Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

De ce au amforele fundul ascutit?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View PostCronos1, on 15 iulie 2022 - 12:48, said:

Nu cred ca isi ingreunau vasul asa de mult, mai degraba erau puse in rastel.
Ba da. Corabiile fiind din lemn si avand un deplasament destul de mic aveau nevoie de balast. Nisipul era foarte folosit pentru ca putea fi incarcat/descarcat destul de usor.

View PostN62B44, on 15 iulie 2022 - 12:50, said:

Nisipul e periculos ca balast pe nave. Se uda si greutatea creste, sau se poate deplasa si afecteaza stabilitatea. Se foloseau de obicei pietre.
Partea cu udatul poate, dar faza cu deplasatul nu.
Posibil foloseau si pietre.
Eu asa vazusem intr-un documentar din ce tin eu minte, era o imagine cu o un desen in care erau amforele imfipte in nisip.

#20
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View PostCronos1, on 15 iulie 2022 - 12:40, said:

Eu voiam doar o explicatie logica de la cineva mai destept ca mine.
Citeste oricare dintre postari!

#21
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,916
  • Înscris: 12.03.2010
Buey, numai eu stiam ca era ca sa poata fi stivuite si transportate pe nave?
[ https://kids.wng.org/sites/default/files/styles/slide/public/1_Amphora.jpg?itok=QHiT1mjW - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Poste_bulu, on 15 iulie 2022 - 12:57, said:

Citeste oricare dintre postari!

Multumesc ca m-ai facut cel mai prost de pe forum!

View Posthellmarvel, on 15 iulie 2022 - 12:57, said:

Buey, numai eu stiam ca era ca sa poata fi stivuite si transportate pe nave?
[ https://kids.wng.org/sites/default/files/styles/slide/public/1_Amphora.jpg?itok=QHiT1mjW - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se pare ca da. Am inteles acum. Tine strict de transportul pe mare si nu de ce scrie pe Wiki sau de ce credeam eu. Multam fain, hellmarvel.

Edited by Cronos1, 15 July 2022 - 13:02.


#23
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,916
  • Înscris: 12.03.2010

View Posttehnics, on 15 iulie 2022 - 12:57, said:


Ba da. Corabiile fiind din lemn si avand un deplasament destul de mic aveau nevoie de balast. Nisipul era foarte folosit pentru ca putea fi incarcat/descarcat destul de usor
Ba nu. Cel outin in cazul amforelor se foloseau rastele
[ http://4.bp.blogspot.com/-nkk7KHx9Src/T1oli7OBStI/AAAAAAAACFk/zroUKjQxpC8/s1600/amphorae+in+a+ship.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View Posttehnics, on 15 iulie 2022 - 12:57, said:

Ba da. Corabiile fiind din lemn si avand un deplasament destul de mic aveau nevoie de balast. Nisipul era foarte folosit pentru ca putea fi incarcat/descarcat destul de usor.


Partea cu udatul poate, dar faza cu deplasatul nu.
Posibil foloseau si pietre.
Eu asa vazusem intr-un documentar din ce tin eu minte, era o imagine cu o un desen in care erau amforele imfipte in nisip.
Nu folosea nimeni nisip pe nave.
Pietrele de balast sunt o metoda clasica de identificare arheologica subacvatica. De ce ?

Pietrele nu apartin geologic zonei unde sunt gasite.
Sunt de obicei pietre de rau rotunjite.
Au cam aceiasi dimensiune -> foarte greu de replicat natural
Adesea lemnul dispare dupa mii de ani si forma balastului aminteste de dimensiunile navei.

[ https://static.wixstatic.com/media/7038ff_04de9e79e94944bf9a08c935c5912e2d~mv2.jpg/v1/fill/w_882,h_600,al_c,q_90/file.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://stthomassource.com/wp-content/uploads/sites/2/2021/09/Shipwreck-artifacts.-photo-by-Colin-Hanson.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S. Balastul se foloseste de obicei cand nava e goala sau putin incarcata. Daca era plina cu amfore , nu prea avea rost sa care balast.

Edited by N62B44, 15 July 2022 - 13:10.


#25
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View Postelbjorn, on 15 iulie 2022 - 12:40, said:

Pai ai primit o explicatie f simpla.
Acele amfore sunt din timpuri fara parchet, betoane si frigidere.

Au acea forma ca sa poata fii infipte in pamant, sa ramana mai reci si sa se depuna sedimentele de la vin.

Simplu si eficient. De ce trebuie sa facem o telenovela din asta ?
Si poate ii spui muzeografei sa puna mana pe carte! Nu de alta dar ia salariu din asta!
Sau sa isi caute alta meserie!
asa ai vazut tu prin Grecia, locuintele erau cu pamint moale pe jos ca sa infiga amforele in el?

#26
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Posttytysor, on 15 iulie 2022 - 13:09, said:

asa ai vazut tu prin Grecia, locuintele erau cu pamint moale pe jos ca sa infiga amforele in el?

Asa scrie pe wiki!

#27
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Posttytysor, on 15 iulie 2022 - 13:09, said:

asa ai vazut tu prin Grecia, locuintele erau cu pamint moale pe jos ca sa infiga amforele in el?
Te invit la histria sa imi spui cat parchet/betoane/mozaic era pe acolo acum 2700 de ani!
SI da, am vazut case la tara cu pamant pe jos in secolul 20!

https://en.wikipedia...a_(ancient_city)

Edited by elbjorn, 15 July 2022 - 13:14.


#28
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Da, dar trebuie fie moale....

#29
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View PostCronos1, on 15 iulie 2022 - 13:15, said:

Da, dar trebuie fie moale....
Serios, asta este replica ta ?
SI nu, daca il modelezi dupa forma amforei!

Ce urmeaza, de ce este iarba verde ?

#30
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
mie mi se par splendide aceste amfore, in special cele mai ascutite, tip Paphos pe harta aia
de aia ma gandesc ca poate au existat si niste considerente estetice, nu numai practice...

#31
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Amforele sunt echivalentul containerelor de azi sau butoaielor pentru transport folosite pana prin anii 1950-1960. Scopul lor era transportul marfii in bulk/en-gros , la destinatie se descarcau in containere/recipiente mai mici pentru uz comercial sau in amfore cu fund plat special facute pentru depozitare.
[ https://253qv1sx4ey389p9wtpp9sj0-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2019/03/Jose_de_Sousa_Cellar_1_PhotoCredit_Jero%CC%81nimo_Heitor_Coelho_B_HERO_1920x1280.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu lua nimeni amfora acasa s-o infiga in pamant, majoritatea era mari , n-aveai ce face cu 100-200 litri de ulei presat la rece care se deteriora in cateva luni.
Amforele cu fund ascutit erau facute special pentru transport naval.

Edited by N62B44, 15 July 2022 - 13:26.


#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006
paraca suna altfel acest raspuns, pare mult mai real decit povestile cu corabii!

#33
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View PostN62B44, on 15 iulie 2022 - 13:04, said:

Nu folosea nimeni nisip pe nave.
Nu te contrazic si are logica ce spui.
Eu spun doar ce imi amintesc ca vazusem intr-un documentar. Poate da, erau pietre draci sa ia, nu am memorie de elefant sa-mi aduc aminte clar. Dar parca asa tineam eu minte, nisip.
Daca am zis gresit, mea-cupla.

#34
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View Posttehnics, on 15 iulie 2022 - 13:36, said:

Nu te contrazic si are logica ce spui.
Eu spun doar ce imi amintesc ca vazusem intr-un documentar. Poate da, erau pietre draci sa ia, nu am memorie de elefant sa-mi aduc aminte clar. Dar parca asa tineam eu minte, nisip.
Daca am zis gresit, mea-cupla.
Stai linistit ca nu sunt chestii de uz general. La mine s-a nimerit sa fiu pasionat de subiect , de vreo 10 ani sunt scafandru amator si imi plac epavele, mai inveti una alta pe la un curs, mai citesti, etc.
Pana pe la 1200-1300 cand incep sa apara bucati mari de fier/bronz in epave ( tunuri , feronerie, cuie, vesela ) , pietrele de balast sunt cam principala metoda de identificare. Lemnul se deterioreaza, cuie daca sunt folosite ruginesc, suprastructura colapseaza si de obicei monede/elemente de aur,argint,bronz se scufunda printre/sub balast.
Daca s-ar fi folosit nisip ca balast , ar fi fost imposibil de dovedit arheologic , poate doar din inscrisuri, desene ramase.

Edited by N62B44, 15 July 2022 - 14:03.


#35
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View PostN62B44, on 15 iulie 2022 - 13:25, said:

Amforele sunt echivalentul containerelor de azi sau butoaielor pentru transport folosite pana prin anii 1950-1960. Scopul lor era transportul marfii in bulk/en-gros , la destinatie se descarcau in containere/recipiente mai mici pentru uz comercial sau in amfore cu fund plat special facute pentru depozitare.
[ https://253qv1sx4ey389p9wtpp9sj0-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2019/03/Jose_de_Sousa_Cellar_1_PhotoCredit_Jero%CC%81nimo_Heitor_Coelho_B_HERO_1920x1280.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu lua nimeni amfora acasa s-o infiga in pamant, majoritatea era mari , n-aveai ce face cu 100-200 litri de ulei presat la rece care se deteriora in cateva luni.
Amforele cu fund ascutit erau facute special pentru transport naval.
Toate amforele sunt cu fund ascutit, daca nu are fund ascutit nu e amfora. Nu se transvaza niciodata lichidele din amfore, deschideau amfora si consumau sau vindeau continutul. Uleiul de masline era folosit si la spalat, sapunul cheia inca nu aparuse.

#36
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Eu nu pot decât sa constat că au o formă antropomorfă feminină.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate