Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Decaderea litoralului romanesc - statiunea Mamaia

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1127 replies to this topic

#505
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Eu mă duc unde vreau, Kokosh. Vorbeşte despre alţii.
futurist, oare de ce am făcut insolaţie în 1997? La ce mă uitam oare la Costineşti?   :rolleyes:   Topless era una, dar mie îmi place să văd nudul gol.   :rolleyes:

#506
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 19 iulie 2022 - 11:09, said:

Eu mă duc unde vreau, Kokosh. Vorbeşte despre alţii.
Nu crez

#507
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Crezi ce vrei. Adevărul e că nu-mi place să merg singur la mare, dar asta nu înseamnă că trebuie să cer aprobare.

#508
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 19 iulie 2022 - 11:18, said:

Crezi ce vrei. Adevărul e că nu-mi place să merg singur la mare, dar asta nu înseamnă că trebuie să cer aprobare.
pai nici nu e cazul , esti luat, dus si adus

#509
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006

View Postqew, on 18 iulie 2022 - 13:08, said:

Eu nu ma gasit inca restaurant italienesc in Romania care sa faca paste carbonara si nu paste cu smantana.

Daca stii vreunu sa imi zici te rog.
Dei Frati în Brașov.

#510
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
Mamaia 2019 vs Mamaia 2022.
La fel de aglomerat. Poate puțin mai, având în vedere clădirile construite între timp.

#511
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006

View Posttakillya, on 19 iulie 2022 - 07:42, said:

500 de lei pe camera/noapte in eforie , wtf....  Posted Image

asta in timp ce, daca intru pe booking si caut, gasesc cu 400-600 lei pe noapte in CRETA
Si in Eforie daca cauti gasesti variante mult mai ieftine, inclusiv la 100-150 de lei, in special la particulari.

View PostWotan, on 18 iulie 2022 - 23:16, said:

Da, dar in timp si la preturi similare poti ajunge cu avionul in Grecia, Turcia, Marea Rosie, ca sa dau doar niste exemple din oferta locala. Alegi evident oferta cea mai avantajoasa, asta daca nu esti un varstnic nostalgic...
Asta e drept, insa in strainatate mai e si problema lingvistica, nu toata lumea stie limbi straine, mai e si problema roamingului, lipsei distractiilor in limba romana. Fiecare varianta are publicul ei tinta. Cine vrea alta tara/conditiile de acolo merge, cine nu se descurca nici sa mearga 10 km dupa granita intr-o tara si sa isi cumpere o apa plata unde nu se vorbeste romana nu e in targetul celor care sa vrea in Grecia, Turcia, etc.

View Postdjl, on 19 iulie 2022 - 10:14, said:

Luna_Crystal , tu pe când ai fost ultima dată la Costinești? Posted Image
In 2020 insa toamna ca oricum nici vara nu prea au fost distractiile deschise. In 2019 in plin sezon de cluburi, multe zile. Intentionez sa merg iar anul asta, luna viitoare. Nu (prea) stiu sa fie alternativa la statiunea asta, nici din tara nici din strainatate.

View Postcatalina1, on 18 iulie 2022 - 18:46, said:

Lol
Cluburi ai si in Bucuresti, ai ratat esenta acelui text.
Am fost/merg pe la cluburi si in Bucuresti cand pot, doar ca sunt mai greu accesibile/mai scumpe decat cele de pe litoral, cel putin pentru cineva care nu locuieste in capitala in apropierea lor.

#512
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
LunaCrystal, si daca ceri in romana apa, tot primesti ceva de baut cam peste tot in lume. Sau cel putin in Europa la magazin se procedeaza ca la noi.

Edited by qew, 19 July 2022 - 13:06.


#513
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,689
  • Înscris: 09.05.2008
La haichidichii cum cer o roaba de moet daca nu stiu greceste?

#514
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfuturist, on 19 iulie 2022 - 13:29, said:

La haichidichii cum cer o roaba de moet daca nu stiu greceste?
Stiu ei romaneste :D

#515
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,689
  • Înscris: 09.05.2008
Deci tot nu scap de prosti?

#516
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005

View Postsfantu.dracu, on 19 iulie 2022 - 12:34, said:

Mamaia 2019 vs Mamaia 2022.
La fel de aglomerat. Poate puțin mai, având în vedere clădirile construite între timp.
Erată: 2018 vs 2022.

#517
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Da' ce, în Grecia nu se poate vorbi în Engleză?

#518
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008
La ei te intelegi si daca dai din maini 1 minut, la noi nici dupa juma' de ora in limba romana Posted Image

#519
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014
"Actualul sezon estival este cel mai slab din ultimii 30 de ani de pe litoralul românesc - în ultima săptămână au fost la mare 80.000-90.000 de turişti, în timp ce în aceeaşi perioadă a anului trecut erau 140.000, spune omul de afaceri Mohammad Murad, care enumeră o parte dintre motive." https://www.hotnews....au-bulgaria.htm

#520
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006

View PostNeaceasca85, on 18 iulie 2022 - 17:35, said:

Anyway, ca sa fiu si mai on topic, nu se compara Mamaia unde dai multi bani de fiecare data cand mananci (si nicio shaormerie nu s-a ridicat la nivelul shaormei din Slatina) cu Antalya unde mananci ce vrei si cat vrei fara sa dai niciun ban pentru ca e platit dinainte.

Noi am luat sejurul in decembrie, la 1.500 Euro, acum ar fi 5.000 de Euro.
Daaaa, ce sa zic foarte mare avantaj ca nu dai bani cand mananci ci dai insutit cand rezervi sejurul. De 1500 de euro poti sta mult mai multe zile si/sau poti baga distractii serioase nu doar somn, ceva mancare si eventual ceva plaja/intrat in apa. Si ai de unde alege multe restaurante si variate nu doar ce au la hotelul unde esti cazat. Sa nu mai zic de varianta cu cei 5000 de euro, deja se aplica bancul cand un turist zice la receptie cand i se zice pretul ca el defapt nu doreste sa cumpere camera ci doar sa stea in ea pe perioada unui sejur.

View PostNeaceasca85, on 18 iulie 2022 - 15:06, said:

Domnule scaldatofob, te anunt inca o data ca eu merg la mare pentru scaldat, daca nu este asta, eu nu am de ce sa merg la mare.

Marea Neagra da, e mai periculoasa decat Mediterana, dar Mediterana in regiunea Antalya merita toti banii.

Hmm, Antalya merita in loc de Mamaia. Dar Antalya combina 2 fobii de la 2 forumisti, djl e avionofob (el se declara fix asa) si LunaCrystal e scaldatofob, eu le fac pe ambele. Merhaba Turkiye. Posted Image
Fiecare are motivul/motivele sale pentru care merge la mare, sunt diferite categorii de public tinta. Pentru mine toate sunt periculoase, nu discut. Personal nu sunt fan intrat in apa de mare, nu am curajul necesar dar efectiv nu imi vine sa cred ca doar in Antalya aia atat de scumpa este apa ca aia incat sa merite sa lasi o mica avere doar pentru a sta acolo timp de o saptamana si a risca zilnic timp de cateva ore sa te ineci find in apa cel putin pana la brau, nu cred ca nu poti face accelasi lucru si in alte parti mai ieftin.

Edited by LunaCrystal, 19 July 2022 - 18:01.


#521
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
1500€ nu mai e de mult o mica avere. Era… prin 2005.

#522
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Neaceasca dupa cum a explicat de o gramada de ori are doar câteva cerinte dar nenegociabile
Camera cu aer conditionat eficient
Internet moca si de mare viteza
Mancare multa si servita des
Un loc de balaceala

Daca intr-o noaptea un duh al lampii schimba Turcia cu oricare alta tara, neaceasca nu ar observa, el nu are curiozitati, ii ajunge resort ul. Cred ca cele mai stresante momente au fost si vor fi când va trebui sa mearga cu mama si cealalta tanti prin oras sa isi mai clateasca si doamnele ochii

Edited by Kokoshmare, 19 July 2022 - 18:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate