Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Decaderea litoralului romanesc - statiunea Mamaia

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1127 replies to this topic

#73
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

 utopium, on 15 iulie 2022 - 10:18, said:

Lumea s-a "desteptat" de mai bine de 10 ani ... sau cel putin cei mai bine informati si carora nu le e frica sa iasa din tara pentru ca nu stiu limbi straine sau au frici de necunoscut (stiu oameni care au bani suficienti sa mearga oriunde, dar prefera sa nu mearga la mare dincolo pentru ca nu se descurca in limbi straine si au oarecum o frica de necunoscut).

Pe de alta parte cred ca sunt si multe exagerari in articolele astea despre litoralul nostru ... nu cred ca e dracul atat de negru ... au generalizat niste cazuri particulare, cu un tampit de administrator de plaja care a pus taxa de 200 de lei pe cearsaf (tocmai ca sa nu vina nimeni cu cearsaf) sau altul care cere pe parcare nu stiu cate sute de lei pe zi ... inca exista locuri ieftine la noi la mare, iar serviciile turistice s-au scumpit peste tot in ultimii ani, nu doar la noi. Da, pe ansamblu daca ai niste pretentii de calitate e greu sa ti le indeplineasca litoralul romanesc, asta in afara cazului in care te cazezi la un hotel de lux cu plaja privata si nu prea iesi de-acolo (dar sunt rare astfel de hoteluri care chiar ofera servicii de calitate si asigura si plaja proprie si oricum vor fi la pret de Mykonos/Capri/Ibiza/Monte Carlo).

Iar speculanti care vor sa dea tunuri gasesti cam peste tot, si in Italia, si in Grecia, si in Croatia ... nu sunt specifici litoralului romanesc. Dar cand tragi linia si iei in considerare totul (apa, plaja, serviciile, mancarea, panorama, natura, obiectivele turistice, curatenia, etc) la noi iti da cu minus fata de altii ... inainte de 2007 mergeam la noi la mare pentru ca era destul de greu sa merg in Italia/Spania/Grecia/etc, avioane nu prea existau sau erau foarte scumpe, nu eram in UE si ne trebuia pasaport/viza, etc. Dupa 2007 romanii nu au mai fost clienti "captivi" si incet-incet lumea s-a tot desteptat ca pot avea mai mult in alte parti. Sigur ca din Bucuresti inca e mai rapid sa mergi la noi la mare, ca e aproape ... dar de prin alte parti ale tarii e mult mai usor sa ajungi in Grecia sau Italia decat la noi la mare (si inca poti gasi avioane ieftine, contrar a ceea ce se spune, dar cu un pic de planificare din timp, am fost cu avionul in Grecia in 2018, 2019 si merg si anul asta, pe ansamblu media per bilet dus-intors imi iese la 500 de lei/persoana, cu bagaje incluse).

In 2012 si 2013 am mai ajuns pe la noi pe la mare, fiica-mea avea doar 2-3 ani si nevasta-mea a considerat ca pentru primele concedii cu fiica-mea nu ar vrea sa iasa din tara ... evident ca au fost niste concedii mai putin reusite, dar asta e, ne-am asumat asta, nu ne-am propus sa vedem/facem ceva interesant, ci doar sa ducem copilul la plaja/mare (tot nu a fost o idee buna, dar asta e, am lasat asa cum a vrut nevasta-mea).
Ai facut o alegere inteleapta :D
Da, poti gasi ceva ok si la noi, dar, de cele mai multe ori, chiar si asa, raportul calitate-pret este unul foarte scazut la noi la mare.
Inca imi mentin ideea ca nu stim sau nu vrem sa facem turism. Suntem pe jecmaneala, ca tara...
Nu zic ca altii sunt mai breji, e clar ca toate tarile au astfel de oameni, dar, parca la noi procentul este mult prea mare...

#74
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

 Bogotta, on 15 iulie 2022 - 07:08, said:

Eu citesc ca nu sunt turisti si totusi sunt firme mari de constructii care fac apartamente la noi la mare. Stau si ma gandesc. Cine le va cumpara ? Oare directorii acelor companii, nu au in minte si scenariul asta ? Sa ramana cu ele pe cap si cu imprumuturi pe care nu mai pot sa le ramburseze ?  Bezna mintii efectiv .....
Nu-i deloc bezna mintii, pe ei nu intereseaza sa fie locuintelle sau hotelurile profitabile. Pur si simplu spala niste bani. Iar fraieri vor gasi destui, nu degeaba pompeaza bani in reclamale alea de pe internet cu "apartamentul tau la mare".

#75
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 overseas, on 15 iulie 2022 - 10:04, said:

Ei rahat, italienii din Nord nu indraznesc sa mearga in Sud cu masinile cu numere de Nord ca isi iau pietre in pabriz (evident, noaptea).
Sicilia, Sardinia - o gramada de hoteluri de acolo folosesc 'angajati' sclavi terorizati de Mafie, inclusiv romani. Cunosc cazuri clare. Deci mai usor cu noroiul italian aruncat in fata romanilor.

Astea-s probabil povesti auzite de la romani plecati pe acolo si care se invart in tot felul de cercuri de oameni dubiosi (care btw. le gasesti in orice tara din Norvegia pana in Italia). Am fost deseori in Sudul Italiei fara nicio problema, situatia acolo e super lejera, oamenii sunt extrem de politicosi, respectuosi si prietenosi , mult mai ok decat in Nord dupa parerea mea. Desi merg ca turism, vorbesc italiana si nu ma cazez la hoteluri sau in locatii turistice, imi place sa explorez mai mult zonele locuite de oameni normali.
Sudul Italiei a fost periculos candva, insa datorita interventiilor politiei si ale autoritatilor acum treburile s-au mutat mult mai la nord, mare parte din Mafia aia e in Germania, Austria sau tarile mai nordice.

Singura locatie in care oamenii sunt asa cum spui tu e Napoli. Am un prieten bun italian, prin el am ajuns sa cunosc mai multi italieni din toate regiunile si parerea unanima e ca in afara de Napoli in Italia n-ai de ce sa iti faci griji.

Din toate motivele expuse aici eu prefer oricand Sudul Italiei in fata Nordului.

#76
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,292
  • Înscris: 22.04.2017

 EMPP, on 15 iulie 2022 - 09:58, said:


dar dacă pleacă în grecia italia atunci nu-s tot gherțoi?

Ba da! Si in Grecia am poluat nordul pana in Paralia Katerini.

Litoralul Italian e scump pt romani.

#77
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 Magicwisewolf, on 15 iulie 2022 - 10:28, said:

Ca sa iti dau un exemplu, o familie in care ambii soti castiga 7.000 lei pe luna, isi poate permite un concediu de 2.000-2.500 eur (cu toate cheltuielile adunate), adica 10.000 - 12.500 lei.

Daca ambii soti castiga 7000 ron lunar, eu zic ca abia se pot descurca cu traiul de zi cu zi. Daca fiecare castiga 7000 pe luna, ce ai spus tu este adevarat. No offence!

Edited by Cronos1, 15 July 2022 - 10:39.


#78
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Eu din 2017 nu am mai mers pe litoralul Romanesc... am de gand sa merg in 2027 sa vad daca in 10 ani s-a schimbat ceva....

Am alte optiuni muuuult mai ieftine ca si variantele decente de pe litoralul Romanesc.

In 2017 am dat 1824 RON pe 4 nopti de cazare + mic dejun in Costinesti la hotel de 3* (456 RON/noapte)
Tot in 2017 am dat 1781 RON pe 7 nopti de cazare + mic dejun in Dubai la hotel de 4* (254 RON/noapte)

#79
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016
Bine, era valabil pana acum 1 an, cand nu explodasera preturile la orice si la tot, nu neaparat in ultimul an cand alimentele (unele) s-au dublat la pret si facturile au crescut considerabil, iar combustibilul a crescut cu peste 50%.
Bineinteles, chiar daca nu am mentionat, ma refeream la cei care nu au credite si datorii. Ca daca au credite si datorii sau rate, e clar ca nu isi permit la 7000 de lei per familie sa isi faca concedii de 2000 de eur.

 Cronos1, on 15 iulie 2022 - 10:39, said:

Daca ambii soti castiga 7000 ron lunar, eu zic ca abia se pot descurca cu traiul de zi cu zi. Daca fiecare castiga 7000 pe luna, ce ai spus tu este adevarat. No offence!

Edited by Magicwisewolf, 15 July 2022 - 10:48.


#80
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 catalina1, on 15 iulie 2022 - 10:17, said:

Sigur. Doar ca tu ziceai de concediu o saptamana cat salariul lunar sau chiar pe mai multe luni. Aia e un big no.

 catalina1, on 15 iulie 2022 - 10:30, said:

Intelegem chestii foarte diferite prin "a-ti permite" ceva.

Cun adica ce zice el e adevarat? Pai e, nu neg ca sunt oameni care fac asta. Dar au zero educatie financiara

Depinde mult si de ce cheltuieli ai. In mod normal te intinzi atat cat iti permite plapuma, insa daca ai 1000€ / luna n-o sa mergi mereu cu 500€ in concediu. La un moment dat iti vei dori mai mult si vei alege un concediu de 1000€ care cumoarat din timp costa mult mai putin. Si oricum, pretul e relativ...

Daca vreau sa merg in Capri si nu imi permit hotel de 4 stele o sa imi aleg un apartament, o sa zbor cu Ryanair in loc de Tarom si imi aleg zile in care preturile sunt mai mici asa incat sa ma incadrez in buget.  Nu-i nicio rusine ca am dat 700€ pe un concediu de 1200, din contra. La genul asta de planificari ma refer, cu cat stii mai din timp ce vrei poti sa -ti rezervi concediu mai accesibil ca pret.

Si mai e si ideea de flexibilitate, e bine sa ai mereu multe variante in care sa vrei sa mergi pt a alege ce iti convine in final. Daca anul asta observ ca in Sicilia in perioada dorita preturile sunt prea mari poate ar fi bine sa ma adaptez si sa merg in Calabria sau Puglia unde pentru acelasi lucru platesc cu 30% mai putin.

Edited by giuliani, 15 July 2022 - 11:00.


#81
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021

 kopac, on 15 iulie 2022 - 08:26, said:

asa si...si daca nu iti planifica ce se intampla? vrei sa ne facem o tara de roboti planificati..fiecare merge unde gaseste si asta este.
Da cine zice ca te obliga careva sa planifici?
Esti liber sa faci ce vrei tu cu bani tai, nu ma intereseaza pe mine daca tu vrei sa cumperi vacanta scumpa cu 1 luna inainte. Trebuie cumva sa mearga economia.

Si nu stiu de unde ai priceput tu ca tara ti-a dat ceva de pomana? Platesti impozite si taxe pentru tot. Nimic nu este gratuit. Platesti taxe pentru scoli, spitale si biserici.

 andreic, on 15 iulie 2022 - 08:28, said:

Asa este, s-a cam spart bula. Hotiile cu parcarile ultra-scumpe, sezlonguri si preturile in general foarte mari pentru ce oferea in raport cu alte tari apropiate completeaza tabloul sinistru al decaderii... din pacate fenomenul va continua daca nu se iau masuri pentru la anul macar.
Ce masuri ? Pai in primul rand repararea deciziilor proaste, a politicii de preturi samd... factorul principal de indepartare, lumea are mai putini bani disponibili ca atare nu are de gand sa plateasca mai mult.
Eu cred ca este important ca economia sa mearga. Ca eu sa fac rezervari din timp, sa fie preturi bune, cumva trebuie sa treburile sa se echilibreze cu cocalari, bombardieri, oameni cu bani care or sa plateasca pentru sezlonguri cu 200 de lei, roabe si galeti de sampanie.
Eu nu am nimic daca vreun bombardier doreste parcare privata, daca doreste tratament VIP, plateste, sa fie sanatos.
Pe mine ma intereseaza sa fie si oferte calitate pret, cea ce la mare nu prea gasesti.

 iladi, on 15 iulie 2022 - 08:34, said:

Cred ca principala cauza este plecatul "afara". Si la munte e aceeasi situatie ca la Mamaia: spre gol. Lumea a preferat anul asta sa iasa din tara, cei care si-au permis. Cei care nu, stau acasa si se gandesc la greierele si furnica.
Clar ca este discutia intre a te duce cu masina personala, tren, autocar la plaja in Romania.
Si a te duce mai ieftin in Grecia, Turcia, cu autocar sau cu avion, zic daca esti din alea cateva orase care au aeroport si zboruri directe spre Grecia, Turcia. Si in caz de ceva? Tot iesi mai ieftin si cu autocar Craiova-Gara de Nord Bucuresti.

Imi plac statiunile de munte, orase ca Sibiu, Brasov, tot ce este pe langa Sinaia si Sinaia, are valea oltului la pensiuni direct langa padure.
Am fost si la pensiuni si la hoteluri 4 stele, tot mai bine imi place la pensiune, fac gratar, ma simt bine, ma plimb.

Edited by MindArchitect, 15 July 2022 - 10:50.


#82
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

 MindArchitect, on 15 iulie 2022 - 10:49, said:

Imi plac statiunile de munte, orase ca Sibiu, Brasov, tot ce este pe langa Sinaia si Sinaia, are valea oltului la pensiuni direct langa padure.
Am fost si la pensiuni si la hoteluri 4 stele, tot mai bine imi place la pensiune, fac gratar, ma simt bine, ma plimb.

Du-te la Voronet, se pare ca duc lipsa de turisti.

#83
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021

 Costel2014, on 15 iulie 2022 - 10:32, said:


Nu-i deloc bezna mintii, pe ei nu intereseaza sa fie locuintelle sau hotelurile profitabile. Pur si simplu spala niste bani. Iar fraieri vor gasi destui, nu degeaba pompeaza bani in reclamale alea de pe internet cu "apartamentul tau la mare".
Și mă rog din ce tipuri de afaceri știi sau bănuiești că se spala atâția bani, la nivel de zeci chiar sute de milioane de euro, cât costa blocurile alea?

Eu cred că pur și simplu nu se aștepta nimeni sa se deștepte prostimea. Până anul trecut totul mergea struna și părea că va continua. Sa din serioși, blocuri noi se vând și în zone moarte economic ale țării, ce loc mai bun de construit decât Constanța, malul mării vezi?
Totuși românii s au saturat de țepele  date de oameni pe litoral nu și de mare, așa că nu văd de ce nu și ar cumpăra in continuare apartamente acolo.

Edited by stefan0011, 15 July 2022 - 10:58.


#84
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
iladi - Mai aproape ma duc in Grecia.
Nu ma duc in vacanta in Moldova ca pierd o zi pe drum: https://www.google.c...d47.5229002!3e0

Edited by MindArchitect, 15 July 2022 - 11:01.


#85
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 MindArchitect, on 15 iulie 2022 - 11:00, said:

iladi - Mai aproape ma duc in Grecia.
Nu ma duc in vacanta in Moldova ca pierd o zi pe drum: https://www.google.c...d47.5229002!3e0

Ai Retezatul aproape, unde e mai curat.

#86
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016

 Magicwisewolf, on 15 iulie 2022 - 10:45, said:

Bine, era valabil pana acum 1 an, cand nu explodasera preturile la orice si la tot, nu neaparat in ultimul an cand alimentele (unele) s-au dublat la pret si facturile au crescut considerabil, iar combustibilul a crescut cu peste 50%.
Bineinteles, chiar daca nu am mentionat, ma refeream la cei care nu au credite si datorii. Ca daca au credite si datorii sau rate, e clar ca nu isi permit la 7000 de lei per familie sa isi faca concedii de 2000 de eur.

Depinde ce stil de viata ai...

Eu impreuna cu sotia castigam prin 2015, 7000 RON impreuna si am fost in concediu de 2000Euro la vremea aia..
Acum castigam in jur de 15.000 RON(3000 Euro) si am fost anul trecut in 3 concedii ce au insumat 15.000 euro (Maldive, Dominicana si Tanzania).
Noi suntem pe principiul mai bine merg, vizitez, ma distrez, ma relaxez ca nu se stie cand imi pica un bolovan in cap si nu mai sunt.
Nu avem vicii (nu fumam, nu bem alcool) ambi provenim din familii destul de sarace, nu am fost invatati cu lux si opulenta, nu dau 2 bani pe autoturisme, conduc o masina care in momentul asta nu cred ca valoreaza mai mult de 5000-6000 euro.

#87
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,622
  • Înscris: 20.05.2008

 catalina1, on 15 iulie 2022 - 10:17, said:


Sigur. Doar ca tu ziceai de concediu o saptamana cat salariul lunar sau chiar pe mai multe luni. Aia e un big no.

Se poate face dar la alta frecvența, nu concediul tipic anual. La 1 an jumatate sau 2 ani si cele mai scumpe calatorii - la 5 ani sau chiar 10 ani. De ex mersul in BALI  - la mine e pe lista.

Bineinteles trebuie multa - organizare. Organizarea face minuni efectiv. Poti face lucruri minunate cu bani mai putini, poti sa nu stai la cozi - daca platesti online si printezi biletele pt vizita la obiective turistice.

Daca judecam asa doar cei cu bani multi ar putea calatori, restul sa stea lipiti de casa. Ori o viata avem, nu mai multe.

Eu cu bani putini am vazut destul de mult. Daca planifici din timp obtii preturi mai bune. Nu iau bagaj la cală niciodata. Mai fac inca un lucru sacrific mancarea pentru cultura. - muzeele, palatele, vizitele culturale au prioritate. Mancarea ajunge sa fie ceva simplu. Ma intorc si cu albume de arta inapoi, cate un suvenir mai artistic. Asa ca da sacrific mancarea, mananc frugal pt ca oricum e mult de mers de vizitat, daca mananci mult, tragi la somn.

Pentru balaceala eu as alege o tinta care are si ceva de vizitat pe langa. Doar plaja, mare si păpica pt mine nu ar ajunge.

Edited by tipareth, 15 July 2022 - 11:13.


#88
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

 utopium, on 15 iulie 2022 - 10:18, said:

Lumea s-a "desteptat" de mai bine de 10 ani ... sau cel putin cei mai bine informati si carora nu le e frica sa iasa din tara pentru ca nu stiu limbi straine sau au frici de necunoscut (stiu oameni care au bani suficienti sa mearga oriunde, dar prefera sa nu mearga la mare dincolo pentru ca nu se descurca in limbi straine si au oarecum o frica de necunoscut).

Pe de alta parte cred ca sunt si multe exagerari in articolele astea despre litoralul nostru ... nu cred ca e dracul atat de negru ... au generalizat niste cazuri particulare, cu un tampit de administrator de plaja care a pus taxa de 200 de lei pe cearsaf (tocmai ca sa nu vina nimeni cu cearsaf) sau altul care cere pe parcare nu stiu cate sute de lei pe zi ... inca exista locuri ieftine la noi la mare, iar serviciile turistice s-au scumpit peste tot in ultimii ani, nu doar la noi. Da, pe ansamblu daca ai niste pretentii de calitate e greu sa ti le indeplineasca litoralul romanesc, asta in afara cazului in care te cazezi la un hotel de lux cu plaja privata si nu prea iesi de-acolo (dar sunt rare astfel de hoteluri care chiar ofera servicii de calitate si asigura si plaja proprie si oricum vor fi la pret de Mykonos/Capri/Ibiza/Monte Carlo).

Iar speculanti care vor sa dea tunuri gasesti cam peste tot, si in Italia, si in Grecia, si in Croatia ... nu sunt specifici litoralului romanesc. Dar cand tragi linia si iei in considerare totul (apa, plaja, serviciile, mancarea, panorama, natura, obiectivele turistice, curatenia, etc) la noi iti da cu minus fata de altii ... inainte de 2007 mergeam la noi la mare pentru ca era destul de greu sa merg in Italia/Spania/Grecia/etc, avioane nu prea existau sau erau foarte scumpe, nu eram in UE si ne trebuia pasaport/viza, etc. Dupa 2007 romanii nu au mai fost clienti "captivi" si incet-incet lumea s-a tot desteptat ca pot avea mai mult in alte parti. Sigur ca din Bucuresti inca e mai rapid sa mergi la noi la mare, ca e aproape ... dar de prin alte parti ale tarii e mult mai usor sa ajungi in Grecia sau Italia decat la noi la mare (si inca poti gasi avioane ieftine, contrar a ceea ce se spune, dar cu un pic de planificare din timp, am fost cu avionul in Grecia in 2018, 2019 si merg si anul asta, pe ansamblu media per bilet dus-intors imi iese la 500 de lei/persoana, cu bagaje incluse).

In 2012 si 2013 am mai ajuns pe la noi pe la mare, fiica-mea avea doar 2-3 ani si nevasta-mea a considerat ca pentru primele concedii cu fiica-mea nu ar vrea sa iasa din tara ... evident ca au fost niste concedii mai putin reusite, dar asta e, ne-am asumat asta, nu ne-am propus sa vedem/facem ceva interesant, ci doar sa ducem copilul la plaja/mare (tot nu a fost o idee buna, dar asta e, am lasat asa cum a vrut nevasta-mea).
Si din Bucuresti e usor sa ajungi la mare prin alte tari. Prin 2018 am plecat din Bucuresti in Italial la Pescara. Pe la 11,00 eram in aeroport, pe la ora 16,00 eram deja pe plaja la Marea Adriatica.

 stefan0011, on 15 iulie 2022 - 10:57, said:

Și mă rog din ce tipuri de afaceri știi sau bănuiești că se spala atâția bani, la nivel de zeci chiar sute de milioane de euro, cât costa blocurile alea?

Eu cred că pur și simplu nu se aștepta nimeni sa se deștepte prostimea. Până anul trecut totul mergea struna și părea că va continua. Sa din serioși, blocuri noi se vând și în zone moarte economic ale țării, ce loc mai bun de construit decât Constanța, malul mării vezi?
Totuși românii s au saturat de țepele  date de oameni pe litoral nu și de mare, așa că nu văd de ce nu și ar cumpăra in continuare apartamente acolo.
Haide domnule, mafia italiana face de decenii chestia asta, chiar vrei sa iti enumar toate potlogariile pe care le fac unii romani care apoi isi spala banii in imobiliare? De la spaga primita de unii politicieni, la banii proveniti din proxenetism si droguri, toti sunt spalati astfel.

Edited by Costel2014, 15 July 2022 - 11:10.


#89
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

 sgn30, on 15 iulie 2022 - 11:03, said:

Depinde ce stil de viata ai...

Eu impreuna cu sotia castigam prin 2015, 7000 RON impreuna si am fost in concediu de 2000Euro la vremea aia..
Acum castigam in jur de 15.000 RON(3000 Euro) si am fost anul trecut in 3 concedii ce au insumat 15.000 euro (Maldive, Dominicana si Tanzania).
Noi suntem pe principiul mai bine merg, vizitez, ma distrez, ma relaxez ca nu se stie cand imi pica un bolovan in cap si nu mai sunt.
Nu avem vicii (nu fumam, nu bem alcool) ambi provenim din familii destul de sarace, nu am fost invatati cu lux si opulenta, nu dau 2 bani pe autoturisme, conduc o masina care in momentul asta nu cred ca valoreaza mai mult de 5000-6000 euro.

E corect ce spui si e normal cat timp efortul financiar nu este unul prea mare.
Daca ambii nu aveti vicii, conteaza f mult, pt ca vreo cateva sute de eur lunar le puteti economisi chiar din acest motiv.
In plus, la 3000 eur pe luna venituri, e ok, e mult mai usor de econimsit pt ca ati sarit de cosul acela minim lunar, cheltuielile acelea lunare, care la unii sunt mai mari si la altii mai mici.
Totodata, e clar ca sunteti educati pe partea financiara, cat timp puteti economisi sume mari pentru a pleca in concedii de mai multe ori pe an, fara sa faceti sacrificii de la alte nevoi.
Felicitari !

#90
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,479
  • Înscris: 09.05.2008

 MembruAnonim, on 15 iulie 2022 - 09:57, said:

.....
reprezentant al Complexului Rezidenţial Marina Surf din Mamaia Nord. Acesta a explicat de ce s-a recurs la soluţia de a taxa cu 200 de lei doritorii de plajă pe cearşaf. „Este o satiră la ce se întâmplă în România, este soluţia cea mai elegantă pe care am găsit-o în momentul de faţă. Întreaga idee este să descurajăm pe cei care vor să vină din afara complexului cu cearşaful, manele, bere şi seminţe. Noi avem un complex care este la un alt nivel faţă de ceea ce există în ţară..
Deci, deci asa ceva....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate