Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Părinții mei mă chinuie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Andu33

Andu33

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2022
Bună! Am 25 de ani ! Părinți mei au vârstă de 60 și 70 ani, de la vârsta de 2 ani mama mea este la pat , iar tatăl meu abea se chinuie sa meargă,  eu mai am 8 surori. Din toți eu sunt cea mai mica ( din greșeală la o  vârstă înaintată) surorile mele si-au făcut viata , sunt plecate care mai de care. Eu de la vârstă de 8 ani am grija de părinți mei, ii spăl,  le fac mâncare,  curățenie. Am avut o copilărie îngrozitoare,  toți râdeau de mine din cauza vârstei lor, nu am  reușit sa ma interesez în colecția nici măcar în liceu din cauza traumelor și rușini pe care  o aveam . În momentul de fata am un bebe de 1 an și soțul lângă mine , vrem sa ne construim casa în spatele casei părinților mei. Problema acum e ca nu mai suport tot chinul acesta , eu ii spăl,  le fac mâncare, le schimb cearceaful , ei nu se pot deplasa deloc , decât tatăl foarte puțini mama deloc. Găsesc mizerie peste tot , în bucătărie,  în baie afara , nu mai știu ce sa ma fac , găsesc pipi și treaba mare în casa sau nu mai zic de cum găsesc wc-ul . Am încercat sa intleelg ca sunt bătrâni dar nu mai rezist  am un bebe care are nevoie de mine , toată viata am suferit iar acum în sfârșit am un soț și o viata. Dar din păcate nu voi putea niciodată sa îmi trăiesc fericirea,  nu pot pleca în vacante alături de ei, nu pot petrece undeva ( trb sa fiu lângă ei 40 de min dintr-o  ora ) atât îmi ia sa ii ridic sa ii pun la loc etc   iar la baie vor foarte des iar singuri nu se pot ridica și fac pe ei. M-am saturat de viata asta , de mizerie , vreau și eu o casa curata , sa îmi petrec timpul cu copilul meu , am început sa ma cert cu soțul  din cauza asta , nu mai rezist.. nu vreau sa le doresc moartea pentru a putea fi și eu fericită  odată, dar nu mai pot cedez.. asa îmi voi petrece restul tinereții? Dacă îmi voi pierde familia ? Nu știu ce sa fac , de la o vârstă feageda mi-am  pierdut copilăria.. alți copii ieșeau cu părinți la munte sau la mare iar eu stăteam acasă sa ii spăl , îmi  era jena , dar m-am obișnuit cu timpul . Dc m-au făcut sa îmi chinuie viata ? Dați un sfat va rog ca cedez psihic și am un copil pe care vreau sa îl cresc .

#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Suntem o generatie intre ciocan si nicovala. Suntem aruncati intre a avea grija de copiii nostri si a avea grija si de parintii nostri.

#3
lcche

lcche

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 27.01.2016
Pune in tema surorile ca daca nu te ajuta, parintii iti vor face tie act de donatie pe casa/teren, poate mai rasare vreo una din 8 la ajutat.

#4
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011
Dacă eutanasia iese din discuție, să trimită toate celelalte 8 (SUNT OPT) surori bani să angajați una sau două femei în casă să aibă grijă de părinți.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Exista camine care ingrijesc varstnici / batrani / bolnavi dar si firme care asigura ingrijire varstnici / batrani / bolnavi la domiciliu
Sau ... gasiti un o persoana potrivita care sa indeplineasca nevoile unui batran
Doar asa va mai puteti elibera de "povara"

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Se poate plati o femeie care sa ajute batranii. Nu stiu daca va puteti permite, dar macar o zi, doua pe saptamana.

#7
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Sunteti opt surori, dati fiecare bani si angajati o persoana sau doua sa se ocupe de ei (sa ii ingrijeasca si sa le faca curant in casa). E mai OK asa decat la azil (presupunand ca stii ce se va intampla acolo).

#8
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Daca este la pat mama nu ar trebui sa primesca de la stat o persoana sa aibe grija de ea? '' vrem sa ne construim casa în spatele casei părinților mei '' ,nu fa greseala asta, parerea mea ca ar trebuit sa iti faci in alta parte sa nu fii legat de acel loc.Si eu daca as avea parintii bolnavi nu mi'as distruge viata sa am grija de ei sa stau non stop dupa ei.

Daca mai ai 8 surori alea sunt smechere au plecat si te-au lasat pe tine. trebuie sa procedezi exact cum au facut ele,aveti drepturi egale nu esti datoare tu sa ai grija de ei.

#9
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Din pacate, esti intr-o situatie foarte nasoala din pc de vedere moral.
Ai de ales intre familia ta si parintii tai.
Eu unul stiu ce as alege, as alege familia mea. Pana la urma, nu cred ca ai gresit cu nimic ca sa te chinui in felul asta, ai deja 17 ani de cand faci asta.
Vorbeste cu surorile tale si poate gasiti o solutie impreuna.
Ideea e asa, chiar daca suna cinic, copilul si sotul tau au nevoie de tine. Nu ii poti obliga sa suporte ceea ce ai suportat tu. Pana la urma, ai tai si-au trait viata, cum necum, dar au ajuns la o varsta.
Nu poti incepe sa traiesti de la 40 de ani, ca pana atunci ti-ai sters parintii la fund...
Plus ca, ei pot trai inca 20 de ani de acum inainte in acest fel, ceea ce te-ar termina pe tine.
Nu inteleg cum gasesti mizerie in casa avand in vedere ca mama ta e imobilizata si tatal tau de abia se misca. Face pe langa wc ? Nu ii pasa, sau cum ?
Iti spun sincer, ca in situatia de fata, nici macar acea casa nu mi-ar trebui, mai bine cu chirie si linistita, decat sa suporti toate astea in speranta ca intr-o zi o sa iti ramana tie imobilul. Plus ca, e f posibil ca dupa moartea lor sa vina si celelalte surori cu pretentii, ca asa se intampla de obicei, nu au nevoie cat timp traiesc parintii si trebuie sa ii ingrijeasca si apoi, dupa ce mor, vin cu pretentii.
Cheama-ti surorile la o discutie, vedeti cum puteti rezolva. Ia-ti si sotul la o discutie, vedeti ce decideti.

 Naijax, on 15 iulie 2022 - 14:59, said:

Exista camine care ingrijesc varstnici / batrani / bolnavi dar si firme care asigura ingrijire varstnici / batrani / bolnavi la domiciliu
Sau ... gasiti un o persoana potrivita care sa indeplineasca nevoile unui batran
Doar asa va mai puteti elibera de "povara"

Problema e ca nu prea gasesti persoane care sa vrea sa faca asta.
Chiar daca esti dispus sa platesti bine, nu se inghesuie la persoane care au nevoie de ingrijire 24 din 24, de tip infirmier.
Iar in caz ca gasesti, te usuca de bani, nu iti poti permite.
De altfel, aceleasi persoane, care aici stramba din nas, se duc in Italia si alte tari si fac acelasi lucru pe 1000 de euro, doar ca acolo nu ii cunoaste nimeni...

Edited by Magicwisewolf, 15 July 2022 - 15:22.


#10
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Grea situație. Nu i poți lăsa, te va marca pt toată viața. Surorile sunt date dispărute, sa vezi   cum apar în caz de o moștenire.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 Magicwisewolf, on 15 iulie 2022 - 15:20, said:

Problema e ca nu prea gasesti persoane care sa vrea sa faca asta.
Chiar daca esti dispus sa platesti bine, nu se inghesuie la persoane care au nevoie de ingrijire 24 din 24, de tip infirmier.
Iar in caz ca gasesti, te usuca de bani, nu iti poti permite.
De altfel, aceleasi persoane, care aici stramba din nas, se duc in Italia si alte tari si fac acelasi lucru pe 1000 de euro, doar ca acolo nu ii cunoaste nimeni...

Pai sunt 9 frati
NOUA
Daca contribuie fiecare cu bani + cunostinte, "problema" se rezolva intantaneu

#12
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Depinde cat de mult isi permit sa contribuie toate cele NOUA.
La un calcul simplu, ar veni cam 700-800 lei pe luna de sora, ca sa gaseasca pe cineva care sa aiba grija de ambii parinti. De preferat 2 persoane, pe schimburi.
La asta se mai adauga diverse alte cheltuieli.
Daca totusi ambii parinti au pensii, de boala sau de vechime, se mai reduc din costuri binisor.

@Andu33, ce pensii au parintii tai ?

#13
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008
Camin de batrani ( NU AZIL !) de la 2 500 lei/ pers/luna,  in sus ( mancare, caldura, spalat, haine, curatenie, asistenta medicala, infirmiere, nonstop etc.).
Ii duci cu recomandare de la medic la comisie pt pensie de boala si ajutor handicap ..
Tu te poti angaja ca insotitor permanet cu minim pe economie daca vrei sa nu ii dai la camin.

Edited by mihaiC1, 15 July 2022 - 15:42.


#14
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Am un pitic de 2 luni, si pur si simplu trebuie sa iti zic ca, daca ce ai scris tu acolo este adevarat, ai tot respectul meu! Felicitari!

Vad la sotie, sta cu el acasa, uneori e rupta, plange de colici, una alta, mai o mancare. Cand ajung acasa il iau eu si o mai las sa se odihneasca etc. Si pe mine ma rupe :D
Mai are si piticu o noapte agitata, in urmatoarea zi eu si sotia suntem zombi :))))

Vorbeste cu celelalte surori, bani fiecare si camin sau platiti pe cineva sa fie non-stop, sau si cateva ore pe zi o sa te ajute si o sa imbunatateasca relatia cu sotul si o sa-ti ridice moralul.
Pana la urma e si datoria lor.

Bafta si capul sus!

#15
Andu33

Andu33

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2022

 Magicwisewolf, on 15 iulie 2022 - 15:25, said:

Depinde cat de mult isi permit sa contribuie toate cele NOUA.
La un calcul simplu, ar veni cam 700-800 lei pe luna de sora, ca sa gaseasca pe cineva care sa aiba grija de ambii parinti. De preferat 2 persoane, pe schimburi.
La asta se mai adauga diverse alte cheltuieli.
Daca totusi ambii parinti au pensii, de boala sau de vechime, se mai reduc din costuri binisor.

@Andu33, ce pensii au parintii tai ?

Tati are 22000 lei iar mami nu are deloc , iar pentru cea de însoțitor de la primărie are veioze de foarte multe documente pe care nu le pot obține,  nu o pot scoate din casa pentru a merge cu ea , căruciorul nu îl accepta

#16
Andu33

Andu33

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2022
Poate îmi conving surorile sa plătim o luna două,  dar nu ma pot baza mai mult ca vor gadii scuze , și ma voi trezi ca am singura de plătit.. și în situația lor pt minim 3000 pt  unu singur nu va venii nimeni

#17
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 Andu33, on 15 iulie 2022 - 14:36, said:

Bună! Am 25 de ani ! Părinți mei au vârstă de 60 și 70 ani, de la vârsta de 2 ani mama mea este la pat , iar tatăl meu abea se chinuie sa meargă,  eu mai am 8 surori. Din toți eu sunt cea mai mica ( din greșeală la o  vârstă înaintată) surorile mele si-au făcut viata , sunt plecate care mai de care. Eu de la vârstă de 8 ani am grija de părinți mei, ii spăl,  le fac mâncare,  curățenie. Am avut o copilărie îngrozitoare,  toți râdeau de mine din cauza vârstei lor, nu am  reușit sa ma interesez în colecția nici măcar în liceu din cauza traumelor și rușini pe care  o aveam . În momentul de fata am un bebe de 1 an și soțul lângă mine , vrem sa ne construim casa în spatele casei părinților mei. Problema acum e ca nu mai suport tot chinul acesta , eu ii spăl,  le fac mâncare, le schimb cearceaful , ei nu se pot deplasa deloc , decât tatăl foarte puțini mama deloc. Găsesc mizerie peste tot , în bucătărie,  în baie afara , nu mai știu ce sa ma fac , găsesc pipi și treaba mare în casa sau nu mai zic de cum găsesc wc-ul . Am încercat sa intleelg ca sunt bătrâni dar nu mai rezist  am un bebe care are nevoie de mine , toată viata am suferit iar acum în sfârșit am un soț și o viata. Dar din păcate nu voi putea niciodată sa îmi trăiesc fericirea,  nu pot pleca în vacante alături de ei, nu pot petrece undeva ( trb sa fiu lângă ei 40 de min dintr-o  ora ) atât îmi ia sa ii ridic sa ii pun la loc etc   iar la baie vor foarte des iar singuri nu se pot ridica și fac pe ei. M-am saturat de viata asta , de mizerie , vreau și eu o casa curata , sa îmi petrec timpul cu copilul meu , am început sa ma cert cu soțul  din cauza asta , nu mai rezist.. nu vreau sa le doresc moartea pentru a putea fi și eu fericită  odată, dar nu mai pot cedez.. asa îmi voi petrece restul tinereții? Dacă îmi voi pierde familia ? Nu știu ce sa fac , de la o vârstă feageda mi-am  pierdut copilăria.. alți copii ieșeau cu părinți la munte sau la mare iar eu stăteam acasă sa ii spăl , îmi  era jena , dar m-am obișnuit cu timpul . Dc m-au făcut sa îmi chinuie viata ? Dați un sfat va rog ca cedez psihic și am un copil pe care vreau sa îl cresc .
Ambii pariniti au dreptul la insotitor platit
Fa si tu un efort si vei obtine de la stat 2000 lei de fiecare
Nu este gluma ,intereseaza-te si veti obtine acest "ajutor" trebuie sa mergi la primarie

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Nu uita ca datoria prioritara e fata de copil.
E si fata de parinti, dar prioritar e copilul.
Pentru a-ti ajuta parintii, angajeaza pe cineva. Chiar si printr-un sistem din asta de renta viagera, sau cum naiba s-o numi din pdv juridic.
Adica renunti la drepturile de mostenire si te descurci pe pielea ta cu ce nu vei primi ca mostenire.
Asta e solutia "canonica". Desigur, nu intotdeauna e posibil, insa ca principiu asa se rezolva problemele astea incalcite de familie.
Pana la urma batranetea ti-e asigurata de ce ai reusit sa realizezi in viata pana atunci. Copii, o casa, avere, pensie, ceva.. Daca nu realizezi nimic, e nasol.
In cazul parintilor tai care au crescut totusi 8 copii, chestie deloc usoara(dupa cum cred ca constati), ar trebui sa-si faca aparitia si ceilalti 7.
Daca puneti cate 500 lei de caciula lunar, ar trebui sa se adune o suma frumusica pentru cineva sa aiba grija cumsecuvine de parintii tai, ramanand ca tu care locuiesti cu ei sa mai aduci cate un aport minor. Pentru ca, repet, ai datorie fata de acel copil, care trebuie sa traiasca in conditii decente si ferit de problemele mosilor de varsta a 4 a care se caca pe ei.
Babalacii nu au si ei o pensie, ceva? Ar fi de ajutor in cazul in care voi cei 8 nu va intelegeti. Desi, ma depaseste sa inteleg cum 8  sau 9 copii nu pot ajuta parintii, mana de la mana. Ma depaseste sa inteleg insa stiu ca exista cazuri si e plina societatea romaneasc de asa ceva. Ma mir, dar tot nu inteleg.

Eu am 3 copii si la batranete o sa traiesc ca un rege fara sa le cer ceva. Or sa vina ei sa cotizeze la tatal lor. Abia astept!
Unul se face priholog, celalalt inginer si asta mica n-am intrebat-o ca-i prea mica. Boerie pe mine! Sa curga cascavalul la baiatu!
:D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate