Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

De ce au amforele fundul ascutit?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
M-am tot gandit si nu am gasit o explicatie.

Attached Files



#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Wiki:
Pentru că nu peste tot există o suprafață plată, grecii făceau amforele cu un picior ascuțit care putea fi înfipt aproape 10 cm în pământ, iar amfora stătea foarte bine fără să se răstoarne. În plus, în partea de jos a piciorușului amforei se depuneau sedimentele vinului, astfel că în momentul când se vărsa vinul din amforă, sedimentele rămâneau acolo și nu se amestecau cu restul conținutului.[2]

Alta intrebare!

Edited by Bursul, 15 July 2022 - 11:58.


#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Ca sa le ingroape mai usor
https://ro.wikipedia...
Bursul mi-a luat-o inainte.

Edited by MarianG, 15 July 2022 - 12:00.


#4
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Nu are prea mult sens. E mult mai ok, din puntul meu de vedere, ca fundul sa fie plat. Ca argument, olarii nostri nu au facut niciodata amfore.

Practic, e foarte greu sa manevrezi o amfora fara sa o versi/spargi..nu credeti?

Edited by Cronos1, 15 July 2022 - 12:03.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Daca ti s-a oferit o explicatie unanim acceptata de comunitatea stiintifica, ce anume vrei sa mai discutam ?
Discutii sterpe ?

#6
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
ok....

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Nu stiau grecii ce-i aia damigeana. Tu vrei sa porti o discutie fara rost. Ti se da pe Wiki clar explicatia formei vasului. Dar faci pe Toma necredinciosul.

#8
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016
Unde mai pui ca erau mai reci pe jumatate ingropate. Dar nu, batman batman Posted Image

#9
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Daca aveau peste tot ciment, parchet sau gresie, le faceau damigene.

#10
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostNaijax, on 15 iulie 2022 - 12:05, said:

Daca ti s-a oferit o explicatie unanim acceptata de comunitatea stiintifica, ce anume vrei sa mai discutam ?
Discutii sterpe ?
comunitatea aia stiintifioca, are o explicatie pentru orice, ca sa nu pice de proasta! chiar e ciudata treaba si greu de presupus ca locuintele grecesti erau toate cu pamint pe jos. si ala moale incit sa se poata infige usor vasul respectiv. iar 10 cm pare cam putin.

#11
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Doar nu or fi avut casa in panta.....
Practic, pentru fiecare amfora trebuia rastel sau o groapa...mi se pare destul de prosteasca treaba. In plus, sa zicem ca trebuia sa muti o amfora si pe drum, te apuca o mancarime, nu puteai sa te scarpini fiindca trebuia sa tii amfora....

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostCronos1, on 15 iulie 2022 - 12:03, said:

Nu are prea mult sens.
Stii ce nu are sens ?
https://www.ebaumswo...holding/190517/
[ https://cdn.ebaumsworld.com/picture/skatesnow67/randoodle_pix_004.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca el poate cu 12, noi de ce esuam cu 2.

View PostCronos1, on 15 iulie 2022 - 12:03, said:

Nu are prea mult sens. E mult mai ok, din puntul meu de vedere, ca fundul sa fie plat. Ca argument, olarii nostri nu au facut niciodata amfore.
Ai dracului, iar ne-au furat ideiilei si le-au facut altefel sa nu ne dam noi seama. Valahia buricul Pamantnului.

View PostCronos1, on 15 iulie 2022 - 12:32, said:

In plus, sa zicem ca trebuia sa muti o amfora si pe drum, te apuca o mancarime, nu puteai sa te scarpini fiindca trebuia sa tii amfora....
Vorbesti de parca nu ar fi avut dop.

View PostCronos1, on 15 iulie 2022 - 12:03, said:

Practic, e foarte greu sa manevrezi o amfora fara sa o versi/spargi..nu credeti?
vezi alea doua urechi de langa buze ?
Se numesc manare, bagi palma prin ureche, si cand inchizi pumnul prinzi cu palma de partea subtire.

#13
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Eu voiam doar o explicatie logica de la cineva mai destept ca mine...dar vad ca am deranjat mult cu postarea asta....

Sper sa nu mai primesc vreun ban. Am de plecat afara si e bine sa am acces la forum in caz ca patesc ceva.

PS Am pus intrebarea asta unei muzeografe, acum exact 4 zile si nu mi-a putut da un raspuns. A zis, zambind, dupa cateva momente de gandire ", Nu stiu!" . De asta am deschis topicul aici.

Edited by Cronos1, 15 July 2022 - 12:41.


#14
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View PostCronos1, on 15 iulie 2022 - 12:38, said:

Eu voiam doar o explicatie logica de la cineva mai destept ca mine...dar vad ca am deranjat mult cu postarea asta....
Pai ai primit o explicatie f simpla.
Acele amfore sunt din timpuri fara parchet, betoane si frigidere.

Au acea forma ca sa poata fii infipte in pamant, sa ramana mai reci si sa se depuna sedimentele de la vin.

Simplu si eficient. De ce trebuie sa facem o telenovela din asta ?
Si poate ii spui muzeografei sa puna mana pe carte! Nu de alta dar ia salariu din asta!
Sau sa isi caute alta meserie!

Edited by elbjorn, 15 July 2022 - 12:42.


#15
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Da...la sfarsit mi-a vandut o caserola de afine cu 10 lei.

Sincer, explicatia pe care am gasit-o eu e legata de procesul de "facere" a amforelor. Poate nu exista roata olarului la vremea aia.....

Ma gandesc .....

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Din ce mai vazusem prin documentare acele amfore cand erau transportate pe corabii, erau infipte in nisip. Nisipul era depus pe fundul corabiei ca balast, intr-un strat destul de gros. Iar acele amfore erau infipte in nisip pentru stabilitate in timpul transportului.

Edited by tehnics, 15 July 2022 - 12:47.


#17
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Sedimentele de vin se depun oricum. Nu cred ca asta e motivul pentru care se faceau asemenea monstruozitati. In ce priveste racitul vinului, intr-un beci nu conteaza ca vasul e bagat in pamant sau nu. Tot temperatura aia e....

View Posttehnics, on 15 iulie 2022 - 12:46, said:

Din ce mai vazusem prin documentare acele amfore cand erau transportate pe corabii, erau infipte in nisip. Nisipul era depus pe fundul corabiei ca balast, intr-un strat destul de gros. Iar acele amfore erau infipte in nisip pentru stabilitate in timpul transportului.

Nu cred ca isi ingreunau vasul asa de mult, mai degraba erau puse in rastel.

#18
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Pentru ca se aranjau perfect pe vasele comerciale.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/77/Amphorae_stacking.jpg/889px-Amphorae_stacking.jpg?20090107144238 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://qph.cf2.quoracdn.net/main-qimg-bfc6f37d4993e2a6bbd62b53e81e3bcb-pjlq - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.ionian-aquarium.com/uploads/3/0/4/0/30407229/_8293317_orig.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nisipul e periculos ca balast pe nave. Se uda si greutatea creste, sau se poate deplasa si afecteaza stabilitatea. Se foloseau de obicei pietre.

Edited by N62B44, 15 July 2022 - 12:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate