, daca ei
nu se pot deplasa - a fost sters acest comentariu al meu

#29
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 carolinaherera, on 15 iulie 2022 - 18:35, said:


Termină cu analizele pe text! Dacă doar așa ceva ai de postat abține-te, e topicul unui om cu probleme reale. Poate că nu se exprimă la standardele analiștilor lu' pește, asta însă nu îți dă dreptul ție sau altora să vă jucați de-a Sherlock pe-aici.

#30
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 05.03.2006

 Cr1spy, on 15 iulie 2022 - 17:20, said:

Aoleo, ce usor este sa dai din gura cu moralitatea, cand n-ai miscat un pai ptr altcineva, dar in schimb te astepti sa nu mai aiba altii viata ptr "multumirea ta".

De unde stii? Daca nu stii nu comenta, mai ales offtopic.

#31
Andu33

Andu33

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2022

 carolinaherera, on 15 iulie 2022 - 18:35, said:


pai nu se leaga
citez "iar singuri nu se pot ridica și fac pe ei." deci cum adica este mizerie peste tot, si in casa si afara, daca ei
nu se pot deplasa - a fost sters acest comentariu al meu
Mama mea a avut un accident când eram mica  , în jur de 2-3 ani . Mai crescut surorile și tati , tati încă merge dar foarte greu și el , tati face mizerie , știu ca nu poate curata după el dar ca să dau ex dacă își pune un pahar de suc și a vărsat pe masa nu șterge, apoi pune și firimituri de pâine  .. varsă pe jos , la baie nu trage apa și face pe lângă , la astea ma refer , tati se deplaseza greu dar el o face , mamai deloc

#32
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 paul_bh, on 15 iulie 2022 - 18:53, said:



De unde stii? Daca nu stii nu comenta, mai ales offtopic.
Din experienta. :)

#33
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 12.10.2005

 Andu33, on 15 iulie 2022 - 18:28, said:

Ele sunt plecate , doar una mai vine pe aici. ... eu am rămas  aici pt ca de când ma știu am stat lângă ei.
Celelalte vin odată la 1-2 ani depinde

Bun, am inteles ca sunt plecate etc, dar nu puteti discuta sa gasiti o solutie impreuna? Nu inteleg de ce din 9 surori tu esti singura care trebuie sa aiba grija de parinti, nu sunt si parintii lor?

#34
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 AWE, on 15 iulie 2022 - 19:05, said:



Bun, am inteles ca sunt plecate etc, dar nu puteti discuta sa gasiti o solutie impreuna? Nu inteleg de ce din 9 surori tu esti singura care trebuie sa aiba grija de parinti, nu sunt si parintii lor?
Din cate imi dau eu seama, fetele mai mari au crescut fetele mai mici, cam cum este in familiile cu 7-8-9-10-11-12 copii.
Niciuna nu prea are ptr ce sa fie recunoscatoare la modul real. Ramane doar obligatia morala sau contectuala..

Edited by Cr1spy, 15 July 2022 - 19:15.


#35
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 20.12.2007
Lasand la o parte analiza de mai sus, oricum ai mai multe solutii, insa e clar ca nu vreti sa luati o decizie.
- ia decizia impreuna cu sotul tau
- poti incerca varianta sanatoriului, asta daca si parintii doresc acest lucru(mi-e greu sa cred asta)
- daca parintii ti-au distrus si copilaria si tineretea, nu vad niciun motiv sa ramai langa ei , te complaci intr-o situatie fara iesire.
- poti pleca cu sotul/copilul oriunde in Europa, va refaceti viata de la zero, sunteti tineri , aveti un copil, aveti motive serioase sa va mobilizati.
NU exista solutii miraculoase, sau daca exista, sansele sunt infime. Sunt doua variante , maxim 3:
- plecati
- ramaneti si situatia se va agrava
- ramaneti, angajati insotitor permanent si situatia se poate ameliora intr-o oarecare masura.

Edited by althea, 16 July 2022 - 08:02.
editare analiză total offtopic


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate