Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Decaderea litoralului romanesc - statiunea Mamaia

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1127 replies to this topic

#55
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,104
  • Înscris: 04.08.2007

 Magicwisewolf, on 15 iulie 2022 - 09:38, said:



O sa vezi schimbare de la 15 iulie.
Iti dau 2 argumente : admitere liceu si bacalaureat. O sa isi frece din nou mainile hotelierii si toti cei cu afaceri la mare.
Mi-e tare teama ca nu voi apuca ziua in care chiar sa bata vantul si la propriu si la figurat pe litoralul nostru. Eu imi doresc sa aiba o cadere nasoala si cutremuratoare, altfel, nu se va schimba nimic, nu se va face turism cum trebuie, tot pe jepcareala si samsareala va fi.
Pana la urma, cat timp sunt destui care accepta, asta vom primi. Cred ca oamenii isi merita tara si tara oamenii...



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7iOzV88zl38?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Atata timp cat exista alternative ma doare undeva dacă pica în cap litoralul romanesc sau nu.
Bă chiar nici nu mi-aș dori sa pice de tot. Clientela aia cocalareasca e bine sa rămână acolo. Sa se jecmaneasca între ei. Nu as vrea sa exporte total apucăturile. Sa rămână acolo, sa asculte manele și sa comande șampanie cu roaba. Atâta timp cât exista mamaia riscul să-i vezi puhoi în stațiunile bulgarest/grecești e minim. În mintea lor acolo e pt saraci.
Iar în stațiunile mai spălate la fel, nu prea calcă pe acolo. Nu se pot integra și nici nu se prea pot înțelege cu nimeni. E chinuitor sa te crezi mare boier și sa te doară mâinile de la vorbit.

#56
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,323
  • Înscris: 22.04.2017

 overseas, on 15 iulie 2022 - 09:25, said:



adica italienii sunt vreun popor ales sau cum, mai ales in sud ?!
eu stiu unde sa ma duc pe litoralul nostru ca sa ma simt bine, cu bani multi sau putini, dupa cum doresc
Adica doar ce am scris - ca avem ce meritam in materie de servicii. Despre asta se discuta aici, nu despre frumusetea geografica a litoralului.

#57
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,656
  • Înscris: 09.05.2008

 giuliani, on 15 iulie 2022 - 09:32, said:


Evident ca nu-i ok sa merg in Maldive daca am salariu 2000ron, dar poti optimiza ceva costuri daca planifici din timp anumite lucruri.
Optimizare costuri + vacanta = oximoron.

Mamaia a fost intotdeauna un sat de saraci facut pentru lautari.

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Cronos1, on 15 iulie 2022 - 09:44, said:


"Operatorul privat al unei plaje din Mamaia Nord a stabilit că cei care doresc să-şi întindă cearşaful în faţa şezlongurilor trebuie să plătească 200 de lei pe zi.

Conform tarifelor afişate la intrarea pe plaja închiriată de cei de la Marina Surf, dacă cineva doreşte să stea cu un cearşaf de 1,4 x 2 metri în faţa primului rând de şezlonguri trebuie să scoată din buzunar 200 de lei pe zi. Pentru două şezlonguri, pe aceeaşi plajă, este percepută o taxă cuprinsă între 100 şi 150 de lei, în funcţie de poziţionarea acestora.

Reporterii Adevărul au stat de vorbă cu un reprezentant al Complexului Rezidenţial Marina Surf din Mamaia Nord. Acesta a explicat de ce s-a recurs la soluţia de a taxa cu 200 de lei doritorii de plajă pe cearşaf. „Este o satiră la ce se întâmplă în România, este soluţia cea mai elegantă pe care am găsit-o în momentul de faţă. Întreaga idee este să descurajăm pe cei care vor să vină din afara complexului cu cearşaful, manele, bere şi seminţe. Noi avem un complex care este la un alt nivel faţă de ceea ce există în ţară. Avem proprietari aici care au plătit un preţ exclusivist şi beneficiază de nişte condiţii pe măsură”, spune reprezentantul companiei private."



Ce ipocrit administratoruld e plajaPosted Image Am vazut destui ceafa lata care inchiriaza sezlong si apoi baga manele, sparg seminte si ragaie bere.

Edited by MembruAnonim, 15 July 2022 - 09:58.


#59
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 remvirg, on 15 iulie 2022 - 09:47, said:

Atata timp cat exista alternative ma doare undeva dacă pica în cap litoralul romanesc sau nu.
Bă chiar nici nu mi-aș dori sa pice de tot. Clientela aia cocalareasca e bine sa rămână acolo. Sa se jecmaneasca între ei. Nu as vrea sa exporte total apucăturile. Sa rămână acolo, sa asculte manele și sa comande șampanie cu roaba. Atâta timp cât exista mamaia riscul să-i vezi puhoi în stațiunile bulgarest/grecești e minim. În mintea lor acolo e pt saraci.
Iar în stațiunile mai spălate la fel, nu prea calcă pe acolo. Nu se pot integra și nici nu se prea pot înțelege cu nimeni. E chinuitor sa te crezi mare boier și sa te doară mâinile de la vorbit.

Mi-ai luat-o inainte. Chiar vroiam sa completez acest aspect bine punctat de tine.
Si eu sper ca cei de care vorbesti sa ramana acolo unde sunt si unde "se simteti ei bine" si sa lase oamenii cum trebuie sa se simta bine in alte destinatii turistice, sa nu le strice concediile si prin afara tarii. Caci, cam asta ne-a mai ramas.

#60
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 a_user, on 15 iulie 2022 - 09:02, said:

Sincer - va asteptati ca o tara plina de ghertoi

dar dacă pleacă în grecia italia atunci nu-s tot gherțoi?

#61
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Ei rahat, italienii din Nord nu indraznesc sa mearga in Sud cu masinile cu numere de Nord ca isi iau pietre in pabriz (evident, noaptea).
Sicilia, Sardinia - o gramada de hoteluri de acolo folosesc 'angajati' sclavi terorizati de Mafie, inclusiv romani. Cunosc cazuri clare. Deci mai usor cu noroiul italian aruncat in fata romanilor.

#62
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
S-au marit si in Grecia preturile, dar parca tot mai atractiva ramane Grecia.

O prietena a luat mega teapa si in Grecia totusi.Anu trecut, dar asa se intampla daca cauti ieftin si nu din timp, " last minute". A ajuns la o pensiune departe de plaja - ei ziceau 5 minute, in realitate pana plaja faceai pe jos peste jumatate de ora. Plina de pietre, buruieni. Iar la pensiune si mai rau - desi arata draguta in poze, mirosea a canalizare in camera, pe holuri, nu aveai voie sa arunci hartia in toaleta, dupa treaba mare se baga in punga hartia murdara si cu pungulita mergeai la pubela. Review-urile pe booking aratau o nota de 8.6, totul la superlativ,nimeni nu a zis scris de problema cu mirosul. Hmmmm...

Anu asta merge tot in Grecia. I-am zis sa fie mai atenta, sa isi ia ceva cu multe rewieuri 200 macar si sa se bage pe google street view sa vada real cat de departe e de mare.

Deci atentie mare cu tepele, sunt peste tot. Pentru mine mai atractiva ar fi Italia...

Edited by tipareth, 15 July 2022 - 10:10.


#63
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Cel mai mult ma deranjeaza "muzica"(i.e. manelele), mizeria(i.e. jegul pe care-l poti rade cu sapa) de la terase, se vorbeste prea tare(vulgar) si faptul ca dupa mult turisti/e pute, fie a transpiratie fie a parfum dat peste transpiratie. Si treaba asta e valabila nu numai pe litoralul nostru, din pacate.

#64
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 giuliani, on 15 iulie 2022 - 08:53, said:

Mentalitatea conform careia e mai bine sa lasi totul pe "altadata" e motivul pentru care in Romania e doar haos si nu gasesti nimic organizat. Fiindca nu doar tu, ci si patronul firmei de salubritate, de taxi, al pizzeriei de la colt gandeste tot asa si actioneaza in consecinta.

Ca sa ramanem in tema, daca nu iti planifici concediul din timp platesti mai mult si alegi din ce ramane. Rezervarea unui concediu cu anulare gratuita nu iti ingradeste cu nimic libertatea de a merge altcandva sau altundeva in concediu in cazul in care apare o urgenta si nu poti merge la data stabilita.
E o chestie de educatie financiara atata timp cat o saptamana de concediu poate costa salariul pe o luna sau chiar mai multe luni.

Da, este f corect ceea ce spui. Obisnuiam sa practic acest mod de rezervare pana in 2020, cand mi-am furat-o dand avans si pierzand avansul din cauza pandemiei. A fost vb mai mult de frica de a pleca, dar mi-am asumat pierderea.
Cuvintele de baza in aceste situatii sunt "cu anulare gratuita".

#65
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
Asa e vara - mirosurile sunt tari. Nu trebuie mult, ca sa miroase rau...

Venetia stiati ca are plaja? - ii zice Lido. Acolo e si cazinoul de la Venetia. Au peste 3-4 aquaparcuri care arata wow. E unu practic impadurit, e de vis.

Litoralul romanesc nu ma atrage deloc. Mie imi trebuie si altceva de facut - cultura, mini croaziere, nu pot sta la plaja mult, nu rezist.

Daca e sa ma duc in tara, mai bine la un Aquapark fain. Inainte de pandemie am fost la Oradea, am stat la hotel Continental la 5 min de mers pe jos de Aquapark, a fost de vis, nu am cuvinte. Plin de turisti nu doar romani. Si hotelul a fost wow, micul dejun nu am cuvinte, extrem de bogat, plus piscina cu apa termala si la hotel. Rasfat ce mai. Seara in oras plimbari etc

Edited by tipareth, 15 July 2022 - 10:19.


#66
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Mamaia a fost in general statuine de weekend.

Acum cu scumpirile la carburanti parca nu mai renteaza weekend-ul la mare...
Mai platesi si 96 de lei parcarea, plus alte preturi nesimtite...

#67
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

 giuliani, on 15 iulie 2022 - 09:32, said:



Evident ca nu-i ok sa merg in Maldive daca am salariu 2000ron, dar poti optimiza ceva costuri daca planifici din timp anumite lucruri.
Sigur. Doar ca tu ziceai de concediu o saptamana cat salariul lunar sau chiar pe mai multe luni. Aia e un big no.

#68
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,852
  • Înscris: 14.08.2007

 MembruAnonim, on 15 iulie 2022 - 00:37, said:

Era si timpul. Lumea s-a mai desteptat. Daca vara trecuta au fost constransi de situatie sa isi petreaca vacanta pe litoralul romanesc si au acceptat preturi astronomice, servicii de proasta calitate, mancare proasta si scumpa, tarife la parcare nesimtite etc, anul asta nu s-au mai pacalit. Acum in plin sezon estival bate vantul.
Lumea s-a "desteptat" de mai bine de 10 ani ... sau cel putin cei mai bine informati si carora nu le e frica sa iasa din tara pentru ca nu stiu limbi straine sau au frici de necunoscut (stiu oameni care au bani suficienti sa mearga oriunde, dar prefera sa nu mearga la mare dincolo pentru ca nu se descurca in limbi straine si au oarecum o frica de necunoscut).

Pe de alta parte cred ca sunt si multe exagerari in articolele astea despre litoralul nostru ... nu cred ca e dracul atat de negru ... au generalizat niste cazuri particulare, cu un tampit de administrator de plaja care a pus taxa de 200 de lei pe cearsaf (tocmai ca sa nu vina nimeni cu cearsaf) sau altul care cere pe parcare nu stiu cate sute de lei pe zi ... inca exista locuri ieftine la noi la mare, iar serviciile turistice s-au scumpit peste tot in ultimii ani, nu doar la noi. Da, pe ansamblu daca ai niste pretentii de calitate e greu sa ti le indeplineasca litoralul romanesc, asta in afara cazului in care te cazezi la un hotel de lux cu plaja privata si nu prea iesi de-acolo (dar sunt rare astfel de hoteluri care chiar ofera servicii de calitate si asigura si plaja proprie si oricum vor fi la pret de Mykonos/Capri/Ibiza/Monte Carlo).

Iar speculanti care vor sa dea tunuri gasesti cam peste tot, si in Italia, si in Grecia, si in Croatia ... nu sunt specifici litoralului romanesc. Dar cand tragi linia si iei in considerare totul (apa, plaja, serviciile, mancarea, panorama, natura, obiectivele turistice, curatenia, etc) la noi iti da cu minus fata de altii ... inainte de 2007 mergeam la noi la mare pentru ca era destul de greu sa merg in Italia/Spania/Grecia/etc, avioane nu prea existau sau erau foarte scumpe, nu eram in UE si ne trebuia pasaport/viza, etc. Dupa 2007 romanii nu au mai fost clienti "captivi" si incet-incet lumea s-a tot desteptat ca pot avea mai mult in alte parti. Sigur ca din Bucuresti inca e mai rapid sa mergi la noi la mare, ca e aproape ... dar de prin alte parti ale tarii e mult mai usor sa ajungi in Grecia sau Italia decat la noi la mare (si inca poti gasi avioane ieftine, contrar a ceea ce se spune, dar cu un pic de planificare din timp, am fost cu avionul in Grecia in 2018, 2019 si merg si anul asta, pe ansamblu media per bilet dus-intors imi iese la 500 de lei/persoana, cu bagaje incluse).

In 2012 si 2013 am mai ajuns pe la noi pe la mare, fiica-mea avea doar 2-3 ani si nevasta-mea a considerat ca pentru primele concedii cu fiica-mea nu ar vrea sa iasa din tara ... evident ca au fost niste concedii mai putin reusite, dar asta e, ne-am asumat asta, nu ne-am propus sa vedem/facem ceva interesant, ci doar sa ducem copilul la plaja/mare (tot nu a fost o idee buna, dar asta e, am lasat asa cum a vrut nevasta-mea).

#69
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
Un amic a fost anu trecuta noi la mare, la niste casute acces la plaja privata. A fost superb, curatenie totul la superlativ. Dar a decartat nu gluma. Cap coada nu a iesit totusi extrem pt ca in casuta aia au stat 2 familii.

Edited by tipareth, 15 July 2022 - 10:22.


#70
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 catalina1, on 15 iulie 2022 - 10:17, said:

Sigur. Doar ca tu ziceai de concediu o saptamana cat salariul lunar sau chiar pe mai multe luni. Aia e un big no.

Depinde de persoana si cum stie sa se organizeze. Ceea ce a spus @giuliani e adevarat.
Chiar se poate sa platesti pe un concediu de 7 zile echivalentul salariului pe 2 luni sau putin mai mult. Asta nu inseamna ca nu iti permiti. Doar ca trebuie sa fii organizat, sa te apuci de "treaba" din timp.
Ca sa iti dau un exemplu, o familie in care ambii soti castiga 7.000 lei pe luna, isi poate permite un concediu de 2.000-2.500 eur (cu toate cheltuielile adunate), adica 10.000 - 12.500 lei.
Doar ca trebuie sa stie sa isi administreze banii, salariile si cheltuielile, astfel incat sa nu intre in datorii pentru asta. Cu imprumutul pentru concediu nu sunt de acord, ca e clar ca nu iti permiti. In schimb cu economisirea pt acest lucru, da.

#71
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Intelegem chestii foarte diferite prin "a-ti permite" ceva.

Cun adica ce zice el e adevarat? Pai e, nu neg ca sunt oameni care fac asta. Dar au zero educatie financiara

Edited by catalina1, 15 July 2022 - 10:30.


#72
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,205
  • Înscris: 02.09.2014

 crisstonne, on 15 iulie 2022 - 02:54, said:

Mai fac o lae, dacă numărul de turiști scade dramatic.
Le fac, stai linistit, investitiile imobiliare sunt printre cele mai simple cai de a spala 'banii negri".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate